Jump to content

Harry Potter


oddy
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Οι κριτικές για τα βιβλία της J.K. Rowling γίνονται εδώ: https://community.sff.gr/topic/15788-jk-rowling/

Recommended Posts

Συγγραφέας: Μανώλης Παρούσης

Σελίδες: 336

Διαστάσεις: 14 x 23 cm

ISBN: 960-306-469-6

Τιμή: € 13,00

 

 

Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ

 

Η αφηγηματική δομή, οι καταβολές και οι κοινωνικές προεκτάσεις της σειράς που έκανε το νεαρό πρωταγωνιστή είδωλο και τη συγγραφέα του μια διεθνώς αναγνωρισμένη λογοτέχνη.

 

Τα μεσάνυχτα της 21ης Ιουλίου 2003, τα βιβλιοπωλεία της Μ. Βρετανίας και των Ηνωμένων Πολιτειών άνοιξαν εκτάκτως τις πόρτες τους στις χιλιάδες κόσμου που περίμενε υπομονετικά σε τεράστιες ουρές για να προμηθευτεί το Τάγμα του Φοίνικα, το πέμπτο βιβλίο με τις περιπέτειες του Χάρι Πότερ.

Από το 1997, οπότε κυκλοφόρησε ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος, τα βιβλία της Τζ.Κ. Ρόουλινγκ έχουν πουλήσει περισσότερα από διακόσια εκατομμύρια αντίτυπα σε ολόκληρο τον κόσμο.

Γιατί λοιπόν ο Χάρι Πότερ είναι τόσο δημοφιλής; Ποια είναι τα επιχειρήματα όλων εκείνων που πιστεύουν πως τα βιβλία με τις περιπέτειες του νεαρού μάγου είναι επικίνδυνα για τα παιδιά; Αυτά και πολλά ακόμη ερωτήματα εξετάζονται στο συγκεκριμένο βιβλίο, σε μια προσπάθεια να δοθεί μια ερμηνεία στο παγκόσμιο εκδοτικό φαινόμενο που ακούει στο όνομα Χάρι Πότερ.

 

Anubis

 

hpotter.bmphttp://www.anubis.gr

Link to comment
Share on other sites

erothmata?ti erothmata.Poios exei erothmata gia ayta ta biblia telos panton? ouaaaaaaaaaaaaaaaaaargkxlllllllllllllllllllllll

 

a kai an anarotieste ti diaolo leo, apla miso thn en logo seira(mias kai prosopika pisteyo oti einai plhrhs antigrafh ton books of magic ktl)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες oddy, και καλώς ήρθες! :)

 

Μ'αρέσουν τα βιβλία της Ρόουλινγκ. Εχω παρατηρήσει τα κοινά που υπάρχουν ανάμεσα στο Χαρυ και τα Books of Magic αν και δεν έχω βρει πουθενά στοιχεία που να δείχνουν κάποια εμφανή "αντιγραφή".

Από την άλλη πλευρά, οποιοδήποτε βιβλίο και να γραφόταν που να είχε σαν πρωταγωνιστή ένα νεαρό μάγο στην μοντέρνα εποχή θα είχε εξαναγκαστικά κοινά στοιχεία με άλλα , οπότε αναρωτιέμαι μήπως απλώς είναι τυχαίες οι ομοιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι αυτές οι ομοιότητες, αλήθεια;

 

(Ο Άρχοντας των Γατών αρνείται ακόμα να διαβάσει Χάρυ Πότερ.)

Link to comment
Share on other sites

Ο Χάρυ Πόττερ σπέρνει! Μ' αρέσει ειδικά το γεγονός οτι πράγματι θα μπορούσε να υφίσταται ο κόσμος του χωρίσ εμείς οι Μαγκλ (άσχετοι με τη μαγεία για όσους δεν εχουν διαβάσει) να καταλάβουμε τίποτα... Επίσης η τύπισσα έχει καλή πένα η οποία εξελίσσεται κάτι πολύ σημαντικό για μένα.

Αυτιά

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα δύο βιβλία (ειδικά το πρώτο) δημιουργούν μια πολύ έντονη εντύπωση του: «Καλωσήρθατε στον Κόσμο της Μαγείας!», αλλά είναι κάτι που η Rowling ξεπέρασε πολύ γρήγορα, και θεωρώ ότι έχουν σημειώσει μεγάλη πρόοδο τα βιβλία της (πολύ λίγοι θα είναι αυτοί που θα περιμένουν κάποιες από τις εξελίξεις όταν φθάσουν στα πιο πρόσφατα βιβλία).

 

Όσον αφορά τις ομοιότητες με το The Books of Magic, ν' αναφέρω το γεγονός ότι έχω δει μόνο τη σειρά comics που μετέφρασε στα ελληνικά η θυγατρική της εταιρίας Μοντέρνοι Καιροί, Modern Times, υπό τον τίτλο «Ο Μάγος», οπότε μπορεί να έχω σχηματίσει λανθασμένη εντύπωση, καθώς η ελληνική έκδοση (δεν έχω δει καμία άλλη, το τονίζω αυτό) ήταν αρκετά ασύνδετη από ιστορία σε ιστορία (στα επίπεδα του Έπους της Γαιοθάλασσας της Ursula le Guien), αλλά τα μόνα κοινά που είδα είναι το μοτίβο: «Νεαρός μαυρομάλλης διοπτροφόρος μάγος που μεγαλώνει με συγγενή/-εις που τον μισούνε/δεν ενδιαφέρονται γι' αυτόν ανακαλύπτει ξαφνικά δυνάμεις που δεν ήξερε ότι έχει!» - εκεί τελειώνει και η όλη υπόθεση περί ομοιοτήτων! Το όλο σκηνικό, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, μου θυμίζει τους ανθρώπους που όταν είδαν την D&D Revised 3rd Edition (αυτό που όλοι έχουν ακουστά ως 3.5) άφρισαν χωρίς καν να δουν τα βιβλία ή τι σόι αλλαγές μπορεί να είχαν κάνει, οι οποίοι (οι Μάγοι του Κόστους :cat: ) είχαν δηλώσει οι έρμοι ότι το όνομα «3.5e» το έδωσαν κατ' ευθυμισμό, εννοώντας ότι πρόκειται για πολλές και βασικές αλλαγές, χωρίς να έχουν σκοπό να βγάλουν άλλη έκδοση σύντομα, αλλά ποιος τους άκουσε;!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

oson afora tis omoiothtes, epeidh pisteyo oti einai mallon doron adoron na anafer8oun, exo mono na po, oti otan eida ton Harry Potter, nomiza oti htan to idio comic novell pou eixa diabasei prin poly kairo(Books of magic).Eilikrina den einai toso kakos, alla otan akouo gia proektaseis koinonikes kai alla koula mou erxetai na fao to kapelo mou.

 

 

edit:ekopsa ta merh pou den ebgazan nohma.Lypamai gia opoia sygxhsh prokalesa.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

oson afora tis omoiothtes, epeidh pisteyo oti einai mallon adoron na anfer8oun, exo mono na po, oti otan eida ton Harry Potter(san merchandise genika) nomizo oti htan to idio comic novell pou eixa diabasei prin poly kairo.Mono pou ekeino itan gia adults.Alla entaksei den einai kai toso xalia o potters, apla tyxainei na miso ta biblia.Eilikrina den einai toso kakos, alla otan akouo gia proektaseis koinonikes kai alla koula mou erxetai na fao to kapelo mou.Kai to ano8en troll pou ekane mono 1 post frontise na mas anaferei tis polhseis ton biblion san ti?Apodeiksh tou poso kata diaolou einai to logotexniko koino sthn hlikia ton 12-18?

Αν σου πω ότι δεν έβγαλα και πολύ άκρη με την απάντησή σου θα προσβληθείς;

 

Και θεωρώ βασικό το ν' αναφερθούν οι ομοιότητες πέραν των αρχικών που μόλις ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα οι ομοιότητες του μάγου Tim Hunter και του Χαρυ, θα ξεκινούσαν και θα τελείωναν στα όσα περιγράφτηκαν παραπάνω.

Αλλα! Οι δημιουργοί του Books of Magic στο τελευταίο storyline (η το προτελευταίο, δεν θυμάμαι) ήταν εκείνοι που άρχισαν να αντιγράφουν τον Χάρυ Πόττερ.

Δηλαδή. Ο Tim ανακλάυπτει το Μαγικό Σχολείο, ερωτέυεται μια μαθητριούλα, αποκτά συμμαθητές, αποκτά μιά νέα κουκουβάγια, αποκτά δασκάλους του σχολείου (και όχι τους καθοδηγητές του από το υπόλοιπο Vertigo Universe). Βέβαια όλα αυτά σε κάπως πιό adult στυλ (ο Τιμ έχει ήδη την πρώτη του σεξουαλική εμπειρία) ας πούμε και χαίρεται πολύ γι'αυτό, και οι περιπέτειες είναι πιό σκοτεινές. Αλλά τα Books of Magic ήταν κάτι αλλοιώτικο και τώρα πιά δεν ξέρω πόσο αλλοιώτικο είναι.

 

Οσο για το σχόλιο του Northerain, μπορεί να μην συμφωνώ οτι τα βιβλία του Χαρυ είναι κακά (τα βρίσκω ευχάριστα, καλογραμμένα και άνετα) αλλά σαν σχόλιο είναι σαφές κατά τη γνώμη μου. Στον Rasp, σε μένα, σε πολλούς αρέσει ο Χάρυ. Στον Northerain, σε επίσης πολλούς δεν αρέσει. Και χαίρομαι γι'αυτό. Αυτό έλειπε να είχαμε όλοι ακριβώς τις ίδιες προτιμήσεις. Τι φόρουμ θα είχαμε τότε? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και μόνο που ακούω πως κάτι έχει μέσα "ένα αγοράκι που αποκτά μαγικές δυνάμεις για να πολεμήσει κάποιους κακούς" με πιάνει μια ανατριχίλα. Με την κακή έννοια. ;) Αντιπαθώ αυτού του είδους το fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έλειπε να είχαμε όλοι ακριβώς τις ίδιες προτιμήσεις. Τι φόρουμ θα είχαμε τότε?  :p

[Ανώνυμος Σκώληξ του Φόρουμος Νο.1]: Πόσο μου αρέσουν τα βίβλια με ήρωα το Harry Potter!

[Ανώνυμος Σκώληξ του Φόρουμος Νο.2]: Κι εμένα! Εσένα;

[Ανώνυμος Σκώληξ του Φόρουμος Νο.1]: Τι σύμπτωση! κι εμένα! Εσένα, πάλι;

[Ανώνυμος Σκώληξ του Φόρουμος Νο.3]: Γούτ-γούτ! Κι εμένα!

.........

:crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Bardos said:

ένα αγοράκι που αποκτά μαγικές δυνάμεις για να πολεμήσει κάποιους κακούς

 

:D ΟΚ, αλλά όταν η μαμά του εν λόγω αγορακίου, εν προκειμένω του Tim Hunter, βάζει δολοφόνους να σκοτώσουν τον άχρηστο θετό του πατέρα και συμβαίνει να είναι, η μαμά δηλαδή, η Τιτάνια, βασίλισσα των Faeries, μια Τιτάνια πράσινη(κυριολεκτικά) και κακιασμένη, που έχει κάνει συμφωνία με την Κόλαση για να διατηρήσει το βασίλειό της που εξαφανίζεται, κατανοείς πως η ψυχολογία του εν λόγω αγορακίου μακράν απέχει από τον Χάρυ Πόττερ. :p

Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως η mommy, παράτησε τον Τιμ στον ανθρώπινο κόσμο γιατί τον έκανε με άνθρωπο (άλλο αν ο άνθρωπος αυτός είναι συγχρόνως και κοράκι). Και ξαφνικά, όταν η πλευρά του Τιμ που δεν είναι ανθρώπινη ξεσπά, στην εφηβεία, και αποκαλύπτεται πως ο Τιμ έχει το δυναμικό να είναι μιά δύναμη καταστροφής τόσο για τη Γη, όσο και για το Faerie Realm, ακόμα και την Κόλαση, τον θέλει πίσω. Το ίδιο όμως τον θέλουν και κάτι εκατομύρια δαιμονικά, και οι οδηγοί του, ανθρώπινοι και μη, που αναρωτιόνται μήπως θα ήταν καλύτερα να τον καθαρίσουν. Οταν οι φίλοι του Τιμ δεν είναι αγοράκια η κοριτσάκια που πίνουν ευγενικά το τσάι τους αλλά ναρκομανείς, bag ladies, πάνκς, και ένας συρφετός από περιθωριακές φιγούρες, καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα, έτσι νομίζω τουλάχιστον, πως τα Books of Magic δεν είναι κατάλληλα για τη μέση ηλικία του Χαριποτερικού fanboy/fangirl και ότι ο Tim Hunter δεν είναι "ένα αγοράκι που αποκτά μαγικές δυνάμεις για να πολεμήσει κάποιους κακούς" :blink:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά, κατά βάση, δεν είναι ένα αγοράκι που, κάποια στιγμή στην εφηβία, ανακαλύπτει ότι έχει μέσα του κρυφές δυνάμεις και αρχίζει να κάνει κάποια πράγματα με αυτές; Εννοείται πως πρέπει να υπάρχει και κάποιο back-story και κάποια πλοκή. Τώρα, αν ο Χάρυ Πότερ, σε αντίθεση με το Books of Magic, δεν έχει ούτε αυτά τα πράγματα, αλλά ο Χάρυ αποκτά τις δυνάμεις του στο άσχετο, τότε είναι χειρότερο από ό,τι νόμιζα ότι θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

basika gia na eimaste akribeis, den katalabainei oti exei kapoies dynameis, oi odhgoi tou prospa8oun na ton peisoun oti exei kapoies dynameis.

 

:p

Link to comment
Share on other sites

[Ανώνυμος Σκώληξ του Φόρουμος Νο.1]: Πόσο μου αρέσουν τα βίβλια με ήρωα το Harry Potter!

 

Καταπληκτικό, Rasp! :lol:

 

 

Σχετικά με τον Τιμ Χάντερ. Δεν αποκτά δυνάμεις, τις έχει αλλά δεν τον ενδιαφέρει να τις έχει. Τον ενδιαφέρει περισσότερο το τι υπάρχει κάτω από τη φούστα της φιλενάδας του μάλλον, και δεν έχει καμμιά "ηρωική" τάση. Μάλιστα, γι'αυτό λέγεται η σειρά (σειρές) Books of Magic, και όχι Tim Hunter:Books of Magic, γιατί παρ'ολο που ο Τιμ είναι βασικός χαρακτήρας και η "εστία" της σειράς, η ουσία της δεν είναι ο ίδιος αλλά όλο το υπόλοιπο universe. Κυρίως μετά την πρώτη τετράτευχη σειρά, υπάρχουν πολλά τεύχη στα οποία ο Τιμ δεν εμφανίζεται καθόλου, ενώ σε άλλα το viewpoint είναι στην Τιτάνια, και σε άλλους μαγικούς και μη χαρακτήρες.

 

Αυτό που θέλω να πω, εν κατακλείδι, είναι πως ο Τιμ Χάντερ σαν φιγούρα δεν είναι κλισέ σαν τα εκατοντάδες άλλα μαθητευόμενα μαγάκια σε διάφορα βιβλία.

Η εφηβεία πιστέυω πως χρησιμοποιείται μάλλον επειδή είναι μιά μεταβατική περίοδος στην οποία έρχονται πολλές αλλαγές. Αν οι ικανότητες του Χ χαρακτήρα φανούν όταν είναι 6 χρονών, ο ίδιος ο χαρακτήρας είναι κάτι άλλο, όπως και το αν φανούν στα 55 ας πούμε.

Α, και ένας άλλος λόγος για την εφηβεία. Χρησιμοποιείται για να προσελκύσει αναγνώστες φυσικά. Ποιό κορτισάκι θα ερωτευόταν τον Χαρούλη (Πότερ), αν η Ρόουλινγκ τον είχε κάνει 3 χρόνων η 95 χρόνων? ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, έχουμε διαφορετικά γούστα σε αυτό το θέμα. Για μένα αυτά που αναφέρεις, όπως πχ reluctant hero (ο ήρωας που διστάζει να είναι ήρωας, που θα προτιμούσε να είναι κάτι άλλο από αυτό για το οποίο τον προορίζει η "μοίρα"), είναι γενικά λόγοι για να μη μ'αρέσει κάτι. Συνήθως.

 

Τώρα, απο κεί και πέρα, είναι θέμα γούστου. Εγώ, ας πούμε, προτιμώ πιο φυσιολογικούς χαρακτήρας. Δε μ'αρέσει ούτε ο χαρακτήρες που δε φοβάται τίποτα, αλλά ούτε και ο διστακτικός ήρωας που φοβάται να είναι ήρωας αλλά η μοίρα τον προορίζει γι'αυτό. Μ'αρέσουν οι άνθρωποι που βρίσκονται σε δύσκολες καταστάσεις και αναγκάζονται να κάνουν κάποια πράγματα. Ή οι άνθρωποι που ωθούνται από συγκεκριμένους σκοπούς και ιδεώδη.

 

Δηλαδή, πιο φυσιολογικό το θεωρώ ο βασικός χαρακτήρας να έχει ήδη μια θέση στον κόσμο του και να αναγκάζεται να αναλάβει (άμεσα ή έμμεσα) δράση, παρά ο νεαρούλης ο οποίος ξαφνικά αποδεικνύεται φοβερός και τρομερός.

 

Βέβαια, δεν έχω διαβάσει τα Books of Magic, οπότε δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη επάνω σ'αυτά συγκεκριμένα. Αλλά, ας πούμε, και το Wheel of Time, το οποίο επικεντρώνεται κυρίως σε εφήβους με μαγικές δυνάμεις οι οποίοι πρέπει να σώσουν τον κόσμο αλλά διστάζουν, δε με ενθουσιάζει τόσο. Όπως επίσης δε με ενθουσίαζε ο FitzChivalry της Robin Hobb ο οποίος παραήταν διστακτικός ήρωας.

Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικά και είναι θέμα γούστου. Αλλά ο Τιμ όπως έλεγα ΔΕΝ είναι τα Books of Magic. Είναι ένας βασικός χαρακτήρας βέβαια αλλά το όλο στυλ της σειράς δεν έχει "εφηβική νεανικότητα" ας πούμε.

Κάποια στιγμή αν θέλεις σου δανείζω κάποιους τόμους που έχω να τους διαβάζεις και κρίνεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή αν θέλεις σου δανείζω κάποιους τόμους που έχω να τους διαβάζεις και κρίνεις μόνος σου.

 

That would be a good idea! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι ε΄χω διαβάσει όλα τα μέχρι στιγμής εκδοθέντα χαριποτερικά βιβλία δηλώνω ότι έχω ένσταση όσον αφορά το εξής:H συγγραφέας, όπως και άλλοι συγγραφείς(Lewis, Pullman), μπλέκει τον φανταστικό της κόσμο με τον πραγματικό.Όσο περίεργο κι αν φαίνεται μου χτυπάει άσχημα όταν δίπλα στα αυτοκίνητα, τα ζέπελιν, τα τραίνα, και το Λονδίνο βλέπει κανείς ξωτικά, φαντάσματα, το Χόγκουαρτς, τη Νάρνια κτλ.Προτιμω η πραγματικότητα να μένει ξεχωριστά από τη φαντασία και άν ο συγγραφέας επιθυμεί να περάσει κομμάτια πραγματικότητας στο έργο του(πραγμα μάλλον αναπόφευκτο, αλλά και αναγκαίο) να το κάνει με πλάγιο και συμβολικό τρόπο και όχι με την τοποθέτηση ενός παράλληλου φανταστικού κόσμου δίπλα στον δικό μας πραγματικό...Από αυτό εξαιρούνται όσες ιστορίες προσπαθούν να μιμηθούν τα παραδοσιακά παραμύθια(π.χ. αυτές του Όσκαρ Ουάιλντ, του Λόρδου Ντάνσανυ) και τα ίδια τα παραδοσιακά παραμύθια/θρύλοι των λαών...

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό εξαιρούνται όσες ιστορίες προσπαθούν να μιμηθούν τα παραδοσιακά παραμύθια(π.χ. αυτές του Όσκαρ Ουάιλντ, του Λόρδου Ντάνσανυ) και τα ίδια τα παραδοσιακά παραμύθια/θρύλοι των λαών...

 

Για ποιό λόγο θεωρείς ότι αυτές εξαιρούνται?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Harry Potter
  • Φάντασμα locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..