Jump to content

Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Ε, είμαι ανιστόρητος. Ποτέ μου δε με ενδιέφερε η ιστορια. Στο σχολείο την έβρισκα πιο βαρετή και από τα θρησκευτικά. Αυτό που μου έμεινε απο το μάθημα της ιστορίας είναι η Ιστορικός που είχα στη β' Γυμνασίου. Ποτέ μου δεν προσπάθησα να μάθω ιστορία. Ειλικρινά τα λίγα που ξέρω τα έμαθα παρά τη θέλησή μου. Καταλάθος, ίσως και απο ατύχημα.

Και τα έχω μάθει μάλλον λάθος.

 

Με βλέπω να σκουπίζω τον πάγκο αυτή τη φορά. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    4

  • RaspK

    6

  • nikosal

    25

  • DinoHajiyorgi

    8

Ντάρκι... Δεν χρειάζεται να έχεις μάστερ στην ιστορία για να γράψεις εναλλακτική ιστορία. Σκέψου πχ. ο Απόλλων 11 να είχε εκραγεί στην εκτόξευση και να μην είχε ακόμα ο άνθρωπος πατήσει στο φεγγάρι... Τόσο απλό... Δεν μπορείς να γράψεις μια κοινωνική ιστορία (άσχετη με τον ίδιο τον Απόλλωνα και τους αστροναύτες) πάνω σε αυτό το θέμα; Πχ. 2007 και οι άνθρωποι φοβούνται το διάστημα... Κάτι, οτιδήποτε.

 

Δεν έχει σχέση ο Απόλλων 11 με το θέμα που θα βάλω φυσικά, έτσι το λέω. Το τι θα βάλω (ακούτε οι υπόλοιποι;) το αποφάσισα προ ολίγου. Νομίζω θα βοηθήσει στην έμπνευσή σας. Υπομονή ως την Παρασκευή το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Ντάρκι... Δεν χρειάζεται να έχεις μάστερ στην ιστορία για να γράψεις εναλλακτική ιστορία. Σκέψου πχ. ο Απόλλων 11 να είχε εκραγεί στην εκτόξευση και να μην είχε ακόμα ο άνθρωπος πατήσει στο φεγγάρι... Τόσο απλό... Δεν μπορείς να γράψεις μια κοινωνική ιστορία (άσχετη με τον ίδιο τον Απόλλωνα και τους αστροναύτες) πάνω σε αυτό το θέμα; Πχ. 2007 και οι άνθρωποι φοβούνται το διάστημα... Κάτι, οτιδήποτε.

 

Ή σκέψου ο Αρμστρογκ να έμεινε εκει κατα λάθος να τον ξέχασαν δηλαδή οι άλλοι δύο, και αντί για ότι ξέρουμε να γνωρίζουμε μία ολόκληρη φοβερή συνομωσία συγκάληψης η οποία πότε αποκαλύπτεται; Όταν η γυναίκα του με κάποιο Ρώσσικο διαστημόπλοιο 40 χρόνια μετά, πάει και τον βρίσκει στο φεγγάρι και τον φέρνει πίσω. Εκείνος πώς διατηρήθηκε εκεί; Ε αλίμονο βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει. Του πέταγε προμήθειες το USS Pitheas το οποίο κάθε τόσο έκανε ταξίδια στο χρονο μόνο γι'αυτή τη δουλειά !

(φυσικά η ιστορία αμφισβητείται και υπάρχουν παμπολλες άλλες εκδοχές όσες και του Κώδικα Ντα Βίντσι)

 

- Αφου σου ειπα μωρέ η κόρη του πήγε

- Όχι ο γιός του ήτανε

- Δεν ήτανε οι ρώσσοι ήταν οι Κινέζοι

- Κι αυτός δεν επέ\ζησε τον βρήκαν όμως άθικτο γιατί στην Σελήνη δεν υπάρχουν ζωήφιοα....

- Επέζησε γιατί το Πυθέας τον πήρε μαζί του, ύστερα όμως είδαν από την χρονοτρύπα την αποστολη της γυναίκας του και τον πήγαν πίσω να την συναντήσει.

- Και καλά ρε μ.... η γιαγιά η γυναίκα του που θα ειναι τωρα ίσαμε ΄60-70 χρονών πώς διάολο πήγε μέχρι εκεί χωρις να τα τινάξει;

 

Είπαμε Ντάρκι, μπορείς να γράψεις ότι θέλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχετε δίκιο. :D Τούτος ο νέγρος θα παίξει μπάλα τελικά :thumbsup:

 

Τ' ακούς Ιστορία! Τρέμε. Ο καιρός της εκδικησης γαρ εγγύς!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ακούγεται ωραίο. Αν τα καταφέρω θα πάρω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Κράτει Ράσπ... Αύριο βγαίνει το θέμα... Μουάχαχαχαχα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που θα βάλει ο Νίκος...άρχισα να το γράφω ήδη...Μουαχαχαχαχαχαχαχααααά!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ζητήσω από τους αναβαθμολογητές να ξύσουν τους βαθμούς και να αλλάξει η βαθμολογία του poll, μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μουαχαχοχοχοχοχοχο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το πραγματικό θέμα θα μπει άλλη στιγμή, αλλά μου κάθησε ιδέα για κείμενο που παίζει να γράψω ούτως ή άλλως, οπότε ήταν πολύ μεγάλη πρόκληση το να μη βιαστούμε να σκεφτούμε θέμα σαν ατάκα. :bleh:

 

Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φήμες που κυκλοφορούν από το πρωί στα πηγαδάκια, αλλά δεν υποστηρίζονται προς το παρόν από καμιά επίσημη ανακοίνωση, θέλουν το διοργανωτή να ανακοινώνει το θέμα του demi-flash fiction από το βράδυ της Πέμπτης, κάνοντας έτσι ένα μικρό δώρο λίγων ωρών στους ξενύχτηδες. Αν μάθω κάτι πιο σίγουρο θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Φήμες που κυκλοφορούν από το πρωί στα πηγαδάκια, αλλά δεν υποστηρίζονται προς το παρόν από καμιά επίσημη ανακοίνωση, θέλουν το διοργανωτή να ανακοινώνει το θέμα του demi-flash fiction από το βράδυ της Πέμπτης, κάνοντας έτσι ένα μικρό δώρο λίγων ωρών στους ξενύχτηδες. Αν μάθω κάτι πιο σίγουρο θα ενημερώσω.

 

 

Σε λιγο θα πέσουν και διαφημίσεις έτσι όπως πάει :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Ρωμανός Διογένης ο Δ΄ δεν είχε χάσει τη μάχη του Μάτζικερτ...

Αν η Μεγάλη Βρετανία είχε μεταφέρει έγκαιρα την πρωτεύουσά της στη Νέα Υόρκη...

Αν ο Βενιζέλος δεν είχε χάσει τις εκλογές του 1920...

Αν ο Πάολο δεν είχε σκεφτεί να προσθέσει μασκαρπόνε στη συνταγή του Honeymoon (επίσημου παγωτού του 3ου φεστιβάλ εφ Ερμούπολης)...

 

Αν... Αν... Αν...

Πώς θα ήταν ο κόσμος μας σήμερα;

Την απάντηση θα τη δώσετε εσείς!

Πάρτε μέρος και διακριθείτε στο διαγωνισμό συγγραφής διηγήματος εναλλακτικής ιστορίας, που διοργανώνεται από τη Βιβλιοθήκη του ΣΦΦ. Και μάλιστα, χωρίς κόστος, αφού για τις δηλώσεις συμμετοχής δεν προβλέπεται παράβολο ή άλλη επιβάρυνση.

Να είστε όλοι παρόντες το πρωί της Παρασκευής, όταν δοθεί το θέμα.

Προσοχή: Οι συμμετέχοντες θα έχουν στη διάθεσή τους ακριβώς 72 ώρες.

 

ΥΓ. Ορίστε και η διαφήμιση, έτσι Ντιουν;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία για το ποιο θα είναι το θέμα. Για να δούμε αν θα επαληθευτεί ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως πως δε θα είναι η έλλειψη μασκαρπόνε στο honeymoon αυτό θα ήταν σοβαρό πλήγμα για τις επερχόμενες γενεές....

Link to comment
Share on other sites

Τολοιπόν. Δε θέλω να φανεί σα δωρωδωκία, αλλά όποιος ξέρει το θέμα και μου το στείλει εντός της ώρας το ανταλασσω με μια γυμνή αφίσα της μόνικα μπελούτσι 2x1(οριζοντίως όχι καθέτως -ποιό το νόημα άλλωστε) που έχω στον τοίχο απέναντί μου.

 

Ε...

 

 

Μάλλον με πείραξε η ζέστη

 

Αποκλείεται να δώσω την αφίσα της μόνικας. Ούτε ένα τετραγωνικό εκατοστό. Είναι αδιαπραγματευτη. Σε αυτή τη ζωή φίλοι πρέπει να μένουμε σταθεροί σε κάποιες αξίες.

 

Ας το θεωρήσουμε το θέμα σα να μη συνέβη. Ένα γλίστρισμα της γλώσσας. Δάτς ώλ.

 

ΟΚ και δεν έχω αφίσα της μπελούτσι, πόσο μάλλον γυμνή, δηλαδή χωρίς ρούχα, γιατί κάτω από τα ρούχα όλοι γυμνοί είμαστε. Και η δε γυμνή να φοβήτε τον άντρα όπως μάλλον δεν είχαν πει ποτέ οι Αρχαίοι αλλά ένας φίλος μου -είναι μεγάλη ιστορία, ας το αφήσουμε.

 

Η ουσία είναι ότι την αφίσα δεν τη δίνω λέμε. όχι μην επιμένετε. και να την είχα δε θα σας την έδινα. Συγγνωμης δηλαδή, αλλά δεν γίνεται.

 

Σίγουρα με έχει πειράξει η ζέστη

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουνε μ' αυτά τα πράγματα, darky, διότι αν έχεις την αφίσα, θα πάω μέχρι τη Σύρο για να κλέψω το θέμα απ' το nikosal! Μην πάω τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον... Χαίρομαι που το όλο ζήτημα προκάλεσε πυρετό (στον Darky κυριολεκτικά). Προβλέπω πολλές συμμετοχές, καλά αποτελέσματα και δημιουργικά σχόλια.

 

Το Θέμα

 

Όπως έχουμε ήδη πει, το διήγημα που καλείστε να γράψετε θα κινείται στο χώρο της εναλλακτικής ιστορίας. [Για να μην κουράζω τον κόσμο με το να επαναλαμβάνω εδώ τι είναι η "εναλλακτική ιστορία", αν έχετε απορίες παρακαλώ ανατρέξτε στη συζήτηση λίγα μηνύματα πριν]. Όχι όμως εναλλακτική ιστορία γενικώς και αορίστως, ό,τι, όποτε και όπου θέλουμε. Αλλά πολύ συγκεκριμένα, εναλλακτική ιστορία στην Ελλάδα, το 2ο μισό του 20ου αιώνα.

Οι κανόνες αναλυτικά (είναι ελάχιστοι και απλούστατοι):

  • Το διήγημα πρέπει να εκτυλίσσεται στην Ελλάδα από το 1950 ως το 2000. Ούτε πριν, ούτε μετά. (Εννοείται βέβαια, επιτρέπονται ελεύθερα οι αναφορές στο πριν και το μετά.)
  • Ο συγγραφέας υποχρεούται με τον τρόπο που αυτός θα κρίνει κατάλληλο να επιβεβαιώσει ότι πράγματι το σκηνικό που στήνει εντάσσεται χρονικά στην εν λόγω εποχή. Αυτό μπορεί να το κάνει είτε έμμεσα (πχ. "μπροστά του πάρκαρε ένα Φίατ 127 του κουτιού"), είτε άμεσα (πχ. "την επομένη, 12η Δεκεμβρίου 1981 τηλεφώνησε...")
  • Τέλος, ο συγγραφέας πρέπει να δείχνει ξεκάθαρα ποιο είναι το κομβικό εκείνο σημείο της ιστορίας που συνέβη αλλιώς, με αποτέλεσμα όλη η εξέλιξη και το σκηνικό που περιγράφει στο διήγημά του να είναι διαφορετικά από αυτά που γνωρίζουμε και βιώνουμε σήμερα. Παράδειγμα: "Το 1969, με τον αιφνίδιο θάνατο του Παπαδόπουλου..."

Διευκρινήσεις, πριν με ρωτήσετε:

Το κομβικό σημείο που έχει αλλάξει, πρέπει να έχει συμβεί το 1950-2000 και απαραίτητα εντός της Ελλάδας;

Όχι, μπορεί να έχει συμβεί και νωρίτερα ή να έχει συμβεί στο εξωτερικό. Το διήγημα όμως που θα γράψετε πρέπει να διαδραματίζεται στην Ελλάδα, στο δεύτερο μισό του 20ου αιώνα

Υπάρχει όριο λέξεων;

Όχι, γράψτε όσο λίγο ή πολύ θέλετε. Αν όμως μου επιτρέπετε μια κοινότοπη υπενθύμιση, προτιμήστε μικρότερα κείμενα καλά δουλεμένα, παρά το αντίθετο. Στο κάτω κάτω ο διαγωνισμός εξακολουθεί να θεωρείται flash fiction (έστω και demi...). Πόσο πολύ θα γράψετε;

Πόσο χρόνο έχουμε για να γράψουμε;

Ο χρόνος ξεκινά από το πρωί της Παρασκευής 20 Ιουλίου, όταν ανοίξω το σχετικό τόπικ για την υποβολή διηγημάτων και τελειώνει οριστικά και χωρίς καμία παράταση 72 ώρες μετά, δηλαδή την ίδια ώρα το πρωί της Δευτέρας 23 Ιουλίου.

Πού σου ήρθε η ιδέα για το θέμα nikosal;

Την ιδέα μου την έδωσε το εξαιρετικό μυθιστόρημα του Δημήτρη Φύσσα, "Πλατεία Λένιν, πρώην Συντάγματος". Εκεί ο Φύσσας περιγράφει μια Ελλάδα του 1974, λαϊκοδημοκρατική, μέρος του ανατολικού μπλοκ. Μοναδικό κόμμα, το ΚΚΕ. Το κομβικό σημείο που άλλαξε την ιστορία (αυτό που λέγαμε παραπάνω στους κανόνες): Το 1944 ο σοβιετικός στρατός δεν σταματά στη Βουλγαρία αλλά συνεχίζει καταλαμβάνοντας και την Ελλάδα. Ο εμφύλιος δεν ξεκινά ποτέ και η μοναρχο-δεξιά της εποχής το σκάει στην Κύπρο. Η δε εξέγερση του πολυτεχνείου ξεσπά πράγματι, αλλά όχι φυσικά κατά της (ανύπαρκτης ιστορικά) δικτατορίας των συνταγματαρχών, αλλά κατά του κόμματος και των σοβιετικών δυνάμεων που σταθμεύουν στη χώρα, κάτι σαν την Άνοιξη της Πράγας, αλλά στην Αθήνα...

 

Αν θέλετε να συζητήσουμε κάτι άλλο για το θέμα ή το διαγωνισμό γενικά, ποστάρετε εδώ. Θα ανοίξω άλλο τόπικ για την υποβολή των διηγημάτων και τρίτο για το poll και τα σχόλια. Καλή έμπνευση, καλή επιτυχία και κυρίως καλή διασκέδαση!

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, κι εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν Ελλάδα πίσω από το σιδηρούν παραπέτασμα. Τεσπά, κάτι άλλο θα σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεύει απίστευτα - ελπίζω να σας αρέσει αυτό που θα γράψω. :)

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, κι εγώ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν Ελλάδα πίσω από το σιδηρούν παραπέτασμα. Τεσπά, κάτι άλλο θα σκεφτώ.

 

Nih, τι λες τώρα. Μπορείς κάλλιστα να γράψεις πάνω στο ίδιο πράγμα. Δεν "έκλεισε" ο Φύσσας με ένα μυθιστόρημα αυτή τη δυνατότητα!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία για το ποιο θα είναι το θέμα. Για να δούμε αν θα επαληθευτεί ή όχι...

 

Well?

Link to comment
Share on other sites

'Επεσα εντελώς έξω. Πάντως μου ήρθε μια ενδιαφέρουσα, νομίζω, ιδέα για να γράψω. Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ο Νίκος ανακοίνωσε την γενική θεματολογία, μου ήρθε μια ιδέα και άρχισα να την γράφω ανεξάρτητα από το τελικό θέμα. Μετά το τελικό, κυρίως θέμα, έπρεπε φυσικά να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Τώρα δουλεύω δύο διηγήματα εναλλακτικής ιστορίας, το ένα για το επίσημο διαγώνισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνοοοοο..... άσε τα παράλληλα και επικεντρώσου στο "διαγωνιστικό"...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Demi-Flash Fiction #1 (Αυτό το ΠΣΚ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..