Jump to content

FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, το θέμα του διαγωνισμού είναι: Σπάζοντας τα δεσμά.

 

Οποιαδήποτε δεσμά. Προσωπικά, ψυχολογικά, κοινωνικά, ενός ατόμου, συνόλου, κόσμου, οτιδήποτε. Γράψτε μια ολοκληρωμένη ιστοριούλα επιστημονικής φαντασίας, μυθοπλασίας ή φανταστικού τρόμου με αυτό το θέμα.

Ο χρόνος είναι 60 λεπτά από τη στιγμή που δημοσιεύεται το ποστ αυτό.

 

 

 

 

 

Ανοίγω το τόπικ για τον 3ο FFL διαγωνισμό. Η ημερομηνία και ώρα είναι Τετάρτη 4 Ιουλίου στις 9 το βράδι. (Με μια πιθανότητα να αλλάξει αν οι περισσότεροι προτιμούν άλλη μέρα ή/και ώρα).

 

Για όσους δεν έχει τύχει να δουν τους άλλους δύο Flash Fiction Live μίνι διαγωνισμούς που κάναμε πρόκειται για το εξής:

 

Καθορίζουμε μια συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα. Το θέμα γίνεται γνωστό ένα λεπτό πριν από την έναρξη του διαγωνισμού. Κάθε συμμετέχων/συμμετέχουσα έχει ακριβώς 60 λεπτά για να γράψει μια μικρή, αλλά οπωσδήποτε ολοκληρωμένη ιστοριούλα φαντασίας, ε.φ. ή τρόμου, χωρίς όριο λέξεων και όταν τελειώσει την προσθέτει με "add reply" σε αυτό το τόπικ. Πρέπει όμως να το κάνει οπωσδήποτε πριν τελειώσουν τα 60 λεπτά!

Μετά ανοίγουμε ένα poll και όλοι ψηφίζουν τις τρεις καλύτερες flash fiction ιστορίες. To poll παραμένει ανοιχτό για 24 ώρες, και μετά ανακυρήσεται ο/η νικητής/νικήτρια.

 

Αν και φαίνεται δύσκολο, έχουν γραφτεί μερικές πολύ καλές ιστοριούλες και γενικά έχει φάση η όλη προσπάθεια. Αρκετοί από μας γνωρίζοντας πως και οι άλλοι γράφουν συγχρόνως νιώσαμε μια αίσθηση "συντροφικής δημιουργικότητας" από τη συμμετοχή μας.

 

Πείτε λοιπόν πότε θέλετε να το κάνουμε, και το κάνουμε! ;)

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αν και νομίζω (και πιστεύω οι περισσότεροι) πως είναι καλύτερα να γίνει μεσοβδόμαδα μιας και οι περισσότεροι φεύγουμε απο Αθήνα τα σαβατοκύριακα.

 

ΑΑ! Και να μην γίνει πρωί πρωί όπως στην Ερμούπολη.. Αν δεν υπάρχει αντίρρηση βέβαια.

 

Κανένας άλλος;;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα κι εγώ. Να ξελαμπικάρω λίγο από Κόμπες, γιατί έχω αρχίσει να μιλάω σα να 'μαι από το Σενιμ-Σοριέν.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις και οι δικές μου και του αδερφού μου τελειώνουν 6 Ιουλίου... αν μπορείτε να περιμένετε αυξάνονται οι πιθανότητες να πάρουμε μέρος (έχω κι εγώ όρεξη τελευταία).

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη απόγευμα/βράδυ πώς σας φαίνεται; Αλλιώς όπως τα είπε ο Ηλίας. (Όχι πρωινά και σουκου)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, για απόγευμα προς βραδάκι μιλάμε όπως και τις άλλες φορές. Να έχει πέσει και η μεσημεριανή κάψα. 6 Ιουλίου είναι την άλλη Παρασκευή. ΟΚ, κανένα πρόβλημα από μένα αλλά αποφασίστε εσείς. Μόνο μήπως προτιμάτε να βγείτε Παρασκευή βράδι αντι να κάθεστε να γράφετε? Γενικά μιλώντας.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Χαφ-παφ... Κι εγώ θέλω να συμμετέχω: έχω χάσει και τα προηγούμενα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω να συμμετέχω κι έχω χάσει τα προηγούμενα δύο, αλλά ρε παιδιά, ένα φλας είναι, γιατί δεν το κάνουμε αύριο το βράδυ να είναι και ζεστό? (και να το προλάβω κιόλας :p)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη σκεφτεί 2-3 θέματα (πέρα από το θέμα του Διαγωνισμού Σουφουφίτικης Ιστορίας που είναι άλλο ζήτημα) και θα έχω διαλέξει σίγουρα ως αύριο, αν αποφασίσετε να το κάνουμε αύριο (το FFL3, όχι το ρωμαϊκό όργιο). :tongue:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κίνηση για σήμερα, οπότε ας το αφήσουμε για άλλη μέρα. Αν το κανονίζαμε την ερχόμενη Τετάρτη ή και Πέμπτη θα μπορούσαν οι δύο Guardians να συμμετέχουν? Βολεύει αυτό και τους άλλους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προετοιμάστηκα ψυχολογικά για σήμερα. Κρίμα. Την επόμενη εβδομάδα για εμένα είναι αδύνατο. Γράφω Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή. Ο Απόστολος λέει Τετάρτη και Πέμπτη μπορεί το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορούμε και σήμερα αν θέλετε. Αλλά δε βλέπω κάποια άλλη συμμετοχή. Μπορούμε και την Κυριακή (αύριο δεν θα μπορέσω εγώ δυστυχώς), ή όποια άλλη μέρα. Speak up όμως!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δε λέει, γιατί καλό είναι να έχει ενημερωθεί ο κόσμος από πριν, να σχεδιάσει το πρόγραμμά του, να έχει το flash-fiction live και συμμετοχές. Εγώ θεωρητικά έχω πάρα-πάρα πολύ διάβασμα, αλλά το αμελώ λίγο πολύ. Όπως είπα και πριν, μετά τις 6 Ιουλίου θα είμαι άνετα. Ο αδερφός μου λέει μπορεί οποτεδήποτε πλην Τετάρτης πρωί και Παρασκευής (δεν έχει οριστεί ακόμα η ώρα εξέτασης αλλά μάλλον θα είναι το πρωί-μεσημέρι), αλλά θα προτιμούσε Τετάρτη απόγευμα ή αλλιώς από Παρασκευή απόγευμα-βράδυ και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα είμαι εδώ, οπότε αν είναι θα μπορώ μετά τις 8 του Ιούλη. Μην το αναβάλετε μέχρι τότε μόνο για μένα αν μπορείτε οι υπόλοιποι νωρίτερα, θα υπάρξουν κι άλλα έτσι κι αλλιώς :)

Link to comment
Share on other sites

OK, oπότε βάζουμε μια πρώτη ημερομηνία την Τετάρτη 4 Ιουλίου στις 9 το βράδυ! Δηλώστε συμμετοχές! :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου είμαι μέσα, αν και το μυαλό μου τελευταία το νιώθω κουρκούτι, ήδη είναι χωρισμένο σε δέκα κατευθύνσεις. (Ήθελα να γράψω και για την "Ομορφιά της Κακίας" αλλά δεν μου βγήκε τίποτα.)

 

Τετάρτη, 4, στις 9 θα κάθουμε εδώ έτοιμος. (Τι ταινία να έχει το Star by the way?)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, σαν τη Βασίλω, όπου γάμος και χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Ελπίζω να υπάρξουν κι άλλες συμμετοχές! Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, αλλά νομίζω πως το θέμα που τελικά διάλεξα θα σας εμπνεύσει για ποικιλία ιστοριών. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται δυσκολο, εγώ πάντα λειτουργούσα αλλιώς, δηλαδή κάτι μου έδινε κάποια ιδέα και τότε έγραφα. Θα ήθελα να συμμετάσχω παρα ταύτα. Αν δεν μου έρθει καμία ιδέα που να αξίζει και δεν γράψω στην πορεία του διαγωνισμού δεν πειράζει έ; Μήν με πιάσει άγχος, (έχω και δύο μωρά διαόλους να ροβολάνε μέσα στο σπίτι κάνοντας το τσίρκο).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πειράζει, και ακόμα πιο σίγουρα να μη σε πιάσει άγχος. Ο σκοπός του "flash" fiction είναι μάλλον η στιγμιαία αστραπιαία έμπνευση/ιδέα και η συγγραφή μιας ολοκληρωμένης ιστοριούλας. Είναι ωραία εμπειρία να νιώθεις, σε συνθήκες ταχύτητας, τους "δημιουργικούς χυμούς" να κυλούν. :)

Mπορεί και να κολλήσει βέβαια κάποιος, δεν είναι αφύσικο αυτό, αλλά πολύ συχνά έρχεται η έμπνευση και η ροή "εκ του μη όντος"! Aν κυλήσει η φάση του καθενός νιώθεις πως η ιστορία γράφεται σχεδόν μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα προσπαθήσω να πάρω μέρος, ελπίζω να προλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν βολεύει κάποιον η ώρα, είναι πιο εύκολο να αλλάξει από τη μέρα. Μπορούμε δηλαδή να το κάνουμε ας πούμε μια ώρα πιο νωρίς ή μια ώρα πιο αργά αν αυτό εξυπηρετεί για να πάρει μέρος περισσότερος κόσμος.

 

Αν όχι, τότε ισχύει η ώρα (και μέρα βέβαια) που είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω τελικά. Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..