Jump to content

Μη ανθρωποειδείς χαρακτήρες


The Blackcloak
 Share

Recommended Posts

Όλοι μας ξέρουμε ότι το Φάνταζυ είναι γεμάτο από μή-ανθρώπινους χαρακτήρες, ακόμα και ήρωες:ξωτικά, νάνοι, γνώμοι κτλ...Όμως γενικά όλες οι παραπάνω φυλές έχουν πάνω κάτω ανθρώπινη εμφάνιση και βασικά ανθρώπινες συνήθειες(δηλ., δε συνηθίζουν να τρώνε σκαθάρια ή ωμό κρέας, συνήθως μετακινούνται περπατώντας και αν σε συναντήσουν υπό φυσιολογικές συνθήκες θα σου μιλήσουν και δε θα προσπαθήσουν να σε πετρώσουν).Φυσικά υπάρχουν και τέρατα που θα προσπαθήσουν να ελέγξουν το μυαλό των θυμάτων τους, να τους ρουφήξουν το αίμα κτλ.Όμως σπάνια είναι κεντρικοί χαρακτήρες...Συνήθως είναι απλά εμπόδια, τα οποία ο ήρωας πρέπει να σφάξει/αποφύγει κτλ.Επιπλέον, ακόμα και όταν είναι χαρακτήρες συμπεριφέρονται βασικά ανθρώπινα.Εγώ πάντα ήθελα να γράψω μια σοβαρή ιστορία με ήρωα ένα μη-ανθρωποειδές πλάσμα.Για την ακρίβεια το έχω ήδη επιχειρήσει μια φορά στο παρελθόν(στα 10 μου, όταν είχα ξεκινήσει ένα βιβλίο με ήρωα ένα νεαρό Γρύπα(Γκρίφιν), το οποίο σταμάτησα γύρω στο 4ο κεφάλαιο γιατί μου φάνηκε πολύ παιδικό και κάπως "ψεύτικο")... Εσείς;Θα γράφατε μια ιστορία με ήρωα ένα μονόκερο, έναν δράκο ή κάποιο άλλο περίεργο πλάσμα, δικής σας επινόησης...Πως θα θέλατε να δείτε μια τέτοια ιστορία;Τι είδους χαρακτηριστικά θα έπρεπε να δώσει κανείς στο πλάσμα, ωστέ να μη συμπεριφέρεται "ανθρώπινα', αλλά ταυτόχρονα να είναι ενδιαφέρων ήρωας για ιστορία;...Πείτε ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Δεν ξέρω αν θα είχε ενδιαφέρον να γράψω για κάτι που δεν είναι κατά βάση άνθρωπος. Μπορεί να έχει διαφορετικές συνήθειες από άνθρωπο --όπως, πχ, οι Μαγκραθμέλιοι, για τους οποίους είχα γράψει στον Άρμπεναρκ (και οι οποίοι, κυρίως, αναλύονται από τον 3ο τόμο της Επιστροφής των Θεών και ύστερα)--, αλλά, αν δεν έχει και κάποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά, τι να γράψεις; Δηλαδή, αν είναι σαν ζώο, μάλλον, τρεις σκέψεις θα έχει στο μυαλό του: επιβίωση -- τροφή -- αναπαραγωγή (αν είναι η κατάλληλη εποχή του χρόνου :-Ρ). Επομένως, χάνει το ενδιαφέρον του. Μέρος του ενδιαφέροντος των ανθρώπων, ή των ανθρωποειδών πλασμάτων, είναι οι κοινωνικές καταστάσεις που διαδραματίζονται, και η ψυχολογική βία που ασκείται στο άτομο από όλες αυτές τις καταστάσεις, είτε πρόκειται για μια δεξίωση στην Αυλή είτε μια πολιορκία.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι και ένα τελείως εξωτικό πλάσμα δε θα έχει καθόλου ενδιαφέρον. Αλλά για πόσο θα σε κρατήσει; Πόσα πράγματα θα έχεις να γράψεις γι'αυτό; Ο άνθρωπος είναι το μόνο "ζώο" που ξέρω μέχρι στιγμής το οποίο έχει τόσες πολλές διανοητικές δυνατότητες...

 

Διανοητικές δυνατότητες που, κατά κύριο λόγο, τον βάζουν σε μπελάδες. Και για τους μπελάδες γράφεις σε μια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα ότι θα μπορούσες να πάρεις ένα κατα βάση ανθρώπινο χαρακτηριστικό(π.χ. απληστία) να το θέσεις σε υπερβολικό(εξωανθρώπινο) βαθμό και να το παρουσιάσεις ώς αυτοσκοπό της ζωής του πλάσματος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Και φυσικά κανείς δε λέει πως δε θα υπάρχουν ΚΑΙ ανθρώπινοι χαρακτήρες στην ιστορία και βάσει της αντιδιαστολής μεταξύ αυτών και του πλάσματος, θα φωτίζεται καλύτερα ο χαρακτήρας του.Αλλά πρωταγωνιστής θα παραμένει το πλάσμα...Δηλαδή θα βλέπουμε τους ανθρώπινους χαρακτήρες μέσα από τα δικά του μάτια, αντίθετα απ' ότι συνήθως...Και θα το ακούμε να διατυπώνει κρίσεις για αυτούς, με βάση τη δική του φύση...Δε λέω ότι είναι εύκολο έργο...Κι εγω μόνο μερικές ιδέες έχω πάνω σε αυτό.Έχω ξεκινήσει μια ιστορία στην οποία πρωταγωνιστεί ένα πλάσμα που ξεκινά ως(κατά κύριο λόγο) άνθρωπος, αλλά στην πορεία σιγά σιγά μεταμορφώνεται(όχι σε απέθαντο πλάσμα).Νομίζω ότι το θέμα της Μεταμόρφωσης μπορεί να γίνει πολύ ενδιαφέρον αν κανείς το πιάσει με προσοχή...Και αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα.Δεν ξέρω κατά πόσο θα το πετύχω.Αλλά είναι και η πρώτη μου φορά, οπότε δεν περιμένω κάποιο αριστούργημα.Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Στον κόσμο που φτιάχνω έχω βάλει και μία φυλή γατανθρώπων (η άΠΕΙΡΗ απογοήτευση όταν διαπίστωσα πόσοι έχουν κάνει το ίδιο... :crybaby: ), οι οποίοι είναι φιλήδονοι, ευκίνητοι, κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Blackcloak, αν μιλάμε για Μεταμόρφωση, είναι διαφορετική περίπτωση. Γιατί πρόκειται για έναν άνθρωπο που, σιγά-σιγά, γίνεται "κάτι άλλο", οπότε, πάλι, ασχολούμαστε με κάτι κατά βάση ανθρώπινο, ουσιαστικά, ή που, τουλάχιστον, έχει κάποια ανθρώπινα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στην πορεία χάνει τα χαρακτηριστικά αυτά και παίρνει κάποια άλλα.Και θα έρθει πιθανώς κάποια στιγμή στην ιστορία απ' την οποία κι έπειτα θα περιγράφεις κάτι που δεν είναι πια άνθρωπος(δεν μιλάω για περιπτώσεις λυκανθρώπων κτλ., μιλάω για κάποιον που έχει επιλέξει το μονοπάτι του και τελικά μεταμορφώνεται μόνιμα σε κάτι άλλο).Εμένα αυτή η περιγραφή μ' ενδιαφέρει.Αυτή τη στιγμή...Επέλεξα να γράψω για έναν άνθρωπο που μεταμορφώνεται, γιατί σκέφτηκα πως έτσι θα αναδειχθεί καλύτερα(μέσω αντιθέσεων) το πλάσμα στο οποίο αλλάζει.Στην αρχή είχα σκεφτεί να γράψω για ένα τελείως μη ανθρώπινο πλάσμα.Συνειδητοποίησα όμως ότι θα ήταν βολικότερο να το γράψω έτσι όπως τώρα, γιατί ταίριαζε καλύτερα στις ανάγκες της συγκεκριμένης ιστορίας... και επειδή (για την ώρα)είναι πιο εύκολο να γράψω έτσι.Δεν έχω και φοβερή εμπειρία, όπως προείπα.

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Στον κόσμο που φτιάχνω έχω βάλει και μία φυλή γατανθρώπων (η άΠΕΙΡΗ απογοήτευση όταν διαπίστωσα πόσοι έχουν κάνει το ίδιο... :crybaby: ), οι οποίοι είναι φιλήδονοι, ευκίνητοι, κ.λ.π.

 

Βασικά, στον δικό μου έχω βάλει πολλές φυλές ανθρωπόμορφων ζώων, με άλλες μορφές και δυνάμεις, ανάλογα με το από που προέρχονται....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Yparxoyn dio teina

>an h mi an8ropini fili einai katwteris dianoisis apo tous an8rwpous<h paremferous> einai efikto na perigrapseis kati tetoio afou 8a einai kata bash an8rwpinoi

>an oi xarakthres einai tou stil aliens h 3wtika 3000 xrwnwn einai plewn tromera dyskolo na tous symperilabeis ws basikous xaraktires afou de mporoun plewn na einai konta sto an8rvpino stoixeio. Ws deytereyontes isws.

Exw prospa8isei ston kosmo pou grafw na parousiasw kapoia arxaia gegonota apo th skopia mias fylis pou prohgeitai twn an8rwpwn kai twn 3wtikwn kai prepei na epistrateusw oli mou th fantasia gia na dhmiourgisw mia toso "e3wtikh" gia mena koinwnia afou den diakatexontai apo an8rwpina pa8i kai synais8hmata

Link to comment
Share on other sites

Βάρδος:

Μέρος του ενδιαφέροντος των ανθρώπων, ή των ανθρωποειδών πλασμάτων, είναι οι κοινωνικές καταστάσεις που διαδραματίζονται, και η ψυχολογική βία που ασκείται στο άτομο από όλες αυτές τις καταστάσεις, είτε πρόκειται για μια δεξίωση στην Αυλή είτε μια πολιορκία.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι και ένα τελείως εξωτικό πλάσμα δε θα έχει καθόλου ενδιαφέρον. Αλλά για πόσο θα σε κρατήσει; Πόσα πράγματα θα έχεις να γράψεις γι'αυτό; Ο άνθρωπος είναι το μόνο "ζώο" που ξέρω μέχρι στιγμής το οποίο έχει τόσες πολλές διανοητικές δυνατότητες...

 

Διανοητικές δυνατότητες που, κατά κύριο λόγο, τον βάζουν σε μπελάδες. Και για τους μπελάδες γράφεις σε μια ιστορία.

 

Aν προσπαθήσεις όμως να γράψεις για κάποια πλάσματα τα οποία είναι πολύ περισσότερο ευαίσθητα από τους ανθρώπους; Με πολύ περίεργο ψυχισμό και αντιδράσεις, σκέψεις κτλ. Δε θα ήταν ενδιαφέρον αυτό; (Αν προσπαθήσεις, ας πούμε, να γράψεις για το πώς θα έπρεπε να συμπεριφέρονται οι Μελνιμπόνιοι του Μούρκοκ οι οποίοι υποτίθεται ότι είχαν αφάνταστα μεγάλη ευφυϊα; Αν δεν έγραφε ότι ήταν τόσο έξυπνοι, δε θα το καταλάβαινα με τίποτα από το κείμενο πάντως.)

Link to comment
Share on other sites

Βάρδος:

Aν προσπαθήσεις όμως να γράψεις για κάποια πλάσματα τα οποία είναι πολύ περισσότερο ευαίσθητα από τους ανθρώπους; Με πολύ περίεργο ψυχισμό και αντιδράσεις, σκέψεις κτλ. Δε θα ήταν ενδιαφέρον αυτό; (Αν προσπαθήσεις, ας πούμε, να γράψεις για το πώς θα έπρεπε να συμπεριφέρονται οι Μελνιμπόνιοι του Μούρκοκ οι οποίοι υποτίθεται ότι είχαν αφάνταστα μεγάλη ευφυϊα; Αν δεν έγραφε ότι ήταν τόσο έξυπνοι, δε θα το καταλάβαινα με τίποτα από το κείμενο πάντως.)

 

Όπως λέω και παραπάνω, αν κάτι έχει έστω και κάποια σχέση με τον άνθρωπο, πάντα έχει ενδιαφέρον. Όπως όταν είχα γράψει για τους Μαγκραθμέλιους στον Άρμπεναρκ. Είναι δαιμονάνθρωποι, οπότε έχουν κάποια ανθρώπινη πτυχή ενώ, συγχρόνως, έχουν και άλλες τάσεις, που ένας άνθρωπος δεν κατανοεί. Αυτό είναι, πιστεύω, ενδιαφέρον, γιατί καταδύεσαι στην ψυχοσύνθεση ενός διαφοροποιημένου όντος.

 

Αλλά, αν το ον είναι, ας πούμε, ένας σκύλος, και δεν χρησιμοποιήσεις ανθρωπομορφισμό (όπως κάνουμε, πχ, στις ιστορίες με γάτες, κακή ώρα :-Ρ), τότε δεν έχεις και πολλά να γράψεις. Τουλάχιστον, εγώ δε θα είχα και πολλά να γράψω. Γιατί, κατά βάση, ένα τέτοιο πλάσμα έχει τρία πράγμα στο μυαλό του: επιβίωση, φαγητό, αναπαραγωγή. Δεν έχει αυτό που λέμε "κοινωνικότητα" (με την ευρύτερη έννοια), ούτε ψυχοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"έχω βάλει και μία φυλή γατανθρώπων (η άΠΕΙΡΗ απογοήτευση όταν διαπίστωσα πόσοι έχουν κάνει το ίδιο... "

 

Καλα...δεν εβλεπες Θαντερκατς???

 

Βασικα σε μια φυλη οπως οι Μελνιμπονιοι(που δεν ηταν και τοσο πανεξυπνοι,απλα ταν πιο εξελιγμενοι και πιο μοχθηροι απο τους ανθρωπους),τα ξωτικα,οι νανοι κτλ δεν χρειαζεται να βαλει κανεις εντελως ξενα χαρακτηριστικα.Αφου ειναι ανθρωποειδδη οντα που γεννηθηκαν και εξελλιχθηκαν σε περιββαλον ιδιο με την ανθρωπινη φυλη.

Η πραγματικη προκληση ειναι μαλλον οι εξωγηινοι ή δαιμονες αλλης διαστασης αν θελετε.Εκει εισαι ελευθερος να βαλεις πολλα τρελα αλλα και οτι ανθρωπινο βαλεις θα χτυπα ψιλοασχημα.Δε θα ειναι και πολυ ρεαλιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόκληση είναι να φτιάχνεις παντοδύναμα όντα που να μην είναι φτιαγμένα σύμφωνα με κάποια ανθρωποκεντρική αντίληψη, να μην είναι γελοία και να μπορεί γενικά να τα πάρει κανείς στα σοβαρά, και να μπορεί κατανοήσει τον τρόπο ύπαρξής τους, χωρίς όμως να παραείναι οικείος αυτός ο τρόπος ύπαρξης/σκέψης/δράσης. Για θεότητες μιλάω, ή δαίμονες, ή τέτοια 'ανώτερα', τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε μια τέτοια φυλή στο Star Trek, Deep Space Nine. Ήταν οι φύλακες της "σκουληκότρυπας", του τρόπου που μπορούσαν να πάνε στο τρίτο τεταρτιμόριο του γαλαξία σε μικρό χρονικό διάστημα. Δεν παρουσιάζονται πολλές φορές, αλλά αναφέρεται ότι δεν είχαν γραμικότητα στον τρόπο που βλέπανε τον χρόνο και επειδή ζούσαν σε άλλη διάσταση έπαιρναν μορφές οικίες πρως τον συνομιλητή τους. Και κατα γενική ομολογία ήταν πανίσχυρες. Γενικά είναι δύσκολο να γράψεις για μια τελείως διαφορετική φυλή. Θα πρέπει να δημιουργήσεις καινούργιους κανόνες και συνήθειες, που δεν θα ακούγονται γελείες... Παράδειγμα, ένα παιδί είχε κάνει μια φυλή ξωτικών, που μετέδιδαν το σπέρμα στη μήτρα του θυληκού με ένα... φιλί. Πιστέψτε με το θέαμα δεν ήταν το καλύτερο που θα μπορούσα να σκεφτώ... Πολύ ζουμί ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

Για να πεις μια ιστορια σε εναν ανθρωπο, δεδομενου οτι εισαι κι εσυ ανθρωπος (η μηπως κανω λαθος;), αυτο που σε νοιαζει ειναι τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα του. Με το να δειξεις τις διαφορες με τους ανθρωπους, αυτο που σε νοιαζει ειναι το ανθρωπινο αυτο χαρακτηριστικο, που στη φυλη αυτη ειναι διαφορετικο, και σχολιαζεις το χαρακτηριστικο αυτο αν σε ενδιαφερει, δειχνεις πως θα μπορουσε να ειναι αλλιως, τι σημασια και αποτελεσμα εχει στη ζωη μας. Η απλα εντεινεις ενα εξισου ανθρωπινο χαρακτηριστικο - ειτε ειναι εξυπναδα η ελλειψη αυτης (αναλογως και πως την οριζεις η σε ποια στοιχεια της κανεις focus) ειτε ειναι καποιο αλλο κοινωνικο χαρακτηριστικο της φυλης αυτης η καποιος τροπος σκεψης, που θα μπορουσε ακομα και για καποιον ανθρωπο να ειναι εξισου σημαντικος. Η αν μιλαμε για ανθρωπομορφα ζωα, βλεπεις πως ενα η περισσοτερα χαρακτηριστικα ενος ζωου θα εκφραζονταν σε καποιον ανθρωπο η στην ανθρωπινη κοινωνια. Ειμαστε ανθρωποκεντρικα οντα αλλωστε εμεις οι ανθρωποι.

 

Οποτε ναι, τα χαρακτηριστικα μιας φυλης που "δεν ειναι ανθρωποι" τα οριζει ο συγγραφεας, με τα σημεια που θελει να θιξει να τα επιλεγει ο ιδιος, για καποιο λογο. Ειναι πιο ευκολο πιστευω να κανεις κατι τετοιο, παρα πχ να γραψεις για μια υπαρχουσα ομαδα ανθρωπων που εχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα και απαιτει ερευνα για να μη σε πουν βλακα. Ποσο μαλλον το να γραψεις εναν χαρακτηρα που ειναι πιο εξυπνος πχ απο σενα, πιο χαζος, πιο συναισθηματικος η πιο "κρυος", υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι και το εργο σου θα συγκριθει με αυτους για το ρεαλισμο του.

Και τα χαρακτηριστικα αυτα της φυλης που εφηυρες ειναι στο χερι σου και ειναι arbitrary, και υποτιθεται οτι εχεις σκεφτει πως θα τα παρουσιασεις και γιατι. Δεν ξερω αν θα εγραφα κατι για μη-ανθρωπινη φυλη (εξαρταται βεβαια και τι οριζει κανεις ως τετοια) αλλα για να το κανω θα επρεπε να εχω εναν λογο, κατι να θιξω.

 

Ακομα και τον Θεο πχ, ανθρωποκεντρικα τον αντιλαμβανομαστε, δινουμε ανθρωπινα χαρακτηριστικα σε κατι για να μιλησουμε γι αυτο και για τη συμπεριφορα του, ποσο μαλλον για να μας νοιαξει τι ειπε και τι εκανε. Γιαυτο κανεις ως τωρα δεν εχει γραψει για "πιστευτους" εξωγηινους πχ, νοημονες, που να σκεφτονται ομως με ΑΛΛΗ λογικη. Με ζωα μπορουμε ευκολα να τους αντιστοιχησουμε, αλλα με "αλλη λογικη" πως θα σκεφτουμε; 1+1=38; Since when?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..