Jump to content

Poll: FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)


Oberon
 Share

Ψηφίστε τις 3 καλύτερες ιστορίες του Flash Fiction Live 3.  

14 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε τις 3 καλύτερες ιστορίες του Flash Fiction Live 3.

    • Naroualis - #35
      5
    • Darky - #36
      4
    • DinoHajiyorgi - #37
      6
    • Arachnida - #38
      8
    • Iliosporos - #39
      6
    • Nikosal - #40
      6
    • Guardian of the RuneRing #2 - #42
      5

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Παρακαλούμε να μην ψηφίσετε σε αυτό τό poll. Ο Διαγωνισμός έχει τελειώσει και νέες ψήφοι δεν θα προσμετρηθούν.

 

Το τόπικ παραμένει ανοιχτό για σχόλια. Ψήφισαν 13 άτομα. Η τελική κατάταξη έχει ως εξής:

 

1η θέση:  Arachnida - 8 ψήφοι

 

Τρεις ισοψηφίες: DinoHajiyorgi, Ιliosporos, Nikosal - 6 ψήφοι έκαστος

 

Δύο ισοψηφίες:  Naroualis, Guardian of the RuneRing #2 - 5 ψήφοι έκαστος

 

7η θέση: Darky - 3 ψήφοι

 

Συγχαρητήρια σε όλους!

 

----------------------------------------

 

 

 

 

 

 

Καλωσήρθατε στο poll για τις 3 καλύτερες ιστορίες του 3ου Διαγωνισμού Flash Fiction Live!

 

 

Σε αυτό το poll κάθε μέλος του φόρουμ μας μπορεί να διαλέξει τις 3 καλύτερες ιστορίες σύμφωνα με το προσωπικό του γούστο. Το όλο θέμα δουλεύει με το λεγόμενο «honor system», δηλαδή επαφιόμαστε στην ευγενή προαίρεση των συγγραφέων να ΜΗΝ ψηφίσουν τον εαυτό τους.

Από τις επιλογές που υπάρχουν στο poll θα διαλέξετε 3 συγγραφείς, επαναλαμβάνω 3 συγγραφείς, των οποίων οι ιστορίες σας άρεσαν περισσότερο. Ούτε 2, ούτε 4, αλλά 3!

Οι αριθμοί δίπλα από το όνομα κάθε συγγραφέα αντιστοιχούν στον αύξοντα 

αριθμό του ποστ στο οποίο υπάρχει η ιστορία τους στο τόπικ του Διαγωνισμού.

Το λινκ του τόπικ για να διαβάσετε τις ιστορίες είναι εδώ:

 

3oς Διαγωνισμός Flash Fiction Live

 

Οι ψήφοι που θα κατατεθούν μέσα στις επόμενες 49,5 ώρες (δηλαδή ως την Παρασκευή, 6 Ioυλίου και ώρα 12:00 το βράδυ) θα καθορίσουν τις 3 νικήτριες ιστορίες και τους 3 νικητές συγγραφείς φυσικά. Εννοείται πως μπορείτε να σχολιάσετε κάθε ιστορία του Διαγωνισμού όπως και να δικαιολογήσετε, προαιρετικά, τις ψήφους σας.

 

Καλή τύχη σε όλους, και από το λίγο που είδα ο ανταγωνισμός προβλέπεται σκληρός. :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε και τώρα σχόλια ή μετά την ανακοίνωση των νικητών;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα. Το ίδιο κάναμε και στους άλλους 2 διαγωνισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία ιστορία μου άρεσε και αν μου επιτρεπόταν μόνο αυτή θα ψήφιζα. Χρειάστηκε πολύ σκέψη σε ποιον να δώσω αναγκαστικά τις υπόλοιπες δύο.

 

Η ιστορία που μου άρεσε είναι αυτή του Arachnida. Αν και με εκνευρίζουν οι αναποφάσιστοι άνθρωποι, το WoodyAllenικό κειμενάκι με κέρδισε. Δεν έχω να του φορτώσω άλλα εγκώμια, τέλειο.

 

Παίρνοντας τα υπόλοιπα με τη σειρά που είναι στη λίστα:

 

Dune. Κακό δεν είναι. Δεν μου φάνηκε τόσο σαν διήγημα, και μου έλειψε εκείνη η πινελιά που θα το έδινε εκείνο το κάτι για να ανήκει στο σάιτ.

 

Naroualis. Η Ευθυμία πήρε την δεύτερη μου ψήφο. Περίμενα κάτι πιο πρωτότυπο αλλά εκείνο που με τσίγκλησε ήταν πόσο κοντά ήταν στο διήγημα του κυρίου Φύσσα για τον διαγωνισμό Ερμούπολης. Αφαιρώντας αυτή μου την προκατάληψη, νομίζω πως η επιλογή του μύθου ήταν διάνα στον στόχο.

 

Darky. Φίλε μου, το διαβάζεις και ξέρεις πως είναι γραμμένο από σένα. Είναι όμως ένα πόστερ και μόνο, από τα πολλά που έχεις φυλαγμένα στο τσεπάκι σου. Αν ο τύπος ήταν ο Σαμψών και σπρώχνοντας τους κίονες έφερνε τον ναό στα κεφάλια όλων, εγώ δεν θα είχα κανένα δίλημμα για να σε ψηφίσω.

 

Iliosporos. Θα είχες την ψήφο μου αν…Δεν νομίζω πως μπορώ να πω τον λόγο που δεν το ψήφισα.

 

Nikosal. Η αναγκαστική μου τρίτη ψήφος. Καλή η σκέψη/πρόθεση, θέλει κάποια βελτίωση η εξιστόριση.

 

Guardian of the Rune Ring #2. Αυτή η ιστορία ταιριάζει σε όλα τα flash fiction. Διάλεξες να την κάψεις εδώ; Okay. Τώρα σου έμεινε μόνο η φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται τα σχόλια; ΟΚ να πω κάτι γιατί θα σκάσω. Αφορά την ιστορία του Ηλία.

 

Αυτό το "Άει στο Διάβολο"(κυριολεκτικά) τα 'σπασε. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nα ξεκινήσω λέγοντας τον λόγο που δεν με ψήφισε ο Ντίνος αλλά και τον λόγο για τον οποίο δεν θέλω κανέναν άλλο ψήφο απο εδώ και πέρα στο συγκεκριμένο διαγωνισμό.

 

Πρόκειται για μια παρεξήγηση που σε καμία περίπτωση δεν έκανα σκόπιμα.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό μόλις είδα το θέμα ήταν ένα επεισόδιο (το οποίο δεν έχω δει ποτέ) απο την σειρά Twilight Zone που μου διηγήθηκε ένας φίλος μου πριν αρκετό καιρό. Εγώ θεώρησα ότι η περίληψη του φίλου μου απείχε λίγο απο την ιστορία, θεώρησα επίσης ότι και εγώ άλλαξα κάποια στοιχεία, αλλά το αποτέλεσμα ήταν προφανώς ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.

Όπως λοιπόν με πληροφόρησε ο Ντίνος, πρόκειται για το "The Howling Man" του Charles Beaumont, Second Season, Twilight Zone.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΗΦΟ.

 

Σας ευχαριστώ

 

Ηλίας

 

Τώρα στον σχολιασμό

 

Dune: Έγραψες μια ιστορία σύγχρονης πραγματικότητας, δυνατή, σκληρή και αληθινή απο αυτές που ακούμε γύρω μας και θα θέλαμε να είναι επιστημονική φαντασία αλλά δεν είναι. Δεν το ψηφίζω λόγω θέματος και μόνο.

 

Naroualis: Όμορφα γραμμένη απο την σκοπιά του Προμηθέα, πρωτότυπη η προσέγγιση αλλά όχι και το θέμα.

 

Darky: Μικρό και περιεκτικό. Φαντάστηκα όχι τόσο τους ανθρώπους να τρέχουν αλαφιασμένοι όσο το πρόσωπο του Ιερέα τους. Αυτό πρέπει να ήταν η καλύτερη στιγμή. Μία απο τις 3 ψήφους μου

 

Ντίνο: Ο ήρωας που βρίσκει τη λύτρωση μέσα απο την απώλεια, είναι μια θεματολογία που σηκώνει γράψιμο με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Ο δικός σου ήταν γλαφυρός και έβγαζε αρκετή συμπόνοια για τον πρωταγωνιστή και ανακούφιση για τη λύτρωση. (Τρίτη ψήφος μετά απο μάχη με την Ευθυμία)

 

Arachnida: Σουρεαλιστικό κείμενο, εμπνευσμένος τίτλος και απίστευτοι διάλογοι. Δεύτερη Ψήφος

 

Nicosal: Μια ιστορία επανάστασης. Είναι το θέμα οπυ δεν με τρελαίνει. Θα μπορούσε να ήταν σε ένα χωριό της Ασίας, της Λατινικής Αμερικής απο Ισπανούς και Πορτογάλους, αλλά όχι απο εξωγήινους. Αυτό και μόνο στέρησε την ψήφο.

 

Guardian: Μικρό και βιαστικό, με αρχή μέση και τέλος αλλά χωρίς κάτι ουσιαστικό να πει.

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Nα ξεκινήσω λέγοντας τον λόγο που δεν με ψήφισε ο Ντίνος αλλά και τον λόγο για τον οποίο δεν θέλω κανέναν άλλο ψήφο απο εδώ και πέρα στο συγκεκριμένο διαγωνισμό.

 

Πρόκειται για μια παρεξήγηση που σε καμία περίπτωση δεν έκανα σκόπιμα.

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό μόλις είδα το θέμα ήταν ένα επεισόδιο απο την σειρά Twilight Zone που μου διηγήθηκε ένας φίλος μου πριν αρκετό καιρό. Εγώ θεώρησα ότι η περίληψη του φίλου μου απείχε λίγο απο την σειρά, θεώρησα επίσης ότι και εγώ άλλαξα κάποια στοιχεία αλλά το αποτέλεσμα ήταν προφανώς ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ.

Όπως λοιπόν με πληροφόρησε ο Ντίνος, πρόκειται για το "The Howling Man" του Charles Beaumont, Second Season, Twilight Zone.

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΗΦΟ.

 

Σας ευχαριστώ

 

Ηλίας

 

Τώρα στον σχολιασμό

 

Dune: Έγραψες μια ιστορία σύγχρονης πραγματικότητας, δυνατή, σκληρή και αληθινή απο αυτές που ακούμε γύρω μας και θα θέλαμε να είναι επιστημονική φαντασία αλλά δεν είναι. Δεν το ψηφίζω λόγω θέματος και μόνο.

 

Naroualis: Όμορφα γραμμένη απο την σκοπιά του Προμηθέα, πρωτότυπη η προσέγγιση αλλά όχι και το θέμα.

 

Darky: Μικρό και περιεκτικό. Φαντάστηκα όχι τόσο τους ανθρώπους να τρέχουν αλαφιασμένοι όσο το πρόσωπο του Ιερέα τους. Αυτό πρέπει να ήταν η καλύτερη στιγμή. Μία απο τις 3 ψήφους μου

 

Ντίνο: Ο ήρωας που βρίσκει τη λύτρωση μέσα απο την απώλεια, είναι μια θεματολογία που σηκώνει γράψιμο με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Ο δικός σου ήταν γλαφυρός και έβγαζε αρκετή συμπόνοια για τον πρωταγωνιστή και ανακούφιση για τη λύτρωση. (Τρίτη ψήφος μετά απο μάχη με την Ευθυμία)

 

Arachnida: Σουρεαλιστικό κείμενο, εμπνευσμένος τίτλος και απίστευτοι διάλογοι. Δεύτερη Ψήφος

 

Nicosal: Μια ιστορία επανάστασης. Είναι το θέμα οπυ δεν με τρελαίνει. Θα μπορούσε να ήταν σε ένα χωριό της Ασίας, της Λατινικής Αμερικής απο Ισπανούς και Πορτογάλους, αλλά όχι απο εξωγήινους. Αυτό και μόνο στέρησε την ψήφο.

 

Guardian: Μικρό και βιαστικό, με αρχή μέση και τέλος αλλά χωρίς κάτι ουσιαστικό να πει.

 

 

Δυστυχώς την μία μου ψήφο την έδωσα σε σένα ήδη, πρίν διαβάσω αυτό.

Την δεύτερη την έδωσα στην Αραχνιδα. Την τρίτη ήθελα να την δώσω στον Γκάρντιαν, για την πρωτοτυπία, όμως τελικά δεν το έκανα γιατί δεν βγαίνει νόημα, μόνο υποθέσεις μπορει να κάνει κάποιος. Ήθελε λίγο ακόμα. Οπότε την έδωσα σε μένα επειδή δεν είχα καμία ψήφο :rofl2: (εντάξει δικιά μου ιστορία ειναι δεν ήταν δυντόν να μή μου αρέσει και άλλωστε δεν ψηφίζουμε δα για το βραβείο Νόμπελ)

 

Τις άλλες ιστορίες τις διάβασα όλες αλλά δεν με εντυπωσίασαν. Μερικές με κούρασαν σταν τρόπος γραφής (ντίνος, νικοσαλ) Αυτή με το δεσμώτη ήταν χωρίς ένταση και φαντασία σαν θέμα. Η άλλη που είχε κάποια ένταση στην έκφραση, το Ντάρκυ,πως να το πώ, ήθελε κι άλλο. Οργισμένος Θεός είναι αυτός πιά, μου έπεσε πολύ λίγο. Πρέπει να πώ ότι του Γκάρντιαν η ιστορία είχε πλάκα στο παρα πέντε και θα έκανε την έκπληξη. Τα δεσμά του χρονου του διαγωνισμού; Αυτο εννοούσες;

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Οπότε την έδωσα σε μένα επειδή δεν είχα καμία ψήφο (εντάξει δικιά μου ιστορία ειναι δεν ήταν δυντόν να μή μου αρέσει και άλλωστε δεν ψηφίζουμε δα για το βραβείο Νόμπελ)

 

Τι να πω. Words fail me. Είχες βέβαια το δικαίωμα να το κάνεις αυτό, περί αυτού ουδεμία αμφιβολία. Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω αστείο και έχω την αίσθηση πως ούτε οι άλλοι θα το βρουν αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Τι να πω. Words fail me. Είχες βέβαια το δικαίωμα να το κάνεις αυτό, περί αυτού ουδεμία αμφιβολία. Επέτρεψέ μου όμως να μην το βρίσκω αστείο και έχω την αίσθηση πως ούτε οι άλλοι θα το βρουν αστείο.

 

Κρίμα που δεν το βρήκες αστείο γιατί εγώ γι'αυτό το έγραψα. Μπορουσα να μήν το γράψω, να πώ ψέματα, να βάλω άλλους να ψηφίσουν για μένα ( οχι αυτο σίγουρα δεν θα μπορούσα να το κάνω) ή να μήν ψηφίσω καθόλου. Εξ άλλου, πρέπει να ομολογήσω κάτι. ΤΟ ειδα μετά που ειχα στείλει το διήγημα μου. Δεν ειχα πείρα και δεν είχα ιδέα πόσο θα προλάβαινα να γράψω σε μία ώρα. Οπότε μόλις είδα τον τίτλο δεν διάβασα τίποτε άλλο γύρισα στο word κι άρχισα να γράφω ότι μου ήρθε πρώτο. Τελείωσα περίπου σε 25 λεπτα. Πράγμα που σημαίνει ότι άν είχα σκεφτεί 15 λεπτά πρίν αρχίσω να γράφω θα έγραφα τελικά αυτο που μου ήρθε στην πορεία όμως ήταν ήδη αργά, γιατί έγραφα κάτι άλλο.

 

Δηλαδή θα έγραφα ... εντός θέματος. Αυτο που δεν είχα δεί ήταν το Επιστημονικής Φαντασίας, Τρόμου ή Μυθοπλασίας. Η ιστορία μου δεν ανήκει σ'αυτές τις κατηγορίες όμως αυτή που εμπνεύστηκα όσο έγραφα αυτήν ανήκει. Θα την παρουσιάσω τις επόμενες μέρες. Διαρκως ξεχνάω ότι είμαι σε φόρουμ Επιστημονικής Φαντασίας όπου τα άλλα είδη περιφέρονται σποραδικά. Ειδικά στο Στάρ Τρέκ εκεί έλαμψε η ασχετοσύνη μου. Πραγματικά έχω μείνει άναυδος με το πόσα πολλά ξέρετε για τις ιστορίες αυτές. Φυλές ονόματα, επεισόδια, τα πάντα!

 

Οπότε ναί, για να γελάσουμε το έγραψα, λίγο χιούμορ ρε παιδιά. Αν δεν ψήφιζα εγώ το κείμενο μου δεν θα έπαιρνε καμία ψήφο αφού δεν ανήκει στις κατηγορίες που εγραψες. Εκτός και άν ανήκει. Δεν γνωρίζω πολλά από θεωρητικά της λογοτεχνίας.

 

Μπορώ να υποσχεθω πάντως οτι δεν θα επαναληφθεί. Αλλωστε ουτε κάτω από το πολ είδα που έγραψες να ΜΗΝ ψηφισουμε έτσι. Τώρα το είδα κι αυτό. Πρώτη μου φορά σε φλασ ας μου συγχωρεθει αυτή η παρατυπία. Ευχαριστώ

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Πάμε και έναν γρήγορο σχολιασμό από εμένα (όλα με ένα διάβασμα μετά από μια μέρα διαβάσματος για τη σχολή μου - κεφάλι καζάνι δηλαδή:

Dune - #34

Τι να πω. Πιθανότατα για εσένα κάτι θα σημαίνουν όλα αυτά, διακρίνω κάτι το πολύ προσωπικο, αλλά, για να γίνω λίγο κυνικός, η αίσθηση που μου άφησε τελικά ήταν το "κι εμένα ρε φίλε τι με νοιάζει." Όχι κακό, αλλά νομίζω ότι η μορφή ανάπτυξης, ως εξομολόγηση κάποιου, προδίδει το περιεχόμενο. Θα προτιμούσα ανάπτυξη του θέματος σε μια σειρά από σκηνές, αν κάποτε αποφάσιζες να το ξαναγράψεις.

 

Naroualis - #35

Ωραία γραφή, αλλά κι εδώ ο αφηγητής-εξομολογούμενος και το τετριμένο του θέματος (Προμηθέας σε θέμα σχετικό με δεσμά; ) δε με αφήνουν να δώσω εδώ την ψήφο μου.

 

Darky - #36

Δεν ξέρω, το όλο κείμενο μου φάνηκε πολύ φλου για να μου δώσει κάτι, του λείπουν νομίζω οι εικόνες που θα βάλουν τον αναγνώστη στην ιστορία. Κι αυτό όμως είχε ωραία γραφή.

 

DinoHajiyorgi - #37

Αυτό εδώ σα να μου άρεσε, σε σχέση με τα προηγούμενα. Για μια στιγμή το σκέφτηκα να του δώσω την πρώτη ψήφο, αλλά τελικά βγήκε τέταρτο. Δεν ξέρω, κάτι στην όλη ρομαντζάδα και τον αφηγητή-εξομολογούμενο (ε ναι, είναι σύνδρομο του φλασακίου τούτου μου φαίνεται) με χάλασε, ίσως μια αίσθηση παλινδρόμησης ανάμεσα στις αναμνήσεις που παρουσιάζεις.

 

Arachnida - #38

Αυτό με κέρδισε. Κι εδώ υπάρχει η εξομολόγηση, αλλά σε μικρότερο βαθμό και με μια δυνατή αίσθηση του χιούμορ. Κέρδισε τη μία από τις τρεις ψήφους μου κι ας μην ήταν ακριβώς μια sff ιστορία.

 

Iliosporos - #39

Αυτό εδώ με κέρδισε, κυρίως επειδή δεν έβλεπα τη ζώνη του λυκόφωτος (με Ντίνο στο φόρουμ δεν κάνουμε τέτοια λάθη...). Ωραία ανάπτυξη, καλός ρυθμός και το punchline στο τέλος σπάει κόκαλα. Ψήφος δαγκωτή.

 

Nikosal - #40

Αυτό εδώ μου άφησε μια ανάμεικτη αίσθηση. Από τη μία έχει την πρωτοτυπία να μην έχει κάποιον να μας εξομολογείται το οτιδήποτε (σχεδόν δηλαδή), αλλά η όλη ιστορία με τους εξωγηίνους-Γερμανούς κάπου έχανε νομίζω. Τη ζύγιασα μαζί με την ιστορία του Ντίνου για την τρίτη ψήφο μου, και τελικά την κέρδισε αυτή.

 

Guardian of the RuneRing #2 - #42

Εντάξει, νομίζω ο King το έγραφε στο περί συγγραφής, είναι πολύ κλασικό σε ένα εργαστήρι συγγραφής κάποιος να γράφει για κάποιον συγγραφέα που δεν έχει έμπνευση να γράψει. Είναι απλά cop out και πέρα από την πλάκα του καλό είναι να μην γίνεται καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Να μόλις βρήκα και το Link απο το επεισόδιο που περιγράφει την περίληψη

 

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Howling_Man

 

Εγώ πάντως θα ζητήσω από τους μοντερειτορς να διαγράψουν το δικό μου κείμενο, αφού είναι εκτός κατηγοριών του διαγωνισμού μήν κουράζονται και οι άλλοι να το διαβάζουν, μέσα στα άλλα, προκειμένου να ψηφίσουν. Ελπίζω να είναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Nicosal: Μια ιστορία επανάστασης. Είναι το θέμα που δεν με τρελαίνει. Θα μπορούσε να ήταν σε ένα χωριό της Ασίας, της Λατινικής Αμερικής απο Ισπανούς και Πορτογάλους, αλλά όχι από εξωγήινους. Αυτό και μόνο στέρησε την ψήφο.

 

Ακολουθεί spoiler για το διήγημά μου.

 

Ηλιόσπορε, να σου εξηγήσω. Δεν είναι εξωγήινοι, είναι γερμανοί στρατιώτες, το δε σετ είναι ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Β' ΠΠ και ο κρατούμενος - αφηγητής εβραίος, τσιγγάνος ή κάτι τέτοιο (το φίλο του και συγκάτοικο στο κρεβάτι τον λένε Πρίμο, όπως τον Πρίμο Λέβι). Απλά, όπως εξηγεί στο τέλος, για να κρατηθεί ζωντανός σε αυτό τον παραλογισμό, φτιάχνει με το νου του μια φαντασίωση όπου οι δεσμώτες είναι εξωγήινοι. Είναι μια ιδέα από τις αυτές που έχω στο συρτάρι και είπα να τη χρησιμοποιήσω όταν διάβασα το θέμα (κατά παρότρυνση του Πικέι, που λέει ότι τις ιδέες πρέπει να τις... αερίζουμε)

 

Link to comment
Share on other sites

OK Nicosal,

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Προφανώς μου ξέφυγε το νόημα κάπου μέσα στην ανάγνωση όλων αυτών των κειμένων.

Ο δικός του Λαβύρινθος του Πάνα βρισκόταν κάπου στο outer space.

Edited by iliosporos
Link to comment
Share on other sites

Dune, θα επαναλάβω εδώ οτι σου είπα και στο PM.

Aυτή τη στιγμή φοβάμαι πως δε γίνεται να διαγράψω το διήγημα σου ή τη συμμετοχή σου στο poll γιατί αν διαγράψω αυτό θα διαγραφούν πιθανά και οι ψήφοι που έδωσες σε άλλους. Οι κατηγορίες που έβαλα είναι οι κατηγορίες που πάντα μπαίνουν στους διαγωνισμούς αυτού του φόρουμ.

Πάντως μη σε προβληματίζει τόσο. Αφού ήταν "ατύχημα" τόσο αυτό όσο και η ψήφος στον εαυτό σου και είσαι και νέος στο φόρουμ, δικαιούσαι μια περίοδο μέχρι να μάθεις τα κατατόπια.

Ας είναι και μια ιστορία εκτός θέματος. Είναι μια κάποια δουλειά και αξίζει να διαβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Dune, θα επαναλάβω εδώ οτι σου είπα και στο PM.

Aυτή τη στιγμή φοβάμαι πως δε γίνεται να διαγράψω το διήγημα σου ή τη συμμετοχή σου στο poll γιατί αν διαγράψω αυτό θα διαγραφούν πιθανά και οι ψήφοι που έδωσες σε άλλους. Οι κατηγορίες που έβαλα είναι οι κατηγορίες που πάντα μπαίνουν στους διαγωνισμούς αυτού του φόρουμ.

Πάντως μη σε προβληματίζει τόσο. Αφού ήταν "ατύχημα" τόσο αυτό όσο και η ψήφος στον εαυτό σου και είσαι και νέος στο φόρουμ, δικαιούσαι μια περίοδο μέχρι να μάθεις τα κατατόπια.

Ας είναι και μια ιστορία εκτός θέματος. Είναι μια κάποια δουλειά και αξίζει να διαβαστεί.

Θα προτιμούσα να διαγραφεί. Οι ψήφοι μου είναι Αραχνιδα, Ιλιοσπορος κα αυτή που έδωσα σε μένα. Αν το διαγράψεις (που θα μου κάνεις μεγάλη χάρη) μπορώ είτε να ξαναψηφίσω είτε, πιο απλά η ψήφος που ήταν στο δικο μου να την βάλεις στο γραπτό του Γκαρντιαν, που ήταν η επόμενη προτίμησή μου έτσι κι αλλιώς όπως εξήγησα και στο πρώτο πόστ του σχολιασμού.

 

Ο λόγος που πραγματικα θέλω να διαγραφεί είναι εκτός του ότι το κείμενο είναι εκτός κατηγοριών οπότε να μήν το διαβάζουν οσοι προτίθενται να ψηφίσουν, επίσης το ότι καθώς το έγραφα, όπως σου είπα, μου ήρθε μία πολύ καλή ιδέα, την οποία θα παρουσιάσω εντός των επομένων ημερών, και δεν θέλω να συνδυάζουν αυτο το κείμενο με το επόμενο. Θα σου είμαι υπόχρεος λοιπόν άν γίνεται αυτή η χάρη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς. Το ποστ με την ιστορία σου έγινε unapproved και θα πάει για διαγραφή, το entry σου στο poll σβήστηκε, και η ψήφος σου πήγε στον Guardian 2.

Πρέπει όμως να δηλώσω πως δεν θέλω ποτέ να ξαναβρεθώ στη θέση να πρέπει να παρέμβω στα αποτελέσματα ενός poll και ειδικά στις ψήφους. Θέμα αρχής.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Guest Dune
Kαλώς. Το ποστ με την ιστορία σου έγινε unapproved και θα πάει για διαγραφή, το entry σου στο poll σβήστηκε, και η ψήφος σου πήγε στον Guardian 2.

Πρέπει όμως να δηλώσω πως δεν θέλω ποτέ να ξαναβρεθώ στη θέση να πρέπει να παρέμβω στα αποτελέσματα ενός poll και ειδικά στις ψήφους. Θέμα αρχής.

 

 

Σε ευχαριστώ θερμά. Κι εγώ θα προσέχω περισσότερο. (καλά αυτό που νόμιζα ότι ο γιατρός ο γκρινιάρης του "χαμένοι στο διαστημα" ήταν απο το Σταρ Τρεκ πρέπει να τον τρέλανε τον καημένο τον Σποκ) Sorry for any inconvenience. Μαθαίνω πάντως, βελτιώνομαι. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή συγχαρητήρια σε όσους πήραν μέρος, εγώ χάρηκα πραγματικά και το διασκέδασα. Επιπλεόν ευχαριστώ για τα καλά λόγια που ακούστηκαν για την ιστορία μου.

Στη συμμετοχή του Dune μου άρεσε ο τρόπος γραφής και το νοσταλγικό-μελαγχολικό θέμα και προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι παράλογο ή εξαιρετικά αθέμιτο να ψηφίσει κάποιος το έργο του.

Του iliosporou μου άρεσε πολύ και εκεί πήγε η πρώτη μου ψήφος. Αν θυμίζει κάτι άλλο, νομίζω δεν έγινε από πρόθεση και σε κάθε περίπτωση όλοι έχουμε επιρροές, δεν υπάρχει παρθενογέννεση μπλα, μπλα.

Εμένα προσωπικά μου έφερε στο νου ένα πολύ παλιό παραμύθι, την Μάρια Μόρεβνα (ή Μορίεβνα), όπου σε μία συγκεκριμένη σκηνή είναι κλεισμένος στην φυλακή ο Μάγος Κοσέι και τελικά απελευθερώνεται από τον ανήξερο νεαρό Ιβάν. Αρχετυπικά πρότυπα υπάρχουν παντού.

Δεύτερη ψήφο στην Ευθυμία για τον Προμηθέα αν και θα προτιμούσα μία ανατροπή στο τέλος. Τρίτη ψήφο στον guardian γιατί την πρώτη φορά που το διάβασα κόλησα, δεν κατάλαβα τίποτα και το ξαναδιάβασα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι παράλογο ή εξαιρετικά αθέμιτο να ψηφίσει κάποιος το έργο του.

 

 

Μπορείς πράγματι να αξιολογήσεις αντικειμενικά το έργο σου, ανάμεσα σε 5-10 άλλα; Αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, και μάλιστα ζεστό ακόμα, τόσο κοντά στη συγγραφή του; Δεν νομίζω. Πάντως σε όλες τις ψηφοφορίες του ΣΦΦ είναι πάγια τακτική η μη ψήφιση του δικού μας έργου, οπότε το κρατάμε έτσι.

 

Αξιολόγηση των διηγημάτων:

Ναρουάλις, καλό, καλογραμμένο (όπως κάθε τι που γράφει η Ν.) και ενδιαφέρον. Όπως λέει και ο Ντίνος, πολύ πολύ κοντά στο διήγημα του Φύσσα. Εκείνο ήταν πιο ολοκληρωμένο, αλλά είχε και διπλάσιο χρόνο ο Δημήτρης στη διάθεσή του. Τελικά το είχες διαβάσει; Σε είχε επηρεάσει; Πάντως παίρνει τη μια ψήφο μου.

Ντάρκι, Δημιουργείς μια καλή εικόνα, όπως και στο διαγωνισμό του Μαΐου. Μπράβο σου. Χωρίς όμως κάποια πλοκή, κάτι. Ο περιορισμός του χρόνου, φυσικά.

Ντίνο, καλογραμμένος όπως πάντα, με ιδέες, συγκινητικός. Αποσπάς τη δεύτερη ψήφο μου.

Αραχνίδα, Όπως λέει και ο Ντίνος (πάλι!) γουντιαλλενικό και έξυπνο. Και μεγάλο, πώς έγραψες παιδί μου τέτοιο μεγάλο κείμενο σε μια ώρα; Μέχρι τελευταία στιγμή έπαιζες εσύ ή ο Ντάρκι για την τρίτη ψήφο μου, τη δίνω τελικά σε σένα για την ιδέα, αν και την εξιστόρηση την ήθελα καλύτερη. Τη δίνω, επαναλαμβάνω, για την ιδέα.

Ηλιόσπορε, μόλις του είπε μην μπεις εκεί, κατάλαβα ότι θα έμπαινε, πειράζει; Καλή ιδέα, δεν επηρεάζομαι από το γεγονός της ομοιότητας με το παλιό επεισόδιο, απλά δεν θα πάρεις την ψήφο μου γιατί δεν με γοητεύει το είδος και δεν μπορώ να μπω μέσα στην ψυχή του.

Γκάρντιαν, ό,τι λέει ο Ντίνος (εεεεε! Το παρακάνεις νικοσάλ!! Τι είναι ο Ντίνος, το λυσάρι σου;)

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ψήφο nicosal, το σχόλιο για το μεγάλο κείμενο νομίζω ότι μου το έχεις ξανακάνει σε άλλο διαγωνισμό. Στην αρχή σκεφτόμουν να μην γράψω κάτι τόσο μεγάλο, αλλά τελικά υπέκυψα στην προσπάθεια να γράψω κάτι με όσες περισσότερες λέξεις μπορούσα (για αυτό και στην αρχή το κόλπο με το δεξιά-αριστερα-δεξιά κλπ, στο προηγούμενο έβαζα κάποιον να μετράει αριθμούς).

Έτσι κι αλλιώς η πρώτη λέξη γράφτηκε ακριβώς την ώρα που δόθηκε το θέμα.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις ιστορίες και θα ψηφίσω σε λίγο. Θα πρότεινα όμως, αν δεν έχει κάποιος αντίρρηση, να δίναμε μια παράταση στην προθεσμία για ψηφοφορία, ώστε να μπορέσουν να διαβάσουν και να ψηφίσουν κι άλλοι συμφορουμίτες.

Θα έλεγα ως αύριο το βράδι ή και ως την Κυριακή το βράδι. Σαββατοκύριακο είναι, όλο και περισσότερο χρόνο θα έχουν οι σουφουφίτες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί όχι; Προσωπικά, έχω ψηφίσει, αλλά τα σχόλια πάντα μου πέρνουν λίγο περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, αν το ήξερα δεν θα τα διάβαζα τόσο βιαστικά χτες και θα ψήφισα με μεγαλύτερη συνέπεια. Nevermind, do it! The more the merrier!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως αστάθμητοι παράγοντες αυτά. Ποτέ δεν ξέρουμε πόσοι θα ψηφίσουν, και όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. ΟΚ, λοιπόν. Ως την Κυριακή το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #3 (Naroualis vs Darky vs DinoHajiyorgi vs Arachnida vs iliosporos vs nikosal vs Guardian of the RuneRing)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..