Jump to content

Διαγωνισμός συγγραφής εφ διηγήματος στο 3ο φεστιβάλ εφ Ερμούπολης


nikosal
 Share

Recommended Posts

Το 3ο φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας Ερμούπολης περιλαμβάνει ένα μίνι διαγωνισμό συγγραφής διηγήματος, μεθαύριο Σάββατο (19 Μαΐου) στις 10:00 το πρωί.

 

Η κριτική επιτροπή, που για πρώτη φορά στην ιστορία είναι... διμελής, απαρτιζόμενη από τον Νίκο Αλμπανόπουλο και τον Άγγελο Μαστοράκη, θα δώσει το θέμα ένα λεπτό πριν τις δέκα και οι συγγραφείς θα έχουν στη διάθεσή τους 2 ώρες για να γράψουν. Την επόμενη μέρα η επιτροπή θα ανακοινώσει την επιλογή της για το καλύτερο διήγημα (και θα αιτιολογήσει τη γνώμη της). Η εκδήλωση γίνεται στο internet cafe Sport's Cafe, στο λιμάνι της Ερμούπολης. Δεν υπάρχει όριο λέξεων. Ευνόητο, το διήγημα πρέπει να είναι εφ. Ευνόητο επίσης ότι κανείς συγγραφέας δεν θα ξέρει το θέμα από πριν.

 

Στο διαγωνισμό μπορούν να πάρουν μέρος και τα μέλη του φόρουμ, αρκεί να βρίσκονται εδώ γύρω στις 10 και 5 το πρωί του Σαββάτου, οπότε θα κάνω log in και θα δώσω το θέμα του διηγήματος. Θα έχουν -παρομοίως- δύο ώρες ακριβώς για να γράψουν και να υποβάλουν το διήγημά τους.

 

Αν τα διηγήματα που θα υποβληθούν είναι συνολικά περισσότερα από δέκα, σκεπτόμαστε η επιτροπή να ανακοινώσει χωριστά "νικητή" για τα διηγήματα που θα γραφούν στη Σύρο και χωριστά για τα διηγήματα που θα υποβληθούν στο φόρουμ. Αν είναι λιγότερα από δέκα, ένα κοινό νικητή.

 

Σας καλώ να πάρετε μέρος. Έχουν δηλώσει ήδη ότι θα συμμετάσχουν οι Dain και Trilian και παρακαλώ όποιος άλλος σχεδιάσει να συμμετάσχει, να το δηλώσει (έτσι απλά για να υπολογίσω πόσα διηγήματα πάνω κάτω θα υποβληθούν. Η δήλωση δεν είναι ούτε δεσμευτική, ούτε απαραίτητη).

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    10

  • Arachnida

    5

  • nikosal

    13

  • Ανώνυμη

    9

Και εγώ σκέφτομαι να ξυπνήσω και να γράψω.

Θέλω να δοκιμάσω πως λειτουργεί ο εαυτός μου σε συνθήκες πίεσης και αγουροξυπνήματος :-)

Ειδικά κιόλας αν έχω πιεί πολύ την παρασκευή το βράδυ και γράψω υπο την επίρροή hangover και αλκοολ νομίζω πως θα πάω πολύ καλά.

Μόνο μία ερώτηση

Ε.Φ. = Ε.Φ. ή μπορεί να είναι και όλα τα είδη;;

 

Επειδή έχω ένα μικρό θεματάκι

Link to comment
Share on other sites

εφ = εφ.

 

Ανοιχτοί είμαστε βέβαια, λίγο αριστερά, λίγο δεξιά, δεν βάζουμε κάγκελα, αλλά εφ=εφ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, αν είμαι ξύπνιος, θα κάνω μία προσπάθεια. Αλλά μη με υπολογίζεις, γιατί οι πιθανότητες να είμαι ξύπνιος είναι πολύ μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά... Ξυπνήστε ειδικά αυτό το Σάββατο! Τουλάχιστον θα είστε στην άνεση του σπιτιού σας, τι να πουν οι άλλοι που θα τρέχουν από σπίτια και ξενοδοχεία στο ίντερνετ καφέ;

Και 10:30 να ξυπνήσετε, πάλι προλαβαίνετε να γράψετε. Απλά θα έχετε λιγότερο χρόνο στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάρω μέρος από εκεί.

 

Χμμμ μην είσαι τόσο βέβαιη ότι θα περάσεις μέσα.

Θα κάνουμε πολύ αυστηρό φέις κοντρόλ στην είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα προσπαθήσω να πάρω μέρος (πάντα ψάχνω μια ευκαιρία να ξυπνήσω νωρίς) αλλά δεν είμαι και βέβαιος αν τελικά θα τα καταφέρω. Πάντως θα προσπαθήσω (και να ξυπνήσω και να γράψω)...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε πολύ αυστηρό φέις κοντρόλ στην είσοδο.

 

Α, δε σου το έχω πει ποτέ; Είμαι μετάμορφος. Και πανέμορφος (κορασίς). :crazy: Αποκλείεται να μου αντισταθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ειμαι ξυπνιος και στο σπιτι μου.Αλλα υπαρχουν καποια μικρο εμποδια.

1.Θα εχουμε κοσμο στο σπιτι και θα με πρηξουν οι δικοι μου "τι καθεσαι και κανεις κολλημενος στον υπολογιστη,αντε ελα να πιεις καφε με τα συμπεθερια!"

2. Ακομη και να μου αρεσει το θεμα εκεινη την ωρα η χαμερπεια χτυπαει κοκκινο...

Παντως ψηνομαι να γραψω κατι συντομο και μικρο (και...εχμ...αδιορθωτο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι ξύπνια (από τις 6:00 βασικά :p) θα γράψω έκθεση και μόλις γυρίσω θα μπω κατευθείαν. Η αδρεναλίνη μου θα είναι σε εκπληκτικά υψηλά επίπεδα (υποθέτω δηλαδή, πέρσυ ήτανε) κι ίσως γράψω κάτι πολύ πολύ μικρούλι (καθότι λογικά θα γυρίσω κατά τις 11:15) έτσι κατευθείαν, για το καλό. Αν γυρίσω ακόμα αργότερα (πράγμα που σημαίνει πως θα έχουμε πάρει θέματα πολύυυυυ αργότερα) ε, δε θα ξεκινήσω καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

και γω σκέφτομαι να γράψω. Εξαρτάται από το θέμα. Που θα στείλουμε τα κείμενά μας (σόρυ αν έχει ήδη αναφερθεί). Θα πω και στον φίλο μου. Πρέπει να γραφτεί στο φόρουμ;

 

Καλή έμπνευση σε όλους, πάνω απ'όλα και καλή επιτυχία.

Ο φίλος μου (ο συγγραφέας που έχω ξαναναφέρει) σας εύχεται και αυτός καλή επιτυχία. Σας συμβουλεύει όμως, αν σας έρθει μια καλή ιδέα και δεν σας φτάνει ο χρόνος, μην την "κάψετε".

 

Φιλιά

Κ

Link to comment
Share on other sites

Aνώνυμη, τα κείμενα θα μπουν είτε στο παρόν τόπικ, είτε - αν το προτιμά ο Nikosal - σε κάποιο ξεχωριστό τόπικ που θα ανοίξει.

Ο φίλος σου πρέπει να γραφτεί στο φόρουμ, διαφορετικά δεν θα μπορέσει να δημοσιεύσει το κείμενό του, μια που οι guests δεν έχουν τέτοια πρόσβαση.

 

Ευχαριστούμε το φίλο σου για την ευχή του. :) Αλήθεια, γιατί είναι ανώνυμος αφού μάλιστα σαν συγγραφέας σίγουρα θα είναι επώνυμος, τρόπον τινα; (Δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις. Απλά είμαι περίεργος. Μπορείς όμως να μου στείλεις PM, αν θέλεις).

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε δημιουργήθηκε ένα θέμα σε κάποιο φόρουμ. Φίλοι του μιλούσαν γι'αυτόν και από κάποιους παραδόπιστους άρχισε μια ανούσια μάχη του στυλ γκρίζας διαφήμισεις, ότι όλα τα έγγραφε μόνος του κλπ. Και επειδή δεν θέλει να ξαναδημιουργηθεί παρόμοιο θέμα, έχει απαγορέψει τουλάχιστον σε μας να αναφερθούμε ξανα σε αυτόν ή στην δουλειά του. Κυρίως γιατί οι "εξωτερικοί" δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι μιλάμε γι' αυτόν επειδή μας αρέσει αυτό που γράφει και όχι επειδή είναι φίλος μας. Και ο ίδιος σπάνια συμμετέχει σε φόρουμ.

 

Αυτά

Κ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω πολύ να πάρω μέρος, άρα υπολογίστε με.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε όλοι εδώ γύρω στις 10:15 οπότε υπολογίζω έναρξη. Ίσως και 5-10 λεπτά μετά. Πάντως σίγουρα πριν τις 10:30 δίνω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Nικ, θα κάνεις άλλο τόπικ για να μπουν οι ιστορίες ή θα μπουν εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Κόσμος άρχισε να μαζεύεται από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα.

Καλή έμπνευση σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλημέρα! Κι από μένα καλύ επιτυχία και καλή έμπνευση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσα validation και στον χρήστη tachyonio ώστε να μπορέσει να συμμετάσχει. Αν κάποιοι από σας έχουν εγγραφεί *τώρα* στο φόρουμ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΛΙΚΑΡΕΙ ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ E-MAIL ΠΟΥ ΛΑΒΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΣΤΗΝ E-MAIL ADDRESS ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Λαοσυναξη ειδα και ειπα να πω μια καλημερα!Χλωμο να γραψω γιατι εκτος απο κοσμο εχω και κατι δουλιτσες...Αλλα για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσα validation και στον χρήστη tachyonio ώστε να μπορέσει να συμμετάσχει. Αν κάποιοι από σας έχουν εγγραφεί *τώρα* στο φόρουμ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΛΙΚΑΡΕΙ ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ E-MAIL ΠΟΥ ΛΑΒΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΣΤΗΝ E-MAIL ADDRESS ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ!

 

Παιδιά εγώ το email δεν το έλαβα ποτέ γιατί μου το κόβει ο Freemail και δεν έχει άλλες ρυθμίσεις ασφαλείας. Ο λογαριασμός μου στο yahoo δεν δουλεύει επίσης.

Τι είναι το validation και που το χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρειάζεσαι. Είσαι ήδη μέλος. Αυτό αφορά μόνο οσους είναι ακόμα validating, όχι members.

Link to comment
Share on other sites

:o :oops: :bye2:

 

Καλά περιμένουμε σε αυτό το τόπικ για το θέμα; Σαν στις πανελλήνιες νιώθω.

Edited by Ανώνυμη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..