Jump to content

Νταν Μπράουν (Dan Brown)


Spike
 Share

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • Atrelegis

    5

  • heiron

    5

  • Arachnida

    5

Διάβασα το Illuminati και τον Κώδικα Da Vinci πέρισυ το καλοκαίρι (στην ξαπλώστρα κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι).

 

Αρκετά Χολυγουντιανό, απλά γραμμένο, σα σενάριο. Το Illuminati μου άρεσε περισσότερο σαν πλοκή και σαν τέλος (και τα αμφίπλευρα σχέδια πάρα πολύ) όμως το θέμα του δε κε κέντρισε και τόσο και όταν άνοιξα τον Κώδικα είπα "εντάξει, αυτό είναι το στυλ του Brown, όλα μοιάζουν ίδια". Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα με τον Αρκτικό Κύκλο (όχι άλλες παγκόσμιες συνομωσίες κρυμμένες πίσω από μυστικές ή μη πολιτικές ή/και θρησκευτικές οργανώσεις).

 

Ο Κώδικας, τώρα, σα βιβλίο μου κίνησε την περιέργεια. Το διάβασα χωρίς να γνωρίζω πως μαζί μ'εμένα το διαβάζουν και κάποια εκατομμύρια και μου δημιούργησε ποικίλλες σκέψεις. Έπιασα τον εαυτό μου να αναζητά στο CD του μουσείου του Louvre για τον πίνακα του Μυστικού δείπνου με τον Ιωάννη που μοιάζει με γυναία και να κατεβάζει τις δύο εκδοχές του πίνακα του DaVinci με τον άγγελο και την παρθένο. Βρήκα τις μεταφορές ενδιαφέρουσες και τα νοήματα επιτηδευμένα. Προβληματίστηκα κι έψαξα, διάβασα κριτικές, είδα sites και θα ήμουν ικανοποιημένη αν είχα πρόσβαση στη βιβλιογραφία του.

 

Λίγο στον τρόπο γραφής απογοητεύτηκα (απλότητα και θεατρικότητα) και στα στερεότυπα πρόσωπα (βλ. ο ίδιος καθηγητής, άλλη μια περιπέτεια με εναλλαγές μετά το Illuminati κι ένα συνηθισμένο ρομάντσο).

 

Πάντως ήταν το πρώτο βιβλίο που με έβαλε στο τριπάκι του να ψάξω να ελέγξω την ορθότητα των δεδομένων και βρήκα πολλές ανακρίβειες (και ηρέμησα!) :beach:

Link to comment
Share on other sites

Ανακρίβειες; Κρίμα ρε γαμώτο και έλεγα να κάτσω να το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Ανακρίβειες; Κρίμα ρε γαμώτο και έλεγα να κάτσω να το ψάξω...

Έχει στοιχεία τα οποία εξουδετερώνουν το ένα το άλλο και θα ήμουν χαρούμενη αν είχα τη βιβλιογραφία του για να βεβαιωθώ. Πάντως αρκετά σημεία είναι σκοτεινά και αξίζουν ανάλυση. Το έκανα έως κάποιο βαθμό και θα το συνέχιζα ευχαρίστως κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποίηση: Ακολουθεί σπόιλερ!!!

Καλά, στον αρκτικό κύκλο ο τύπος έδωσε ρέστα! (ειρωνεύομαι προφανώς) Ειδικά στο σημείο που ο γερουσιαστής παρουσιάζει τις φωτογραφίες του με τη γκόμενα και νομίζει ότι παρουσιάζει τα στοιχεία για να ρίξει τον πρόεδρο... Τέτοια πράγματα γίνονται μόνο σε καρτούν ή σε φαρσοκωμωδίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στον αρκτικό κύκλο ο τύπος έδωσε ρέστα!

Το διάβασες όμως! :p :p :p

 

P.S. Joke :blush:

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την αμυδρά αίσθηση ότι είναι da Vinci, και όχι Vinchi.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασες όμως! :p  :p  :p

Πιστεύω ότι πρέπει να έχεις δει/διαβάσει/ακούσει κάτι, για να μπορείς να εκφράσεις άποψη περί αυτού. Anyway, μιλάς με άνθρωπο (κατά τη γενικότερη έννοια του όρου) που έχει διαβάσει τα άπαντα του Salvatore, παρότι δεν τον γουστάρω καθόλου. Στον Dan Brown θα οπισθιώσω; (λαϊκιστί κωλώσω)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρου του διαβόλου, ο διάβ...εεε ο κύριος Brown  δεν υποστηρίζει πουθενά ότι αυτά που ισχυρίζονται οι χαρακτήρες του μυθιστορήματός του είναι ιστορικές αλήθειες. Για την ακρίβεια δεν υποστηρίζει πουθενά ότι ο ίδιος  (ο συγγραφέας δηλαδή) δίνει βάση σε οποιοδήποτε κομμάτι από αυτές τις θεωρίες. Έτσι κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει μαζί του, μόνο με τους χαρακτήρες του βίβλιου...  έξυπνο ε; :)

 

Edit: Στα λιγοστά "γεγονότα" όπου αναφέρεται στην αρχή του βιβλίου, αναφέρει τους "Μυστικούς Φακέλους" όμως εκεί δεν συμπεριλαμβάνει τον Κοκτώ  :)

 

Δε με ενοχλεί ένας συγγραφέας να βάζει τους χαρακτήρες του να αναπτύσσουν θεωρίες, εξάλλου το ίδιο κάνει και ο Εκο στο Εκκρεμές του Φουκώ. Ο Dan Brown όμως με (επαναλαμβάνομαι) βλάσφημο και δογματικό τρόπο τοποθετεί τους επώνυμους στο priory. Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει ένας μικρός πρόλογος στο βιβλίο, από τον συγγραφέα. Δεν τον θυμάμαι λέξη προς λέξη, αλλά στο περίπου έλεγε πως, "κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει πως τα συγκεκριμένα πρόσωπα ήταν μέλη του Priory Of Scion" και μετά έχει τη λίστα με τα ονόματα.

Τι λες ρε μάγκα Brown, τους βρήκες και τους ρώτησες;

 

 

Aν επιτρέπεται, τι έλεγε για τους Assascini[sp?]?

 

SPOILER!

 

Για να καταλάβετε τη βλακεία που τον δέρνει θα αναφέρω περιλυπτικά την ιστορία τους, αν και δε θυμάμαι πολύ καλά την τοποθεσία της βάσης τους και ακριβώς την περίοδο που δρούσαν. Υπήρχε μια αινιγματική φιγούρα που ζούσε σε ένα φρούριο, σε ένα βουνό της Τουρκίας. Αυτός είναι γνωστός σαν "ο γέρος του βουνού". Aυτός λοιπόν ο τύπος μάζευε στην αυλή του διάφορους φανατισμένους με τη μουσουλμανική θρησκεία νέους. Τους έκανε κύρηγμα για την ανωτερώτητα των Μωαμεθανών και τους εκπαίδευε σε πολεμικές τέχνες, δημιουργώντας μέσα σε όλα αυτά τη ψευδαίσθηση πως ο ίδιος ήταν εκλεκτός του Αλλάχ.

Οργάνωνε πότε πότε μεγάλα γεύματα, μετά από τα οποία έβαζε τους οπαδούς του να καπνίσουν χασίς. Όταν έφταναν πλέον στο απόγειο της μαστούρας και ήταν μισολιπόθυμοι, τους μετέφερε σε ένα άλλο, μυστικό δωμάτιο, γεμάτο με πλούσια φαγητά και όμορφες γυναίκες. Αφού οι άντρες έτρωγαν και ικανοποιούνταν με τις γυναίκες, ξαναπίνανε χασισάκι. Τότε τους μετέφερε ξανά στις αρχικές τους θέσεις.

Όταν με το καλό ξενέρωναν, τους έλεγε πως ήταν ευλογημένοι από τον Αλλάχ, αφού τους είχε δώσει μια γεύση από τον παράδεισο.

Οι πολεμιστές του γέρου του βουνού προκαλούσαν τρόμο στον τότε κόσμο, όχι επειδή ήταν ιδιαίτερα καλοί σε αυτό που έκαναν, αλλά επειδή πίστευαν πραγματικά πως αν πεθάνουν ακολουθώντας τις διαταγές του γέρου, θα πήγαιναν στον παράδεισο, εξάλλου είχαν πάρει μια γεύση από αυτόν. Οι δολοφόνοι του ήταν αδίστακτοι, επειδή δε νοιάζονταν για τη ζωή τους.

 

Ο πα....ς ο Brown μάλλον διάβασε κάπου απλά την ετοιμολογία της λέξης και έμεινε εκεί. Hashis -> Hashashins -> Assasins. O δικός του Ασσασίνος, απλά που και που κάνει κανά μπάφο, γιατί λέει πως η κάστα του είναι εκπαιδευμένη να γεύεται όλα τα πάθη της ζωής....

:thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

 

Ο Κώδικας, τώρα, σα βιβλίο μου κίνησε την περιέργεια. Το διάβασα χωρίς να γνωρίζω πως μαζί μ'εμένα το διαβάζουν και κάποια εκατομμύρια και μου δημιούργησε ποικίλλες σκέψεις. Έπιασα τον εαυτό μου να αναζητά στο CD του μουσείου του Louvre για τον πίνακα του Μυστικού δείπνου με τον Ιωάννη που μοιάζει με γυναία και να κατεβάζει τις δύο εκδοχές του πίνακα του DaVinci με τον άγγελο και την παρθένο. Βρήκα τις μεταφορές ενδιαφέρουσες και τα νοήματα επιτηδευμένα. Προβληματίστηκα κι έψαξα, διάβασα κριτικές, είδα sites και θα ήμουν ικανοποιημένη αν είχα πρόσβαση στη βιβλιογραφία του.

 

 

Οι εξηγήσεις που δίνει ο Brown είναι θεωρίες που έχουν ήδη αναπτυχθεί και δεν τις βγάζει από το μυαλό του. Έδώ βρίσκεται όμως η ειδοποιός διαφορά: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ! Έχουν ειπωθεί χίλιες δυο απόψεις για τα κρυφά νοήματα στα έργα του ΝταΒίντσι.

 

 

Επίσης, κάτι που είχα ξεχάσει να γράψω όταν postαρα: Το παιχνίδι Gabriel Knight 4 το έχει παίξει κανείς;;;; Αναπτύσσεται η ίδια θεωρία, όμως επειδή δε γίνεται με τον ίδιο δογματικό τρόπο, μου άρεσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ισχύει για όλα τα ιστορικά μυθιστορήματα!Το γεγονός ότι είναι μυθιστόρημα σου επιτρεπει να βάζεις μέσα ότι σου κατέβει στο κεφάλι!Το θέμα είναι ότι ο Μπράουν αυτό το κάνει με μεγάλη προχειρότητα. Σ ένα ιστορικό μυθιστόρημα, δε μπορεις να λες ότι το ταδε κ το ταδε κ το ταδε ιστορικό πρόσωπο ήταν μέλη της ταδε μυστικής λέσχης κ να το αφήνεις εκεί, χωρίς να δίνεις "αληθοφανείς" εξηγήσεις. Ο Μπράουν δεν τις δίνει, εκτός απ τον ίδιο το Ντα Βιντσι, κ ακόμα κ αυτές μπάζουν απο παντου. Κατ εμε, παντα

 

Χμμ, ίσως να έχεις δίκιο. Απλά αυτό με μπερδεύει λίγο. Ο λόγος είναι ότι όσο "αληθοφανείς" και αν είναι οι εξηγήσεις ποτέ δεν μπορούν να είναι "αποδείξεις" (γιατί αλλιώς δεν θα μιλάγαμε για μυθιστόρημα). Οπότε ο συγγραφέας πρέπει με κάποιον τρόπο να "πείσει" τον αναγνώστη του και να διατηρήση την διαβόητη ψευδαίσθηση της πραγματικότητας (illusion of reality) που λέμε και στην φαντασία. Δύο τεχνικές μπορώ να σκεφτώ για αυτό:

 

1)Προσπαθεί να μπερδέψει (με την καλή έννοια) τον αναγνώστη και να κρύψει τυχόν ανακρίβειες στις θεωρίες των χαρακτήρων.

2)Εμφυτεύει πλασματικές αποδείξεις/ενδείξεις στην ιστορία του.

 

Θα έλεγα ότι ο Brown χρησιμοποιεί και τις δύο τεχνικές αρκετά αποτελεσματικά ώστε να διατηρήσει την αληθοφάνεια για τους αναγνώστες που δεν το έχουν ψάξει ποτέ το θέμα (όπως εγώ :) ). Νομίζω πως αυτός ήταν ο στόχος του και τον πετυχαίνει.

 

Βέβαια, είμαι σίγουρος πως δεν είναι ο μόνος λόγος για την μεγάλη εμπορική του επιτυχία και ούτε ξετρελάθηκα προσωπικά με το βιβλίο. Από άποψη συγγραφικής ικανότητας και πρωτοτυπίας πλοκής θα το κατέτασα στα: "άλλο ένα ακόμη..."

 

 

PS:

"Τώρα διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο. Το εκκρεμές. Του γνωστού Φουκώ."

 

καλό... :rofl2:

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί αλλού. Ο Κ'ώδικας Ντα Βίντσι' εκφράζει ακριβώς τα σχόλια των κριτικών για τους παραγωγούς που εν συνεχεία θα δημιουργούσαν την τηλεοπτική σειρά '24', της οποίας τις τρεις πρώτες περιόδους έχω δει σε δβδ.

 

'Not good, but never boring'.

 

Αυτός είναι ο πιο ταιριαστός χαρακτηρισμός για τον ΚνΒ. Έστω κι αν αυτή η μη βαρεμάρα οφείλεται σε τραβηγμένες από τα μαλλιά εικασίες και σε παγκόσμια ρεκόρ λογικών αλμάτων.

 

Παρεμπιπτόντως, μην ακούσω καμιά σύγκριση μεταξύ 24 και ΚνΒ. Η πρώτη δέρνει. Το δεύτερο κουράζει. :sleepy:

Link to comment
Share on other sites

τα σχόλια των κριτικών για τους παραγωγούς που εν συνεχεία θα δημιουργούσαν την τηλεοπτική σειρά '24',

Δε κατάλαβα τι ακριβώς προσπαθείς να πεις εδώ, αλλά από τον σχεδόν ένα κύκλο 24 που έχω δει διαφωνώ. Επειδή ο Κώδικας ντα Βίντσι δε προσπαθεί να σε εντυπωσιάσει με την πλοκή του, απλά με τον όγκο των δεδομένων που σου πετάει, σε συνδιασμό με μια πολύ καλή χρήση συγκραφικών τρικ και καλά χρονισμένων αποκαλύψεων. Αντίθετα το 24 έχει μια απίστευτη πλοκή και πολύ έξυπνα cliffhangers.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να πω κάτι άλλο από αυτό που είπα. Ότι κριτικοί είχαν σχολιάσει τις προηγούμενες προσπάθειες των συγκεκριμένων παραγωγών ως not good but never boring, κάτι το οποίο είχε φανεί τόσο πετυχημένο στους παραγωγούς ώστε το υιοθέτησαν ως σλόγκαν για το τί θέλουν να πετύχουν με το 24.

 

Κατά την άποψή μου, το ίδιο σχόλιο ταιριάζει γάντι και στο ΚνΒ αλλά για άλλους λόγους.

 

Ο ΚνΒ και το 24 δεν έχουν κατά τα άλλα καμία σχέση, ούτε γίνεται σύγκριση μεταξύ τους, την οποία το 24, παρά τα όσα προβλήματά του, θα την κέρδιζε συντριπτικά.

Link to comment
Share on other sites

O Dan Brown γράφει και ζει από αυτό. Άρα, κάτι κάνει σωστά.

 

Η "υψηλή λογοτεχνία" (τι είναι αυτό, αλήθεια;) δεν σε ταΐζει συνήθως.

 

 

Κατά τα άλλα, μισώ το γράψιμό του. Οι πλοκές είναι των 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά πληρώνεις κάπου στα 20 για να τις διαβάσεις!

Όπως και να 'χει, θεωρώ ότι οι θεωρίες συνωμοσίας μπορούν να σε διασκεδάσουν για ένα απόγευμα, αλλά μπροούν να αντέξουν περισσότερο αν είναι στο πλαίσιο ενός καλογραμμένου βιβλίου! Ο Κώδικας δε μου άρεσε, όμως ήταν λειτουργικά δομημένος και χάρη σε αυτό, ο κύριος Brown τη βγάζει ζωή και κότα!

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάμε άλλη μία για όσους δεν διάβασαν αυτά που έγραψα: Σταματήστε να απαξιώνετε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Arachnida, έχεις δίκιο σ'αυτά που λες. Θυμάμαι τα ανάλογα που ειπώθηκαν για τα βιβλία του Coelho. Άκουσα τότε διάφορες ισοπεδωτικές αναλύσεις. Δεν διάβασα το DaVinci Code, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αν και οι δύο βασικές αιτίες που δεν το διάβασα είναι πως δε με ενδιέφερε το θέμα του από τη μία και πως τείνω να διαβάζω το "βιβλίο του μήνα" όταν θέλω και όχι επειδή έχει γίνει "το βιβλίο του μήνα".

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει από διάφορους αυτό με τους δολοφόνους και δεν ξέρω κατά πόσο δεν αληθεύει. Βέβαια δεν έχω καμμιά ιστορική πηγή, αλλά ένας άνθρωπος που θεωρώ αξιόπιστο το είπε. Έχετε καμμιά ανταπόδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Νικόλαος Τσιφόρος Σταυροφορίες. Αφιερώνει κάπου στις τριάντα σελίδες στο θέμα, τι οποίες θα σκανάρω όταν μπορέσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το κακό αρχίζει από την στιγμή που κάποιος (το 90% των αναγνωστών δηλαδή) δεν καταλαβαίνει ότι διαβάζει μυθιστόρημα, αλλά νομίζει ότι διαβάζει ιστορική έρευνα.

 

Φυσικά οι θεωρίες αυτές δεν είναι δικές του - πρόκειται για κλασσική θεωρία συνωμοσίας (η οποία αναπτύχθηκε κυρίως στο "Holy Blood, Holy Grail"). Από εκεί και πέρα, είναι εφαρμογή των διδασκομένων μεθόδων συγγραφής δημοφιλών μυθιστορημάτων.

 

Αν πάμε όμως στην Ιστορία, θα πρέπει να διαβάσουμε τί γράφουν και μερικοί άλλοι (και όχι ουφολόγοι ή συνωμοσιομανείς). Π.χ.

 

"Dismantling The Da Vinci Code", By Sandra Miesel

 

Ή επίσης:

The Da Vinci Code: Of Magdalene, Gnostics, the Goddess and the Grail

[...] hot sales and fawning reviews by the press and readers alike [...]

indicate that many are buying into this brew of conspiracy theory,

romance novel and pseudo-scholarship. Perhaps postmodernists, given to

thinking via emotions and wide-open to conspiracy theories surrounding

empowered groups, have found the perfect mix[...]

 

...Φύλλο και φτερό, θα έλεγα.

 

Και, για να μην πάμε μόνο στους αντίθετους, αλλά και στους ουδέτερους, από τους (κάθε άλλο παρά φίλους της Καθολικής Εκκλησίας) σκεπτικιστές των ΗΠΑ:

 

The Royal Myth of the Da Vinci Code

Link to comment
Share on other sites

"Illuminati", ή πως να ΜΗΝ γράψετε ένα βιβλίο

 

Λοιπόν, έπιασα να διαβάσω το Illuminati και άντεξα να προχωρήσω μέχρι τη σελίδα 150. Είναι με διαφορά το χειρότερο βιβλίο που έχω δει ποτέ σε οποιοδήποτε είδος.

Δύο ή τρία βιβλία έχω παρατήσει στη ζωή μου, κι αυτά από βαρεμάρα, όχι από οργή. Οι χοντράδες, οι ανακρίβειες και τα κλισέ διαδέχονται το ένα το άλλο κι αν υπήρχε IgNobel prize λογοτεχνίας ο Brown κατα τη γνώμη μου θα κέρδιζε hands down.

Είναι κακός, μα πάρα πολύ κακός συγγραφέας. (Δεν είναι όμως καθόλου βλάκας -- αλλιώς δε θα είχε τρελλαθεί στις πωλήσεις.)

 

Παίδες με συγχωρείτε για τα υπερθετικά, αλλά αν δε θάψω το βιβλίο θα σκάσω! Ο ευφυής, γεροδεμένος κι αθλητικός καθηγητής Ιντιάν...ωωω, συγνώμη, Λάνγκτον καλείται στο CERN (για το οποίο δεν έχει ακούσει ποτέ, παρά την τόση ευφυία...) οπου τον μεταφέρουν με... 9 Μαχ με το πειραματικό αεροπλάνο της ΝΑΣΑ, για να ερευνήσει το φόνο ενός άλλου ευφυούς, μέχρι που ξαφνικά σκάει μύτη η κόρη του δευτέρου, μια ευφυής (με 30 διδακτορικά) και (ναι, το μαντέψατε...) γεροδεμένη, αθλητική γκόμενα. Ακριβώς ο τύπος που θα περιμένατε για μια φυσικό στοιχειωδών σωματιδίων. Αποκαλύπτει μετά η δεσποινίς στον διευθυντή του CERN την έρευνα που έκανε με τον μπαμπά της, αυτός δεν πολυκαταλαβαίνει (μάλλον γιατί τον διόρισαν με μέσο...) μέχρι που του εξηγεί υπομονετικά και θριαμβευτικά οτι μέσα σε ένα μαγνητικό πεδίο, τα θετικά σωματίδια πάνε από ΔΩ, και τα αρνητικά απο ΚΕΙ. (Δείτε τη σχετική, απίστευτα περίπλοκη θεωρία στα ...βιβλία Φυσικής της Β και Γ Λυκείου -- σοβαρολογώ απόλυτα.) Ο διευθυντής όμως του CERN δεν το ήξερε αυτό (το μέσον που λέγαμε...) κι έμεινε με το στόμα ανοιχτό μπροστά στο κατόρθωμα, και πείστηκε.

 

Λίγο μετά απ'αυτό παράτησα το βιβλίο. Ο Brown κοροιδεύει και ξεφτιλίζει τους αναγνώστες του, κάτι που το κάνουν πολύ λίγοι συγγραφείς, ευτυχώς. Πιστεύω οτι πρέπει να ανασκολοπισθεί πάνω σε μια στήλη από βιβλία του Βερν, του Ασίμωφ, του Χάινλάιν, της Αγκαθα Κρίστι, του Λάντλαμ και μερικών άλλων παρόμοιων.

 

Ααααααχχχχ, τα είπα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βιβλιαράκι αρκεί να μην πολυπάρεις στα σοβαρά τα ''ιστορικά'' που αραδιάζει μέσα. Εύκολο, εύπεπτο πάντως, περνάει η ώρα γρήγορα.

 

Το Ιlluminati μου άρεσε λίγο περισσότερο. Ειδικά οι πρώτες και οι τελευταίες εκατό σελίδες με καθήλωσαν. Αντίθετα το Deception Point παραήτανε μούφα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χύμα τα λες αλλά συμφωνώ. Κοροιδεύει το κόσμο. Πάντως ότι και να διαβάσεις, δε χάνεις. Ειδικά αν σου φαίνεται έστω και λίγο ενδιαφέρον.Εγώ δίαβασα τρία από αυτά που έχει βγάλει και τουλάχιστον πέρασε η ώρα γρήγορα.

 

Βιβλίο δεν έχω παρατήσει ποτέ, δε μου κάνει καρδιά. Δεν έχω διαβάσει και πολλά βέβαια, κάπου εκατό, χωρίς τις Ανατριχίλες και τον Άλφρεντ Χιτσκοκ και οι τρεις ντετέκτιβ του γυμνασίου! :p

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια με τον με αυτόν τον Κώδικα!!! Σε κανέναν δεν άρεσε, αλλά όλοι το διαβάσαμε.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι που όλοι το βρίσκουν ευκολοδιάβαστο, μόνο εγώ βαρέθηκα στη μέση δηλαδή? Σε μπουκώνει με πληροφορίες λες κάνει διάλεξη για την ιστορία της τέχνης. Μου θυμίζει κάτι σχολικές εργασίες, που αντιγράφες όλη την Britannica για να πει ο καθηγητής ότι δούλεψες και να σου βάλει καλό βαθμό.

Και λίγοι διάλογοι δεν βλάπτουν κύριε Μπράουν.

 

Οσο για τους Illuminati,πώς το έλεγε στο Catch 22? Α, ναι, είναι τόσο ενδιαφέρον που καταντάει βαρετό.

Link to comment
Share on other sites

LOL, ρε Mirage.

 

Είναι όντως γεμάτος κλισέ. Αλλά μπορείς να τ'αντέξεις. Αν προσπαθήσεις, θα δεις ότι μπορείς. Εγώ άντεξα. :D Είναι κάτι που το διαβάζεις στη χαλαρή.

 

Και άλλο το γεγονός ότι έχει κλισέ, άλλο το πόσο καλή είναι η γραφή του αυτή καθαυτή. Νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Νταν Μπράουν (Dan Brown)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..