Jump to content

Poll: Demi-Flash Fiction #1 (DinoHajiyorgi vs Arachnida vs Naroualis vs Mercurion vs Dune)


nikosal
 Share

Recommended Posts

Naroualis: Τρυφερό, καλογραμμένο. Σπουδαία έμπνευση η επικέντρωση στη γλώσσα και την ποίηση. Διαβάζω ποίηση, το απόλαυσα. Μπράβο.

 

Arachnida: Επίσης σπουδαία έμπνευση και πολύ καλή η ανάποδη αφήγηση. Συγχαρητήρια, το διήγημα είναι έξυπνο και διασκεδαστικό. Το διαβάζεις με ένα χαμόγελο... Παρατήρηση: Δεν κατάλαβα ούτε εγώ ότι επρόκειτο για ληστεία. Δεν πρέπει να περιμένεις ότι οι αναγνώστες βρίσκονται στο μυαλό σου, είναι λάθος, είναι και (όταν το κάνουν διάφοροι φτασμένοι ή μη κατά κόρον, δεν αναφέρομαι σε σένα) και στραβός ελιτισμός. Μικρή διόρθωση: Στην αρχική φράση

Ζέστη. Έβγαλα προσεκτικά από την ψάθινη τσάντα της την βεντάλια της
τα δύο "της" (τσάντα της, βεντάλια της) σε κάνουν να πιστεύεις ότι αναφέρεσαι σε φίλη του, γυναίκα του, ή πάντως πρόσωπο σημαντικό στη ζωή του ληστή. Όταν φτάνεις στην τρίτη εικόνα, οπότε γνωρίζεις και τη γυναίκα, πιστεύεις ότι κάτι έγινε και έφυγε από την τράπεζα μαζί της. Στην πραγματικότητα όμως (αν καταλαβαίνω!) απλά χρησιμοποίησε την τσάντα για να βάλει τα λεφτά της ληστείας. Είναι έτσι; Αν ναι, σωστό ήταν: Ζέστη. Έβγαλα προσεκτικά από την ψάθινη τσάντα την βεντάλια.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darky

    4

  • nikosal

    8

  • Mercurion

    5

  • DinoHajiyorgi

    7

Mercurion: Διήγημα εφ, όχι εναλλακτικής ιστορίας με τους κανόνες που είχαν τεθεί. Πολύ "διευρυμένα" βέβαια μπορεί να ισχυριστείς ότι ναι, εκτυλίσσεται στην Ελλάδα του 1950-2000, αφού μερικές χιλιάδες πριν έχει συμβεί η βιολογική αλλαγή που βρίσκεται στο κέντρο του διηγήματος, αλλά... Ε, τραβηγμένο. Απλά λοιπόν, κατά την κρίση μου, δεν μπορεί να ψηφιστεί στο πλαίσιο του διαγωνισμού.

 

Ανεξάρτητα τώρα από αυτό, είχες καλή ιδέα, καλές στιγμές ιδιαίτερα από τη μέση και μετά (στην αρχή νομίζω ότι "φλυαρείς" λίγο, μπορούσες να είσαι πιο λιτός χωρίς να αποβεί αυτό σε βάρος της ανάπτυξης του κεντρικού ήρωα), έξυπνες ατάκες και γυρίσματα. Ως ιδέα, ως τρόπο αφήγησης, με κέρδισες. Την ανάγνωση, τη διασκέδασα. Εκείνο που λείπει, είναι ένα καλύτερο δούλεμα στη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Αιτιολόγηση ψήφου.

 

Χμ... πάμε στα δύσκολα. Θεώρησα το διήγημα του Μερκούριον εκτός συναγωνισμού (εξηγώ σε προηγούμενα μηνύματα). Στα τέσσερα που απομένουν, όπως έγραψα, η επιλογή δεν ήταν εύκολη. Ο Ντίνος μας έδωσε ένα θέμα που μου αρέσει προσωπικά, "ο 2ος ΠΠ τέλειωσε διαφορετικά". Ωραίο το ταξίδι με τη βάρκα, ωραίο το φλασμπάκ, ωραία η ιδέα της κατεχόμενης από τους Βρετανούς Κύπρου και των Ελλήνων που έχουν εκ-γερμανιστεί (είναι ρολόγια στη δουλειά τους κλπ. χεχε. Ντίνο, υποθέτω παίζουν και ποδόσφαιρο με το ίδιο πάθος ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, όπως κάνουν οι Γερμανοί;) Ο Ντιουν δοκίμασε την πιο δύσκολη εκδοχή. "Έπιασε" να αλλάξει τον Αντρέα στα γεράματα και αντιμετώπισε τα ελληνοτουρκικά με ιδεαλισμό αλλά όχι χωρίς λογική. Μπράβο. Είχε αδυναμίες, τις εντόπισα και τις αναφέρω στο σχετικό μήνυμα. Η Ναρουάλις έπιασε ένα θέμα έκπληξη, τους ποιητές. Επίσης έξοχη ιδέα και τρυφερή ανάπτυξη, μπράβο Ναρ, αλλά δεν πιστεύω να θες την ψήφο μας όταν μας αναγγέλλεις ότι έχεις φύγει για διακοπές!! Άκου εκεί, να καθόσουν εδώ να σε ψηφίσουμε. Ο Αραχνίδα έκανε ένα πολύ καλό ανάστροφο διήγημα - παιχνίδι και νομίζω είχε την καλύτερη ιδέα από όλους -- άκου ο Βακόνδιος αντί για Φραπέ να ασχολείται με τις γέφυρες!!

Χωρίς αστεία, χωρίς υπεκφυγές, θα μπορούσα να ψηφίσω οποιοδήποτε από τα τέσσερα. Κανένα δεν με ενθουσίασε τρελά, κανένα δεν ήταν κάτω του μετρίου. Όλα έχουν περιθώριο να δουλευτούν και να βελτιωθούν 150%. Για λίγο λοιπόν φτερούγισα πάνω από όλα (τσ, τσ... με έπιασε και μένα όπως τη Ναρ, το ποιητικό μου) και τελικά έριξα την κουτσουλιά μου στο Ντιουν, που δοκίμασε την πιο περίπλοκη εκδοχή.

 

Και κάτι ακόμα: Σήμερα (Τετάρτη) τα μεσάνυχτα, εκτός απροόπτου, θα κλείσει το πολ (δηλαδή η δυνατότητα ψήφου, τα σχόλια μένουν ανοιχτά αορίστως). Το απρόοπτο; Αν κάποιος θέλει λιγουλάκι χρόνο ακόμα για να ψηφίσει. Αλλά ας το πει. Ας ζητήσει μια ή δυο μέρες παράταση για την ψήφο του, εφόσον δεν προλαβαίνει. Διαφορετικά, όπως είπα, κλείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν κυρ Ντίνο συγχαρητήρια για το διήγημα που κέρδισε τις περισσότερες ψήφους και να σου υπενθυμίσω ότι έχεις την υποχρέωση να διοργανώσεις τον επόμενο διαγωνισμό, όποτε νομίζεις, με όποιο θέμα νομίζεις κλπ.

Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τα μέλη που έγραψαν καλά λόγια για το θέμα που διάλεξα αλλά και για το διήγημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους ψήφισαν το διήγημα μου, ευχαριστώ και σένα Νίκο για την θεματολογία που πρόσθεσε δύο διηγήματα στο folio μου. Πρέπει όμως να παραδεχτώ πως η «πρωτιά» δεν είναι καθόλου άνετο συναίσθημα.

 

Θα προσπαθήσω να σκεφτώ θέμα για το επόμενο demi-flash αλλά…μην βιάζεστε. Εγώ γουστάρω συμμετοχές. Θα περιμένω πρώτα να σας πέσει όλη η άμμος της παραλίας από τα χαλαρωμένα σας οπίσθια και… ραντεβού τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όμως συγκεκριμένη μούσα για να σας την παρουσιάσω. Μπορώ όμως να πω κάτι που μάλλον δεν θα αναφέρει άλλος εδώ...Μία από τις καλύτερες στιγμές έμπνευσης για ιδέες είναι το πρωί στην τουαλέτα, πάνω σε ένα καλό χ***μο!

 

 

Όταν είδα αυτή την απάντηση στο τοπικ μου για "τις Μούσες μας και αυτά που μας εμπνέουν", δεν πίστευα στα μάτια μου. Τώρα, με την με διαφορά πρωτιά του Ντίνου πρέπει όλοι να παραδεχτούμε ότι η μέθοδος έμπνευσης του για τη δημιουργία μοναδικών διηγημάτων είναι μάλλον ασυναγώνιστη.

 

Επι τη ευκαιρία πρέπει να ευχαριστήσω και τον Νικοσάλ για την "κουτσουλιά" του, παρά που όσο να 'ναι μου στέρησε την αδιαφιλονίκητη παρθενιά (και αγνότητα;λολ) του αντιδιαμετρικού βάθρου που αλλιώς θα κατελάμβανα πανηγυρικά. :D

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: Demi-Flash Fiction #1 (DinoHajiyorgi vs Arachnida vs Naroualis vs Mercurion vs Dune)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..