Jump to content

Αυτοπροσωπογραφία με γραφική επεξεργασία


Guest silversoldier
 Share

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι δίνεις την ιδέα ενός σκοτεινού εαυτού σε αυτήν την προσπάθεια. Είναι αρκετά φωτεινό, ιδίως το πρόσωπο, το οποίο φαίνεται κάπως λυπημένο ή στεναχωρημένο. Αν και προσπαθείς να δείξεις κάτι σκοτεινό με την σκιά πίσω από τον αριστερό ώμο, αυτή η σκιά δεν φαίνεται να είναι μέρος του εαυτού σου, αντίθετα, φαίνεται σαν κάτι εξωτερικό, που μπορεί είτε να πλησιάζει είτε να αποχωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σκοτεινός Εαυτός φοράει γυαλιά γιατί έχει μυωπία; Πάει το concept στα σκουπίδια έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Σαν εφφέ έχει ενδιαφέρον και οι χρωματικές επιλογές είναι όμορφες. Δεν μου δείχνει κάτι το σκότεινο, μάλλον κάτι το ψεχεδελικό. Η παρατήρηση του Ρίκοσετ είναι σωστή, πιστεύω. Τα γυαλιά δεν ταιριάζουν με το concept.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... μπορει ο σκοτεινος εαυτος να εχει τα γυαλια σαν ενα προσωπειο κανινκοτητας πισω απο το οποιο να προσεγγιζει τα αθωα θυματα του ( ντα ντα ντααααν )

Link to comment
Share on other sites

τα γυαλιά εμένα δεν με χαλάνε, αν και θα έκαναν πολύ καλύτερα το ρόλο τους άμα ο σκελετός ήταν μάυρος κοκάλινος αντί για μεταλλικός.

 

τώρα, το κάτω μισό του background είναι ωραίο. το πάνω μισό δεν μου περνάει την ιδέα κάποιου σκοτεινού ο,τιδήποτε.

 

ο 'τίτλος'-περιγραφή της ιδέας αυτής ως 'ο σκοτεινός εαυτός' -για μένα τουλάχιστον- υπονοεί κάτι, αν όχι υποβόσκον, τουλάχιστον όχι τόσο φανερό. και αυτό έρχεται σε σύγκρουση με την αυτοφωτογραφία που διάλεξες. είναι αυτοφωτογραφία, άρα πολύ κοντινή και συν τοις άλλοις το κεφάλι είναι στραμμένο σε τέτοια γωνία ώστε θα μπορούσε να κοιτάζει απευθείας την κάμερα (φακό, κινητό, κλπ), δημιουργώντας [πέρα της ευθείας οπτικής επαφής] μια -οικιότητα; αμεσότητα; κάτι τέτοιο. δεν μου βγάζει κάτι το σκοτεινό αυτό, εκτός άμα υποθέσουμε ότι ο σκοτεινός εαυτός είναι ο κυρίαρχος εαυτός. άμα προσθέσουμε και το σχόλιο της darkchilde (με το οποίο συμφωνώ) ότι το πρόσωπο είναι αρκετά φωτεινό...

 

άποψή μου: αν θες να μείνεις σε αυτήν τη φωτογραφία, μείωσε το φωτισμό στο πρόσωπο (μόνος σου το είπες, σκοτεινός εαυτός), και γύρνα κάποια μέρη της, αν όχι ολόκληρη τη φωτογραφία, στο ασπρόμαυρο. (αν και για να περάσεις την ιδέα αυτού του concept, πραγματικά πιστεύω ότι παιδεύεσαι με τη λάθος φωτογραφία...)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που έχει δει πέντε πράγματα φτιαγμένα με photoshop στη ζωή του, ή για τον ακόμα πιο άτυχο, τον πολύπαθο γραφίστα που έχει φάει τα νιάτα του μπροστά απ' το photoshop [ή το όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας, τέλος πάντων, γιατί κάποιοι χρησιμοποιούν και άλλα], αυτή η εικόνα είναι απλώς... φίλτρα. Δεν μπορώ να τη δω ως κάτι άλλο, βλέπω μερικά εφέ και φίλτρα, δηλαδή, και μιας και το 'τεχνικό' μέρος της είναι το μόνο που θα μπορούσε να με έχει απασχολήσει θετικά [μιας και το concept, δηλαδή, είναι μάλλον ανύπαρκτο εδώ, ή δεν έχεις καταφέρει να το περάσεις καθόλου στον θεατή] στη συγκεκριμένη δουλειά... ε, μένω με το τίποτα.

 

Πάντως, αν σ' αρέσει η επεξεργασία φωτογραφίας/ψηφιακή ζωγραφική/συνδυασμός τους, μάθε καλύτερα [καλά] το photoshop. Είναι φανταστικό πρόγραμμα, και μπορείς να κάνεις πολύ καλύτερα πράγματα από τούτο εδώ με αυτό. Όσον αφορά το conceptual του πράγματος, η όλη σκοτεινότητα στην εποχή μας υφίσταται τόσα πλήγματα από εφηβικά μουσικοντυσιματικά ρεύματα και είναι τόσο μα τόσο... βιασμένη, που καλύτερα να απείχες από αυτήν τελείως, ή - πράγμα δύσκολο και κοπιαστικό - να την εξέφραζες με έναν μοναδικό, ιδιαίτερο, ξεχωριστό, προσωπικό, υπέροχο τρόπο [αν κρίνεις πως σε εκφράζει πραγματικά] ο οποίος θα έλκυε τον όποιον παρατηρητή/θεατή. Δεν το κάνεις, όμως.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier

Παρατήρηση 1

 

Είναι σκαναριμένη προσωπογραφία με παστελ. Επεξεργασμένη με photoshop CS!

 

Παρατήρηση 2

 

Τι να κάνω που είμαι μύωπας, ο καημένος? Εκανα ότι μπορούσα...

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τέρμα οι παρατηρήσεις!

 

Και τώρα απαντηση στα σχόλια των αγαπητών φίλων. Δεν είπα ότι για μένα ο σκοτεινός εαυτός είναι κάτι σκοταδιστικό ή κακό. Απλά το θεωρώ ως ένα άλλο "εγω", ένα εξαυλωμένο "εγώ", φανταστείτε το σαν πνέυμα, φάντασμα!

 

Τώρα στα άλλα θέματα που θήξατε. Πιστεύετε δηλαδή ότι: Θα ήταν καλύτερο να όρισω το πρόσωπο με ένα βαθμό διαφάνειας κι ένα μεταλλικό κρανίο απο πίσω σε ασπρόμαυρό φίλτρο? :huh:

Edited by silversoldier
Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που λέει η Nienna: μάθε το photoshop. Ακόμα και για εμένα, που έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, η εικόνα μοιάζει... άσχημη. Επίσης, καλό θα ήταν να ρίξεις τουλάχιστο μια ματιά σε αυτό το άρθρο της wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Κάνε αυτό που λέει η Nienna: μάθε το photoshop. Ακόμα και για εμένα, που έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, η εικόνα μοιάζει... άσχημη. Επίσης, καλό θα ήταν να ρίξεις τουλάχιστο μια ματιά σε αυτό το άρθρο της wikipedia.

 

Σημείωση 1: Δεν είπα ότι είμαι μάστερ του photoshop, ωστόσο θα σε παρακαλούσα πολύ να μην επαναλαμβάνεις σχόλια άλλων. Η Αλίνα έχει τη γνώμη της και αυτό είναι σεβαστό. Ωστόσο εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω σε ένα σχόλιο το οποίο δεν δικαιολογεί τίποτα. Η αίσθηση σου, ότι δείχνει άσχημη, μπορεί να είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.

 

Σημείωση 2: Το θέμα δεν είναι εάν κάτι δείχνει άσχημο ή όχι, αλλά εάν επιτυγχάνει το σκοπό του. Φυσικά, κακά τα ψέματα! Αυτό δεν το γνωρίζω, γι' αυτό εξάλλου το δημοσίευσα για να ζητήσω γνώμες!

 

 

Τέλος, δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα της δημοσίευσης. Απλά, η προσωπογραφία έχει χαρακτηριστικά επιλεγμένα χρώματα και δεν τίθεται μεγάλο θέμα στο εάν το φίλτρα είναι σωστά τοποθετημένα στο κάτω κάτω, ο σκοπός που το πέρασα από το photoshop είναι ότι ήθελα να περάσω αυτούς τους φακούς στο μάτια (τα φωτεινά μάτια που βλέπεις) δηλώνοντας το απόκοσμο (χαρακτηριστικό των ανθρώπων του αρνητικού σύμπαντος) και μερικά στοιχεία του υποβάθρου που δεν μπορούσα να τα πετύχω με το χέρι.

 

Ελπίζω να έγινα σαφής σε όλα! Ευχαριστώ για τα σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέλαβα το σχόλιο της Nienna· απλώς συμφωνούσα μαζί της. Νομίζω μόνο το dada δεν ακολουθεί τις γενικά αποδεκτές νόρμες για το τι είναι "αισθητικά όμορφο". Για αυτό σε έστειλα και στο συγκεκριμένο άρθρο της wikipedia: τα χρώματα δεν ταιριάζουν, απλώς. Επίσης, αν ήθελες να βάλεις lens flare μόνο, τότε γιατί προσέθεσες ένα τόνο άσχετα φίλτρα επιπλέον; Η αίσθησή μου, ότι μοιάζει άσχημη, φυσικά και μπορεί να είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας· αλλά αυτό είναι κάτι που αποδέχεσαι εκ προοιμίου αφού τη δημοσίευσες. Στο κάτω-κάτω, οι νόρμες του οπτικά όμορφου δεν ποικίλλουν ιδιαίτερα στους ανθρώπους, με σπάνιες και μικρές παρεκκλίσεις.

 

Όσο για το σκοπό... τι να πω. Όπως για ένα κείμενο πρέπει να ξέρεις ορθογραφία, γραμματική και συντακτικό για να βγάζει νόημα και να μπορεί να εκτιμήσει κανείς το πόσο καλά καταφέρνει το σκοπό του, νομίζω το ίδιο ισχύει και για μια εικόνα.

 

 

Βέβαια, τώρα κι εγώ φταίω που απάντησα χωρίς να παραθέσω κάποιο κατεβατό σχετικά με το πως ταιριάζουν τα χρώματα και οι τεχνοτροπίες. Τέλος πάντων, μάλλον χαραμίζω τα λόγια μου· κάνε ό,τι θες.

 

ΥΓ: Απάντηση πιο κάτω: Ουπς, ναι... προφανώς εννοούσα της Nienna. :oops:

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Guardian μιλάτε για της Nienna το σχόλιο αν δεν απατόμαι διότι εγώ προσωπικά δε θα συνιστούσα σε κανέναν να μάθει photoshop (παπαπα.... το μισώ και το σιχαίνομαι) :p :P

 

Πέρα από το χαβαλέ, εγώ μάλλον τη συμπαθώ τη φιγούρα, αν και άσχετα με τον τίτλο της γιατί αδυνατώ να καταλάβω τη σκοτεινιά που κρύβει το χαριτωμενο ανοιχτό χακί πίσω. Πάντως γενικά αφήνει μια αίσθηση που εγώ θα την περιέγραφα σαν: "το καλοκαιρινό εγώ μου" από πλευράς χρωμάτων και αντανάκλασης. Και εντάξει, τεχνικά έχω δει πολύ καλύτερα πράγματα, πολύ πιο ώριμα και σωστά. Αλλά (γιατί πάντα υπάρχει ένα τέτοιο) άμα δεν φτιάξεις μερικά πραγματάκια δε θα μάθεις ποτέ. Απλά φαντάζομαι πως είναι καλό όταν μαθαίνεις ένα πράγμα να κάνεις ένα πραγματάκι που να χρησιμοποιεί κάποια από τα πράγματα που έχει, ένα άλλο με κάποια άλλα κοκ. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. Καλή είναι η αυτοπροσωπογραφία, τη συμπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται ο εαυτός σου απο τα μάτια του Predator λίγο πρίν σε διαμελίσει... :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα που δεν μπορώ να σταυρώσω φίλτερ στο φουτοσόπιον (κοινως δεν ξέρω τον Ιησού μου σχετικά με δαύτο) μου φαίνεται "και γαμώ"...

Μονάχα τι είναι (ήταν;) αυτη η μουτζούρα στον αριστερό σου (έτσι όπως κοιτάω) ώμο !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, και μετά συγχωρήσεως, αμφιβάλλω ότι δεν ήταν φωτογραφία. Συγγνώμη κιόλας.

 

Ανεξαρτήτως του ανωτέρω, όμως, το πρόβλημα δεν είναι η σωρεία των φίλτρων, όσο η έλλειψη μεθόδευσης πίσω από τη χρήση τους: είναι σα ν' άνοιξες το Κουτί της Πανδώρας (αν και δεν είναι απολύτως κακό αποτέλεσμα, είναι μετριότατο).

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Βασικά, και μετά συγχωρήσεως, αμφιβάλλω ότι δεν ήταν φωτογραφία. Συγγνώμη κιόλας.

 

Ανεξαρτήτως του ανωτέρω, όμως, το πρόβλημα δεν είναι η σωρεία των φίλτρων, όσο η έλλειψη μεθόδευσης πίσω από τη χρήση τους: είναι σα ν' άνοιξες το Κουτί της Πανδώρας (αν και δεν είναι απολύτως κακό αποτέλεσμα, είναι μετριότατο).

 

Κι όμως ήταν ζωγραφιά παστέλ φίλε μου. Βέβαια, την μίκρυνα αρκετα! Αλλά δεν λέω ψέματα, δεν έχω λόγους...ελπίζω να το καταλαβαίνεις!

 

 

Και τώρα, τώρα αυτό το καλοκαιρίνο "εγώ", που είδα ήταν παράξενο! Εγώ νόμιζα ότι η άνθρωποι το καλοκαίρι προσέχουν τον ήλιο, δεν τον αφήνουν να τους κάνει μπλε!!!

 

 

Και επιπλέον, φίλε μου guardian...ομολογώ πως, υπερεβαλα στα φίλτρα. Απλά ίσως, γιατί είχε αρκέτες ατέλειες. Πάντως αυτά που είπα ήθελα να κάνω. Τα άλλα είναι η καταστασή, σαν αυτή που, έχεις μπροστά σου ένα κουβά παγωτό και μόλις τελειώσεις το πρώτο μπολάκι. Κοιτάς τον κουβα και λες: Ίσως να έβαζα και λίγο παραπάνω??? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..