Jump to content

O #1 Έλληνας mangaka


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Και, δυστυχώς, Dain & Dune, έτσι καταλήγουμε να έχουμε τους άλλους να μας λένε για το τι θα έπρεπε να μας απασχολεί, όταν εκείνοι δεν ασχολούνται...

 

Το συγκεκριμένο θέμα, πάντως, έχει λάβει σημαντικές διαστάσεις. Έχω ακούσει ότι έχει ενημερωθεί η ιαπωνική πρεσβεία (που δε θα πράξει, όπως συνηθίζει, άλλωστε, παρά μόνο αν της γίνει κάποια σχετική ερώτηση για το θέμα, όπου και θα μας κυνηγάνε τα oni), όπως επίσης και ότι γίνονται κινήσεις ενημέρωσης άλλων εφημερίδων, μιας και το Ποντίκι και το Έθνος δε φαίνεται να έχουν πράξει σχετικά. Σημειωτέον, το Έθνος έβγαλε από τη δικτυακή του σελίδα την είδηση, αλλά μπορεί να την βρει κανείς cached στο Google και παρόμοια μέσα αναζήτησης, ενώ θα πρέπει να περιμένουμε μήπως υπάρξει σχετική ανακοίνωση στο Έθνος TV (το φυλλάδιο όπου έγινε η δημοσίευση) επί του θέματος.

 

Αυτά από το μέτωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    10

  • RaspK

    20

  • month

    2

  • Celestial

    4

Top Posters In This Topic

Και, δυστυχώς, Dain & Dune, έτσι καταλήγουμε να έχουμε τους άλλους να μας λένε για το τι θα έπρεπε να μας απασχολεί, όταν εκείνοι δεν ασχολούνται...

Μα αλίμονο, την έχουνε δεί σαν τις δουλειές, που φυσικά κι αυτές πρέπει να τις κάνουν καποιοι άλλοι. Αχ αυτοί οι ανώτεροι, πόσο δεν καταλαβαίνουμε ότι έχουν πάντα ανώτερα πράγματα να ασχοληθούν. Οπως το απύθμενο εγώ τους;

 

Το αστείο είναι η εξής εύλογη ερώτηση που προκύπτει από μόνη της: Αφού δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα, (ολα τα κάνουν οι άλλοι, οι κατώτεροι) και αφου δεν μπορουν να σκεφτούν τίποτα (αφού μ'αυτά επίσης πρέπει να ασχολουνται οι κατώτεροι) με αδρενές σώμα και εγκέφαλο για χρόόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια, πώς είναι δυνατόν να προκύψει το ιδεατό της ανωτερότητας, νούς υγιής εν σώματι υγιές; Εστω και στο ελάχιστο.

 

Αυτά από το μέτωπο.

 

Ευχάριστα νέα τουλάχιστον για την εξέλιξη της συγκεκριμένης ιστορίας με τον ανιμε μαστερ :r2d2:

 

Αυτή τη φορά στριμώχτηκαν οι μοδαφάκας όπως λέει ο Ντάρκυ :D

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα συζήτηση προέκυψε. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι περισσότερο, απλά σκεφτείτε μία τα όσα έλεγα για τον τύπο στο θέμα για το άρθρο της Ελευθεροτυπίας για τα anime... Αν ένας (κατά το άτομο που έγραψε το topic στο anime.gr - για να είμαι και PC) μυθομανής "ξεγέλασε" δύο εφημερίδες έτσι, μπορούμε να θρηνούμε τον τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένας (κατά το άτομο που έγραψε το topic στο anime.gr - για να είμαι και PC) μυθομανής "ξεγέλασε" δύο εφημερίδες έτσι, μπορούμε να θρηνούμε τον τύπο.

 

Πολύ καίρια η χρήση των εισαγωγικών μιάς και ο ΄Τύπος δεν φαίνεται να ξεγελάστηκε και τόσο στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Γιατί σε καποιο σημείο γραφει το εν λόγω άρθρο:

Τα μέλη της κοινότητας προσπαθούν να αφήσουν τις, εμπεριστατωμένες απόψεις τους σχετικά με τα άρθρα στα φόρα συζητήσεων των δύο εφημερίδων όμως φιμώθηκαν άγρια απο τους υπεύθυνους, ένας εκ των οποίων υποψιάζονται ότι είναι το άτομο για το οποίο γράφτηκαν τα επίμαχα άρθρα. Απαγορεύτηκε η πρόσβαση στις διαδικτυακές τους διευθύνσεις και δεν επιτρέπεται η εγγραφή τους στο φόρουμ. Και μάλιστα σε ένα φόρουμ το οποίο, κατα τα άλλα, υπερηφανεύεται για την “δημοκρατικότητά του”.

 

Αρα ο συγκεκρμένος Τύπος μαλλον να ξεγελάσει εμάς ήθελε, παρα ξεγελάστηκε ο ίδιος.

 

Κι αυτά ίσως είναι η κορυφή του παγόβουνου. Υπάρχουν και χειρότερα από φόρουμ που πρόσκεινται σε ομίλους θεσμούς όπως τους έχουμε συνηθίσει στο θέμα της δημοκρατικότητας. Μπάν, διαπόμπευση μετά το μπαν ώστε οι υπόλοιποι, τα κορόδια που παραμένουν στο φόρουμ, να πειστουν με το στανιό ότι ο μπαναρισμένος είχε αδικο και, απειλές στον μπαναρισμένο με όλα τα ηλεκτρονικά μέσα. Αν αυτός αλλάξει νίκ και προσπαθήσει να υπερασπιστεί τόσο την υπόλειψη του όσο και το δίκιο του, μπορεί να αναγγελθούν ακόμη και συμβόλαια θανάτου, με την κάλυψη του δήθεν αστείου. Τραβηγμένο από τα μαλια; πηγαίνετε εδώ

 

http://forums.pathfinder.gr/Relationships/...5&id=105685

 

(ο χρηστης 1_χ είμαι εγώ μετά το μπαν το κανονικου μου νικ, το οποιο όμως έχω βάλει στην υποσημείωση . Αυτός που ανοιξε το τοπικ θεωρείται ο κύριος κλώνος αυτού που έστησε τη φάρσα με την αρρωστη υποτιθέμενα χρήστρια, θεωρείται ότι έχει τουλάχιστον 5-6 κλώνους)

 

Όλα αυτά έγιναν στο σαιτ που σας ανέφερα που κάποιοι έπαιζαν φάρσες με δήθεν κηδείες. Θα εκπλαγείτε όμως πρόκειται για το φορουμ του Παθφαιντερ προσκείμενο στον Δημοσιογραφικό Οργανισμό Λαμπράκη. Το εκπληκτικό είναι ότι το φορουμ άφησε τους φαρσέρ να αλωνίζουν ενώ όσους αντιτάχθηκαν τους μπαναρε!! Αυτή η επιλογή πλεον χαρακτηρίζει τους φαρσέρ ή το ίδιο το φόρουμ ;; Σαν αποτέλεσμα εγώ τουλάχιστον έβγαλα τον Παθφαιντερ από το Home page μου όπου το είχα για να διαβάζω τις ειδήσεις. Όχι από πίκα αφου δεν με έδιωξαν, απλά μου έβγαλαν την δυνατότητα απάντησης στο φόρουμ. Στους Εξπερτς μάλιστα μία άλλη υπηρεσία τους, επειδή ήμουν διασημος και τραβούσα κόσμο μου άφησαν κι αυτή τη δυνατότητα απάντησης.

 

Το ζήτημα όμως είναι , αφού δεν μπορώ πλέον να έχω εμπιστοσύνη με ποιό σκεπτικό λειτουργούν πώς μπόρούσα να ξέρω με ποιο σκετικό επίσης γρ'άφουν και δημοσιεύουν τις ειδήσεις τους; Την πληροφόρηση δηλαδη ή την παρα-πληροφόρησή μου; Τί διαφορά έχει η είδηση που "επιτρέπεις" σε ένα φόρουμ, απο μια "κανονική" είδηση; Πάλι ο ανυποψίαστος χρήστης σαν πληροφορία την δέχεται.(λεπτομέρειες περί το θέματος μπορείτε να παρακολουθήσετε ανατρέχοντας στα ποστ μου εκεί σαν χρήστης aladin_grp και ειδικοτερα για την κηδεία του νικ perdika ή perdikka)

 

Τα φόρουμς λοιπόν δεν είναι απλά μία συζήτηση. Τα φόρουμς μπορούν κάλιστα να είναι πεδίο "περάσματος" απόψεων, που ο φορέας τους δεν θα μπορουσε ίσως να περάσει με οφίσιαλ μορφή ή, αν το έκανε, με τα ανίμε και τον απατεώνα μαστερ κομικς μαν, όπως στην περίπτωση που συζητάμε εδώ, μπορεί να έβρισκε το μπελά του.

 

Για τα παραπάνω που αναφέρει ο αρθρογράφος "υποψιάζονται" λέει ότι "πίσω" από τις κινήσεις φιμώματος των αντιφρονούντων, βρίσκεται ο ίδιος ο απατεώνας αυτός ή ότι ο δημοσιογραφικός οργανισμός τον καλύπτει. Χρειάζονται αλήθεια αποδείξεις; Ενα φόρουμ έχει καποια συμφέροντα. Πάει για κάποια αναγνωσιμότητα, που θα γίνει λεφτά. Για να επιλέγει αυτή τη γραμμή θα πεί ότι θεωρεί είτε:

 

1) πώς η συντριπτική πλειοψηφία τυ κόσμου είναι μαλάκες, όποτε πάει γι'αυτή την πλειοψηφία, για τα λεφτά, σερβίροντας τους ακριβώς το μενού που χρειάζονται

 

είτε,

 

2) πώς ειναι σε θέση να εμποδίσει κάθε αληθεια και να παραπληροφορεί μονίμως και αδιακρίτως σε τέτοιο σημείο ώστε, να μπορεί να εμφανίσει το ψέμα σαν αλήθεια.

 

Για το δεύτερο η σκοπιμότητα είναι προφανής. Ενα ψέμα μπορείς να το κατασκευάσεις και να το πουλήσεις κατα παραγγελία. Και μ'αυτό ερχόμαστε στο σχόλιο το Νιχίλιο, αν πρέπει να θρηνούμε τον Τύπο. Αν ο Τϋπος βασίζει τη δύναμη του πλέον όχι στην αλήθεια, αλλα στην τρομοκρατία, στον εκβιασμό, στο φίμωμα όλων όσων διαφωνούν, και κυρίως στην, δια του όγκου του, συγκάληψη της αλήθειας, τότε χρειάζεται να τον θρηνήσουμε; Ίσως δεν αξίζει ούτε να τον διαβάζουμε!

 

Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο εδώ γιατί η συγκεκριμένη επίθεση μυθοπλασίας και παραπληροφόρησης αφορά τα ιαπωνικά ανίμε. Όμως ίσως αυτό είναι μόνο ένα κρούσμα και είναι καλό να δώσουμε και άλλα παρόμοια παραδείγματα, κι άς γίνεται η συγκεκριμένη φασάρία, έστω, για κάποια κόμικς.

 

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ενα όπλο, οπως είναι το Ιντερνετ, ενα επικοινωνιακο υπερόπλο, δεν ήταν ποτέ δυνατόν να λειτουργεί μόνο καλά. Για να επικοιωνούν άνθρωποι αό κάθε άκρη της γής, για να μοιραζόμαστε αλήθειες και πραγματικότητες, για να εξελίσσουμε απόψεις. Υπέροχος νέος κόσμος! Το ίδιο το μέσο προσφέρει άπειρες δυνατότητες γενικευμένης κοινωνικής εξαπάτησης επίσης. Η μάχη του Ιντερνετ, είναι η μάχη για την αλήθεια που αν την χάσουμε θα χάσουμε ίσως τα πάντα όλοι. Ακόμη κι αυτοί που τώρα ίσως πρόσκαιρα, με τις απάτες πάνω στο Ιντερνετ, κερδίζουν κάποια χρήματα.

 

 

Στο Ιντερνετ δεν είσαι ότι δηλώσεις. Όπως είπα και στην κορύφωση της κοντρας στον Παθφαιντερ, στο Ιντερνετ και άν πρέπει να αποδείξεις τα πάντα.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να μην επεκταθούμε άλλο σε αυτό το θέμα, καθότι έχει πάει να ξεφύγει και προηγουμένως η συζήτηση - υπάρχουν πολλά να ειπωθούν, αλλά είναι άλλο θέμα, πρακτικά. Αν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα, θα μετατοπίσω τα σχετικά posts στη Γενική Συζήτηση για να μην μπερδευόμαστε. :)

 

Πάντως είναι ύποπτο το γεγονός ότι κανένα από τα δύο μέσα δεν είναι άσχετο με τον κύριο. Μπορεί πάντα να μην υπήρξε έρευνα πίσω από τα λεγόμενά του ένεκα εμπιστοσύνης στο άτομό του, αλλά και πάλι είναι τραγελαφική κατάσταση. Θα ήθελα, επίσης, να υπενθυμίσω ότι αυτό που έκανε είναι παράνομο: πιθανόν πλαστογραφία και χρήση πλαστού εγγράφου, και, σίγουρα, ψευδείς παραστάσεις, κυρίες και κύριοι! Δεν ξέρω αν τα σκέφτηκε αυτά ή όχι, αλλά αυτός είναι ένας λόγος ακόμα να ενταθεί η όποια διαμαρτυρία, αφού, αν περάσει αυτό έτσι, αλίμονό μας!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

............ αλλά αυτός είναι ένας λόγος ακόμα να ενταθεί η όποια διαμαρτυρία, αφού, αν περάσει αυτό έτσι, αλίμονό μας!

 

 

Θα ήθελα πολύ να ακουσω περισσότερα. Δηλαδή τί βλέπεις στο μελλον "αν περάσει αυτό έτσι" ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι, αν αφήσει κανείς έναν να περάσει στο ντούκου λόγω αδιαφορίας, γιατί να μην αφήσει κι άλλους, συν τοις άλλοις;

 

Επίσης, όχι, πείτε μου, πώς θα το πάρουν οι Ιάπωνες έτσι και μαθευτεί; Φαντάζεστε μια νέα, λίγο διαφορετική και ίσως λιγότερο εξώφθαλμη κι εξωφρενική, περίπτωση σαν κι εκείνη με το νόμο περί παιγνίων - ο οποίος είχε μια μικρή και σύντομη καριέρα στο να γίνουμε ρεζίλι σ' όλον τον κόσμο, αλλά και να διασυρθούν άνθρωποι τον οποίο το επάγγελμα είναι ούτως ή άλλως επισφαλές (μικρά καταστήματα παιχνιδιών, Internet café).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι ότι, αν αφήσει κανείς έναν να περάσει στο ντούκου λόγω αδιαφορίας, γιατί να μην αφήσει κι άλλους, συν τοις άλλοις;

 

Επίσης, όχι, πείτε μου, πώς θα το πάρουν οι Ιάπωνες έτσι και μαθευτεί;

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν περνάνε ήδη πάρα πολλοί στο ντουκου; Γιατι αν συμβαίνει κάτι τέτοιο μήπως το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι πως θα το πάρουν οι Ιάπωνες;

Link to comment
Share on other sites

To πώς θα το πάρουν οι Ιάπωνες είναι ένα θέμα. Βέβαια δεν πρόκειται να γίνει και κανένα διπλωματικό επεισόδιο επειδή κάποιος σε κάποια χώρα είπε πως έχει βραβευτεί σε διαγωνισμό άνιμε (ή ανιμέ, αλλά όχι ανίμε), όπως δε θα γινόταν διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ ΗΠΑ και Ελλάδας αν κάποιος παλαβός σε μια κωμόπολη του Μισσισσίπι έλεγε πως είχε βραβευτεί στην Ελλάδα στην παρασκευή μουσακά!

Σίγουρα όμως θα μας άρεσε αν oι Αμερικανοί "Friends of Mousaka" τον ξεμπρόστιαζαν, no? :D

 

Επίσης, θα παρακαλέσω τουσ συνομιλητές, εφ'όσον δεν έχει αποδειχτεί ο ρόλος των δημοσιογράφων στις δύο εφημερίδες, να αποφύγουμε να βγάζουμε συμπεράσματα για το θέμα, αλλά να μιλάμε μόνο για πιθανότητες ακόμα.

Είναι γεγονός πως τέτοιες ιστορίες έχουν ξαναγίνει στον τύπο και την τηλεόραση, αλλά ας μείνουμε στο θέμα παρακαλώ.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

...... θα παρακαλέσω τουσ συνομιλητές, εφ'όσον δεν έχει αποδειχτεί ο ρόλος των δημοσιογράφων στις δύο εφημερίδες, να αποφύγουμε να βγάζουμε συμπεράσματα για το θέμα, αλλά να μιλάμε μόνο για πιθανότητες ακόμα.

Είναι γεγονός πως τέτοιες ιστορίες έχουν ξαναγίνει στον τύπο και την τηλεόραση....

 

 

Νομίζω ότι εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον να μιλάμε για κάτι περισσότερο από πιθανότητες. Πως θα προκύψουν οι αδιαφιλονίκητες αποδείξεις; Θα βασανίσουμε τον εκδότη του Εθνους ή του Ποντικιού να ομολογήσουν ότι συνεργάστηκαν ή ότι κάλυψαν τον εν λόγω μάστερ άνιμε; Ή μήπως θα ομολογήσουν από μόνοι τους ότι δεν τους πολυνοιάζουν οι πηγές και η ακρίβεια όσων δημοσιεύουν αρκεί να φαίνονται ενδιαφέροντα και να πουλάει;

 

Κάποιος μου είχε πεί μια φορά "το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι για τη μέρα που θα πεθάνω". Νόμίζω ότι στην πλειοψηφία των καταστάσεων οι πιθανότητες για κάτι, οδηγούν τις επιλογές μας, δεν έχουμε ουτως ή άλλως πολλές βεβαιότητες. Ανάλογα με το πόσο κρίσιμη όμως είναι η επιλογή που πρέπει να κάνουμε, τόσο λιγότερες πιθανότητες αποδεχόμαστε εναντίον.

 

Δεν είναι το ίδιο να ισσοροπείς παίζοντας στο κρασπεδο του πεζοδρομίου, όσο π.χ. στο χείλος του μπαλκονιού που περικλείει το δρόμο στο φράγμα του Μαραθώνα (από την πλευρά που δεν έχει νερό). Με βάση τις σωματικές σου ικανότητες, έχεις ίδιες πιθανότητες να πέσεις. Γιατί στην δεύτερη περίπτωση, ακόμη και η ελάχιστη πιθανότητα σε κάνει να μήν το τολμάς;

 

Αντίστοιχα μπροστά σε μία πληροφορία που πρέπει να πιστέψουμε ή όχι, δουλεύει πιστεύω το ίδιο. Δηλαδή άν ο γείτονας όπως λένε οι φήμες είναι ΚΑΤΙ, δεν έχει το ίδιο βάρος με το άν η εφημερίδα λέει ότι ο γείτονας είναι ΚΑΤΙ. Παρά του ότι οι πιθανότητες ο γείτονας να είναι όντως αυτό το ΚΑΤΙ μπορεί και στις δύο περιπτώσεις να είναι οι ίδιες.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το προβλημα ( και ειναι το ποιο σημαντικο προβλημα σε αυτη τη χωρα ) ειναι η αδρανεια και η "πολιτικη ορθοτητα" και θα εξηγησω

 

Βγηκε ενας καραγκιοζακος και το επαιξε μανγκας ( σχεδιαστης μανγκα ειναι αυτο δικη μου ορολογια ) και οκ αντι να φαει το κραξιμο που του αρμοζει, να γινει ιντερνετικο ανεκδοτο και αυτος και οι φυλλαδες που τον τυπωσαν ξεκιναν συζητησεις οι οποιες θα καταληξιουν καπου ασχετα και θα ξεπεραστουν και δε θα γινει φυσικα τιποτα και ισως σε κανα μηνα και καπιοι απο τους συμμετεχοντες να πανε να παρουν και το ποντικι απο κανα περιπτερο.

 

ειναι το ιδιο σαν το "μας σερβιραν μπομπες" και μια βδομαδα αργοτερα ξαναπαμε στο μαγαζι η το " τι αθλιο σερβις" αλλα και παλι επιστρεφουμε, σαν το " ειναι παρανομα τα κλαμπ της παραλιακης και γ***ν τις παραλιες" αλλα παμε για ενα ποτακι ( πιθανων οχι εμεις αλλα λεμε )

 

ειναι ο λογος που δε ξαναπαταω στο πλαισιο για PC και βριζω το σερβις τους παντου, που εχω καμια 20 αρα μαγαζια στη "μαυρη λιστα" και προτιμω να μεινω σπιτι παρα να παω εκει με τη παρεα μου, και ενιοτε ειναι και ο λογος που ειμαι μπαναρισμενος απο μερικα φορα :p

 

το μποτομ λαιν που λεμε και εις την βαρβαρικην ειναι οτι μας τροφοδοτουν με οτι θελουν και εμεις το δεχομαστε η δειχνουμε οτι το δεχομαστε γιατι πολυ απλα δεν θελουμε να αντιδρασουμε με τροπο "βαρβαρικο" ... τελικα μαλον ο πολυς πολιτισμος μας εχει φερει ως εδω, γιατι εχουμε δυναμη αλλα δε τη χρησιμοποιουμε για να ξεκαθαρισει το τοπιο

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το προβλημα ( και ειναι το ποιο σημαντικο προβλημα σε αυτη τη χωρα ) ειναι η αδρανεια .................

 

..........το μποτομ λαιν που λεμε και εις την βαρβαρικην ειναι οτι μας τροφοδοτουν με οτι θελουν και εμεις το δεχομαστε η δειχνουμε οτι το δεχομαστε γιατι πολυ απλα δεν θελουμε να αντιδρασουμε με τροπο "βαρβαρικο" ... τελικα μαλον ο πολυς πολιτισμος μας εχει φερει ως εδω, γιατι εχουμε δυναμη αλλα δε τη χρησιμοποιουμε για να ξεκαθαρισει το τοπιο

 

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα έγκειται ακριβώς σ'αυτήν την νοοτροπία. Ότι δηλαδή πρέπει να γίνουμε βάρβαροι τάχα οι απολίτιστοι, όταν απορρίπτουμε επισφαλείς υπηρεσίες, όταν φτήνουμε, παρά το αμελητέο μέγεθός μας, παγκόσμια (ή πανελλαδικά) στάνταρντ. Όπως και αυτό που προσπάθησε να παρουσιάσει ότι είναι ο άνιμε-μαστερ, με πλαστά στοιχεία που όμως διέδωσαν (θελημένα η ακούσια) κάποια αναγνωρισμένα ΜΜΕ.

 

Το δόγμα "πόιος είσαι εσύ ρε κουτσουλιά" ας πούμε, που κάνει την κάθε υποτιθέμενη κουτσουλιά να φαίνεται αλήτης, διαταραγμένος, προβληματικος, μυθομανής, συνωμοσιομανής, ψυχολογικά ασταθής, ή υποψήφιος υπάλληλος της Αλ Κάιντα, ίσα και επειδή δεν .... πιστεύει κάποιους μεγαλόσχημους, υποτιθέμενα αξιόπιστους. Που στην παρούσα περίπτωση του απατεώνα των άνιμε, όπως και σε αρκετές άλλες ίσως, θα έκανε πολύ καλά να μήν πιστέψει.

 

Αν αποβάλλουμε την ιδέα ότι κάτι τρέχει με μας ίσα και επειδή κρίνουμε την αξιοπιστία οποιουδήποτε, τότε νομίζω θα απαλλαγούμε και από το πρόβλημα. Που δεν είναι άλλο από το ότι παριστάνουμε όλοι εν χορώ ότι είμαστε απόλυτα πεπεισμένοι για μία ανύπαρκτη αξιοπιστία, ίσα για να μήν μας θεωρήσουν προβληματικους με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. ΄'Ομως αυτό δίνει την εντύπωσηστους άλλους οτι διφωνούμε μαζί τους, αν εκείνοι πλέον εκφραζαν οποιαδήποτε ένδειξη ψυχικής υγείας και ιακνότητας οαρθής κρίσης. Με αποτέλεσμα να μήν την εκφράζουν και να τρομοκρατουν με τη σειρά τους εμάς.

 

 

Πάντως υπάρχει θέμα, που έχει ανοιχτεί σ'αυτό εδώ το φόρουμ ακριβώς γι'αυτά που λές οπότε εδώ τουλάχιστον δεν είμαστε τόσο αδρανείς όλοι.

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=6491

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν υπάρχει αδράνεια. Απλά οφείλουμε στους εαυτούς μας, όταν κάποιος θέλει να πει ό,τι θέλει που δεν ισχύει, να φανούμε σωστοί και ουχί «βάρβαροι» ή ό,τι άλλο. Αν μη τι άλλο, ο «βάρβαρος» δεν έχει αξιοπιστία, επειδή αδιαφορεί για το πώς θα δουν οι άλλοι την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο, ο «βάρβαρος» δεν έχει αξιοπιστία, επειδή αδιαφορεί για το πώς θα δουν οι άλλοι την άποψή του.

 

Εδώ κάπου μπερδεύτηκα.

 

Νόμιζα ότι στο τοπικ αυτό μιλούσαμε για το δημοσίευμα αυτού του παιδιού που ξεμπρόστιασε τον άνιμε-απατεώνα. Ο οποίος ακριβώς κέρδιζε αξιοπιστία, δημοσιεύοντας τα ψευδή του στοιχεία, περί των δεξιοτήτων του, μέσα απο αναγνωρισμένα ΜΜΕ.

 

Αυτος δηλαδή είναι ο πολιτισμένος; Γιατί όσοι έφαγαν μπάν, συμφωνα με το άρθρο του παιδιού, καταγγέλοντας τον απατεώνα προφανώς αδιαφορούσαν, κατ'αρχήν, πώς θα έβλεπαν οι άλλοι την άποψή τους. Οι άλλοι τους οποίους ο απατεώνας προφανώς είχε καταφέρει να πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Αναδιατυπώνω: ο κάφρος αδιαφορεί πώς θα φανεί η άποψή του. Αυτό, όσον αφορά τους "hoi polloi," όπως λένε και οι Άγγλοι (όποιος προσέξει τη λεπτομέρεια έχει δώρο τη συμπάθειά μου ;)), είναι δικαιολογία για ν' αδιαφορήσει κανείς για την άποψη του άλλου. Και γιατί είναι δικαιολογία; Επειδή δείχνει έλλειψη σεβασμού και, στην τελική, ο μέσος άνθρωπος νιώθει τόση πίεση με τον όγκο των πληροφοριών του σήμερα που βάζει όποιο φίλτρο βρίσκει πρόχειρο!

 

Όταν κάποιος αρχίσει και βρίζει κάποιον που δεν ξέρετε δε νιώθετε ότι παίζει και να λέει ψέμματα; Αν ισχύουν τα όσα λέει, γιατί να βρίσει γενικώς και αορίστως; Αυτά και άλλα είναι «κανόνες» που έχει θεσπίσει η κοινωνία για να ξεσκαρτάρουμε την ασύστολη συκοφαντεία. Δεν οφελεί να ξεσπάει κανείς σαν αγροίκος.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος αρχίσει και βρίζει κάποιον που δεν ξέρετε δε νιώθετε ότι παίζει και να λέει ψέμματα;

 

Δηλαδη όλοι αυτοί που βρίζουν και κράζουν τον άνιμε-απατεώνα-μαστερ, που προφανώς δεν τον ξέρουν, είναι κάφροι; Πώς γύρισε έτσι η συζήτηση πραγματικά εκπλήσσομαι....

Link to comment
Share on other sites

Να το πω κι αλλιώς: έχεις έναν τύπο που φωνάζει και βρίζει και λέει διάφορα - που χάνονται μέσα στην προπαγάνδα. Βγαίνει νόημα; Δείχνεται σεβασμός;

 

Ακούς και τον άλλο που μιλάει με σθένος, αλλά ψύχραιμα, σα μαχαίρι, ασύστολα, άφοβα, χωρίς υποχωρήσεις. Ποιός θα σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση.

 

 

Οι φωνές ακούγονται πρώτες, αλλά λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακούς και τον άλλο που μιλάει με σθένος, αλλά ψύχραιμα, σα μαχαίρι, ασύστολα, άφοβα, χωρίς υποχωρήσεις. Ποιός θα σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση.

 

Εχω αποκομίσει την εντύπωση ότι η πλειοψηφία αποφεύγει σαν το διάολο το λιβάνι τέτοιους ανθρώπους. Εντυπωσιαζονται μέν, αποφεύγουν δε.

Οποτε τί ακριβώς λές; Γιατί αυτο που μας ενδιαφέρει δεν είναι πόσοι εντυπωσιάζονται αλλά πόσοι εκτιμούν και συμπαρατάσσονται σ'αυτή την άφοβη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία βασικά δε θ' ασχοληθεί με οτιδήποτε της φαίνεται άχρηστο. Αυτό περιλαμβάνει και τους δύο τύπους που ανέφερε ο Raspk, εφόσον αναφέρονται σε κάποιο αδιάφορο θέμα. Όσο για τις φωνές, εντάξει και ο άλλος μπορεί ν' αρχίσει τις φωνές. Όποιος φωνάζει περισσότερο γίνεται πιστευτός;

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και η πλειοψηφία έχει ήδη δείξει ότι δεν πολυενδιαφέρεται. Δυστυχώς.

 

Από την άλλη, εμείς δε θέλουμε να παρουσιάσουμε κυρίως τον κύριο σαν το σφετεριστή του Miyazaki, ας πούμε. Εμείς θέλουμε να μη βλέπουμε απάτε να γίνονται. Και με τον ίδιο τρόπο που διαμαρτύρομαι για κάθε άνθρωπο που λέει ό,τι του καπνίσει, έτσι κι εδώ.

 

Αν έλεγε ότι είναι γιατρός ενώ δεν είναι και είχαν κινδυνέψει άνθρωποι, προφανώς και θ' αντιδρούσα διαφορετικά! Πιστεύω ότι δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και η πλειοψηφία έχει ήδη δείξει ότι δεν πολυενδιαφέρεται. Δυστυχώς.

 

 

Μήπως τότε της αξίζει της πλειοψηφίας που την δουλεύουνε; Μήπως η εκτίμηση των εμπλεκομένων ΜΜΕ, να συγκαλύπτουν την απάτη αντί να την αποκαλύπτουν είναι σωστή σαν στρατηγική;

 

 

Αν έλεγε ότι είναι γιατρός ενώ δεν είναι και είχαν κινδυνέψει άνθρωποι, προφανώς και θ' αντιδρούσα διαφορετικά! Πιστεύω ότι δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.

 

Πιστεύω ότι ο Νιχίλιο όταν έβαλε το θέμα δεν το ανέφερε με το σκεπτικο ότι θα μας πέσουν τα ... επειδή κάποιος πλαστογράφησε μερικά πτυχία η και βραβεία άνιμε. Το έγραψε με το σκεπτικό του να αποκαλύψει αφ ενός την απάτη, να δείξει αφ ετέρου την πιθανή έκταση που μπορεί να πάρει, όσο και το κύρος, μέσα από έγκυρα ΜΜΕ. Το εθιξε άλλωστε και ο Νταίην λέγοντας ότι δεν θα γίνει διπλωματικό επεισόδιο με την Ιαπωνική πρεσβεία εξ αιτίας του γεγονότος. Όμως παραμένει ουσιώδες ότι προφανώς το "θέμα" της απάτης μπορει να ποικίλει, όμως η "μέθοδος" μπορεί κάλιστα να είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι αξίζει κάτι σε κάποιον, ειδικά στις πλειοψηφείες. Όσοι ξέρουν την έκφραση "hoi polloi" ξέρουν και τι λέω.

 

Όσον αφορά τα της έκτασης και του ύφους: συνεχίζω να μη διακρίνω κάποιο λόγο ν' απευθυνθώ στον κόσμο σα φωνακλάς χωρίς σεβασμό απέναντι σε αυτόν που απευθύνομαι. Πρώτον, όταν έχεις ψυχραιμία κι επιχειρήματα, και μπορείς να διακόψεις τον άλλο που λέει ό,τι του καπνίσει επειδή μιλάς με σθένος και την αίσθηση του δικαίου, εν αντιθέσει με κάποιον που του λείπει τουλάχιστον έν' από τα δύο και τον παίρνουν αμπάριζα, δε χρειάζεται ούτε να φωνάξεις, ούτε να βρίσεις. Και, στην τελική, αν θέλουν να βρίσουν κάποιοι, ας το κάνουν χώρια από τους άλλους που δε θέλουν να βρίσουν, μετά από αυτούς που δε θέλουν να βρίσουν, για να μην πνιγεί η φωνή τους στο γιουχάρισμα, και αν κι εφόσον έχουν πληγεί από τον εν λόγω κύριο.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγε ότι είναι γιατρός ενώ δεν είναι και είχαν κινδυνέψει άνθρωποι, προφανώς και θ' αντιδρούσα διαφορετικά! Πιστεύω ότι δε χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.

 

αυτο ειναι το προβλημα μας οτι αν δε χυθει αιμα... ε οκ μωρε σιγα και τι εγινε καποιος ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΕ ΕΓΓΡΑΦΑ και προβληθηκε ως κατι που δεν ειναι απο τα ΜΜΕ... θες να σου θυμησω τη φραπελια? τα γαλατα τοτε με το τσερνομπιλ? το χρηματιστηριο? τις ενα καρο αλλες κρισεις υστεριας που εχουν αρχισει απο το καθε βλαμενο που λεει ανυποστατα πραγματα στη τηλεοραση?

 

και εμεις τι κανουμε για ολα αυτα? μονολογουμε με σθενος και την αισθηση του δικαιου .... μαγεια

 

ετσι δεν γινεται τιποτα ρασπ ουτε εδω ουτε πουθενα, θες μια προσφατη αποδειξη? η εκπομπη που ξεκινησε το σοου με τη φραπελια και εθεσε τοσους ανθρωπους, οχι σε κινδυνο μεν γιατι θα πεθαιναν ουτως η αλλως , αλλα σιγουρα σε περιτη ταλαιπορια, εξοδα, και τους εριξε στα χερια επιτειδειων που εκμεταλευτικαν το πονο τους ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ.

 

μετα απο αυτο το χαος...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, θες να μου πεις ότι η φραπελιά είναι πιο κοντά στον τύπο που είπε ότι είναι βραβευμένος, παρά στον τύπο που είπε ότι είναι γιατρός; Ότι τα γάλατα με το Τσέρνομπιλ και οι απάτες στο χρηματιστήριο είναι της ίδιας βαρύτητας με αυτόν; Ναι, σίγουρα θέλω να κυνηγηθεί. Εγώ ο ίδιος το έχω πει, κι έχω υπογράψει σε petition και κάνω και άλλες κινήσεις. Αλλά δεν εξέθεσε και την υγεία κανενός σε κίνδυνο!

 

Ναι στην έκφραση της απαξίωσης ή της υποστήριξης για προβλήματα, όχι στον οχετό της σύγχισης και των οργιωδών αντιδράσεων!

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..