Jump to content

Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Guest Meinard

Γειά σας παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εγκαταστίσω ορθογράφο για ελληνικά στο word (έχω το αγγλικό version)

Edited by Meinard
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο google για Greek Proofing Tools (κυκλοφορούν zipped) για την αντίστοιχη έκδοση του Office που έχεις (και παλαιά Proofing tools λειτουργούν σε νέες εκδόσεις MS Office).

Θα έχει οδηγίες εγκατάστασης (συνήθως είναι απλά μια αντιγραφή αρχείων βιβλιοθήκης και λεξικού στη θέση (Path)

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\PROOF

Good luck

Link to comment
Share on other sites

Guest Meinard

Ευχαριστώ για την πληροφορία, τελικά ήτανε η λέξη κλειδί που έψαχνα. Επίσης μπορείς να μου πεις πως μπορώ να αλλάξω τον χαρακτηρισμό μου απο περαστικός σε κάτι άλλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Meinard
Link to comment
Share on other sites

Αυτό (επειδή κι εγώ την είχα την απορία) αλλάζει αυτόματα ανάλογα με τον αριθμό των posts που κάνεις. Υποθέτω ότι όταν φτάσεις σε κάποιο ανώτατο όριο θα μπορείς να βάλεις και custon avatar title. Αν και είναι εκτός η ερώτηση για εδώ. Υπάρχουν πληροφορίες στο sff support topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς ποιές γραμματοσειρές δουλεύουν και στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Από τις default του word εννοεις;

 

Arial (και διάφορες παραλλαγές)

Book antique

Bookman old style

Century Gothic

Comic sans MS

Courier

Garamond

Georgia

Impact

Lucida console

Microsoft sans serif

Monotype corsiva

Tahoma

Times new roman

Verdana

 

Φυσικά, όλες οι υπόλοιπες έχουν ελληνική έκδοση την οποία όμως θα πρέπει να κατεβάσεις ξεχωριστά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Φυσικά, όλες οι υπόλοιπες έχουν ελληνική έκδοση την οποία όμως θα πρέπει να κατεβάσεις ξεχωριστά!

 

 

??? Oυπς.... ενδιαφέρον, κι απο που τις κατεβάζει κανείς? (φαντάζομαι κάπου θα είναι σε τίποτα εργαλεία για το word) έχεις κανα link πρόχειρο?

Link to comment
Share on other sites

??? Oυπς.... ενδιαφέρον, κι απο που τις κατεβάζει κανείς? (φαντάζομαι κάπου θα είναι σε τίποτα εργαλεία για το word) έχεις κανα link πρόχειρο?

Internet!

Δεν έχω συγκεκριμένο Link υπ' όψη μου!

Google it, με βάση το όνομα της γραμματοσειράς που ψάχνεις!

Επίσης, οι γραμματοσειρές δεν είναι πάντοτε δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites

Υπό φυσιολογικές συνθήκες, όλες οι Unicode, επίσης...

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδια... το ψιλοέψαξα,

μάλλον ψιλοαπογοητευτικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Μιας και το εν λόγω ζήτημα μου έχει προκαλέσει πολλές τάσεις ενόχλησης τον τελευταίο καιρό, παραθέτω και το κάτωθεν:

 

Δείτε εδώ το δωρεάν σύνολο εφαρμογών γραφείου OpenOffice.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Καλο και ανοιχτού κώδικα, αλλα το ίδιο βαρύ με το m$ office... οι περισσότεροι θέλουν απλά ενα καλό επεξεργαστή κειμένου (και δωρεαν φυσικά), χωρις υπολογιστηκα φυλα, και προγραμματα για παρουσιασεις κτλ... οπότε το abiword (επίσεις δωρεαν ανοιχτού κωδικα) νομίζω πως εξυπηρετεί τις αναγγες των περισσότερων (και φυσικα εχει και λεξικα που μπορεις να κατεβάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό στοιχείο του OpenOffice είναι ότι είναι γραμμένο σε Java (ο μόνος λόγος που είναι σχετικά βαρύ, αν και, πίστεψέ με, έχει πιο πολύ νόημα από το... βάρος του Word), με αποτέλεσμα το γεγονός ότι είναι πλήρως cross-platform και δεν περιορίζεσαι στην επιλογή συστήματος.

 

Από την άλλη, το AbiWord μου μοιάζει για... πακέτο κώδικα με απ' όλα (λεξικά και γραμματοσειρές), οπότε δεν είναι και το καλύτερο για το μέσο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό στοιχείο του OpenOffice είναι ότι είναι γραμμένο σε Java (ο μόνος λόγος που είναι σχετικά βαρύ, αν και, πίστεψέ με, έχει πιο πολύ νόημα από το... βάρος του Word), με αποτέλεσμα το γεγονός ότι είναι πλήρως cross-platform και δεν περιορίζεσαι στην επιλογή συστήματος.

 

Από την άλλη, το AbiWord μου μοιάζει για... πακέτο κώδικα με απ' όλα (λεξικά και γραμματοσειρές), οπότε δεν είναι και το καλύτερο για το μέσο χρήστη.

 

 

τι εννοείς πακέτο κώδικα με απ όλα?

ο μέσος χρήστης δεν εχει παρα να διαθέσει μερικες ώρες απο τον πολύτιμο χρόνο του ωστε να το "φτιάξει" όπως εκείνος θέλει, με ότι λεξικά θέλει ή γραμματοσειρες.και δεν ειναι δα και τρομερά δυσκολο έργο, αφού "παίζει" σε γνωστό περιβάλλον.

Προσωπικά το είχα χρησιμοποιήσει, και το βρήκα αρκετά καλό και ελαφρύ.

Το open office σίγουρα ειναι κορυφαίο (ειδικα η εκδοση 2), αλλα βαρύ όσο και το m$ οffice.

απο κει και πέρα, υπάρχουν καμια εικοσαριά office (ή και παραπάνω αν υπολογίσουμε και τους απλούς επεξεργαστες κειμένου), στα οποια ταιριάζουν μια χαρα αρκετά λεξικά (συνήθως του open office μια και τα περισσότερα χρησιμοποιούν τον κώδικά του)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλά έχω μια ερώτηση για το γουορντ.

Πώς βάζεις άνω τελεία?

Γίνεται να βάλεις άνω τελεία γράφοντας εκτός κειμενογράφου?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλά έχω μια ερώτηση για το γουορντ.

Πώς βάζεις άνω τελεία?

 

Εισαγωγή (Insert) --> Σύμβολο (Symbol), και βρίσκεις την άνω τελεία. Τη βάζεις σε ένα πλήκτρο και την γράφεις από εκεί, για να μην πηγαίνεις κάθε φορά στα σύμβολα.

 

Γίνεται να βάλεις άνω τελεία γράφοντας εκτός κειμενογράφου?

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος. Εγώ μόνο στο Word μπορώ και βάζω άνω τελεία. Μπορείς, όμως, πάντα να κάνεις copy/past από το Word.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι την τελευταία φορά που έκανες copy-paste από το Word, Κώστα: ακόμα μπορώ να φέρω στο νου μου την τεράστια βούλα που έβαλε το ρημάδι!

 

Εξαρτάται τι σύμβολο θα διαλέξεις. Άμα διαλέξεις μια τεράστια βούλα, τότε μια τεράστια βούλα θα σου βγάλει. Άμα διαλέξεις μια κανονική άνω τελεία, τότε μια κανονική άνω τελεία θα σου βγάλει. Πρέπει να το ψάξεις λίγο. Έχει πολλά παρόμοια σύμβολα. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει και το ζήτημα της συνεννόησης μεταξύ χρήστη-προγράμματος: αν ο πρώτος βλέπει μια μικρή τελεία στο ένα πρόγραμμα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι εξίσου μικρή και στο άλλο, αφού μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετική γραμματοσειρά, ας πούμε.

 

Είναι πολύ σημαντικό να θυμάστε πως υπάρχει ένα εργαλείο που λύνει χέρια και λέγεται Character Map· για όσους δεν το έχουν βρει υπό WindowsXP, βρίσκεται στον κατάλογο Accessories > System Tools (Βοηθήματα > Εργαλεία Συστήματος).

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι, αν κάνεις copy/paste απ'το Word στο Sff.gr πχ, τότε μπορεί η άνω τελεία να σου βγει διαφορετική... Ναι, αυτό ισχύει. Αλλά τι να γίνει: c'est la vie (αν το γράφω σωστά :Ρ).

 

Πάντως, είχα παρόμοιο πρόβλημα στο blog και το έλυσα. Δεν δεχόταν την άνω τελεία ως HTML, αλλά τη δεχόταν με την άλλη μορφή που έκανε αυτόματα τις μετατροπές στη HTML.

 

Τέλος πάντων, όλα αυτά απλά μπερδεύουν όσους διαβάζουν αυτό το topic, υποθέτω. :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μπορώ να σας μοιράσω μακροεντολή που να επιτρέπει αυτόματη εισαγωγή της. Τί λες;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... ο ρασπ εχει δικιο. Πολλες φορες μου την εχει σπάσει το γεγονος οτι κάποιοι νομίζουν πως όλος ο κόσμος ειναι υποχρεωμένος να έχει windows xp + m$ word, και χρησιμοποιούν κατα κόρον τους "ιδιωματισμούς" της m$, με αποτέλεσμα κάποιος που διαθέτει άλλα συστήματα να μην μπορεί να διαβάσει κάποιο κείμενο, η για να το κάνει να πρέπει να κάνει ένα σωρω αλχημείες.

Φυσικά δε λέω πως το κανει κανεις επίτειδες, αφου έχει περάσει η λογική πως όλοι είναι υποχείρια της μικρομαλακή@ς, αρα λογικά διαθέτουν τα παραπάνω, αλλα σκεφτείτε πως στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι, μια και αυτή τη στιγμή τα mac αρχίζουν να κερδίζουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς (που φέτος θα φτάσει σε αρκετά υψηλά επίπεδα), ενώ το linux πέρυσι ανέβηκε κατακόρυφα, και αποτελεί το νούμερο ένα εναλλακτικό λειτουργικό....και μαντέψτε... κανένα απο τα δυο δε χρησιμοποιει το ms office (καλά σε linux υπάρχει τρόπος να το περάσεις, αλλα γιατί?)

Σε αντίθεση, το open office είναι συμβατό με τα πάντα, και μπορείς να βάλεις και .doc ή ότι άλλο θες, + οτι μπορεις να το έχεις ΔΩΡΕΑΝ χωρις να είσαι πειρατής, ή να πληρώσεις κάποια λίγα ή πολλά χρηματα για να αγοράσεις κάποιο κλώνο του (ή να κλεψεις... τεσπα), που έχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες.

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά, η αλήθεια, είχε κυκλοφορήσει και το Office για Mac...

 

Πάντως, θέλω να μου πείτε άποψη για το θέμα της μακροεντολής.

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD changed the title to Word Processor Tips (Επεξεργαστής Κειμένου: Συμβουλές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..