Jump to content

Η επιλεκτη ομαδα του fantasy


heiron
 Share

Recommended Posts

Η ιδεα ειναι κλεμμενη αλλα τη βρηκα χαριτωμενη.

Αν ηταν να φτιαξετε μια ομαδα για να πολεμησετε το κακο,οπως στα rpg ρε παιδι μου,ποιους ηρωες φανταστικης λογοτεχνιας θα περνατε;Να το κανουμε εξαδα;Μαγοι,πολεμιστες,...ολοι καλοδεχουμενοι αλλα καλο ειναι να ειναι στη σωστη αναλογια!

 

Εγω θα προτεινω αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

 

1. Raistlin Majere (Mage, Dragonlance)

2. Aragorn (Ranger, Middle Earth)

3. Gandalf the White (Sorcerer, Middle Earth)

4. Elric (Sorcerer/Fighter, Eternal Champion)

5. Nynaeve Al'Meara(Aes Sedai, Wheel of Time)

6. Lan Madragoran(Nynaeve's Warder, Wheel of Time)

 

Αυτά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοναν: One-man army και δεν χρειάζεται άλλους πλήν απο όμορφα θυλικά με "μεγάλα προσόντα" και λίγο μυαλό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πφ...περιμενα να κλεψω καμια ιδεα απο μελη που εχουν διαβασει περισσοτερο φαντασυ απο μενα αλλα ας φτιαξω μια ομαδουλα ετσι προχειρη...αλλα με εξουσιαστικη ισχυ!

 

1.Ελρικ

2.Κοναν

3.Ντριζτ

4.Μπελεγκ

5.Παγκ

6.Ελροντ

 

Η ομαδα αυτη ειναι μαλλον ισορροπημενη με 2 μαγους ο ενας εκ των οποιων εχει και το ισχυροτερο οπλο(η Καταιγιδα του Ελρικ,ντε!),εναν βαρυ πολεμιστη και εναν ευελικτο,εναν τοξοτη και εναν θεραπευτη με ηγετικες ικανοτητες που επιπλεον δε νομιζω να ειναι και κακος πολεμιστης στην αναγκη.Επισης εχει 2 ΕΛ(Ρικ και Ροντ)...

 

Εχω και κακποιους αναπληρωματικους αλλα αυτα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

εναν βαρυ πολεμιστη και εναν ευελικτο

Και οι δύο ευέλικτοι είναι βασικά, απλά ο Κόναν είναι πιο γομάρι.

 

Τώρα, ένα 'καθαρό' DnD-άδικο πάρτυ έχει μέσα πολεμιστή που αντέχει ξύλο, κλέφτη, μάγο- για nukes- και ιερέα. Τώρα για εξάδα θα έβαζα άλλον ένα πολεμιστή που θα έκανε το scouting και έναν ακόμα μάγο με λιγότερο firepower και περισσότερο βοηθητικό ρόλο.

 

Αλλά αυτό δεν ισχύει απαραίτητα.

Τη θέση του πολεμιστή που θα τρώει το ξύλο θα την πάρει τιμητικά ο Karsa Orlong από το Malazan Book of the Fallen. Γομάρι, σφάζει τα πάντα και δε με χαλάει να τρώει το ξύλο της αρκούδας.

Για κλέφτη θα προτιμήσω τον Conan: και έμπειρος στο επάγγελμα είναι, και πολεμάει πολύ καλά, και μπορεί να παίξει άνετα τον ανιχνευτή της ομάδας.

Για μάγο δε θα έβαζα τον Raistlin, αφού έχει κάτι προβλήματα με το teamplay (όχι ότι και οι δύο παραπάνω είναι υποδείγματα, αλλά αυτός παραπάει ρε παιδιά...), αλλά τον Elminster από Forgotten Realms. Και firepower και δεν ψοφάει με την καμία...

Για "ιερέα" θα προτιμούσα τον Sparrowhawk από τη γαιοθάλασσα. Παπάς δεν είναι, αλλά θεραπεύει και είναι ικανός στην βοηθητική μαγεία, άσε που έχει τη σοφία που απαιτεί η θέση του.

Τώρα οι άλλοι δύο ρόλοι. Ο ένας θα είναι πολεμιστής-μάγος με καταραμένο σπαθί. Και όχι, δεν εννοώ τον Elric, αλλά τον πολύ πιο nuker Anomander Rake, επίσης από Malazan, Book of the Fallen (για powergaming o Erikson είναι must)

Τέλος, επειδή γενικά έχουμε πήξει στους κάφρους, για έκτο μέλος θα έβαζα την Phedre no Delaunay, από το Kushiel's Legacy. Για διαπραγματεύσεις και επειδή χωρίς λίγο σεξ δε λέει ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Τον Ανομαντερ Ρεηκ τον ειχα στα πλανα μου αλλα δεν μου πηγαινε η καρδια να αφησω εκτος τον Ελρικ-που ειναι στο ιδιο στυλ(βεβαια θα μπορουσα να πεταξω τον Ντριζτ και να βαλω στο τερεν τον Ανομαντερ διπλα στο Ελρικ!).Παντως θα μπορουσε καποιος να φτιαξει μια 6αδα απο Ερικσον και να τους εχει ολους χαλαρα...

 

Η φαση ειναι οτι οσο σκεφτομουν ηρωες του Τολκιν...τελικα κατεληξα σε περιεργες επιλογες!Αλλα ο Ελροντ ειναι ικανοτατος θεραπευτης και ο Μπελεγκ δεν ειναι κακος τοξοτης.Αν και θα προτιμουσα τα βελη του Φιντλερ-σαφως μεγαλυτερη δυναμη πυρος!!!Χεχε...

Link to comment
Share on other sites

H δύναμη πυρός ονομάζεται Αρκάνις. Αλλά ούτε εγώ ούτε ο Tec-goblin δεν έχουμε εκδοθεί ακόμα, άρα δε μετράει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στην ομαδα σου κανα Καλαμ που τον παω προσωπικα πολυ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έντρεραι ή Ραλίκ Νομ...Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α,ναι...και πλεον εχω διαβασει Ερικσον!

Χμ...μετα απο πολλη σκεψη,γιογκα,διαλογισμο,δημοψηφισματα και μυστικα συμβουλια αποφασισα να πεταξω στον παγκο τον Ντριζζζ(ζζ)τ και προθερμαινω τον Ανομαντερ Ρεηκ.

 

*ακονιζει το Ντραγκινπουρ και μπαινει στον αγωνιστικο χωρο με το πληθος να τον χειροκροτει!*

 

(ελπιζω να μη ζηλεψει η Καταιγιδα με τον ανταγωνισμο γιατι βλεπω να γινεται σφαγη)

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ ξεκινάει το derailing σε Elric (άσχετο, όσοι πάτε Φεστιβάλ Βαβέλ δείτε όπως και δήποτε την έκθεση του Druillet και κυρίως το τετρασέλιδο Elric δίπλα στην πόρτα) vs Anomander Rake.

Ποιός πιστεύετε ότι θα δείρει ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Άλλοtopicάλλοtopicάλλοtopicάλλοtopic

Βάλτε ένα γενικό τύπου "Κολοσσιαίες Μονομαχίες Fantasy Ηρώων", δεν είναι μονάχα αυτοί οι δύο, έχω κι άλλους στο μυαλό μου που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε μια ενδεχόμενη συνάντηση τους :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Άλλοtopicάλλοtopicάλλοtopicάλλοtopic

Βάλτε ένα γενικό τύπου "Κολοσσιαίες Μονομαχίες Fantasy Ηρώων", δεν είναι μονάχα αυτοί οι δύο, έχω κι άλλους στο μυαλό μου που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε μια ενδεχόμενη συνάντηση τους :beerchug:

Εφτασεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..