Jump to content

Αξιολογήσεις βιβλίων φαντασίας


Nienor
 Share

Recommended Posts

Κι ας κάνω εγώ την αρχή.

 

Kay Guy Gavriel ,The Fionavar Tapestry: 1.The Summer Tree

Η πρώτη εντύπωση ήταν ότι αντιγράφει τον Τόλκιν και τον άρχοντα. Σε δεύτερο επίπεδο καταστάλαξα στο εξής: Ο Κέι γράφει όπως νόμιζε ότι θα έγραφε ο Τόλκιν τον Άρχοντα, αν ο J.R.R. ζούσε στα τέλη του 20-αρχές του 21ου αιώνα. Σεξ και ψυχολογικές βυθομετρήσεις. Δε μου φτάνει για να το πω πετυχημένο. 3+2=5

Kay Guy Gavriel ,The Fionavar Tapestry: 2.The Wandering Fire

Ομοίως όπως και το Δέντρο του Καλοκαιριού. Συνέχισα να το διαβάζω, συγκρίνοντας με τον Άρχοντα και η σύγκριση και μόνο αδικούσε τον Άρχοντα? 3+2=5

Kay Guy Gavriel ,The Fionavar Tapestry: 3.The Darkest Road

Επιτέλους τελειώνει, σκέφτηκα όταν το ξεκίνησα, εννοώντας το Γολγοθά που λέγεται Υφαντό της Φιόναβαρ. Λίγο καλύτερο από τα προηγούμενα, με την έννοια οι σκηνές είναι κάπως πιο καλογραμμένες, 3+3=6

Kay Guy Gavriel ,Tigana

Σκληρό βιβλίο. Και μόνο η υποψία ότι θα μπορούσε κάποιος να έχει ξεχάσει κάτι που εγώ θυμάμαι κι αγαπώ με τρελαίνει και ειδικά όταν αυτό το κάτι είναι η Πατρίδα. Από τα τρία έργα του Κέι που έχω διαβάσει (Υφαντό της Φιόναβαρ, Σαραντινό Ψιφηδωτό, Τιγκανά), είναι μακράν το καλύτερο. Μικρά προβλήματα ρυθμού, έπρεπε να είναι πιο snappy. 5+3=8

Pratchett Terry ,Discworld Series: 1. The Colour of Magic

Ευτυχώς δεν ήταν το πρώτο βιβλίο του Πράτσετ που διάβασα. Γιατί μπορεί να φέρνει το πάνω κάτω στο χώρο της φαντασίας με το τσουχτερό και χωρίς όριο χιούμορ του, αλλά τεχνικώς πάσχει πολύ, σε σημείο να γίνεται κάπως κουραστικό φορές-φορές. 5+1=6

Pratchett Terry ,Discworld Series: 2. The Light Fantastic

Κάπως καλύτερα τα πράγματα. Το Μπαούλο είναι όλα τα λεφτά. 6+2=8

Pratchett Terry ,Discworld Series: 3. Equal Rites

Οι σχέσεις των δύο φύλων στο φανταστικό μικροσκόπιο κι η όγδοη κόρη του όγδοου γιου. Η Γκράννυ Γουέδεργουαξ με το φανταστικό σκουπόξυλο (ένα σκουπόξυλο με χαρακτήρα!) 6+3=9

Pratchett Terry ,Discworld Series: 4. Mort

Μακράν ότι καλύτερο έχω διαβάσει από Πράτσετ. Λατρεύω τον Μπίνκυ αλλά κι ο απέθαντος μάγος έχει τη χάρη του. ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ. 6+4=10

Pratchett Terry ,Discworld Series: 5. Sourcery

Καλό, πολύ καλό. Η στιγμή που πραγματικά διακωμωδείται η ηρωική φαντασία. Μήπως να σας κάνω μια κουπ όσο το συζητάμε; 6+3=9

Pratchett Terry ,Discworld Series: 7. Pyramids

Ο πρώτος Πράτσετ και παντοτινός. Οι πρώτες 100 σελίδες χάσκουν λιγάκι, με την έννοια ότι είναι κάπως βαρετές, αλλά η εξαφάνιση του Τζέλλυμπέιμπυ και ο λόγος για τον οποίος εξαφανίστηκε είναι φοβερό εύρημα. Πέραν του Μπαούλου, ο δεύτερος πιο αγαπητός χαρακτήρας είναι η (στην κοσμάρα της) Ρε-Κάθαρμα, η καμήλα-μαθηματικός. Πολύ θα ήθελα να μάθω πώς είναι το όνομά της στα αγγλικά! 5+4=9

Tolkien J.R.R. ,Hobbit

Η μεγάλη πλάκα με το Χόμπιτ ήταν ότι το πρωτοείδα όταν ήμουν περίπου 10 χρονών σε ένα μίνι φεστιβάλ βιβλίου που είχαν διοργανώσει οι καθηγητές μας στο δημοτικό. Από τότε είχα την εντύπωση ότι ήταν παιδικό και το σνόμπαρα ελαφρώς. Ακόμη κι όταν το αγόρασα 12-15 χρόνια αργότερα πάλι με την εντύπωση ότι ήταν παιδικό άρχισα να το διαβάζω. Κι όσο το διάβαζα τόσο αγριευόμουνα. Τέτοιες αγριότητες και σκοτεινιές δίνουμε στα παιδιά μας να διαβάσουν; Φυσικά, όταν κατάλαβα περί τίνος πρόκειται άλλαξα γνώμη. Το Χόμπιτ είναι στ’ αλήθεια ένα πολύ ωραίο παραμύθι, αλλά για μεγαλύτερα παιδιά. 5 για την πλοκή+3 για τη γλώσσα =8

Edited by naroualis
Link to comment
Share on other sites

...και μερικές αξιολογήσεις εκείνων που δε χρειάζεται να ξανακοιτάξω:

 

 

Gaiman Neil ,Stardust,Αστερόσκονη (5/6 + 3,5/4) 8,5

 

Jordan Robert,The Wheel of Time: 1. The Eye of the World,Ο οφθαλμός του κόσμου (5/6 + 2,5/4) 7,5

 

Jordan Robert,The Wheel of Time: 2. The Great Hunt,Το μεγάλο κυνήγι (4/6 + 2,5/4) 6,5

 

Jordan Robert,The Wheel of Time: 3. The Dragon Reborn,Ο αναγεννημένος δράκος (4/6 + 2,5/4) 6,5

 

Jordan Robert,The Wheel of Time: 4. The Shadow Rising,Η άνοδος της σκιάς (3/6 + 2,5/4) 5,5

 

Jordan Robert,The Wheel of Time: 5. The Fires of Heaven,Οι φλόγες του ουρανού (3/6 + 2,5/4) 5,5

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 1.A Wizzard of Earthsea,Ο μάγος του αρχιπελάγους (5/6 + 4/4) 9

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 2.Tombs of Atuan,Οι τάφοι του Ατουάν (6/6 + 4/4) 10 (και παίζει να είναι το μοναδικό για αρχή κι αν μπορούσα να του βάλω και τόνο θα του έβαζα!)

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 3.The Furthest shore,Η μιο μακρυνή ακτή (5/6 + 3,5/4) 8,5

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 4.Tehanou, last book of Earthsea,Τεχανού (5/6 + 4/4) 9

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 5.Tales of EarthSea,Ιστορίες από την Γαιοθάλασσα (Ο Ευρέτης 4+4=8, Ντάρκρόουζ και Ντάιαμοντ 5+4=9, Τα οστά της γης 6=4=10, Στον ψηλό βάλτο 4+4=8, Λιβελλούλη 6+4=10) συνολικά και με διαίρεση :p 9

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 6.The other wind,Ο άλλος άνεμος (χμμμ.... όχι... εδώ θέλω επανάληψη... άλλη ώρα)

 

 

 

Tolkien J.R.R. ,Children of Hourin,Τα παιδιά του Χούριν (6/6 + 2,5/4) 8,5

 

Tolkien J.R.R. ,Hobbit,Χόμπιτ (6/6 + 3,5/4) 9,5

 

Tolkien J.R.R. ,Sillmarillion,Σιλλμαρίλλιον (4/6 + 3/4) 7

 

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 1. Fellowship of the Ring,Η συντροφιά του δαχτυλιδιού (6/6 + 3/4) 9

 

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 2.The Two Towers,Οι δύο πύργοι (5/6 + 3/4) 8

 

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 3.The Return of The King,Η επιστροφή του βασιλιά (5/6 + 3/4) 8

 

 

 

Zelazny Roger ,Amber series: 1. Nine Princes in Amber,Εννεά πρίγκηπες στην Άμπερ (5/6 + 4/4) 9

 

Zelazny Roger ,Amber series: 2. The Guns of Avalon,Τα Όπλα του Άβαλον (4/6 + 3/4) 7

Link to comment
Share on other sites

Moorcock Michael,Corum: 1. The Knight of the Swords

 

3+2=5

 

Moorcock Michael,Corum: 2. The Queen of the Swords

 

3+2=5

 

Moorcock Michael,Corum: 3. The King of the Swords

 

3+2=5

 

Moorcock Michael,Corum: 4. The Bull and the Spear

 

3+2=5

 

Moorcock Michael,Corum: 5. The Oak and the Ram

 

4+2=6

 

Moorcock Michael,Corum: 6. The Sword and the Stallion

 

3+2=5

 

Moorcock Michael,Erekose: 1.The Eternal Champion,Ο Αιώνιος Πρόμαχος

 

Περισσότερο ακόμη κι από τον Έλρικ, ο Ερεκόζε είναι ο αγαπημένος μου Αιώνιος Πρόμαχος, ίσως επειδή έχει την κατάρα του να γνωρίζει την κατάσταση. 5+2=7

 

Moorcock Michael,Erekose: 2.Phoenix in Obsidian

 

Η δεύτερη περιπέτεια του Ερεκόζε δε με ενθουσίασε και τόσο. Μου φάνηκε βαρετή και φλατ, σα χωρίστρα Εγγλέζου οικότροφου κολλεγιόπαιδου. 3+2=5

 

Moorcock Michael,Hawkmoon: 1. The Jewel in the Skull

 

Αχά! Να κι ένα ήρωας με γυναίκα και παιδιά. Με κέρδισε η περιγραφή της πρωτεύουσας της Γκραν Μπρέταν. Αν και το μοτίβο της παρηκμασμένης φυλής επαναλαμβάνεται, αυτή τη φορά με μια πατίνα κέλτικης βαρβαρότητας. 4+2=6

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν διευκρινίζω τις προτάσεις μου, γιατί στο προηγούμενό μου ήταν ασαφείς

 

Barker Clive Abarat Άμπαρατ

Barker Clive Imajica Ιμάτζικα

Barker Clive The Thief of Always Ο Κλέφτης του Πάντοτε

Barker Clive Weaveworld Υφαντόκοσμος

Επίσης όλα Τα Βιβλία του Αίματος αν κρίνετε πως περνάνε...

 

Kay Guy Gavriel A Song for Arbon Ενα τραγούδι για την Αρμπόν

Kay Guy Gavriel The Fionavar Tapestry: 1.The Summer Tree Το Δέντρο του καλοκαιριού

Kay Guy Gavriel The Fionavar Tapestry: 2.The Wandering Fire Η περιπλανώμενη φλόγα

Kay Guy Gavriel The Fionavar Tapestry: 3.The Darkest Road, Ο πιο σκοτεινός δρόμος

Kay Guy Gavriel The Sarantine Mosaic: 1.Sailing to Sarantium Προς το Σαράντιον

Kay Guy Gavriel The Sarantine Mosaic: 2.Lord of Emperors Ο Κύριος των Αυτοκρατόρων

Kay Guy Gavriel Tigana Τιγκάνα

Kay Guy Gavriel Οι Λέοντες του Αλ Ρασάν

 

Tolkien J.R.R. Farmer Gilles of Ham Ο Γεωργός ο Γίλης απ' το Χαμ

Tolkien J.R.R. Hobbit Χόμπιτ

Tolkien J.R.R. Sillmarillion Σιλμαρίλλιον

Tolkien J.R.R. The Lord of the Rings: 1. Fellowship of the Ring Η συντροφιά του δαχτυλιδιού

Tolkien J.R.R. The Lord of the Rings: 2.The Two TowersΟι δύο πύργοι

Tolkien J.R.R. The Lord of the Rings: 3.The Return of The KingΗ επιστροφή του βασιλιά

Tolkien J.R.R. Roveradom Ροβεράντομ

Tolkien J.R.R. Ατελείωτες ιστορίες

Tolkien J.R.R. Children of Hourin Τα παιδιά του Χούριν

Tolkien J.R.R. Smith of Wouton Major Ο Σιδεράς του μεγάλου Δασοχωριού

 

Άντε, και Καλές Αξιολογήσεις σε όλους τους αξιολογητές...

Link to comment
Share on other sites

Okey, PiKei. Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Θα έλεγα όμως τα Βιβλία του Αίματος να τα αφήσουμε για τη λίστα των βιβλίων τρόμου που ετοιμάζεται ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Tolkien J.R.R. ,Sillmarillion,Σιλλμαρίλλιον

Μεγάλο και μπερδεμένο, αλλά απολύτως γοητευτικό. Η αίσθηση της κοσμογονίας καταπληκτική στην Αϊνουλιντάλι. Η ιστορία του Μπέρεν και της Λούθιεν μοναδική. Σημειωτέον το διάβασα μετά το Χόμπιτ και πριν τον Άρχοντα. 6+3 (για το μπερδεψούρικο του θέματος) =9

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 1. Fellowship of the Ring

5,5+3,5=9

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 2.The Two Towers,Οι δύο πύργοι

5,5+3,5=9

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 3.The Return of The King

4,5+3,5=8

Zelazny Roger ,Amber series: 1. Nine Princes in Amber

Πολύ πρόσφατα διαβασμένο και φρέσκο ακόμη στη μνήμη μου. Έντονοι χαρακτήρες και μυστηριακή ατμόσφαιρα. Αυτό που διάβασα στην εισαγωγή, ότι δηλαδή η περιγραφή της οικογενειακής έχθρας δεν αντικρούει την περιγραφή της σχέσης μεταξύ των αδελφών ισχύει. Είναι πραγματικά αδέλφια μεταξύ τους αυτοί οι άνθρωποι κι ας προσπαθούν ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου. Και φυσικά ο Κόργουιν είναι ο πιο γοητευτικός αντρικός χαρακτήρας που έχω συναντήσει σε βιβλίο τα τελευταία δέκα χρόνια. 6+4=10

Zelazny Roger ,Amber series: 2. The Guns of Avalon

Η ιστορία συνεχίζεται, με λιγότερες ανατροπές αυτή τη φορά, αλλά με εμφανή την αγωνία και το μυστήριο στην ατμόσφαιρα. 5+4=9

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ρωτήσω: 6 πλοκή και 4 γραφή; ανάποδα; ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

6 για πλοκή, 4 για γραφή. Ρίξε μια ματιά και στις faq, για άλλες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω την πρώτη αξιολόγηση κι εγώ :

 

J.R.R. Tolkien: The Lord of the Rings:

 

The Fellowship of the Ring: 6+4 = 10

The Two Towers: 6+4 = 10

The Return of the King: 6+4 =10

 

Από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει 3 φορές (άλλο ένα είναι το foundation trilogy του Asimov), και που πρωτοδιάβασα σε ηλικία 13 χρονών στα ιταλικά. Ο Aragorn ήταν ο χαρακτήρας που αγάπησα περισσότερο στα βιβλία. Τι να πεί κανείς για την συγκεκριμένη τριλογία; Τι να πεί κανείς για την γραφή του Tolkien; Ο πρώτος διδάξας πανω στον οποίο όλο σχεδόν το fantasy έχει βασιστεί. Δεν μπορώ να βάλω τίποτα λιγότερο από 10. Και όλοι όσοι ασχολούντια με fantasy πρέπει να διαβάσουν τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Έχει κλείσει 50 χρόνια από την πρώτη έκδοση, και όμως είναι από τα βιβλία που δεν πεθαίνουν ποτέ, ένα από τα πιο κλασσικά βιβλία ever! Και ναι η βαθμολογία έχει και συναισθηματική αξία...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάλω μόλις τα διαβάσω παλικάρι μου και θα συμπληρώσω τη δική σου λογικά.

Τα άλλα της Λάνκμαρ έχουν μεταφραστεί ποτέ?

 

 

Mόνο μερικές ιστορίες σε συλλογές διηγημάτων γιατι στην Ελλάδα κάνουμε ολοκληρωμένες δουλείες και αγαπάμε την φανταστική λογοτεχνία.

 

Επίσης να βάλουμε και τα τέσσερα βιβλία του LE CHEVALIER, LEON

 

Ο ιππότης. Οι τρεις φίλοι. Τόμος Α'

Ο ιππότης. Χώρες των ονείρων και των πολέμων. Τόμος Β'

Ο ιππότης. Ο δράκος κι ο λωτός. Τόμος Γ'

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok, θα ξεκινήσω με τις δικές μου αξιολογήσεις στην Le Guin που την έχω πρόσφατη....

 

-->Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 1.A Wizard of Earthsea, Ο μάγος του αρχιπελάγους: (3,5/4 γλώσσα και 4,5/6 πλοκή) 8/10

 

-->Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 2.Tombs of Atuan, Οι τάφοι του Ατουάν: (3,5/4 γλώσσα και 3,5/6 πλοκή) 7/10

Κατ' εμέ, το χειρότερο απ' την τετραλογία, κυρίως επειδή η Le Guin το τραβάει παραπάνω απ' όσο πρέπει. Αν ήταν μισό στο μέγεθος θα ήταν καλά.

 

-->Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 3.The Farthest shore, Η μιο μακρυνή ακτή: (3,5/4 γλώσσα και 4,5/6 πλοκή) 8/10

Το anticlimatic τέλος "χάλασε" το βιβλίο (κατ' εμέ).

 

-->Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 4.Tehanu, last book of Earthsea, Τεχανού: (3/4 γλώσσα και 4,5/6 πλοκή) 7,5/10

 

 

(Γενικά νομίζω ότι η Le Guin τραβάει τις ιστορίες της παραπάνω απ' όσο πρέπει...)

 

 

 

 

Τέλος πάντων, επίσης να προτείνω το Dark Elf Trilogy του Salvatore.

 

 

Υ.Γ.: Εδώ, το βιβλίο είναι γραμμένο ως "The Furthest Shore" αλλά σύμφωνα με τη wikipedia και το βιβλίο που έχω στο σπίτι μου είναι "The Farthest Shore",

 

edit: και γράφει wizzard στο πρώτο, και το τεχάνου γράφεται tehanu (τσουκ, τσουκ, τσουκ)

Edited by Guardian of the RuneRing #2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Guardian #2

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις! Διορθώθηκαν στα κιτάπια μου και θα τις δεις τη Δευτέρα με τις πρώτες βαθμολογίες. Ε, δυο ματάκια έχω κι μισό μυαλό, μη νομίζεις. Πού και πού χρειάζομαι reboot.

 

@D’Ailleurs

 

Και που λέτε κύριε αστυνόμε μου, ενώ καθόμουν αμέριμνη και ατένιζα με εξόχως φιλοσοφική διάθεση τη λίστα με τις προτάσεις, έρχεται αυτός εδώ ο… -θου, Κύριε φυλαττείν, δηλαδή- ο «κύριος» και τι μου λέει κύριε αστυνόμε μου, «τον Le Chevallier», μου λέει, «τα τέσσερά του» και γυρίζω εγώ και τι να δω, δεν ήταν τέσσερα, κύριε αστυνόμε μου, τρία ήτανε, τρία, καταλαβαίνετε, μα να μου πει τέσσερα ο αλήτ- παρντόν, ο κύριος, γι’ αυτό ήρθα κι εγώ να σας καταθέσω μήνυση, όχι σε σας καλέ κύριε αστυνόμε, τι λέτε, σε σας ποτέ, σ’ αυτόν τον μπαγάσ- μιλ παρντόν κύριε αστυνόμε, αλλά καταλαβαίνετε, μα να μου πει τέσσερα ενώ μου δείχνει τα τρία…

Link to comment
Share on other sites

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 1. Fellowship of the Ring,Η συντροφιά του δαχτυλιδιού

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 2.The Two Towers,Οι δύο πύργοι

Tolkien J.R.R. ,The Lord of the Rings: 3.The Return of The King,Η επιστροφή του βασιλιά

Τον Άρχοντα των Δακτυλιδιών δε νομίζω να μπορώ να τον βαθμολογήσω ξεχωριστά, οπότε θα βάλω μία κοινή βαθμολογία για τα τρία βιβλία που τον αποτελούν. Πρώτα-πρώτα, να πω ότι η γραφή του Tolkien είναι εξαίσια. Δε νομίζω να έχω διαβάσει άλλο βιβλίο, οποιοδήποτε είδους, του οποίου ο λόγος να είναι τόσο κεντημένος. Όχι μόνο θα δώσω τη μέγιστη βαθμολογία για την παρουσίαση, αλλά θα τον κρατήσω ως πρότυπο για οποιοδήποτε άλλο βιβλίο που θα θεωρώ ότι ο συγγραφέας επιδίωκε το ίδιο στυλ. Για την υπόθεση, έχω να πω ότι για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο αισθάνομαι ότι κάπως θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Δε μπορώ να φανταστώ το πώς, αλλά νιώθω κάτι να λείπει. Ίσως φταίει το happy end (αν και μελαγχολικό), ίσως φταίει ότι δεν υπάρχει σαφής αλληγορία, ίσως φταίει που το κακό είναι τόσο αυστηρά καθορισμένο, ίσως φταίνε χίλιες δυο λεπτομέρειες που δεν ικανοποιούν τις εμμονές μου. Παρόλα αυτά, η ιστορία μου αρέσει πολύ και θα παραμερίσω τις περίεργες εμμονές μου για χάρη της λεπτομέρειας με την οποία περιγράφεται ο κόσμος. Αυτή η λεπτομέρεια που δημιουργεί έναν "ζωντανό κόσμο" σε συνδυασμό με τη γραφή είναι που πραγματικά σε τραβάει μέσα στο βιβλίο και κάνουν τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών το ιδανικό βιβλίο φαντασίας. Βαθμός: 4 παρουσίαση + 6 πλοκή = 10

 

Tolkien J.R.R. ,Hobbit,Χόμπιτ

Η γλώσσα του Tolkien αρκετά καλή, κάπως απλοϊκή, σίγουρα πολύ ταιριαστή με το ύφος του βιβλίου. Δεν τολμάω να χαμηλώσω τη βαθμολογία για τέτοιο λόγο. Η ιστορία ήταν κάπως, σίγουρα ωραία αλλά υπερβολικά απλή (αλλά αυτό δε μπορώ να το συγχωρήσω) Βαθμός: παρουσίαση 4 + πλοκή 4.5 = 8.5

(από βίτσιο κόβω εδώ πέρα μου φαίνεται, αφού αν το καλοσκεφτεί κανείς αυτήν την ιστορία θέλει να πει ο άνθρωπος, με αυτό το ύφος, σε αυτό το στυλ, δεν κάνει κάτι λάθος)

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 1.A Wizard of Earthsea, Ο μάγος του αρχιπελάγους

Η γλώσσα της Le Guin είναι πολύ καλή και μέσα από όλο το βιβλίο χτίζεται, με πολύ ωραίο τρόπο, μια ατμόσφαιρα που νιώθεις να τη βιώνεις. Αυτό το στοιχείο είναι που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση σε όλα τα έργα της συγκεκριμένης συγγραφέα. Το πρόβλημα που διακρίνεται στην παρουσίαση είναι το περιττό. Ίσως η ανάπτυξη της ατμόσφαιρας είναι που γεμίζει όλες αυτές τις σελίδες αλλά συνεχώς νιώθεις ότι τα πράγματα κινούνται πολύ αργά. Η πλοκή του συγκεκριμένου βιβλίου μου άρεσε πάρα πολύ, δεν είμαι σίγουρος ακόμη για το γιατί, αλλά η ιστορία του παιδιού από το χωριό και τις κατσίκες που καταλήγει στην σχολή μαγείας ενώ παράλληλα γίνονταν η εισαγωγή των χαρακτήρων και του κόσμου ήταν πολύ όμορφη. Το δεύτερο μισό ήταν επίσης ωραίο. Βαθμός: 3 παρουσίαση + 6 πλοκή = 9

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 2.Tombs of Atuan, Οι τάφοι του Ατουάν

Για τη γλώσσα τα ίδια με πιο πάνω μόνο που εδώ το περιττό γίνεται ακόμα πιο εμφανές. Οι τάφοι του Ατουάν καταντούν λίγο βαρετοί μετά την τόσο εξονυχιστική περιγραφή της καθημερινής ζωής της Tenar. Η πλοκή ήταν καλή, δε με εντυπωσίασε πολύ αλλά μου άφησε ωραία γεύση συνολικά. Βαθμός: 2.5 παρουσίαση + 5 πλοκή = 7.5

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 3.The Farthest shore, Η μιο μακρυνή ακτή

Για τη γλώσσα επίσης τα ίδια, πολλά πράγματα είναι τραβηγμένα. Για την ιστορία μου άρεσε σχεδόν όσο το Wizard of Earthsea. Βαθμός: 3 παρουσίαση + 5.5 πλοκή = 8.5

 

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 4.Tehanu, last book of Earthsea, Τεχανού

Τελείως διαφορετική σε στυλ από τα προηγούμενα, το στοιχείο της περιπέτειας φεύγει τελείως εδώ. Η δύναμη της Le Guin στην περιγραφή των καθημερινών καταστάσεων σε ένα φανταστικό κόσμο είναι εμφανής αλλά αναπόφευκτα γίνεται κουραστική μετά από κάποιο σημείο. Επίσης, είχα κάποια προβλήματα κατανόησης όταν τη διάβασα, τα οποία θα τα αποδώσω στην παρουσίαση και όχι στον εαυτό μου (αλλιώς δε θα είχε και κάποιο νόημα η βαθμολόγηση). Η αίσθηση ότι το βιβλίο είναι αραιό σε πλοκή γίνεται πολύ εμφανής εδώ. Βαθμός: 3 παρουσίαση + 5 πλοκή = 8

 

 

Βασικά, τη Γαιοθάλασσα θα την είχα βαθμολογήσει ακόμα πιο ευνοϊκά καθώς με είχε πραγματικά συνεπάρει η ατμόσφαιρα του κόσμου. Μετά έγιναν αυτές οι απίστευτα μεγάλες συζητήσεις με τον αδερφό μου για το κατά πόσο οι υπερβολικά πολλές περιγραφές και η αραιότητα σε πλοκή βλάπτουν ένα βιβλίο περισσότερο από όσο συνεισφέρουν στην ατμόσφαιρα και έγινα λίγο πιο αυστηρός.

 

ΥΓ: Στο FAQ, στην ερώτηση "Αξιολογούνται μόνο ξένα βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά;" γράφει για βιβλία εφ.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Στο FAQ, στην ερώτηση "Αξιολογούνται μόνο ξένα βιβλία που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά;" γράφει για βιβλία εφ.

 

Τσεκ. :)

 

 

Και να προτείνω: Howard Robert E.: Almouric, Άλμουρικ, Ωρόρα

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Feist Ramond E.,Riftwar Saga: 1. Magician

Λίγο αγορίστικο μου φάνηκε. Εντάξει είχε τις μάχες του, τις απ’ έξω-απ’ έξω ενδοσκοπήσεις του, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ενός βιβλίου που το έγραψε ο Πίτερ Παν, το αγόρι που δεν ήθελε να μεγαλώσει. Η περιγραφή του κόσμου των εισβολέων είναι όντως καλή –είχες δίκιο Nihilio- αλλά φτάνεις στο τέλος, στην ενθρόνιση του νέου βασιλιά και διαβάζεις δέκα σελιδάρες τόοοσες, με κάτι γραμματάκια ψιλούτσικα, για το πώς ανταμείβεται ο καθένας από τους επιβιώσαντες ήρωες. Άσε που κάπου σκοτώνεται κι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας… 4,5+3=7,5

Kay Guy Gavriel ,The Sarantine Mosaic: 1.Sailing to Sarantium

Είναι εκείνο το βιβλίο του Κέι που με έκανε να σταματήσω να τον διαβάζω. Άντεξα το Υφαντό της Φιόναβαρ για χάρη του Τιγκανά και του Άρχοντα, αλλά το Σαραντινό Ψηφιδωτό δεν αντέχετε. Το βαρέθηκα, παρόλο που το θέμα υποτίθεται ότι θα μου ήταν οικείο –μια χώρα που μοιάζει πολύ με το Βυζάντιο την εποχή της Εικονομαχίας. Βα-ρε-το. Απλά. 2+2,5=4,5 (δε νομίζω ότι έχει ξαναμπεί ποτέ τέτοιος χαμηλός βαθμός)

Kay Guy Gavriel ,The Sarantine Mosaic: 2.Lord of Emperors

Ομοίως με το αδελφάκι του. Τραγικά βαρετό. 2+2,5=4,5

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 1.A Wizzard of Earthsea

Ο Μάγος του Αρχιπελάγους ήταν το πρώτο βιβλίο της Λε Γκεν που διάβασα και η αίσθηση ενός κόσμου που μοια΄ζει με το Αιγαίο μου εντυπώθηκε έντονα. Ο δε Γκεντ απέχει παρασάγγας από τον μέσο ήρωα-μάγο της φανταστικής λογοτεχνίας με τα μούσια και τα μαλλιά. 6+3=9

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 2.Tombs of Atuan

Ό,τι και να πω είναι λίγο για τη Γεωθάλασσα. Οι γυναικείοι χαρακτήρες της Λε Γκεν μιλούν κατευθείαν στην καρδιά μου, ειδικά όταν το στόρυ δεν έχει το άμεσο και προφανές τέλος που υποψιάζεσαι ότι θα έχει. Ο αδελφοί Guardian έχουν ένα δίκιο για το τραβηγμένο του θέματος, αλλά προσωπικά μπορώ να το παραβλέψω. 6+3=9

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 3.The Furthest shore

Το πιο σκοτεινό από τα βιβλία της σειράς. Τόσο σκοτεινό που σε καταπλακώνει. Ο άλλος κόσμος έχει μια εξαιρετικά τρομακτική περιγραφή, που όμως δεν περιέχει ούτε στάλα αίμα. 5+3=8

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 4.Tehanou, last book of Earthsea

Για μένα, το καλύτερο βιβλίο της σειράς. Φαντάζει εξωπραγματικά πραγματικό, αν μου επιτρέπεται το οξύμωρο. Θα μπορούσα να ταυτιστώ με όλους τους ήρωες, από την Τενάρ, την Τεχανού και τον Γκεντ, έως ακόμη και τα παιδιά της Τενάρ. Απλά και μόνο 10

Le Guin Ursula ,Earthsea Series: 6.The other wind

Μια επίσης γοητευτική ιστορία της Γεωθάλασσας. Αυτογνωσία, αλλά μίλια μακρυά από αμερικανιές. 9, γιατί δεν έχει τη δύναμη που έχει το Τεχανού.

Lord Dunsany,Don Rodriguez: Chronicles of Shadow Valley

Ο Ντάνσανυ είναι από τις μεγάλες μου λατρείες, αλλά ο Ντον Ροντρίγκεζ θυμίζει αυτό που είχε πει ο Μπίλμπο: A little butter spread over too mach bread. Το τραβάει από δω, το τραβάει από κει κι η δύναμή του χάνεται κάπου στο δρόμο, όπως κι η λεπτή δονκιχωτική θλίψη. 4+4=8

Tolkien J.R.R. ,Farmer Gilles of Ham,Ο Γεωργός ο Γίλης απ' το Χαμ

Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα μικρά κομμάτια κι ο θείος J.R.R. ήταν καταδεκτικός μαζί μου. Παραμυθική ατμόσφαιρα και όμορφες περιγραφές. 5+3,5=8,5

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το farthest ή το furthest, νομίζω ότι βρήκα το γιατί. Οι τίτλοι που χρησημοποιώ είναι κόπυ-πέιστ από ένα βρετανικό σάιτ. Και στα βρετανικά είναι far-further-furthest, ενώ στα αμερικάνικα (που γράφει η Λε Γκεν) far-further-farthest.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, Ευθυμία: απλά μάλλον τους ξέφυγε, επειδή στ' αγγλικά (British English, δεν ξέρω στην αμερικανική πώς εκτιμάται) οι λέξεις farther-farthest σημαίνουν αποκλειστικά απόσταση, ενώ η λέξη further σημαίνει παραπέρα. "Further on you will encounter more difficulties; the farthest I've ever walked from home was ten miles or so." ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτ' άλλο αλλά μ' έβαλες να ψάχνω:

 

Oxford Advanced Learner's Dictionary

6th edition

2002

 

which word?

farther/further/farthest/furthest

These are the comparative and superlative forms of far

To talk about distance, use either farther, farthest or further, furthest. In BrE further, furthest are the most common forms and in AmE, further and farthest.

 

To talk about the degree or extent of something, further/furthest are usually preffered.

 

Further, but not farther, can also mean "more" or "additional". Are there any further questions? This sounds very formal in AmE.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό... Πάντως αυτό είχα διδαχτεί στ' αγγλικά που έκανα (και όχι στο σχολείο), οπότε υποθέτω ότι τίθεται το κλασικό θέμα μεταξύ γλωσσολόγων.

 

Υ.Γ.: Κοιτώντας το και στη δική μου, αρκετά παλαιότερη έκδοση, εξηγεί ότι το further χρησιμοποιείται συχνά αντί για το farther... Οπότε, ναι, είναι θέμα των τρελών που ο καθένας είναι απολύτος σίγουρος γι' αυτά που λέει... Γιατί τους ακούω; :(

Link to comment
Share on other sites

A Song of Ice and Fire Series ( 3/4 Παρουσίαση , 5/6 πλοκή = 8/10)

 

A Game of Thrones ( 2 +5,5 = 7,5)

A Clash of Kings (2 +5 = 7)

A Storm of Swords (3 + 6 = 9)

A Feast for Crows ( 3,5 + 5,5 = 9)

 

Συνδυάζει καταστάσεις (Lord of the Rings+Conan) και φιλοσοφία Elric με μια δόση horror, αλλά και με ένα εκπληκτικό πλεονέκτημα : βασισμένο στην Πραγματικότητα . Το σκοτεινό, διεστραμμένο ή σάπιο διαδέχεται με φυσικότητα το αθώο, μεγαλόψυχο ή δίκαιο είτε συνυπάρχουν σε ένα σκληρό κόσμο που σημασία έχει κυρίως πόσο καλά ξέρεις να επιβιώνεις και όχι πόσο ηθικός/γνήσιος είσαι. Μερικές αδυναμίες στη γραφή (χτυπητοί αναχρονισμοί, υπερβολική επανάληψη λέξεων, ασαφείς/τυποποιημένοι όροι) αλλά και χρήση "συνταγών" για χαρακτήρες με κάποια συχνότητα πέραν της δέουσας το κρατούν μακριά απ' την τελειότητα.

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Kay Guy Gavriel ,The Sarantine Mosaic: 1. Sailing to Sarantium

Βυζάντιο, Ιουστινιανός, Θεοδώρα και Αγία Σοφία, με τη συγγραφική ελευθερία να τα ονομάζεις διαφορετικά και την προσθήκη μερικών μεταφυσικών στοιχείων και φανταστικών πλασμάτων. Κάποιες στιγμές πήγαινε να αποκτήσει ενδιαφέρον, αλλά ξεφούσκωνε γρήγορα μέσα στο ατέλειωτο μπλα μπλα. Πολύ κουραστική και η κυκλική αφήγηση (ήρωας Α, κεφάλαιο 1, ήρωας Β, κεφ. 2, ήρωας Γ, κεφ. 3, ήρωας Α, κεφ. 4 κοκ). Ο συγγραφέας έχει να πει λίγα πράγματα, προσποιείται ότι έχει να πει πολλά και τα απλώνει σε εκατοντάδες σελίδες... 3.0+3.5=6.5

Kay Guy Gavriel ,The Sarantine Mosaic: 2. Lord of Emperors

Λίγο χειρότερο από το αδελφάκι του. Και το μελό τέλος, κάκιστο.

3.0+3.0=6.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω προτείνει προσωπικά, αλλά έχει τρεις προτάσεις, οπότε μπορώ να το βαθμολογήσω.

Patricia McKillip, The Riddle-Master:1. The Riddle-Master of Hedd

Πολύ μπερδεμένο. Ονόματα σε προσπερνάνε με την ταχύτητα της θυμωμένης σφήκας: Βζίν! Βζιν! Βζιν! Οι χαρακτηρες παρουσιάζονται σοβαροί και βυθοσκοπημένοι, αλλά τη βυθοσκόπηση πρέπει να τη μαντέψεις, είναι μόνο σε υπαινιγμούς. Παίζει να φταίει η μετάφραση, αλλά δε με έπεισε, ειδικά όταν συνειδητοποίησα ότι ο ήρωας έχει τρία άστρα κάπου, που δεν αναφέρεται πουθενά πού! Και δε μπορώ να πω ότι το διάβασα βιαστικά. Η ιστορία είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε να πάρει πολλούς πόντους αν ήταν καλογραμμένη. Προς το τέλος γίνεται λίγο καλύτερη και πιο συνεπής, αλλά οι πρώτες 150 (σε σύνολο 230) σελίδες είναι ελεεινές. 5,5+1,5=7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..