Jump to content

Αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας


Nienor
 Share

Recommended Posts

Συγγνώμη για το μήκος της λίστας μου, αλλά είπα να το κάνω μια κι έξω.

 

 

Aerin Tanz- The Art of Veiling

Anderson Poul- The Broken Sword

Borges Jorge Louis- El libro de los seres imaginarios (Το βιβλίο των φανταστικών όντων)

Burroughs Edgar Rice- Tarzan Series

Hern Lian: Otori Legends trilogy

Howard Robert Erwin-Conan (Αλλά δεν ξέρω πώς θα γίνει με τους τίτλους)

Howard Robert Erwin-King Kull

Jakes John- Mention My Name In Atlantis

Kay Guy Gavriel-The Fionavar Tapestry

Kay Guy Gavriel The Sarantine Mosaic

Kay Guy Gavriel-Tigana

Lee Tanith- The Book of the Damned

Le Guin Ursula-A Wizzard of Earthsea

Le Guin Ursula-Tales of EarthSea

Le Guin Ursula-Tehanou, last book of Erathsea

Le Guin Ursula-The Furthest shore

Le Guin Ursula-The other wind

Le Guin Ursula-Tombs of Atuan

Lieber Fritz -Lankhamar

Lord Dunsany -Don Rodriguez: Chronicles of Shadow Valley

Lord Dunsany -The King of Elfland's Daughter

Lord Dunsany -Time and the Gods

Mc Caffrey Ann- Dragonquest

Mc Caffrey Ann- Dragonflight

Moorcock Michael –Corum: The Knight of Swords

Moorcock Michael –Corum: The Queen of Swords

Moorcock Michael –Corum: The King of Swords

Moorcock Michael –Corum: The Oak and the Rum

Moorcock Michael –Corum: The Bull and the Spear

Moorcock Michael –Corum: Te Sword and the Stallion

Moorcock Michael -Dancers at the End of Time: An Alien Heat

Moorcock Michael -Dancers at the End of Time: The Hollow Lands

Moorcock Michael -Dancers at the End of Time: The End of All Songs

Moorcock Michael –Elric Series

Moorcock Michael –Hawkmoon: The Runestaff

Moorcock Michael –Hawkmoon: The Sword of the Dawn

Moorcock Michael –Hawkmoon: Mad God’s Amulet

Moorcock Michael –Hawkmoon: The Jewel in the Skull

Moorcock Michael – Chroinicles of Count Brass: Count Brass

Moorcock Michael – Chroinicles of Count Brass: The champion of Garathorm

Moorcock Michael – Chroinicles of Count Brass: The Quest for Tanelorn

Moorcock Michael -The Eternal Champion Series: The Eternal Champion

Moorcock Michael -The Eternal Champion Series: Phoenix in Obsidian

Moorcock Michael -The Eternal Champion Series: Dragon in the Sword

Moore Cathrine Lucil- The adventures of Northwest Smith

Rowling J. K.-Harry Potter and the philosopher’s stone

Rowling J. K.-Harry Potter and the chamber of secrets

Rowling J. K.-Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Rowling J. K.-Harry Potter and the Goblet of Fire

Rowling J. K.-Harry Potter and the half-blooded Prince

Rowling J. K.-Harry Potter and the Order of the Phoenix

Stewart Mary- The Crystal Cave

Tolkien J.R.R.-Farmer Gilles of Ham

Tolkien J.R.R-Hobbit

Tolkien J.R.R.-Sillmarillion

Tolkien J.R.R.-The Lord of the Rings

Βανέλλης Δημήτρης- Ασμόλ

Κουτσούκης Δημήτρης-Χοράς Αλ Ζαμάν: Οι Φύλακες του Χρόνου

Μαμούτος Σταμάτης- Η μάχη της πεδιάδας του Ασημένιου Φεγγαριού

Μαντά Ειρήνη-Το Δαιμόνιο της Γραφής

Μπουλούμπασης Δημήτρης- Ασημένια Παράθυρα

Νικολαϊδου Σοφία- Πλανήτης Πρέσπα

Φιαμού Ανθίππη-Κάτω από τον ήλιο της Γκρόνταρ

Φιαμού Ανθίππη-Λαμπρά φεγγάρια στον ποταμό της λησμονιάς

Φιαμού Ανθίππη-Τον έφαγε το φεγγάρι

 

 

edit: Είχα γράψει Κουτσούκλης, αντί Κουτσούκης και Γκροντάρ αντί Γκρόνταρ

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω του Moorcock το όνομα να το έκανες copy-paste Naroualis, αλλιώς θα σου βγήκαν τα χέρια στη δακτυλογράφηση, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ε, τι να κάνουμε, όλοι περάσαμε μια Μάικλ Μουρκοκ φάση κάποτε... Εγώ την πέρασα λίγο πιο βαριά. :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

J.R.R. Tolkien: Lord of the rings trilogy

Melanie Rawn: Dragon Star trilogy

Terry Brooks: The Original Shannara trilogy

R. E. Feist: Riftwar Saga trilogy

Robert Jordan: The Wheel of Time series

Terry Goodkind: The Sword of Truth series

Ursula LeGuin: The Earthsea series

Ann McCaffrey: Dragonflight (first book of the Dragonriders of Pern series)

Tad Williams: Memory, Sorrow and Thorn trilogy

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να προσθέσω στη λιστα:

 

Terry Pratchet: Pyramids, The light fantastic, Mort, Equal Rites, Carpet People

 

Tolkien: Children of Hourin, Smith of Wouton Major

 

Και να ρωτήσω: Τον Ταρζάν, εντάξει, εδώ θα τον κατατάξουμε. Τον Τζον Κάρτερ όμως; Μήπως πρέπει να πάει στην εφ, καθότι science fantazy;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι άλλες προτάσεις, γιατί ο Λεστάτ έδωσε more στη μπεμπούλα κι άντε τώρα να τη συμμαζέψεις...

 

Salvatore, Dark Elf Trilogy (Homeland, Exile, Sojourn)

Piece Anthony, Xanth Series (ε, πού να γράφω 30 τίτλους τώρα...)

Alan Garner, The Weirdstone of Brisingamen

Alan Garner, The Moon of Gomrath

Sir Henry Rider Haggard, She (στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει με τον τίτλο, Αγιέσα η μυστηριώδης

βασίλισσα της Κορ)

Roger Zelazny, Amber Series

Raymond Feist, Riftwar Saga

Ian Irvine, Well of Echos tetralogy (Geomancer, Tetrarch, Alchymist, Chimaera)

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν έχω να σας ανακοινώσω το εξής: Η δεσποινίδα Naroualis θα αναλάβει στο εξής να διαμορφώσει τη λίστα (που δεν είναι ακόμα τέτοια διότι είμαι απαράδεκτη...) :)

 

Και κοπελιά, πάρε ένα μέρος (δύο ραφάκια μόλις για αρχή :p) από μένα:

 

Πατρίτσια Μακ Κίλλιπ, Τα λησμονημένα πλάσματα του Ελντ

Πατρίτσια Μακ Κίλλιπ, Ο άρχοντας των Γρίφων

Τζ. Γιούρι Λόιντ, Ητίδορφα

Λόρδος Ντάνσανυ, Η κόρη του Βασιλιά της χώρας των ξωτικών

Λόρδος Ντάνσανυ, Οι περιπέτειες του Δον Ροντρίγκεζ στην κοιλάδα των σκιών

Άρθουρ Μάχεν, Ο λόφος των ονείρων

 

Μ. Μούρκοκ, Έλρικ*

Μ. Μούρκοκ, Κόρουμ*

Ρ. Τζόρνταν, Ο τροχός του χρόνου*

Ρ.Α. Σαλβατόρε, Demon Wars Saga*

Ρ.Α. Σαλβατόρε, Η πορφυρή Σκιά*

Ρ. Ζελάζνυ, Άμπερ*

Ρόμπιν Χομπ, Το καράβι της μαγείας*

 

Θα επανέλθω... με τα υπόλοιπα ράφια μου και μέχρι τότε δε θέλω να ακούσω τίποτα περί ασχετοσύνης στην βιβλιοθηκονομία. Αχά :p

 

* όταν θα δεις τι θα κάνεις με τις σειρές μου λες και σου δίνω και τίτλους ξεχωριστών βιβλίων τους.

Link to comment
Share on other sites

Ω, ευχαριστώ, ευχαριστώ, θα προσπαθήσω να φανώ αντάξια της τιμής, δεσποινα κυρά! :blush:

 

Στο δια ταύτα, εντός της εβδομάδος θα έχουμε τη δυνατότητα να ξεκινήσουμε το Κρομ-άρεστο έργο μας. Η λίστα των προτάσεων είναι έτοιμη, μένει μόνο να τα συμφωνήσουμε με τους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάμε με τους κανόνες: Θα ανεβάσω και FAQ όπως ο ινστρούχτορας nikosal, αλλά ας τα πούμε εδώ εν τάχει και πριν διαμορφωθεί το τελικό πλαίσιο νόμου:

 

1)Ξεκινάμε με τις προτάσεις. Κάθε μέλος έχει δικαίωμα να προτείνει οποιοδήποτε βιβλίο φαντασίας. Κι όπως λένε και τα ψιλά γράμματα στο λινκ του subforum, heroic/epic fantasy, new weird, urban fantasy, κλπ.

 

2)Όταν ένα βιβλίο συμπληρώνει τρεις προτάσεις από ισάριθμα μέλη τότε μπορεί να αξιολογηθεί (όσο μεγαλώνει η λίστα το τρία μπορεί να γίνει πέντε. Το συζητάμε εν καιρώ). Τότε οι συμμετέχοντες καλούνται να γράψουν πώς τους φάνηκε το βιβλίο και να το βαθμολογήσουν.

 

3)Οι βαθμοί είναι από το 0 έως το 10, με άριστα το 10. Χωρίζουμε τη βαθμολογία σε δύο μέρη: 0 έως 6 για την ιδέα, το όλο κόνσεπτ του βιβλίου και 0 έως 4 για την τεχνική του συγγραφέα, τη γλώσσα κλπ.

 

4)Οι βαθμολογίες αθροίζονται και κάθε Δευτέρα πρωί, η λίστα με τα καλύτερα βιβλία φαντασίας θα ανεβαίνει σε ξεχωριστό τόπικ.

 

Πριν ξεκινήσουμε θα χρειαστούμε μερικές διευκρινήσεις.

 

1) Θα πρέπει πριν απ’ όλα να συμφωνήσουμε αν τα βιβλία των πολύ-λογιών (τρι-, τετρά-, πεντα-, έφτα-, δέκα-) θα αξιολογηθούν μεμονωμένα ή στα σύνολο του εκάστοτε saga.. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα πρέπει να θεωρήσουμε ξεχωριστά μέρη, εφόσον έχουν εκδοθεί στο πρωτότυπο ως ξεχωριστά μέρη. Π.χ. Το Dark Elf Trilogy -R. A. Salvatore- βγήκε και στο πρωτότυπο σε τρία μέρη, οπότε αξιολογούμε ξεχωριστά τα τρία μέρη του, όπως ακριβώς έχουν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά (Homeland, Exile και Sojourn). Αντίθετα, το πρώτο μέρος από το Well Of Echoes -Ian Irvine- , το Geomancer, κυκλοφόρησε στο πρωτότυπο σε ένα τόμο, ενώ στην Ελλάδα σε δύο τόμους (Γεωμάντις, τόμος Α και τόμος Β). Σε αυτήν την περίπτωση αξιολογούμε και τους δύο ελληνικούς τόμους μαζί, εφόσον στην πραγματικότητα αντιστοιχούν σε ένα βιβλίο. Αλλά πάλι αυτό είναι προσωπική μου γνώμη. Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας.

 

(Υπάρχει και μια τρίτη οδός. Να αξιολογούμε τα βιβλία μεμονωμένα και στη λίστα να εμφανίζεται η βαθμολογία ολόκληρης της πολυλογίας. Π.χ. (8+7+9)/3=8 στο Fellowship, (9+8+10)/3=9 στο Two Towers, (10+10+10)/3=10 στο Return of the King, βαθμολογία για τον Άρχοντα=9. Αυτό βέβαια είναι κάπως μαζοχιστικό. Θα μπορούσαμε όμως μια φορά το μήνα να κάνουμε αυτή τη διαδικασία για τις πολύ-λογίες, για να δούμε πώς τα πάνε στη μεταξύ τους κόντρα. :Ρ )

 

2)Όπως επίσης θα ήθελα να ακούσω και η γνώμη σας πάνω στην αξιολόγηση διηγημάτων. Στο φόρουμ των εφ-άδων δεν αξιολογούνται διηγήματα κάτω των 100 σελίδων, εκτός αν πρόκειται για συλλογές που «έχουν κυκλοφορήσει σε ενιαίο τόμο και έχουν καθιερωθεί ως αυτόνομη και ολοκληρωμένη συλλογή στη συνείδηση των αναγνωστών (πχ. το I Robot του Ασίμοφ)» (@nikosal). Πιστεύω ότι θα ήταν προς όφελός μας να το κρατήσουμε έτσι.

 

Και μερικές ερωτήσεις επί προσωπικού επιπέδου:

 

1) Νίενορ, όταν προτείνεις το Καράβι της Μαγείας να υποθέσω ότι προτείνεις ολόκληρη την τριλογία Οι έμποροι των θαλασσών (Robin Hobb) ή μόνο το πρώτο μέρος της που λέγεται Καράβι της Μαγείας; Επίσης όταν λες Demon Wars εννοείς και το Second Demon Wars (Ascendance, Transcendence, Immortals) ή μόνο τα τέσσερα πρώτα (The Demon Awakens, The Demon Spirit, The Demon Apostle, Mortalis);

 

2)Nihilio, θα χρειαστούν κάποιες λεπτομέρειες ως προς την πρότασή σου για το Lankhamar του Fritz Lieber. Ποιο απ’ όλα τα Books of Lankhamar και ποια διηγήματα περιέχει; Επίσης για τον Conan η ακριβής σου φράση ήτο «βασικά τα πάντα». Ποια πάντα; Του R.E. Howard (όλα short stories και μόνο ένα αρκετά μεγάλο για να σταθεί μόνο του) ή και τις προσπάθειες των διαφόρων Perry Steve, Robert Jordan, Andrew Offutt ή John Maddox Roberts;

 

3)Pikei, για τον Clive Barker και τον J. R. R. Tolkien, έχεις δηλώσει τη φράση «στο σύνολό τους». Αυτό είναι κάπως αόριστο. Να υποθέσω ότι εννοείς τα παρακάτω:

 

Barker:

 

The Damnation Game/The Essential Clive Barker: Selected Fictions (Coll.)/Forms of Heaven (Coll.)/Galilee/Incarnations (Coll.)/Sacrament/The Thief of Always/Weaveworld/Abarat/Abarat 2:Days of Magic, Nights of War/The Great and Secret Show/Everville: The Second Book of Art/Imajica 1: The Fifth Dominion/Imajica 2: The Reconciliation /Books of Blood Series

 

Tolkien:

 

Farmer Giles of Ham/The Adventures of Tom Bombadil/Smith of Wooten Major/Tree and Leaf (Coll)/The Hobbit/The Lord of the Rings/Roverandom/The Silmarillion/Children of Hourin/The History of Middle Earth (1. The Book of Lost Tales Part 1/2. The Book of Lost Tales Part 2/3. Lays of Beleriand/4. The Shaping of Middle-Earth/5. The Lost Road/6. The Return of the Shadow/7. The Treason of Isengard/8. The War of the Ring/9. Sauron Defeated/10. Morgoth's Ring/11. The War of the Jewels/12. The Peoples of Middle Earth)

 

Αν όχι, διαλέγεις και παίρνεις. Copy-Paste.

Περιμένω τις γνώμες σας μέχρι και την Παρασκευή και αποφασίζουμε το ΣΚ, ώστε τη επόμενη Δευτέρη, 30 του μηνού να έχουμε τις πρώτες αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,να κανω μια παρατηρηση που ηθελα να κανω και για τα ΕΦ αλλα πλεον ειναι αργα(...)!

Γιατι να μπλεκουμε με προτασεις ΚΑΙ αξιολογησεις τη στιγμη που μπορουμε να αξιολογουμε ΜΕ την προταση αλλα ο βαθμος να μετραει αφου πλεον υπαρχει το μινιμουμ οριο προτασεαξιολογησεων???Οεο?

Επισης καλο ειναι καποιες σειρες που εχουν κυκλοφορησει ως ενα βιβλιο να τις βαζουμε μαζι.Δηλαδη ας πουμε ο Αρχοντας των δακτυλιδιων ειναι ενα εργο σε 3 κομματια.

Επισης,οι τριλογιες του Σαλβατορε,οι σειρες του Μουρκοκ κτλ μπορουν να μπουν σε αυτη την κατηγορια ακομη κι αν εχουν αυτοτελη βιβλια.Αλλες για αυτες χωραει συζητηση.

 

ενα καλο παραδειγμα ειναι στο http://home.austarnet.com.au/petersykes/fa...ists_books.html

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν σκέψη, η καταργηση των προτάσεων, αλλά φοβάμαι ότι κάτι μου διαφεύγει. Τα πράγματα όντως απλοποιούνται, όμως το κόστος αυτής της απλοποίησης ποιο θα είναι; Κάτι δε μου πάει καλά.

 

Όσο για τις σειρές, ειδικά ο Μουρκοκ έχει γράψει στην ουσία αυτοτελείς ιστορίες. Από τη μία μπορείς να διαβάσεις τη Βελανιδιά και τον Κριό, παραλέιποντας τη Βασίλισσα των Σπαθιών και πολλοί από έμάς το έχουν κάνει. Απο την άλλη, δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλον να διαβάσει και τα έξι βιβλία του Κόρουμ, για να εκφέρει γνώμη, άσε που από βιβλίο σε βιβλίο ο Μιχαλάκης γίνεται καλύτερος ή χειρότερος. Και κατά τη γνώμη μου και ο Σαλβατόρε διαβάζεται εύκολα βιβλίο προς βιβλίο.΄Όσο για τον άρχοντα... Δεν ξέρω. Το συζητάμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά προτείνω τα βιβλία που είναι αυτοτελείς ιστορίες (που βγάζουν νόημα απο μόνα τους, έστω και σε κάποιο βαθμό) όπως είναι η Le Guin, ο Salvatore να τα χωρίζουμε. Αντίθετα το LotR δε μπορεί να χωριστεί. Ακόμα και ο Tolkien είχε πει πως αν μπορούσε θα το έγραφε σε ένα βιβλίο και όχι σε τρία.

 

Υ.Γ.: Το Adventures of Tom Bombandil είναι συλλογή με ποιήματα ενώ το Tree and Leaf είναι δύο μέρη, το πρώτο η έκθεση του Tolkien "on fairy stories" και το δεύτερο "Leaf by Niggle" είναι μια πάρα πολύ μικρή ιστορία (20 σελίδες) που δεν είναι ακριβώς φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλό σαν σκέψη, η καταργηση των προτάσεων, αλλά φοβάμαι ότι κάτι μου διαφεύγει. Τα πράγματα όντως απλοποιούνται, όμως το κόστος αυτής της απλοποίησης ποιο θα είναι; Κάτι δε μου πάει καλά.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κόστος, πιθανότατα ο Χ. έχει δίκιο και τα πράγματα απλοποιούνται.

 

Η λογική των δύο μερών, πρώτα πρόταση, μετά αξιολόγηση έχει ως εξής:

α) Γίνεται, σε ιδανικές συνθήκες, μια πρώτη συζήτηση επί των βιβλίων.

β) Γίνεται ένα φιλτράρισμα: "Δεν αποδεχόμαστε ότι το βιβλίο που προτείνεις είναι φάνταζι"

γ) Τα βιβλία προς αξιολόγηση δεν γίνονται εκατοντάδες, με κάποια από αυτά, τα πιο σπάνια, να σέρνονται για χρόνια με 1-2 αξιολογήσεις.

δ) Ο τηρών το εξέλ με τις βαθμολογίες δεν αναγκάζεται να έχει ένα τεράστιο αρχείο με 50-100 έξτρα βιβλία που έχουν (και θα παραμείνουν έτσι) μια αξιολόγηση όλη και όλη.

 

'Οταν είχα σκεφτεί τον κανόνα μου είχε φανεί λογικός και προσωπικά δεν με δυσκόλεψε στην εφαρμογή, κάθε άλλο. Αν πάλι θέλετε εδώ να γίνει αλλιώς, κάντε το, κάθε λίστα μπορεί να έχει λίγο ή πολύ διαφορετικούς κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

@Guardian#2:

 

Πρέπει να έχει δίκιο. Η λίστα αυτή είναι από ένα σάιτ με λίστες στο Ηνωμένο Βασίλειο και πιθανότατα τα είχε όλα μαζί, πλίνθοι τε και κέραμοι ατάκτως ερριμένοι. Απλά ήθελα να δείξω ότι η φράση "Τόλκιν στο σύνολό του" χωλαίνει κάπως στο θέμα της ακρίβειας...

 

Στο θέμα των πολυ-λογιών, η πρότασή σου μου φαίνεται η πιο σωστή, όμως θα πρέπει να καθήσουμε πάνω από κάθε πολυ-λογία και να αποφασίσουμε αν να την αξιολογήσουμε μεμονομένα ή στο σύνολό της. Και αυτό θα είναι κάπως΄δύσκολο να γίνει.

 

@nikosal:

 

Αυτά σκέφτηκα κι εγώ στην αρχή. Όμως σχεδόν κανένα δεν αντιμετωπίζεται. Η πρώτη συζήτηση και το φιλτράρισμα μπορεί να γίνει και μετά την αξιολόγησή τους, π.χ. Η Οδύσσεια του Ομήρου δεν πληρεί τις προΥποθέσεις και δε λαμβάνεται υπόψην, κατόπιν ποστ του υπέυθυνου στο τόπικ. Όσο για το εξέλ, ε, εντάξει κι αυτό αντιμετωπίζεται. Εκείνο που με φοβίζει όμως είναι το σούρσιμο μια μακριάς ουράς με μία ή δύο αξιολογήσεις, εις το διηνεκές.

Link to comment
Share on other sites

Η λιστα με τα βιβλια που θα εχουν 1-2 αξιολογησεις θα ειναι ακριβως ιση με τη λιστα βιβλιων που θα εχουν 1-2 προτασεις βρε.

 

Α,και εδω θα βαζουμε και urban fantasy προφανως ε?Οποτε θα πρεπει να προσεξουμε το οριο μεταξυ φαντασυ και των αλλων ειδων(ΕΦ,τρομος).Επισης εδω στο φαντασυ-επειδη ειναι γενικοτερο απο την ΕΦ ετυμολογικα-ακουμπαμε τα ορια σε πολλα slipstream και mainstream με μπολικο φανταστικο στοιχειο.Τελος παντων,ολα αυτα θα τα δουμε στην πορεια!

Αν δεν θεωρειται τρομου να προσθεσω στη λιστα μου και την

 

Ονειρικη αναζητηση της αγνωστης Κανταθ ,

του Χ.Φ.Λαβκραφτ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είμαι θετική προς την αποφυγή του μοτίβου "πρόταση και μετά αξιολόγηση". Θετικότατη να μη σου πω. Απλά προσπαθώ να καλύψω κάθε άποψη. Έχετε δε υπόψην σας (και αυτό πάει σε όλους κι όχι μόνο σε όσους έχουν ήδη μιλήσει), ότι μπορεί να υπάρξουν μπερδέματα με την εφαρμογή δύο διαφορετικών συστημάτων αξιολόγησης στο ίδιο φόρουμ. Εγώ πχ (ένα όνομα στην τύχη λέω), μπορεί και να μπερδευτώ και να εφαρμόσω το σύστημα της φ στην εφ. Θέλω να πω ότι ένα περίπου εννιαίο σύστημα βολεύει. Ουφ, μπερδεύτηκα στ' αλήθεια. Άλλες γνώμες πάνω στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω προτείνει να υιοθετηθεί το σύστημα της απευθείας αξιολόγησης εδώ και 6 μήνες περίπου :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο τσεπάκι έχει παραπέσει αυτή η πρόταση... Για να δούμε... Χμ.... Μα πού την έχω βάλει... Καλό είναι να συσταθεί μια πενταμελής επιτροπή που με ορίζοντα διμήνου θα εξετάσει το ζήτημα και θα καταθέσει σχετική εισήγηση σε μια τριμελή γραμματεία... Καλά, θα δούμε...

 

 

ΥΓ. Ναρουάλις, τον Τοντον και τα μάτια σου. Είναι ο μεγαλύτερος αιμοδότης του project λίστα!

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινίς μου, πρότεινα μόνο το καράβι της μαγείας γιατί δεν έχω διαβάσει τους εμπόρους ολόκληρους, εκτός από τα δύο πρώτα του τομίδια του καραβιού. Επίσης, στο δαιμονοπόλεμο εννοούσα την πρώτη τετραλογία χωρίς τη συνέχεια. Αλλά... γιατί παντού υπάρχει ένα τέτοιο... θα ήθελα να μάθω τα εξής: Προτείνουμε κι εδώ μόνο ότι έχουμε διαβάσει κι είμεθα έτοιμοι να το αξιολογήσουμε ή μπορούμε να προτείνουμε και πράγματα που σκοπέυουμε να διαβάσουμε για να ακούσουμε τη γνώμη των άλλων και να λυσσάξουμε να τα διαβάσουμε? Διότι εάν ισχύει το δεύτερο, μπορώ να αλλάξω την πρόταση για τη Χομπ, αλλά όχι για τον Σαλβατόρε :p

 

 

(Μιλάμε, είναι υπέροχο να ρωτάω στο συγκεκριμένο τόπικ και να περιμένω απάντηση... πςςςς δε σου λέω τίποτα κοπελιά :) και να το πω κι εδώ να υπάρχει δημόσια ούτως ώστε αν σε ξεχάσω σε οποιαδήποτε φάση να με κράξουν κι άλλοι εκτός από σένα: είμαι στη διαθεσή σου για οτιδήποτε, δίνεις διαταγές ταχτοποίησης και σε έχω προτεραίοτητα. Αχά! Όχι για να μη λέτε ότι όχι μόνο την έχωσα την κοπέλα, αλλά την αφήνω και μόνη της :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα χωσήματος και το ξέρεις, κοπελιά. Πρώτον γιατί δε θα σε αφήσω :Ρ και δεύτερο γιατί μου αρέσει πάρα πολύ αυτό το γλεντάκι.

 

Στην ερώτησή σου τώρα: μιας και το θέμα με τις προτάσεις και τις αξιολογήσεις είναι ακόμη ρευστό, δε θα σου απαντήσω. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, όμως. Να πω εδώ ότι κρατάω το αρχείο των προτάσεων, σε περίπτωση που τελικά κρατήσουμε αυτή τη διαδικασία.

 

Αυτό που ρωτάει η Νίενορ στο θέμα των πολυ-λογιών ίσως είναι ενδεικτικό του να κρατήσουμε τις αξιολογήσεις των μερών των πολυ-λογιών ξεχωριστές. Προσωπικά τείνω σε αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η λιστα με τα βιβλια που θα εχουν 1-2 αξιολογησεις θα ειναι ακριβως ιση με τη λιστα βιβλιων που θα εχουν 1-2 προτασεις βρε.

 

Nope. Δεν τηρώ εξέλ για αυτά, τα ανεβάζω σκάλα σκάλα από το τελευταίο κάθε φορά μήνυμα του τόπικ με τους εβδομαδιαίους πίνακες -αλλά μην το παιδεύουμε περαιτέρω. Ας γίνει η φάνταζι λίστα απευθείας με αξιολογήσεις, εφόσον αυτό εκτιμάτε ότι θα είναι αποτελεσματικότερο και έχουμε χρόνο να αξιολογήσουμε συγκριτικά και τις δυο μεθοδολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι ο τρόπος που λειτουργεί η αξιολόγηση στην αντίστοιχη SF λίστα είναι ο πιο ευέλικτος και αρκετά αποδοτικός. Στόχος είναι, για αρχή να δημιουργηθεί γρήγορα μια λίστα με 50-70 βιβλία, απο άτομα που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο. Ο μέσος αναγνώστης θα ρίχνει μια ματιά στην λίστα και θα αξιολογεί κάτι που έχει διαβάσει. Πιθανόν να προτείνει και κάτι που δεν υπάρχει στην λίστα. Απο την μεριά του έμπειρου αναγνώστη, του γνώστη και των δημιουργών του τόπικ, δεν θα υπάρχει άγχος πια για την δόμηση της λίστας και θα έχει τον χρόνο του ο καθένας να αξιολογήσει με καθαρό μυαλό και μεράκι τα βιβλία. Είτε τα αγαπημένα του είτε αυτά που έχει προτεινει άλλος και επ' ουδενί δεν θέλει να τα δει στην λίστα.. ;) .

Με τον άλλο τρόπο, περιμένει κανεις να έχουμε γρήγορα μια λίστα με σειρά κατάταξης, αφου θα έχουν δωθεί αξιολογήσεις. Χωρίς να είμαι απόλυτος και λαμβάνοντας υπ' όψη τον τροπο που λειτουργώ, βρίσκω δύσκολο το να δώσει κανεις, μονοκοπανιά, 10-20 προτάσεις με την αξιολόγησή τους. Εγώ, πάνω απο 2-3, δεν τις καταφέρνω.

Βέβαια, στην πράξη μπορεί να αποδειχτεί ότι λειτουργεί μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος "Φαντασία", στην λογοτεχνία εκφραζει διάφορες τάσεις αλλά πολλές φορές και το σύνολό τους. Η εδώ λίστα στοχεύει σε κάποιον συγκεκριμένο χώρο, όπως φανταζί ή απλά οτιδήποτε μπορεί να να καταχωρηθεί στον χώρο του φανταστικού και δεν εμπίπτει αυστηρά σε άλλα μεμονωμενα είδη, όπως τρόμος και ε.φ.?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορούμε να χωρέσουμε κι άλλα ρεύματα πέραν της καθαρόαιμης φαντασίας. Περισσότερο γιατί δε μπορώ να φανταστώ μια λίστα αξιολόγησης βιβλίων με urban legends. Αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μη μπλέξουμε με το μαγικό ρεαλισμό (Μπόρχες και λοιποί απόγονοι των κονκισταδόρες). Θα βρεθούμε σε δύσκολη θέση έτσι.

 

εντιτ: ορθογραφικά

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..