Jump to content

Φτιαχτές Γλώσσες


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι τα γερμανικά "βασίστηκαν" στα ελληνικά και τα λατινικά... Απλώς ανήκουν στην ίδια γλωσσική ομάδα, όπως και οι περισσότερες σύγχρονες ευρωπαϊκές γλώσσες. Γι'αυτό και υπάρχει σύνδεση.

Με αυτή μου την παρατήρηση ήθελα να πω πως τα γερμανικά (δια)μόρφωσαν τη γραμματική και το συντακτικό τους γύρω από τα ελληνικά και λατινικά όμοιά τους. Παραδείγματος χάριν, τα γερμανικά έχουν πτώσεις.

 

Και κατά κάποιον τρόπο τα στοιχεία που έχουν τα γερμανικά έχουν (δια)μορφωθεί από τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά, κατά τον ίδιο τρόπο που το ελληνικό αλφάβητο δεν είναι εφεύρεση των αρχαίων ελλήνων αλλά εξέλιξη μιας υπάρχουσας εφεύρεσης.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχη, ναι. Ειδικά αν κατεφέρεις να χρησιμοποιείς λέξεις, ήδη υπάρχουσες, αλλά να εμβαθύνεις στη σημασία τους. Κάθε λέξη, πιστεύω, μπορεί να έχει πολλά νοήματα (όπως και είχε, στην πορεία της εξέλιξής της) και το πολύ ωραίο είναι να κάνεις χρήση πολλών από αυτά, ακόμα και ταυτόχρονα.

 

Από αυτή την άποψη μπορεί κανείς στην ουσία να "δημιουργήσει" μία τελείως διαφορετική γλώσσα (έστω και αν αυτό γίνει μόνο σε νοηματικό επίπεδο) χρησιμοποιώντας καθημερινές λέξεις τις οποίες έχει αλλάξει. Ή, για να μην το παρατραβάμε, να χρησιμοποιεί πότε-πότε εναλλακτικές σημασίες στις λέξεις του. Προσωπικά, όταν γράφω κάτι, ρίχνω πολύ μεγάλο βάρος στις κατάλληλες λέξεις (πράγμα που επίσης αρκετές φορές είναι ανασταλτικός παράγοντας στην ολοκλήρωση ενός κειμένου' βλέπε δε βρίσκω τη λέξη που θέλω, όσο και να σπάω το κεφάλι μου).

 

Βέβαια δεν είμαι με καμία δύναμη κατά της επινόησης νέων γλωσσών, ακόμα και σε μεγάλο "βάθος", και μάρτυς μου η αγάπη που έχω στα δημιουργήματα του Tolkien. Οπότε μάλλον η γλωσσολογία με ενδιαφέρει αρκετά. Ελπίζω να καταφέρω μετά τη σχολή μου να σπουδάσω κάτι σχετικό... Και μετά να σπουδάσω και ψυχολογία... Και μετά ξύπνησα. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να σπουδάσω γλωσσολογία αλλά τώρα είναι λίγο αργά... Έπρεπε να είχα πάει στην θεωρητική κατεύθυνση αντί για τεχνολογική... αλλά τι να κάνουμε :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..