Jump to content

Συζήτηση για τον Ιαπωνικό πολιτισμό


The Blackcloak
 Share

Recommended Posts

Με το παρακάτω κείμενο βγαίνω σίγουρα εκτός θέματος, αλλά επιθυμώ να μοιραστώ και να συζητήσω κάποιες απόψεις που έχω εδώ και καιρό με άλλα άτομα που έχουν ασχοληθεί σχετικά...Αυτό με το οποίο πάντα διαφωνούσα στην ιαπωνική κουλτούρα είναι η μικρή αξια που δίνει στο μεμονωμένο άτομο και την ανθρώπινη ζωή ως αυτοσκοπό(σκεφτείτε το θεσμό του χαρακίρι(σεπούκου), τους καμικάζι, τα φοβερά μαρτύρια της ιαπωνικής κόλασης(και της κινεζικής), την αρκετά άσχημη θέση της γυναίκας(τώρα τελευταία έχει αρχίσει λίγο να βελτιώνεται), τα αυξημένα κρούσματα σεξουαλικής κακοποίησης στα ιαπωνικά σχολεία(σχετικές έρευνες έχουν δείξει ότι τα κορίτσια πολλές φορέ δε σκέφτονται καν ότι υφίστανται κακοποίηση...) και τη σχεδόν τέλεια απορρόφηση του ατόμου από την Εταιρεία εκεί).Επίσης μου φαίνεται ότι στην κουλτούρα της Ιαπωνίας η έννοια της αυτοθυσίας ξεπερνά πολλές φορές τα "λογικά" πλαίσια και οδηγεί τους ανθρώπους να σκοτώνονται για το τίποτα...Τώρα με αυτά που λέω μοιάζω ίσως προκατειλλημένος, γι αυτό θέλω να επισημάνω ότι έχω καταλήξει στα συμπεράσματα ύστερα από πολλούς συλλογισμούς και παρατηρήσεις και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ την ιαπωνική κουλτούρα "κατώτερη" από των άλλων λαών.Προφανώς πολλά από τα παραπάνω έχουν τη ρίζα τους στην ιστορία και τις ανάγκες που αντιμετώπισε αυτός ο λαός...Απλά επισημαίνω κάποιες ενστάσεις που έχω εγώ ίδιος προσωπικά απεναντί της...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου σε όσα λες dear blackcloak έτσι είναι, ειδικά για τη θέση της γυναίκας που αν εξαιρέσεις τις αμαζόνες (αν και ούτε και με αυτές συμφωνώ) σχεδόν παντού τα ίδια χάλια ήταν και σε αρκετα σημείνα είναι ακόμα.Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι θέμα παιδείας γενικότερα (και ανωμαλιάς ειδικότερα), θέλω να πω πως φταίνε βεβαίως καποιοι άνδρες που κακοποιούν ή παρενοχλούν σεξουαλικά με οποιονδήποτε τρόπο, αλλά φταίνε και κάποιες γυναίκες που κυκλοφορούν σχεδόν γυμνές δημοσίως ή προκαλούν υπερβολικά και αλλές που ανέχονται για διάφορους λόγους μια παρενοχλητική συμπεριφορά ( όταν έχεις υπάρξει θύμα το έχεις επιτρέψει στις περισσότερες περιπτώσεις, τίποτα δεν είναι απόλυτο )... οχι οτι υπάρχει δικαιολογία για καποίον που βιαζεί ανεξαρτήτως φύλου (τελευταία έχω ακούσει πολλά!!! και μου έχει σηκωθεί η τρίχα...) το θέμα είναι ιδιαίτερα περίπλοκο και δεν νόμιζω πως αρκει να πούμε δυο κουβέντες πανω σε αυτο... ελπίζω να καταλαβαίνουν όλοι τι περίπου εννοώ...οσο για τα υπόλοιπα, δεν σκοπεύω να υπερασπίσω την ιαπωνική κουλτούρα(δεν έχω και τις τόοοοοσες γνώσεις επι του θέματος ούτε και το θέλω) αλλά ο τρόπος με τον οποίο εγω βλέπω κάποιες πλευρές της κουλτούρας τους με γοητεύει...λένε πως οι σαμουράι πίστευαν πως μια δραματική ζωή (όπως αυτή που ζούσαν) δεν θα μπορούσε παρα να έχει ενα δραματικό τέλος, αυτό που μου άρεσε σε αυτή την λογική είναι πως κατάφερναν να είναι τόσο πιστοί σε έναν σκοπό στην ζωή τους και τόσο αυστηροί, όχι μόνο με τους άλλους αλλα και με τον εαυτό τους. Αυτό που εγώ κατάλαβα απο αυτό, είναι πως ζητούσαν το τέλειο στο καθε τι και μου αρέσει η λογίκη του να προσπαθείς για κατί ακόμα και αν ξέρεις πως ποτέ δεν θα το καταφέρεις..υποδηλωνεί την αναγκή του ανθρώπου να υπερβεί τα ορία του, να κάνει ενα είδος υπερβασης( οπως θεωρείται πως έκαναν οι αγιοι στον χριστιανισμο ή οι ήρωες της αρχαίας ελλάδας) και όχι απαραίτητα να κυνηγας μια ζωη ενα απιαστο όνειρο, μια χιμαιρα. Το κύνηγι της τελείοτητας δεν είναι εύκολο πράγμα, αλλά η συνεχής προσπάθεια μπορεί να σημαίνει μόνο πρόοδο! Βέβαια έχεις δίκιο για τα τρομερά βασανιστήρια που έκαναν διάφοροι ανώμαλοι και σαδομαζοχιστές ιάπωνες στρατηγοί ειδικά στην κίνα (είχα διαβάσει πριν κάποιον καιρό ένα αρθο αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρεις) , αλλα δεν νόμιζω πως πρέπει να τους παίρνει όλους η μπάλα. Ισως όντως είναι και θέμα ιστορικής εξέλιξης του λαού, οι υποκλίσεις χελώνα, η θεοποιήση του αυτοκράτορα κτλ αλλά πρέπει να παραδεχτούμε πως χάρη στην απίστευτη προσήλωση τους στην πατρίδα, στην οικογένεια, στην τιμή, η αμερική παραλίγο να χάσει τον πόλεμο και γι'αυτό έριξε τις ατομικές βόμβες στην ιαπωνία. Εγώ νόμιζω πως η τελειότητα θα ήταν, αν οι ιάπωνες μπορούσαν να μάθουν απο τους έλληνες την έννοια της υγειους ατομικοτήτας και εμείς απο εκείνους την προσήλωση σε έναν ομαδικό σκοπό όπως να προσπαθούμε για το καλύτερο δυνατό μέλλον της πατρίδας μας, γιατί κακα τα ψέματα, εγω, εσύ, όλοι μια μέρα θα φύγουμε και τι θα έχουμε αφήσει πίσω? τι θα έχουμε καταφέρει? Ας είχαμε να λεμε πως προσπαθήσαμε για το καλύτερο της πατριδας μας, ότι προσπαθήσαμε για τους δικούς μας ανθρώπους και για τον εαυτό μας...ίσως ακούγομαι πολύ δεν ξέρω τι, αλλά θέλω να πιστεύω πως μπορεί και να έχω δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Η ιαπωνική κουλτούρα είναι τόσο διαφορετική, που είναι κατανοητό να τη βρίσκουμε ακόμα και εξωγηίνη.

Σε αντίθεση με την Κίνα, η Ιαπωνία υπήρξε απομωνομένη και κλειστοφοβική για πολλούς αιώνες. Όσοι δυτικοί πηγαίναν τους σκοτώναν και είχαν γίνει και διωγμοί εναντίον χριστιανών. Ο εκσυγχρονισμός έγινε στα τέλη του 19ου αιώνα και μόλις τότε ανοίξαν τα λιμάνια. Παρά την εισροή δυτικών αξιών, ο ιάπωνας κράτησε ανέπαφη την κουλτούρα του επειδή την βρήκε απείρως ανώτερη απο των 'βαρβάρων' (η ενσωμάτωση δυτικών προτύπων έγινε μετά το β πάγκ. πόλεμο).

Και κάπου εδώ είναι το πρόβλημα. Οι Ιάπωνες θεωρούν τους εαυτούς τους απογόνους Θεών και ο αυτοκράτορας πριν τον πόλεμο ήταν σαν θεός για αυτούς. Η ιαπωνική δυναστεία μάλιστα είναι η αρχαιότερη του κόσμου, φτάνοντας και 1000 χρόνια πίσω.

Ανεπηρέαστοι απο ελληνορωμαικές αξίες και χριστιανική ηθική, δεν είχαν ενδοιασμό για οποιαδήποτε βιαιότητα ειδικά σε κινέζους που τους θεωρούσαν και κατώτερους.

Δεν θα έλεγα οτι το άτομο δεν έχει αξία. Απλά βλέπουνε τα πλεονεκτήματα του συνόλου. Η φιλοσοφία αυτή παίζει ρόλο στα σπίτια τους, στην εταιρική αλληλεγγύη και γενικά στην οικογένεια.

Οι περισσότερες αυτοκτονίες δεν έχουν σχέση με μανιοκαταθλιπτικές καταστάσεις και συμπεριφορές όπως στη δύση, αλλά σαν ένδειξη ατίμωσης και αυτοτιμωρίας όταν θιγεται η 'clan'.

Η θέση της γυναίκας ήταν λίγο χειρότερη απο αλλού, αν και τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει εντελως με αποτέλεσμα ενα μικρό πολιτισμικό σόκ για τους άνδρες.

Οι οποίοι βγάζουν το άχτι τους με το να '΄χουφτώνουν' κοπέλες στα τρένα. Μια φίλη που είχε πάει Ιαπωνία το έζησε απο πρώτο "χέρι".

Βέβαια σε αυτό φταίνε και οι ανήλικες γιαπωνέζες, που όχι μόνο ντύνονται προκλητικά(ποιά δεν το κάνει στις μέρες μας :lol: ) αλλά βγαίνουν και ΄ραντεβού' με κυρίους, όλα στο βωμό του υπερκαταναλωτισμού.

 

Απο αλλυ ξεκίνησα και αλλού καταλήγω αλλά η ιαπωνική κουλτούρα έχει και καλά και άσχημα. Ποιός πολιτισμός άραγε δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση αυτή είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αξίζει να έχει ένα δικό της νέο τόπικ εδώ στο φόρουμ Ανιμε γι'αυτό και τα μετέφερα εδώ. Αν κάποιος έχει αντίρρηση μπορεί να μεταφερθεί και στη γενική συζήτηση αλλά μια που τα άνιμε/μάνγκα είναι μέρος του Ιαπωνικού πολιτισμού ταιριάζει και εδώ. :)

 

Καλό θα είναι να μην κρίνουμε έναν πολιτισμό όταν γνωρίζουμε λίγα και αποσπασματικά γι'αυτόν, ειδικά για το παρελθόν του.

Είναι δικαίωμα του καθενός/καθεμιάς να έχει τη γνώμη του.....φυσικά.....

Σε μας που μας αρέσουν τα ανιμε(Ιαπωνικά κινούμενα σχέδια), και τα μάνγκα(Ιαπωνικά κόμικς) δεν σημαίνει εξανγκαστικά, και δεν υπονοώ πως κάποιος είπε το αντίθετο, πως μας αρέσουν τα πάντα από την Ιαπωνική κουλτούρα. Αν και τα πράγματα έχουν κατά πολύ, πάρα πολύ, αλλάξει τις τελευταίες δεκαετίες όπως έλεγε παραπάνω ο Spike και η Laas7. Το ίδιο μπορεί να ειπωθεί και για κάθε άλλο πολιτισμό.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με την Κίνα, η Ιαπωνία υπήρξε απομωνομένη και κλειστοφοβική για πολλούς αιώνες. Όσοι δυτικοί πηγαίναν τους σκοτώναν και είχαν γίνει και διωγμοί εναντίον χριστιανών

Ο Καζαντζάκης στο βιβλίο του Ιαπωνία-Κίνα εάν δεν κάνω λάθος αναφέρει ότι αρχικά ο Χριστιανισμός, όπως και οι Δυτικοί είχε γίνει αποδεκτός στην Ιαπωνία και γνώρισε αρκετά μεγάλη εξάπλωση...Όμως ύστερα (απ' ό,τι αναφέρει τουλάχιστον) οι Χριστιανοί επιδίωξαν να επιβάλλουν παντού τη θρησκεία τους και άρχισαν διωγμούς εναντίον Σιντοϊστών, Βουδιστών... κάτι που έληξε με έναν τρομερό διωγμό και σφαγή όλων των Χριστιανών της Ιαπωνίας και μαζί τους, σφαγή των Ευρωπαίων και όσων παιδιών είχαν έστω και ένα γονέα Ευρωπαίο...Τώρα δεν αντιλέγω ότι παρόμοια είχαν συμβεί και στον Ευρωπαϊκό Μεσαίωνα...

Δεν θα έλεγα οτι το άτομο δεν έχει αξία. Απλά βλέπουνε τα πλεονεκτήματα του συνόλου

Μήπως όμως η τάση τους αυτή φτάνει σε ορισμένες περιπτώσεις μεχρι του σημείου να θεωρούν ότι η κοινωνία-εταιρεία(σύνολο) είναι τα Πάντα και το άτομο Τίποτα...Αυτό μου θυμίζει Κολεκτιβισμό(βλ.χιτλερική Γερμανία, Σταλινισμός και άλλα παρόμοια καθεστώτα) και το θεωρώ καπως επικίνδυνο σαν εθνική ιδεολογία...

Δεν είναι καθόλου περιφρονητέο το να δίνεις τη ζωή σου για την πατρίδα σου, αλλά νομίζω ότι οι Καμικάζι είχαν ξεπεράσει τα ανθρώπινα-αποδεκτά όρια(είχαν αν θέλετε διαπράξει ύβρη, με την αρχαιοελληνική έννοια...)

(Ο Γράφων λατρεύει τις ταινίες του Kurosawa, έχει παρακολουθήσει αρκετά anime κυρίως πιο μικρός (και του άρεσαν, ειδικά εκείνο με τις ψυχές που γίνονταν κόκκινα πουλιά), τότε που προβάλλονταν συχνα από το δε- θυμάμαι- ποιο -channel(που τώρα πλέον δεν υπάρχει) , θεωρεί τον Ρυουνοσούκε Ακαταταγκάουα φοβερό συγγραφέα και έχει μελετήσει αρκετά ιαπωνική ιστορία και μυθολογία...)

Link to comment
Share on other sites

Ποίο anime ήταν αυτό που οι ψυχές γίνονταν κόκκινα πουλιά????????? Ωραίο ακούγεται!

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι όνομα, ήμουν μόνο 6-8 χρονών τότε...Α!, σε σχέση με το προηγούμενο post μου να να μην ξεχάσω ότι είμαι λάτρης των FF(έχω τερματίσει τα 7,8 και παίξει το 10), του Shining Force 2(το πρώτο μου rpg, το είχα στο Mega Drive) καθώς και της μουσικής του Nobuo Uematsu(το αγαπημένο κομμάτι μου είναι το One Winged Angel (από τα FF7 Reunion Tracks, αλλά μου αρέσει πολύ και το "The Legendary Beast" από το Soundrack του FF8).Παρεμπιπτόντως, όσοι ενδιαφέρονται για μουσική από τη σειρά Final Fantasy, μπορούν να κατεβάσουν MP3 από ΕΔΩ

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου περιφρονητέο το να δίνεις τη ζωή σου για την πατρίδα σου, αλλά νομίζω ότι οι Καμικάζι είχαν ξεπεράσει τα ανθρώπινα-αποδεκτά όρια(είχαν αν θέλετε διαπράξει ύβρη, με την αρχαιοελληνική έννοια...)

 

Οι Κάμικάζε (άνεμος του Θεού) συγκροτήθηκαν όταν έιχε γείρει η πλάστιγγα κατά της Ιαπωνίας. Με τον στόλο τους ολοκληρωτικά καταστραμμένο, δεν μπορούσαν αλλίως να εμποδίσουν τα αντίπαλα καράβια. Πηγαίναν μόνο εθελοντές και αυτό δείχνει κάτι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι ύβρη. Το να δίνεις την ζωή σου για την προστασία της πατρίδας είναι ύβρη? Φυσικά αναφέρομαι πάντα εναντίον στρατιωτικών στόχων.

 

Sephiroth Rulez!!!

Και εγώ είμαι θαυμαστής της τελικής φαντασίας :huh: .

Έχω 6,7,8,9,10,10-2.

Ο Uematsu είναι καταπληκτικός! Το αγαπημένο μου είναι το Aeris theme του ff7.

Έχει κάνει και μερικά πολύ καλά κομμάτια για το ff-unlimited (το anime).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σας προτείνω να δείτε κάτι πάνω στο θέμα μας.

Λέγεται Grave of the Fireflies και διαδραματίζεται στην Ιαπωνία εν μέσω β παγκ.

Είναι άνιμε και μια απο τις καλύτερες αντιπολεμικές ταινίες. Δεν υπάρχει κάποιος που να την είδε και να μην έβαλε τα κλάματα.

Και μόνο που θυμάμαι τα δύο ορφανα παιδάκια... :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ποιά ακριβώς είναι η σχέση ανάμεσα στα ανιμε/μανγκα και τα computer games Final Fantasy, τα οποία αγαπώ επίσης, εκτός του ότι είναι και τα μεν και δε Γιαπωνέζικα.

 

Επίσης με συγχωρείς αν παρεξήγησα τις γνώσεις σου για τον Ιαπωνικό πολιτισμό Blackcloak αλλά κρίνοντας από τις απαντήσεις που έδωσες στις ερωτήσεις στο thread "πόσο Otaku είστε", δεν φαντάστηκα πως θα είχες ένα τέτοιο ενδιαφέρον για την Ιαπωνική ποπ-κουλτούρα. Mea culpa!

 

Πάντως, με λίγες εξαιρέσεις, οι anime σειρές που προβάλουν τα Ελληνικά κανάλια, είναι καθαρά παιδικές (και μάλιστα πετσοκομένες σε σχέση με τις πρωτότυπες κόπιες) και δεν μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια σαφή εικόνα για το βάθος της τέχνης των άνιμε. Με δυο λόγια δεν μπορώ να συγκρίνω το Sailor Moon και το Πόκεμον, με το Neon Genesis Evangelion, το Ghost in the Shell, την Princess Mononoke κλπ, έστω κι αν τυπικά θεωρούνται όλα "ανιμε".

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι ύβρη. Το να δίνεις την ζωή σου για την προστασία της πατρίδας είναι ύβρη? Φυσικά αναφέρομαι πάντα εναντίον στρατιωτικών στόχων.

Νομίζω ότι η ύβρη έγκειται στο γεγονός ότι δεν είχαν πιθανότητες νίκης, ειδικά μετά τη συνθηκολόγηση των συμμάχων της Ιαπωνίας.Επέφεραν σοβαρά πλήγματα στον αντίπαλο στόλο, αλλά νομίζω ότι ήταν υπερβολικό να δίνουν τις ζωές τους, ενώ ήξεραν πως Κίνα,Ρωσία, Αμερική και Αγγλία ήταν εναντίον τους και πως ο Χίτλερ είχε ηττηθεί...Απλά πάλευαν για κάτι αδύνατο...και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσαν να αντισταθούν για πάντα στις συνδυασμένες δυνάμεις των προαναφερθέντων χωρών, κρατώντας τις έξω από την Ιαπωνία, ακόμα και αν η Ατομική Βόμβα δεν είχε εφευρεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με λίγες εξαιρέσεις, οι anime σειρές που προβάλουν τα Ελληνικά κανάλια, είναι καθαρά παιδικές (και μάλιστα πετσοκομένες σε σχέση με τις πρωτότυπες κόπιες) και δεν μπορεί κάποιος να σχηματίσει μια σαφή εικόνα για το βάθος της τέχνης των άνιμε. Με δυο λόγια δεν μπορώ να συγκρίνω το Sailor Moon και το Πόκεμον, με το Neon Genesis Evangelion, το Ghost in the Shell, την Princess Mononoke κλπ, έστω κι αν τυπικά θεωρούνται όλα "ανιμε".

 

 

Δεν αναφέρομαι σε τέτοιου είδους σειρές(Dragonball(στην ελληνικη μετάφραση, που είναι άθλια, απ' ότι έχω ακούσει),Sailor Moon, Pokemon), αλλά σε παλια anime που προέβαλλαν κανάλια όπως το New Channel, το οποίο έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πια, αλλά εγώ το είχα προλάβει(νομίζω πως και εσείς θα έπρεπε).Δυστυχώς επειδή ήμουν μικρός(6-8 χρονών), δεν έχω συγκρατήσει ονόματα σειρών, αλλά θυμάμαι:την Λίμνη των Κύκνων σε anime, μια σειρά με πειρατές του Διαστήματος(όχι παιδική, πολύ μελαγχολική και με αρκετούς θανάτους), ένα άλλο στο οποίο γινόταν ένας φοβερός πόλεμος μεταξύ δύο χωρών, τον οποίο τελικά σταμάτησε μια νεαρή πριγκίπησσα, θυσιάζοντας τη ζωή της, με τη βοήθεια κάποιων τεράστιων, περίεργων πλοκαμοφόρων πλασμάτων, που στη μετάφραση ονομάζονταν "γοργόνες", ένα ακόμα πάλι με πόλεμο, για το οποίο έχω συγκρατήσει: μια φοβερή πλημμύρα, ψυχες που γίνονταν κόκκινα πουλια και ένα γιγαντιαίο τείχος, καθώς και την εικόνα ενός λευκού ταχυδρομικού περιστεριού που πεθαίνει στη λάσπη και (κατά τη γνώμη μου το καλύτερο απ' όλα) ένα που αφορούσε ένα κόσμο στον οποίο είχε εισβάλλει η "Θεά Μηχανή", με τους υπηρέτες της, μετατρέποντας τα ζωντανά όντα σε μηχανές-τέρατα με τελικό αποτέλεσμα να σωθούν μόνο ένα αγόρι κι ένα κορίτσι, που με ένα διαστημόπλοιο φτάνουν στη Γή και γίνονται(υποτίθεται) η αρχή του Ανθρώπινου Γένους(αυτά θυμάμαι για την ώρα...)Όσον αφορά τη σειρά FF, τουλάχιστον μέχρι και το FF7, οι χαρακτήρες είχαν βασικά την εμφάνιση anime χαρακτήρων(απ' όσο γνωρίζω..)

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το New Channel, έβαζε καλύτερες σειρές.

 

μια σειρά με πειρατές του Διαστήματος(όχι παιδική, πολύ μελαγχολική και με αρκετούς θανάτους),

 

Πρέπει να εννοείς τον Captain Harlock και τα spin-offs του. Πολύ καλή σειρά.

 

ένα άλλο στο οποίο γινόταν ένας φοβερός πόλεμος μεταξύ δύο χωρών, τον οποίο τελικά σταμάτησε μια νεαρή πριγκίπησσα, θυσιάζοντας τη ζωή της, με τη βοήθεια κάποιων τεράστιων, περίεργων πλοκαμοφόρων πλασμάτων, που στη μετάφραση ονομάζονταν "γοργόνες",

 

Είναι το Nausicaa in the Valley of the Winds.

 

 

όπως το New Channel, το οποίο έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πια, αλλά εγώ το είχα προλάβει(νομίζω πως και εσείς θα έπρεπε).

 

Nαι, πρέπει εμείς οι άνιμε φανς του φόρουμ να τα είχαμε δει εκεί. Δεν τα έπαιζαν και αλλού, ούτως η άλλως.

 

Όσον αφορά τη σειρά FF, τουλάχιστον μέχρι και το FF7, οι χαρακτήρες είχαν βασικά την εμφάνιση anime χαρακτήρων(απ' όσο γνωρίζω..)

 

Στην εμφάνιση πράγματι είναι σαν τα άνιμε. Αν και η Ιαπωνική "σχολή" έχει πολλές ιδιοτυπίες, λεπτεπίλεπτες συνήθως που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Ένα παράδειγμα είναι τα μεγάλα μάτια και τα παιδικά πρόσωπα. Αλλά αν προσέξει κανείς θα δει πως ακολουθούνται κάποιοι κανόνες, να το πω έτσι, σε κάποιες λεπτομέρειες, σε κάποιες καλλιτεχνικές επιλογές, που μπορεί να κάνουν δύο φαινομενικά πανομοιότυπους χαρακτήρες στο δυτικό "μάτι" να φαίνονται εντελώς διαφορετικοί στο Γιαπωνέζικο "μάτι".

Link to comment
Share on other sites

Dain ευχαριστώ, ήσουν διαφωτιστικός... :) Θα μπορούσες μήπως να postαρεις κάποιο link απ' όπου θα μπορώ να βρώ anime, απ' αυτά που έβλεπα μικρός :blush: , μια και οι γνώσεις σου στο θέμα είναι μεγαλύτερες απ' τις δικές μου;...Θα μου έκανες μεγάλη χάρη... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Να δύο sites που μου έρχονται στο νου τώρα:

 

http://www.absoluteanime.com/index.html το οποίο έχει profiles και πολλά άλλα στοιχεία για κάθε άνιμε που βγήκε ποτέ, κινηματογραφικό. τηλεοπτικό κλπ.

 

 

http://www.animexclusive.com/forum/ To Ελληνικό φόρουμ για άνιμε/μάνγκα, πολυπληθέστατο και ιδιαίτερα ενεργό (thanks για το λινκ Nihilio). :)

 

Φυσικά, υπάρχουν χιλιάδες άλλα άνιμε/μανγκα sites άλλα πιο γενικά, άλλα εξειδικευμένα σε απίστευτο βαθμό. :o

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν είπα τίποτα σε όλη τη συζήτηση. αν και ετοιμαζόμουν.

Blackcloak, έχεις ένα δίκιο στα όσα λες στη προσήλωση σε κάποιο σκοπό ΟΜΩΣ η εικόνα αυτή είναι ανάλογη του Ζορμπά για τους Έλληνες. Όπως όλοι οι έλληνες δεν είμαστε γλετζέδες και ατομιστές, έτσι και όλοι οι Γιαπωνέζοι δεν είναι κολλημένοι με το σύνολο. Απλά οι εμπειρίες μας με την Ιαπωνία προέρχονται από ταινίες/βιβλία, τα οποία τείνουν να είναι λίγο ωραιοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

thanks για το λινκ Nihilio

 

Το ευχαριστώ ήταν για αυτό.

 

 

Όπως όλοι οι έλληνες δεν είμαστε γλετζέδες και ατομιστές, έτσι και όλοι οι Γιαπωνέζοι δεν είναι κολλημένοι με το σύνολο. Απλά οι εμπειρίες μας με την Ιαπωνία προέρχονται από ταινίες/βιβλία, τα οποία τείνουν να είναι λίγο ωραιοποιημένα

 

Οσον αφορά το άλλο μάλλον δίκιο έχεις. αλλά αν προσέξεις όλα όσα ειπώθηκαν, θα δείς ότι αναφερόμαστε και σε αληθινά γεγονότα...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά anime, μπορώ να σας φέρω υλικό. Επιπλεόν, αξίζει να σας φέρω να διαβάσετε το manga "Kaze no Tani no Naushika" ("Nausicaä of the Valley of Wind"), το οποίο και σχεδιαζόταν και γραφόταν 4 χρόνια από έναν και μόνο άνθρωπο!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεόν, αξίζει να σας φέρω να διαβάσετε το manga "Kaze no Tani no Naushika" ("Nausicaä of the Valley of Wind"),

 

Είναι από τα αγαπημένα μου άνιμε. Δεν έχω διαβάσει το μάνγκα. Ποιός το σχεδιάζει?

 

Να και μια φορά που έπιασα το νόημα ενός τίτλου στα Γιαπωνέζικα. "Kaze" = άνεμος, εξ ου και Kamikaze = πνεύμα του ανέμου. :p

 

Dain-san

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεται κανείς να μάθει την προέλευση του όρου "Καμικάζε";Μ' αρέσει η Ιστορία... :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει και μένα η ιστορία θα προλάβω τον Blackcloak και θα σας το πώ εγώ! ΧΑΧΑΧΑ!

 

Λοιπόν η λέξη "καμικάζε" βγήκε απο ενα περιστατικό που έγινε το 1280 Ε.Κ.

Ποιό ήταν το περιστατικό; Μα βέβαια η μογγολική εισβολή στην Ιαπωνία.

Είχαν τόσα πολλά πλοία οι Μογγόλοι που η νίκη τους ήταν βέβαιη.

Τότε όμως κάτι έγινε...

Ένας φοβερός άνεμος φύσηξε ξαφνικά και κατέστρεψε τα πλοία των Μογγόλων αφήνοντας την Ιαπωνία ανέπαφη. Αυτόν τον άνεμο τον ονόμασαν 'Καμικαζε" όπου κάμι=θεός, πνεύμα και κάζε=άνεμος.

Αυτόν τον σωτήριο άνεμο προσπάθησαν να επικαλεστούν στον Β Παγκ. Πόλεμο.

Αυτή τη φορά όμως δεν τους γλύτωσε...

 

Παράξενο αλλά τώρα που το σκέφτομαι, θυμάμαι την προέλευση του Ακάθιστου ύμνου. Η εισβολή των Αβάρων και των Περσών το 626 στην Κων/πολη και η παρέμβαση της Θεοτόκου. Φαίνεται οτι εχουμε και μεις 'Καμικαζε'!

Link to comment
Share on other sites

Σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος! :thmbup:

 

Α!Και να μην ξεχνάμε την καταιγίδα που βούλιαξε όλα τα πλοία των Περσών κοντά στο Όρος Άθως όταν για πρώτη φορά εισέβαλλαν στην Ελλάδα(πρίν το Μαραθώνα).Πολλοί την απέδωσαν στον Ποσειδώνα τότε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λένε για όλες εκείνες τις ανεξήγητες καταστάσεις, που έσωσαν τον ελληνισμό την τελευταία στιγμή και θεωρήθηκαν επέμβασεις απο τους θεούς, πως ήταν απο όπλα της προηγμένης και μαζί παμπάλαιης τεχνολογίας που είχαν οι ιερείς στους ναούς και πως απο εκεί προέκυψε και η έκφραση ''ο απο μηχανής θεός''

Link to comment
Share on other sites

Sorry, Laas, αλλά θα διαφωνήσω: η έκφραση «από μηχανής θεός» έχει βγει από το θέατρο, στο οποίο προκειμένου να βγει στη σκηνή, ας πούμε, ο Δίας τον κατέβαζαν με γερανό. Από τότε ήθισται η σωτήρια επέμβαση κάποιου και η οποία δεν αναμενόταν (κλασσικό στοιχείο της τραγωδίας στο αρχαίο ελληνικό δράμα) ν' αποκαλείται κατ' αυτόν τον τρόπο.

 

Συνεχίζοντας τις διορθώσεις (πλάκα κάνω! μη :bangin: ), η λέξη kami, όπως και η περισσότερες ιαπωνιακές λέξεις, έχουν συνθετική ερμηνεία: σημαίνει εξίσου «θείο πνεύμα», «θεός», «θείος/θεία/θείο», κ.ά. Όταν αναφέρεται σε συγκεκριμένο θείο πνεύμα ή θεό ακολουθείται συνήθως από το μετάθεμα -sama, που αποδίδεται ως «άρχοντας» ("Robin Hood-sama!"). Άρα, kamikaze σημαίνει «θείος άνεμος».

Μην μπερδευτείτε καμιά ώρα άμα δείτε πολλά kami μαζεμένα στην ίδια ιστορία: η Ιαπωνία ήταν παραδοσιακά σιντωιστική.

 

Όσον αφορά το manga, το σχεδίαζε ο Miyazaki Hayao 4 χρόνια και είναι αρκετά διαφορετικό από την ταινία, η οποία βγήκε έπειτα από πίεση (από πολλά σημεία και για πολλούς λόγους) βασισμένη στον πρώτο χρόνο του manga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..