Jump to content

Φανταστικά Χρονικά


Recommended Posts

Μετά από χρόνο και πλέον κυκλοφόρησε το 10ο τεύχος των Φανταστικών Χρονικών. Τα ΦΧ εκδίδονται από την Αθηναϊκή Λέσχη Επιστημονικής Φαντασίας και διατίθενται προς 4.5 ?. Το νέο τεύχος είναι καλοδουλεμένο και μου άρεσε περισσσότερο από παλιότερα τεύχη. Έχει 90 σελίδες, δέσιμο κολλητό - ραφτό, ρεπορτάζ, άρθρα και διηγήματα. Αρχισυντάκτης ο παλιός αρχισυντάκτης του Απαγορευμένου Πλανήτη και έμπειρος μεταφραστής Χριστόδουλος Λιθαρής, υπεύθυνος για τη μορφή ο εκδότης Δημήτρης Αρβανίτης.

 

Ξεχώρισα:

Το αφιέρωμα στο Φεστιβάλ ΕΦ Ερμούπολης με ρεπορτάζ από το πρόσφατο 3ο φεστιβάλ και συνέντευξη των Δημήτρη Φύσσα (συγγραφέας), Χέντβινγκ Καρακούδα (συγγραφέας και μεταφράστρια), Δημήτρη Σπυρίδωνος (εκδότης και συγγραφέας).

Κριτικές παρουσιάσεις καινούργιων βιβλίων

Άρθρα για Πανώριο, Κινγκ, Σταρ Τρεκ (ακούει ο Σποκ;)

Διηγήματα. Πρόλαβα και διάβασα το διήγημα του Θεόφιλου Πασχαλίδη που μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε ούτε ως γραφή, ούτε ως ιδέα. Χωρίς να είναι κακό.

 

Αν διαβάζετε τα ΦΧ, γράψτε τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να διαβασω ΦΧ,αν και τωρα που το λες μου φαινεται οτι απλα δεν πηρα το τελευταιο τευχος.Πολυ συνεπεις οι τυποι στο ποσο τακτικα βγαζουν το περιοδικο ε?Α,ρε Ελλαδα!

 

Λοιπον,δυο λογακια γενικα για τα ΦΧ.Μου αρεσουν τα περισσοτερα αρθρα τους εκτος απο κατι καμμενα πχ για καποια κομικς που εβγαιναν οταν ο παππους μου πηγαινε δημοτικο.Δεν μου αρεσουν τα διηγηματα τοσο αλλα τα διαβαζω αφου συνηθως ειναι λιγοστα και δεν με κουραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Heiron ότι τους αδικείς. Λέσχη είναι, όχι εκδότες. Βγάζουν τεύχος όποτε μπορούν. Δεν είναι η κύρια απασχόλησή τους, δεν δουλεύει η ΑΛΕΦ γύρω από το περιοδικό. Μακάρι να έβγαινε συχνά βέβαια, μακάρι να είχαμε και άλλα έντυπα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτά τα άρθρα για "καμμένα" κόμικς ήταν που μ'άρεσαν και το ψιλοαγοράζω το περιοδικό. Και τα άρθρα γενικά είναι καλά, με μόνη εξαίρεση τα "νέα" που συνήθως είναι έξι μήνες παλιά ώσπου να βγει το περιοδικό και τα ξέρει και η κουτσή Μαριώ.

Γενικά όμως είναι καλό περιοδικό, το μόνο στο είδος του και γι'αυτό αξίζει να στηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω απο κακια(επεσες στον λιγοτερο συνεπη ανθρωπο του φορουμ βασικα!Διηγηματα καθυστερημενα,στησιμο σε ραντεβου-ρωτηστε τον Μελδοκιο-και αλλα πολλα φανερωνουν το ποιον μου!!!).Και οι ιδιοι αυτοσαρκαζονται για το ποσο τακτικα το εκδιδουν στο κατω κατω.Και οσο για τα καμενα κομικοαρθρα,προφανως δεν μου αρεσουν γιατι δεν ασχολουμαι.Παντως μου κανουν εντυπωση ποσο ψαγμενοι ειναι σε αυτον τον τομεα.

 

Το κακο ειναι πως τα ΦΧ ειναι αρκετα δυσευρετα.Απο Αγνωστη Κανταθ παιρνω αφου μονο εκει τα βρισκω εδω που τα λεμε.Και ναι,εννοειται συνολικα τα θεωρω αρκετα καλα εως πολυ καλα τα ΦΧ.Αλλιως θα επαιρνα μονο ενα τευχος η κανενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ανακοινώνω - σε παγκόσμια πρώτη - ότι το τεύχος 12 των Φανταστικών Χρονικών πρόκειται να κυκλοφορήσει οσονούπω. Και για να στηρίξω τα λεγόμενά μου ορίστε και το εξώφυλλό τους.

post-897-1247131504_thumb.jpg

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι περιέχει τις δηλώσεις γνωστού παράγοντα της εφ, ο οποίος όταν ρωτήθηκε τι έχει να δηλώσει για τα δεκάχρονα της ΑΛΕΦ απάντησε "

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι περιέχει τις δηλώσεις γνωστού παράγοντα της εφ, ο οποίος όταν ρωτήθηκε τι έχει να δηλώσει για τα δεκάχρονα της ΑΛΕΦ απάντησε "

 

Θα μάθουμε τελικά τι απάντησε ή όχι; Αλλά μάλλον μας κλάταρε το...ubuntu! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθουμε τελικά τι απάντησε ή όχι; Αλλά μάλλον μας κλάταρε το...ubuntu! :tease:

 

Θα μάθετε, θα μάθετε! Έχω inside information ότι το τεύχος βρίσκεται στο τυπογραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεται στο τυπογραφείο;Για τα Φανταστικά Χρονικά να υποθέσω ότι αυτό σημαίνει...καλά Χριστούγεννα; :tongue:

Πάντως καιρό έχω να τα τιμήσω.Αμα έχει κάτι ενδιαφέρον θα τσιμπήσω το επόμενο τεύχος(ή και κάνα παλιό).

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεται στο τυπογραφείο;Για τα Φανταστικά Χρονικά να υποθέσω ότι αυτό σημαίνει...καλά Χριστούγεννα; :tongue:

Πάντως καιρό έχω να τα τιμήσω.Αμα έχει κάτι ενδιαφέρον θα τσιμπήσω το επόμενο τεύχος(ή και κάνα παλιό).

 

Αν πας πάντως τα Χριστούγεννα θα είναι σίγουρα εκεί και το 13... οπότε θα χρειαστεί να πάρεις δύο τεύχη. Και φυσικά αυτό δεν είναι απλώς δέσμευση, είναι ΕΙΔΗΣΗ λέμε! Τα Φανταστικά Χρονικά θα βγαίνουν τακτικά (σίγουρα τακτικότερα από πριν...) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ε,όχι!ΟΧΙ!Αμα βγαίνουν τακτικά δεν θα είναι πλέον Φανταστικά Χρονικά. :bleh:

Σιγά σιγά θα ανακαινίσετε και την καλτ ιστοσελίδα της ΑΛΕΦ.Πού βαδίζουμε τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω και πάλι.

 

Η καλτ ιστοσελίδα παραμένει απείραχτη, αλλά η ΑΛΕΦ ενημερώνεται πια από το μπλογκ που είναι πιο μοντέρνο και από το Facebook.

 

Χάνονται οι παραδόσεις, χάνονται...

 

Τι κάνει το Τμήμα Διατήρησης Νεώτερων Μνημείων του Φανταστικού;

Υπάρχει κράτος;

Link to comment
Share on other sites

Η καλτ ιστοσελίδα παραμένει απείραχτη, αλλά η ΑΛΕΦ ενημερώνεται πια από το μπλογκ που είναι πιο μοντέρνο και από το Facebook.

 

το μπλογκ μιλάει για 20/7

 

Υπάρχει κράτος;

 

και αν ναι, πόσο μακριά βρίσκεται από δω; (χιλιομετρικά ή σε ώρες με τετράποδο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είτε το πιστεύετε είτε όχι, μόλις σήμερις αξιώθηκα ν' βυθίσω τα μυτερά δοντάκια μου στη γλυκιά σάρκα του "επιτέλους βγήκε!" 12ου τεύχους. Με μια πρόχειρη ματιά μέτρησα τουλάχιστον 5-6 αναφορές στο SFF.gr -και τις πιο πολλές δεν τις έχω γράψει εγώ :D . Υπάρχει ο χαιρετισμός του SFF.gr Founder Robin-Hood για τα 10 χρόνια της ΑΛΕΦ, ενώ σε κάποιο άλλο σημείο το φόρουμ αναφέρεται ως "επίσημο μέσο διαβούλευσης της κοινότητας για το ΦΕΦΕ και όχι μόνο". Με χαρά διαπιστώνω ότι η "πάντα επιθυμητή σύσφιξη των σχέσεων των χώρων του Φανταστικού" (δικό μου αυτό -το ομολογώ) προχωρεί κατ' ευχήν... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Απόλαυσα κι εγώ το 12ο τεύχος!

 

Ενδιαφέρον «αντιτόριαλ» στο οποίο ο Χριστόδουλος Λιθαρής εξηγεί τους λόγους που αποχωρεί από αρχισυντάκτης του περιοδικού. Ίντριγκες, πισωμαχαιρώματα, δολοπλοκίες και σφαγές, τίποτα από αυτά (που είχα φανταστεί), αλλά μια αληθινή ανθρώπινη διάσταση στην αγάπη και το μεράκι που απαιτείται για το αποτέλεσμα που κρατάμε στα χέρια μας και στο τίμημα που απομυζά από τον εκάστοτε αρχιερέα-ούφο. Χαίρε Χριστόδουλε! Μη μας φύγεις πολύ μακριά.

 

Ειδήσεις με αναγγελίες θανάτων, βραβεία Φ.Φ.Κ., βραβεία microγραφή, εκδηλώσεις με σχέση το φανταστικό και τον τρόμο, βιβλία, το «9», το 5ο ΦΕΦΕ και η Λέσχη Φίλων Κόμικς.

 

Μια καταγραφή των δραστηριοτήτων της ΑΛΕΦ από το 2007 μέχρι σήμερα, μόλις χορταστικά για να σου ανοίξουν την όρεξη γι αυτές που θα έρθουν.

 

Πλούσιο αφιέρωμα και αποχαιρετισμός στον μεγάλο Άρθουρ Κλαρκ από την Βάσω Χρήστου και τον Βαγγέλη Κρητικό.

 

Έξι σελίδες χαιρετιστήρια ραβασάκια για τα 10 χρόνια της ΑΛΕΦ, ίσως εκπλαγείτε να ανακαλύψετε και το δικό σας εκεί μέσα. Αν και τελείως στα απ’έξω των δέκα αυτών χρόνων, τις νοσταλγικές αναμνήσεις που ακολουθούν τις απόλαυσα όσο τίποτε άλλο στο παρόν τεύχος. Μας τα διηγούνται με τον ξεχωριστό τους τρόπο οι Βασίλης Καραβόλας, Δημήτρης Τσάλας και ο Γιώργος Κατσαβός. (Κάθε χρόνο απολαμβάνω τις πανέμορφες παρουσιάσεις του κυρίου Κατσαβού στα Φεστιβάλ της Σύρου, καθόλου τυχαία απόλαυσα κι εδώ το υπέροχο του χρονογράφημα. Ευχόμουν να ήμουν εκεί τότε.)

 

Και το πιο ζηλευτό κομμάτι, όχι του τεύχους μόνο αλλά της ίδιας της ΑΛΕΦ, η καταγραφή των Λογοτεχνικών Εργαστηρίων της ΑΛΕΦ (10ο – 13ο Εργαστήρι, 2007 – 2009) με πλούσια παραγωγή διηγημάτων. Σαν τους δικούς μας διαγωνισμούς εδώ στο sff, αλλά με ζωντανή παρέα, ποτά και μεζέδες. Λογοτεχνικά μυτίγκια δηλαδή.

 

Αν σας αρέσει ο Αλέκος Παπαδόπουλος τότε θα τη βρείτε με το στυλάτο του ρεπορτάζ για το SFF Rated – Athens, για 2008 και 2009. Οι συγκρίσεις μόνο ενθαρρυντικές είναι.

 

ΚΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ! ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ:

 

Τρία διηγήματα.

 

Ο Κώστας Γερογιάννης παίρνει το μετρό και μας ξαφνιάζει με πίνακες βγαλμένους μέσα από την πιο τρελή και παρανοϊκή φαντασία στο “Graffiti”. Η Βάσω Χρήστου τον συναγωνίζεται επάξια παίρνοντας τον ΗΣΑΠ με “Το Έκτο Βαγόνι”. Σιγουρευτείτε που ανεβήκατε γιατί δεν έχετε ιδέα που θα κατεβείτε. Ο πολύ γνωστός μας Κώστας Χαρίτος δίνει το παρόν με το επετειακό φλασάκι «Δέκα Έτη Φωτός ΑΛΕΦ» που διασκεδάζει επαρκώς την περίσταση.

 

Και αγαπητοί μου βιβλιοφάγοι σουφουφίτες, τα Χρονικά κλείνουν με λίστες top πωλήσεων από την Άγνωστη Καντάθ Θεσσαλονίκης, 9 Ρίχτερ Λαρίσης, Solaris Αθηνών... ακολουθούμενα από λίστα πρόσφατων κυκλοφοριών σε Ε.Φ. – Φάνταζυ και Τρόμο.

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ.

 

Οι Τέτη Θεοδώρου, Αντωνία Κατσαβού, Παναγιώτης Κούστας, Βαγγέλης Κρητικός, Μιχάλης Μανωλιός, Αλέκος Παπαδόπουλος, Κώστας Χαρίτος και Βάσω Χρήστου σας έχουν χορταστικές, αναλυτικές Βιβλιοπαρουσιάσεις! (17 βιβλία!)

 

Θα γλείφετε τα δάχτυλα σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έγκυρες πηγές -μα πολύ έγκυρες- αναφέρουν ότι ο τυπογράφος παραδίδει το 13ο τεύχος αύριο (2 Νοεμβρίου).

Λογικά θα πρέπει να είναι διαθέσιμο πολύ σύντομα μέσα στην εβδομάδα.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Το 13ο τεύχος ΦΧ είναι στα μανταλάκια και στα ράφια από χθες. Κοτσάρω και το εξώφυλλο που έχει φτιάξει ο Γιώργος (Rules!) Δημητρίου.

 

(Εdit: Άλλαξα το μικρό αρχείο που είχα βάλει χθες με μεγαλύτερο για να το βλέπετε καλύτερα)

post-897-12574097738_thumb.jpg

Edited by PiKei
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ στα χέρια μου, εδώ και εβδομάδα, και το ξεφυλλίζω αργά-αργά. Πολύ καλό όντως το εξώφυλλο (όπως πάντα), οι στάνταρ πληροφορικές ειδήσεις που μας υποδέχονται στα δικά μας (μετά το "αντιτόριαλ") και μετά μια ευχάριστη έκπληξη για ένα ευχάριστο ξεκίνημα: "Η Αλήθεια για τον Αρχιτεκτονικό Ρυθμό της Βασιλικής", το διήγημα του Δημήτρη Βανέλλη που σκόρπισε γέλιο στο Φεστιβάλ της Σύρου το 2008.

 

Ακολουθεί μια γεμάτη και ενδιαφέρουσα συνέντευξη με την ιταλίδα συγγραφέα Λίτσια Τροΐζι ("Το Χρονικό του Αναδυόμενου Κόσμου"). 29 χρονών και έχει εκδόσει κάπου δέκα βιβλία!

 

Η Κατερίνα Σουφατζόγλου μας ταξιδεύει λατρεμένα στην "Τρέλα του Twilight", από την ταινία στα βιβλία και από τα βιβλία στη μουσική της ταινίας ... ενώ η Δανάη Κατσαβού μας παρουσιάζει μια κάθε άλλο παρά λατρεμένη εικόνα για την τριπλή μεταφορά στην οθόνη του "I Am Legend" του Matheson. Την κύρια οργή της μαζεύει η τρίτη απόδοση με τον Will Smith.

 

Αφήνω σημάδι για το αφιέρωμα στη ζωή και το έργο του James G. Ballard, και θα επανέλθω.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Γιώργος Κατσαβός γράφει το ίδιο όμορφα με τις διαλέξεις που δίνει στο φεστιβάλ της Σύρου. Το άρθρο του για τον James G. Ballard ενημερωμένο και ψυχαγωγικό, απόλαυση στην ανάγνωση. Και έμαθα τόσα που δεν ήξερα.

 

Στην συνέχεια ο Δημήτρης Φύσσας προλογίζει ένα διήγημα του Καβάφη, "Εις το Φως της Ημέρας", που αγγίζει σχεδόν τον κόσμο του fantasy, αν δεν υπήρχε μόνο η ατολμία του ήρωα του. Η υπόσχεση του παραμυθιού στην ιστορία θυμίζει έντονα το ξεκίνημα του Αλαντίν με το μαγικό λυχνάρι.

 

Ακολουθεί άρθρο του Σπύρου Κίντζιου με την «Νανοτεχνολογία στα Κόμικς». Όταν οι χάρτινοι ήρωες ενσαρκώνουν τις μεγάλες προσδοκίες της επιστήμης…

 

Η Βάσω Χρήστου μας συστήνει δύο συνάδελφες της πένας από το εξωτερικό, την Ανν ΜακΚάφρεϊ (“Dragonriders of Pern”) και την Μάριον Ζίμερ Μπράντλεϋ (“Mists of Avalon”).

 

Ο Αλέξανδρος Γιοχάλας εξερευνάει εκείνα τα βιβλία όπου το παράξενο, το αλλιώτικο και το άλλο έρχεται και πέφτει στα μούτρα της ανθρώπινης περιέργειας, δημιουργώντας συθέμελες αλλαγές και αναταράξεις. Χορταστικές παρουσιάσεις των: H.G. Wells: “The Star” (1897), “The War of the Worlds” (1898), Philip Wylie και Edwin Balmer: “When Worlds Collide (1933), Robert A. Heinlein: “The Puppet Masters” (1951), John Wyndham: “The Day of the Triffids” (1951), Arthur C. Clarke: “Childhood’s End” (1953), “Rendezvous With Rama” (1974), Richard Matheson: “I Am Legend” (1954), Fritz Leiber: “The Wanderer” (1965), Gregory Benford: “Timescape” (1980), Greg Bear: “Eon” (1985), “Eternity” (1988), “Forge of God” (1987), “Anvil of Stars” (1992), “Darwin’s Radio” (1999), “Darwin’s Children” (2003), “Blood Music” (1985), Fred Saberhagen: “Berserkers” (1963-2005) και Octavia Butler: “Dawn” (1987), “Adulthood Rites” (1988), “Imago” (1989).

 

Αφήνω σημάδι στο πρώτο μέρος του «Η Μορφή του Βρικόλακα στην Πεζογραφία» του Ηλία Χουντάλα, που με ενδιαφέρει πολύ σαν θέμα, και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Από τον Πολιντόρι ως τον Στόκερ, ο Ηλίας Χουντάλας μελετάει την «Μορφή του Βρικόλακα στην Πεζογραφία» τονίζοντας όλες εκείνες τις τάσεις που διαμορφώθηκαν τόσο νωρίς, ψήγματα των οποίων εμφανίζονται και σήμερα, ως μοντέρνα! Ένα χορταστικό και πληροφορικό άρθρο.

 

Η ΑΛΕΦ συναντά το ΒιβλιοΚαφέ Έναστρον, και το ΒιβλιοΚαφέ Έναστρον έχει στενή επαφή ζεστού τύπου με την ΑΛΕΦ, και τα μη σάικο μέλη της. Η Έφη Πιζά-Σκύφα μας προδιαθέτει ευχάριστα στο να γνωρίσουμε αυτόν τον τόπο σύντομα, εμείς οι όποιοι καθυστερημένοι. Η Φαντασία και η Αντεξουσία.

 

Και η συντακτική ομάδα του περιοδικού μας υπενθυμίζει πως πέρασαν κιόλας 40 χρόνια από τη στιγμή που ο άνθρωπος πάτησε στο φεγγάρι. Τι αλλαγές γνωρίσαμε έκτοτε; «Ένα φεγγαράκι είχαμε, μας το πάτησαν κι αυτό. Για τι θα τραγουδάμε τώρα;» Ποιος ή ποια το είπε αυτό; Δείτε το στο αρθράκι.

 

Η Άγνωστη Καντάθ, η Πρωτοπορία και το Solaris μας δίνουν τα τοπ του φανταστικού, ακολουθούν οι Πρόσφατες Κυκλοφορίες ΕΦ/Φάνταζυ/Τρόμου και οι Άσπα Ανδρέου, Κώστας Γερογιάννης, Δανάη Κατσαβού, Αντωνία Κατσαβού, Μιχάλης Μανωλιός και η Βάσω Χρήστου μας κάνουν αναλυτικές Βιβλιο-Παρουσιάσεις των: Αβραάμ Κάουα, Το Ασήμι που Ουρλιάζει – Νίκος Βλαντής, Λήθη – Αντώνης Κρύσιλας, Το Στόμα του Διαβόλου – Πέτρος Τσαλπατούρος, Έλος – Jonathan Lethem, Όπλο Μετά Μουσικής – Scott Sigler, Ιός – Κωνσταντίνος Μίσσιος, Ο Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί – Γιάννης Πλιώτας, Το Βασίλειο της Αράχνης, Βιβλίο Πρώτο – Τζάστιν Σόμπερτ, Βαμπιρατές: Οι Δαίμονες του Ωκεανού και Η Παλίρροια του Τρόμου – James Graham Ballard, Κρυστάλλινος Κόσμος, Χ.Φ. Λάβκραφτ, Υπερφυσικός Τρόμος στη Λογοτεχνία – Charlie Huston, Ήδη Νεκρός, Martin Millar, Κάλιξ η Γυναίκα Λυκάνθρωπος.

 

Άντε για τα Φανταστικά Χρονικά νούμερο 14...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό να διευκρινιστεί εκ μέρους του ΔΣ της ΑΛΕΦ, ότι, αντίθετα με τις φήμες που κυκλοφορούν, η Λέσχη δεν (αρνητικό) κόβει κονδύλι διαφήμισης για κάθε τεύχος των Φανταστικών Χρονικών στον Ντίνο... laugh.gif thmbup.gif Φυσικά, όμως έχει την αγάπη μας -είναι τζάμπα βέβαια, αλλά κάτι είναι κι αυτή.friends.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει κι η διαφήμιση της Mastercard, μόνο η αγάπη είναι ανεκτίμητη. Όλα τα υπόλοιπα τοκίζονται γερά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..