Jump to content

Μνήμη Hugo, Μνήμη Nebula, Μνήμη βραβευμένων


Recommended Posts

χμμμ, δεν ήξερα ότι στου πετρόνερου φέρνουν και τόσο παλιές εκδόσεις. Ελπίζω να το βρουν πράγματι έγκαιρα. Είχες λάβει εκείνο το hint έτσι; (7.35 λίρες, μεταφορικά πληρωμένα, παράδοση άμεση)

Link to comment
Share on other sites

ναι, το έλαβα το hint ;) (thnx). το είχαν σε κάποια αποθήκη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, και δεδομένου ότι τους εμπιστεύομαι κομματάκι (η αργοπορία με το barefoot gen ήταν η τελευταία συναλλαγή μου μαζί τους, και η μοναδική αργοπορία μέχρι τώρα) μου ήταν πιο απλό να το παραγγείλω από εκεί.

 

επιπλέον, αφορμή ψάχνω για να μπαίνω στο βιβλιοπωλείο αυτό. και δεν έχει την ίδια αίσθηση να έρχεται στο ταχυδρομείο σου ένα βιβλίο με το να μπαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο όπου σε περιμένει (εσένα αποκλειστικά! :D ) ένα βιβλίο [σχεδόν σαν να είσαι 5 ετών και να είναι χριστούγεννα]. οπότε η μιάμιση λίρα παραπάνω προφανώς και δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Α, ούτες λόγος. Συν ότι απολαμβάνεις τον καφέ σου ανάμεσα στα βιβλία και τα περιοδικά ε;

Link to comment
Share on other sites

γίνονται και τέτοια πράγματα;;;

 

σε μας εδώ πάνω στο βορρά που είμαστε μικρή μικρή πόλη (που λέει ο λόγος τέλος πάντων), δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες. 3 καταστήματα waterstone's (το ένα εντός πανεπιστημιούπολης), τα δύο που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα είναι απλώς βιβλιοπωλεία (με όλη την έννοια της λέξης όμως...!!!)

λες στο τρίτο να έχει και καφέ μέσα;

 

αυτός είναι από τους λόγους που θέλω να κατέβω αθήνα, να επισκεφτώ τον ιανό, που είναι σούπερ ντούπερ!!! (οκ, σούπερ ντούπερ καπιταλισμός θα μου πείτε, αλλά τον τρώμε που τον τρώμε στη μάπα, να μην απολαύσουμε και τα όποια θετικά του;;; :bleh:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία στην όξφορντ, και το γουότερστονς ανάμεσά τους, έχουν μεγάλα καφέ. Εκεί κάθομαι όποτε τύχει και βρεθώ Αγγλία, τον καφέ γουστάρω πιο πολύ και όχι τα ράφια, εξάλλου τα βιβλία τα έχουν ακριβούτσικα. Στο γουότερστονς μπορείς να πάρεις τα βιβλία στο καφενείο λοιπόν, τα ξεφυλλίζεις εκεί πίνοντας καφέ με σαντουϊτσάκι και μετά τα αφήνεις, χεχε, δεν σου λέει κανείς τίποτα. Μπαίνεις δηλαδή στο καφέ χωρίς να έχεις πληρώσει τα βιβλιαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Στης Οξφορντ το Waterstone δεν έκατσα για καφέ, δυστυχως, αλλά σε ένα άλλο που έκατσα, το καφέ ήταν στο υπόγειο, και φυσικά απαγορευτόταν το κάπνισμα...αλλά ντάξει. Είχα περάσει 2 ώρες εκεί μέσα, μαζεύοντας πόσα βιβλία, και ειλικρινά δε μου έλειψε ο καφές! (Αχ, αυτές οι ξύλινες βιβλιοθήκες του Waterstone's...τις ερωτεύτηκα με τη μια...)

 

(σπαμάρω το τόπικ, το ομολογώ, αλλά δε μπορούσα να μη σχολιασω...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι (ας σπαμάρουμε ελεύθερα μέχρι να πάει 2 Μαΐου και να ξεκινήσει η ανάγνωση) στα βιβλιοπωλεία και τα μουσεία του εξωτερικού πάω για το... καφέ τους. Πχ. πήγα Νάσιοναλ Γκάλερι, εξαιρετικές εκθέσεις, αλλά πόσο μπορεί να δεις πριν γεμίσει ο εγκέφαλος; Εγώ μπορώ να δω 30-40 έργα, μετά στομώνω. Γραμμή κατόπιν για το καφέ της Γκάλερι... Ωραιότατος εσπρέσο, γλυκάκια, δωρεάν Γκάρντιαν και Ιντιπέντιντ... Αχ, για αυτό δεν τα έχουν χτίσει τα μουσεία;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα της πρώτης ομαδικής ανάγνωσης! Το Einstein Intersection στα χέρια οι συμμετέχοντες και βουρ για το σχετικό τόπικ.

 

post-394-1178030547_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

το γράφω εδώ για να μην σπαμάρω το άλλο τόπικ. κρίμα είναι, καινούργιο, ολοκάθαρο, δεν είναι καλό ποδαρικό.

 

τέλος πάντων, αναφέρω εκεί ότι θα μου έρθει σε 3-4 μέρες από όσο μου είπαν σήμερα στο waterstone's.

καθυστέρηση νούμερο 2 για το μαγαζάκι, μου φάινεται από εδώ και πέρα θα ακολουθώ τη συμβουλή σου νίκο.

 

οπότε καλή αρχή σας εύχομαι, θα σας προλάβω στη γωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ok, μπορεί να μην πέτυχε με το intersection για διάφορους λόγους, ίσως γιατί δεν είχαμε κέφι ή γιατί δεν βοήθησε το ίδιο το βιβλίο ή οτιδήποτε. Οπότε χρειάζεται σκέψη. Θα διαβάσουμε μαζί ένα άλλο βιβλίο (κατά προτίμηση εκείνο του Πολ ή εκείνο του Χενλάιν, βλ. αρχικό μήνυμα) ή όχι; Ακούω γνώμες. Εμένα πάντως η ομαδική ανάγνωση μου αρέσει. Και μπορεί η δεύτερη να πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ θα ήθελα, απλώς έπεσα στην περίπτωση διότι είχα πάρα πολλή δουλειά εκείνο το διάστημα. Απλώς προσωπικά δεν θα είμαι διαθέσιμη για ομαδική ανάγνωση μέχρι τον Αύγπυστο μιας και θα λείπω για αρκετές μέρες τον Ιούλιο για εργαστήρια στο Open University.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα ήθελα, αλλά όπως και η βούλα, είμαι λίγο πνιγμένος μέχρι αρχές σεπτέμβρη που παραδίδω τη διπλωματική μου (πάει το καλοκαίρι). οπότε, για να μην σας κρεμάσω πάλι -μου έχει γίνει συνήθεια τελευταία- απέχω από ομαδικές δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..