Jump to content

Χ.Φ. Λάβκραφτ, Ο πατέρας του σύγχρονου τρόμου..


synodoiporos
 Share

Recommended Posts

O Χάουαρντ ζει μεγάλες στιγμές τον τελευταίο καιρό στο sff!laugh.gif

 

Είδες τι γούρι του έφερα;!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • northerain

    14

  • Nihilio

    24

  • DinMacXanthi

    21

  • Stanley

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

Διάβασα μια συλλογή διηγημάτων του Μπόρχες κι ένα αυτοβιογραφικό δοκίμιο 50 σελίδων. Μέσα στις ιστορίες παρήλασαν ονόματα του Πόε,του Κίπλινγκ κ.ά και στο δοκίμιο ο συγγραφέας ανέφερε ευθαρσώς τις επιρροές του και εκείνους που αγάπησε κατά καιρούς:ήταν πάρα πολλοί αυτοί,αλλά για Λάβκραφτ ούτε λόγος. Το έγραψε στα 70κάτι του, πότε τον γνώρισε πια τον Χ.Φ; Τα λέω αυτά επειδή μου είχατε ρητά πει ότι έχει επηρεάσει τον Μπόρχες...

Link to comment
Share on other sites

To Λαβύρινθοι διάβασες; (τα σπάει, ειδικά η βιβλιοθήκη της Βαβέλ)

 

Ψάξε και διάβασε το There Are Other Things και θα καταλάβεις.

Τώρα, δεν ξέρω αν τον είχε πόστερ στον τοίχο ο Μπόρχες ανάμεσα σε Θωμά Μαύρο και Σίνισα Γκόγκιτς (τυχαίες επιλογές) αλλά έχει διαβάσει αρκετά ώστε να έχει κάνει γραπτή κριτική στο έργο του και να έχει αφιερώσει και μια (προσωπική γνώμη) εξαίρετη ιστορία στη μνήμη του για τις επιρροές του. (ερώτηση, έχεις αφιερώσει ο ίδιος κάποια ιστορία στον Ποε ή έχεις επηρεαστεί από εκείνον αρκετά ώστε να το δείξεις σε κάποια ιστορία σου ;) )

Link to comment
Share on other sites

Χόρχε Λούις Μπόρχες, Άπαντα τα Πεζά, εκδ. Ελληνικά Γράμματα, σελ. 452

 

Ακόμα, πίστεψέ με, αν ο Μπόρχες αποφάσιζε να γράψει τις επιρροές του, το αποτέλεσμα θα ήταν μεγαλύτερο από την εγκυκλοπαίδεια Μπριττάνικα:lol:

Επίσης, μιας και το έφερε η κουβέντα, τσέκαρε το βιβλίο "Ο Μπόρχες και οι Ουράνιοι Ουρακοτάγκοι",εκδ. Άγρα, φόρος τιμής στον Μπόρχες. Σε αυτό ο συγγραφέας, μέγας θαυμαστής του ανακατεύει τον Χόρχε, την αστυνομική λογοτεχνία και το Νεκρονομικό σε ένα πολύ ευφάνταστο ποτ-πουρί.

Link to comment
Share on other sites

Το ιστορίες διάβασα.Πάρα πολύ καλό,γνώρισα ένα ολότελα νέο ύφος γραφής.Αντίκτο,έχεις δίκιο για τις επιρροές του,πολύ πράμα!Πάντως,ομολογώ ότι διέκρινα ομοιότητες με το στιλ του Λάβκραφτ,απλά εκεί που απαριθμούσε την Σάρα και τη Μάρα,θα περίμενα να πει κι εκείνον(μηπως ντρεπόταν; )

 

 

 

To Λαβύρινθοι διάβασες; (τα σπάει, ειδικά η βιβλιοθήκη της Βαβέλ)

 

(ερώτηση, έχεις αφιερώσει ο ίδιος κάποια ιστορία στον Ποε ή έχεις επηρεαστεί από εκείνον αρκετά ώστε να το δείξεις σε κάποια ιστορία σου ;) )

 

Ερώτηση-παγίδα;:Ρ

προφανώς,σε αρκετές,ειδικά στην αρχή μου. Έχω γράψει,μάλιστα,την ΄΄Εγκιβωτισμένη Διαστροφή΄΄,που αφορμάται από την κεντρική θέση της διαστροφής ως κινητήριας δύναμης της ανθρώπινης ψυχολογίας στο έργο του Πόε.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι τυχαίο πως για τον Μπόρχες λένε πως το έργο του περιλαμβάνει όλο το σύνολο της Λογοτεχνίας. Πρέπει να ήταν ένας από τους πιο διαβασμένους ανθρώπους όλων των εποχών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,ομολογώ ότι διέκρινα ομοιότητες με το στιλ του Λάβκραφτ,απλά εκεί που απαριθμούσε την Σάρα και τη Μάρα,θα περίμενα να πει κι εκείνον(μηπως ντρεπόταν; )

 

Καπου ειχα διαβασει οτι ειχε γινει ενα σκηνικο-λεγανε οτι εχει αρκετα στοιχεια Λαβκραφτ ο Μπορχες και ο ιδιος το αρνιοταν και δεν τον μνημονευε.Βεβαια υπαρχει και αυτη η αφιερωση που δειχνει οτι οχι απλα τον ειχε διαβασει αλλα τον εκτιμουσε κι αρκετα ωστε να του αφιερωσει μια απο τις πολυ καλες ιστοριες του.Μες το μυαλο του δεν μπορουμε να μπουμε αλλα δεν εχει και σημασια.Το ερωτημα του Στανλευ ηταν αν αληθευει οτι ο Λαβκραφτ ειχε επηρρεασει τον Μπορχες και γενικα αν υπαρχει συνδεση μεταξυ των δυο και αυτο επιβεβαιωνεται.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Οκ...

 

Αντίκτο,να σου πω:η εικόνα σου απεικονίζει αυτό που φαντάζομαι;devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τον Τσαρλς Ντέξτερ και έχω να πω ότι ήταν πολύ καλό. Φανερά πιο ώριμο και καλογραμμένο από όσα άλλα του είχα διαβάσει, με ελαχιστοποιημένα τα σημεία που με ενοχλούν( οι υπερβολές του στιλ ΄΄ένα μυστικό που θα μπορούσε να τινάξει το σύμπαν στον αέρα΄΄ και η εμμονική χρήση των λέξεων λέξης φόβος και τρόμος,σαν να θέλει να σε κάνει με το ζόρι να τρομάξεις,δεν έλειπαν βέβαια...). Πολύ καλός ο χαρακτήρας του γιατρού,δυναμίτης οι τελευταίες 50 σελίδες και ωραίες περιγραφές, με κορυφαίο στοιχείο την χροιά αληθινού γεγονότος που έδωσε στο όλο έργο.Αυτά,για να δείτε ότι είμαι αντικειμενικό!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα τον Τσαρλς Ντέξτερ και έχω να πω ότι ήταν πολύ καλό. Φανερά πιο ώριμο και καλογραμμένο από όσα άλλα του είχα διαβάσει, με ελαχιστοποιημένα τα σημεία που με ενοχλούν( οι υπερβολές του στιλ ΄΄ένα μυστικό που θα μπορούσε να τινάξει το σύμπαν στον αέρα΄΄ και η εμμονική χρήση των λέξεων λέξης φόβος και τρόμος,σαν να θέλει να σε κάνει με το ζόρι να τρομάξεις,δεν έλειπαν βέβαια...). Πολύ καλός ο χαρακτήρας του γιατρού,δυναμίτης οι τελευταίες 50 σελίδες και ωραίες περιγραφές, με κορυφαίο στοιχείο την χροιά αληθινού γεγονότος που έδωσε στο όλο έργο.Αυτά,για να δείτε ότι είμαι αντικειμενικό!devil2.gif

Είδες που τελικά κάτι ξέραμε όταν λέγαμε για τον Λαβκραφτ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρίνω πάντα με βάση αυτά που ξέρω,όσα κι αν είναι αυτά,αφήνοντας παράθυρο για αμφισβήτηση...Ό,τι είναι καλό το παραδέχομαι. Τώρα,καιρός για λίγη καλή ΕΦ(Επικυρίαρχοι)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χοχοχο

 

Διάβασα διήγημα του Μπόρχες αφιερωμένο στην μνήμη του Χ.Φ! Περιμένετε να γράψω κι εγώ ιστορία από τον Μύθο,τώρα πια!devil2.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Somewhere HPL is rolling in his grave so fast he's producing electricity...

 

Κι εγώ που νόμιζα ότι δεν είσαι φαν των τερατογράφων ρε συ. Αναμένουμε μετά βδελυγμίας πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί,ποιος είπε ότι ο Μπόρχες είναι τερατογράφος;;Καμία σχέση η πένα του με του Φίλιππου(για να μην ξεχνιόμαστε!)!devil2.gif

 

Προς το παρόν ρετουσάρω Αμοντιλιάδο και θα τον πετάξω λίαν συντόμως...καίγομαι να δω πώς θα το δείτε(αν το διαβάσει κανένας 12000 λέξεις που είναι) γιατί με αυτά που μου έχετε πει θα τον βγάλετε τρόμο καθαρό...Ο Μύθος περιμένει την έμπνευση!

Link to comment
Share on other sites

Χοχοχο

 

Διάβασα διήγημα του Μπόρχες αφιερωμένο στην μνήμη του Χ.Φ! Περιμένετε να γράψω κι εγώ ιστορία από τον Μύθο,τώρα πια!devil2.giflaugh.gif

Σε χαλάσαμε κι εσένα

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δεν τον έχω λατρέψει κιόλας.Και ορίστε τα λόγια του ίδιου του Μπόρχες από τον επίλογο της συλλογής διηγημάτων που διάβασα:

 

Η ζωή που,όπως ξέρει ο καθένας, είναι ανεξιχνίαστη, δεν με άφηνε να γαληνέψω έως ότου διαπράξω μια μεταθανάτια ιστορία του Χ.Φ Λάβκραφτ,ενός συγγραφέα για τον οποίο πάντα πίστευα ότι παρωδούσε ασύνειδα τον Πόε...

devil2.gifdevil2.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, δε λες όλη την αλήθεια εδώ my friend, ή μάλλον σου διαφεύγει. Έχεις διαβάσει γιατί το λέει αυτό ο Μπόρχες; Εγώ έτυχε να το κάνω στο μεταπτυχιακό σε ένα μάθημα όπου αναφέρθηκε η εν λόγω τριπλέτα Μπόρχες - Ποε - Λάβκραφτ και τι εννοεί ακριβώς αυτό το χωρίο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν ο Μπόρχες λέει πως ασυναίσθητα (unconsciously) ο HPL παρωδεί τον Ποε, εννοεί πως ο HPL ακολουθεί μοτιφς και θέματα από τα γραπτά του Ποε. Το λέει αυτό όχι για να μειώσει τον HPL (θα δεις παρακάτω) αφού μάλιστα έχει μόλις γράψει το There Are Other Things όπου κάνει τη δική του τιμή στον HPL, αλλά γιατί θέλει να δείξει πως (μέσα από το Λαβκραφτιανό κείμενο) ο ίδιος ο Μπόρχες είναι κι αυτός ένας παρωδός του Ποε και όχι τόσο ασυναίσθητα (κι αυτός θεωρούσε εαυτόν φαν).

Απλά ελληνικά: Ο Lovecraft κατά τον Μπόρχες ακολουθούσε ασυναίσθητα( ; ) το δρόμο που έστρωσε ο Poe. Ο Μπόρχες χρησιμοποιώντας τα ΠΟΕίστικα χαρακτηριστικά που διάβασες μέσα στο There Are Other Things κάνει τη δική του τιμή στον Λάβκραφτ και συνάμα προσπαθεί να αποδείξει πως κι ο ίδιος μπορεί να γίνει παρωδός του Ποε.

Είναι ενδιαφέρουσα τριπλέτα αυτοί οι 3.

Αν θες το βιβλίο όπου γίνεται η συγκεκριμένη κουβέντα, λέγεται ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ The Mystery to a Solution κι έχει να κάνει με τον Ποε και τον Μπόρχες.

 

Κι επίσης, (για να πάω σε μια παλιά συζήτηση εδώ) κι ο Μπόρχες θεωρεί πως ο Ποε έγραφε τρόμο. Κι αν είχε διαβάσει και τα δικά σου κείμενα, Τρόμο θα λεγε πως γράφεις. Ψάξου λοιπόν.

 

Υ.Γ. Καλά εσείς το ματς δε το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αλματώδες σκεπτικό μου φαίνεται αυτό,ρε! Δεν το αμφισβητώ αλλά δεν το συμμερίζομαι κιόλας,τουλάχιστον ακόμα.

 

Ντάξει,είπαμε,έγραφε τρόμο!!

 

ΥΓ:Σου είπα ότι δεν πολυβλέπω μπάλα,έχω ξενερώσει...Ειδικά προκριματικά με την Εθνική;Πφ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ντάξει,είπαμε,έγραφε τρόμο!!

 

 

Κανα δυο μήνες πριν...

 

duty_calls.png

 

 

Εντάξει χοροράδες, η δουλειά μας τέλειωσε εδώ. Ποιόν άλλον έχουμε τώρα να πείσουμε;; Doooolph! Καλέ γιούχουυυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..