Jump to content

Golden Age Comics δωρεάν.


Oberon
 Share

Recommended Posts

Στο παρακάτω site Θα βρείτε έτοιμα για download πάνω από χίλια παμπάλαια κόμικς από τις δεκαετίες 30-40-50.

Πασίγνωστα κόμικς για τους "ειδικούς", που κοστίζουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες δολλάρια στη συλλεκτική αγορά συχνά με κλασσικούς και γνωστούς χαρακτήρες. Όμως είναι και τόσοι μα τόσοι άλλοι άγνωστοι σε μας αλλά όχι λιγότερο γοητευτικοί!

 

Το download είναι νόμιμο μια που έχουν περάσει τουλάχιστον 50 χρόνια από τότε που βγήκαν, και το copyright δεν έχει ανανεωθεί.

Πολλά από αυτά τα κόμικς έβγαιναν από εκδοτικούς οίκους που έκλεισαν οι περισσότεροι, σχεδόν δια της βίας, στα μέσα των 50ς όταν έγινε υποχρεωτικός ο "Κώδικας", δηλαδή το σημάδι της αυτολογοκρισίας που επιβλήθηκε στα Αμερικανικά κόμικς εξ αιτίας ενός γελοίου βιβλίου, του "Seduction of the Innocent" που έκανε τεράστια αίσθηση στην "Μακαρθική" Αμερική της εποχής, μια που έλεγε πως ουσιαστικά τα κόμικς έφταιγαν για την άνοδο της εγκληματικότητας ανάμεσα στους ανήλικους.

 

Όχι πως τα κόμικς είχαν τόση βία όση σήμερα, το αντίθετο μάλιστα, αλλά όταν ένας άσημος συγγραφέας/γιατρός αναζητά τρόπους πλουτισμού και φήμης, ενώ ο λαός (και όχι μόνο ο Αμερικανικός) αναζητά έναν αποδιοπομπαίο τράγο στον οποίο να φορτώσει τους δικούς του φόβους και τις δικές του ευθύνες, ο τρόπος για τον ένα και ο "τράγος" για τους άλλους βρίσκεται εύκολα.

 

Όπως και να έχει, τα κόμικς στο site αυτό μπορεί να είναι Τρόμου, Μυστηρίου, Αστυνομικά, Εξωτικές Περιπέτειες, Ζουγκλολογικά, Western, Υπερήρωες, Μυθολογικά, Κωμικά, Καρτούν και φυσικά....φυσικά Επιστημονικής Φαντασίας!

Δεν μπορώ να αντισταθώ σ'αυτά τα παλιά υπέροχα κόμικς, στην ατμόσφαιρά τους, στην αίσθηση του "future's past", στην εθιστικότατη "μυρωδιά της Σαρσαπαρίλλα".

 

Συστήνω ειδικά τη σειρά Planet Comics την οποία έχω κατεβάσει όλη!! Old style sci-fi, space opera, science fantasy at its best! :thumbsup:

 

Πρέπει να εγγραφεί κάποιος πρώτα (δωρεάν είναι) και επιτρέπεται μέχρι 1GB download την ημέρα, αλλά αν σας αρέσουν αυτά τα κόμικς, το site αυτό είναι πραγματικός θησαυρός!! Iδού και το λίνκιον:

 

http://goldenagecomics.co.uk/

 

Και αν έχετε κέφι, συζητάμε και για ό,τι έχει κατεβάσει ο καθένας. Thanks στη Ναρουάλις που με το τόπικ της για τον Edgar Rice Burroughs μου θύμησε και αυτό το θαυμάσιο site! :)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορείς να μαντέψεις, εγώ και μερικοί άλλοι (*γκουχ*month*γκουχ*) θα κατεβάσουμε ΤΑ ΠάΝΤΑ! :D

 

Επιστρέφω με νεώτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι αρχή των 50ς είναι Month. Όχι 60ς. Έχει όμως πολλά άλλα με γνωστούς χαρακτήρες, όπως τη Sheena και τον Captain Marvel (Shazam) κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε hardcopy κάποια τεύχη του John Carter, Warlord of Mars, ωραίο σχέδιο-μέτριο σενάριο, αλλά νομίζω ότι είναι του '75. Θα το ψάξω πάντως! Αξίζει τον κόπο. Thanks Dain!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι πράγματι του 75 περίπου. Έχω μερικά τεύχη επίσης, και συμφωνώ με το σχόλιό σου. Πάντως σε όσους αρέσουν οι ήρωες σε στυλ Flash Gordon δε θα απογοητευτούν με τα κόμικς που υπάρχουν για κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους

 

αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει από που μπορώ να κατεβάσω το αρχείο

το οποίο χρειάζομαι για να ανοίξω cbz αρχεία της goldenagecomics

 

ευχαριστώ

 

Νίκος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα με τα οποία μπορείς να ανοίξεις αρχεία .cbr ή .cbz αλλά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το CDisplay (thanks Nihilio) το οποίο σου επιτρέπει να διαβάσεις κάθε κόμικ χωρίς αποσυμπίεση! Να το site για download

 

http://www.geocities.com/davidayton/CDisplay

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα με τα οποία μπορείς να ανοίξεις αρχεία .cbr ή .cbz αλλά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το CDisplay (thanks Nihilio) το οποίο σου επιτρέπει να διαβάσεις κάθε κόμικ χωρίς αποσυμπίεση! Να το site για download

 

http://www.geocities.com/davidayton/CDisplay

 

ευχαριστώ

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

You're welcome. Αφού μάλιστα είσαι και φαν του Παράξενου Αδάμ, όπως και γω, σίγουρα θα σ'αρέσουν πολλά από αυτά τα κόμικς (αν και είναι πριν την εποχή του Αδάμ όλα). Πάντως σίγουρα ο Παράξενος Αδάμ θα ήταν σαν στο "σπίτι" του σε πολλά από αυτά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα με τα οποία μπορείς να ανοίξεις αρχεία .cbr ή .cbz αλλά θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το CDisplay (thanks Nihilio) το οποίο σου επιτρέπει να διαβάσεις κάθε κόμικ χωρίς αποσυμπίεση! Να το site για download

 

http://www.geocities.com/davidayton/CDisplay

κομματάκι σπαμ, αλλά θα το γράψω εδώ, μιας και πρόσφατα το έμαθα (δεν θυμάμαι από πού). σε οποιδήποτε αρχείο .cbr, μπορεί κάποιος να αλλάξει την extension από .cbr σε .rar με ένα rename, και μετά να το ξεσυμπιέσει με το winrar. έτσι, θα έχει όλες τις σελίδες σε jpeg μορφή, που δεν βολεύει μεν για ανάγνωση -το cdisplay είναι άπαιχτο- αλλά θα μπορεί να επεξεργαστεί κάποιες εικόνες-σελίδες, να εκτυπώσει κλπ κλπ...

 

edit: α, ναι, και εγώ σε αυτούς που θα (προσπαθήσουν να) τα κατεβάσουν όλα λογίζομαι... :Ρ

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, τα .cbz και .cbr είναι απλά μετονομασία του .zip και .rar αντίστοιχα - το "cb" βγαίνει από το "comic book."

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για όσους χρησιμοποιούν linux υπάρχουν τα qcomicbook και comix

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το CDisplay (δεν το έχω δει υπό Linux), τα ZIP και RAR μπορούν κι αυτά ν' ανοιχτούν με το CDisplay. :)

Link to comment
Share on other sites

You're welcome. Αφού μάλιστα είσαι και φαν του Παράξενου Αδάμ, όπως και γω, σίγουρα θα σ'αρέσουν πολλά από αυτά τα κόμικς (αν και είναι πριν την εποχή του Αδάμ όλα). Πάντως σίγουρα ο Παράξενος Αδάμ θα ήταν σαν στο "σπίτι" του σε πολλά από αυτά. ;)

 

Mήπως γνωρίζεις ποιός έχει τα δικαιώματα της σειράς "ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ-ΠΑΡΑΞΕΝΑ" που έβγαιναν την δεκαετία του 60';

Tα έχει ακόμα ο Πεχλιβανίδης - Ατλαντίς ή μήπως κάποια εταιρεία στο εξωτερικό...

 

γεια χαρά

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω πολύ αν τα έχει ακόμα ο Πεχλιβανίδης, αν υπάρχει καν σαν εκδοτικός οίκος πια. Τo copyright των ιστοριών που δημοσιεύτηκαν στα Διαπλανητικά/Παράξενα κλπ, όπως και το copyright των χαρακτήρων, πολλοί από τους οποίους εμφανίζονται ακόμα και σήμερα, τα έχει βέβαια η DC Comics.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Πόσα χρήματα θα μάζευα, αν είχα κρατήσει όλα τα διαπλανητικά / παράξενα / εκπληκτικά / ποπάι / μίκι μάους κλπ. κλπ. κλπ. που είχα (και πιο πριν η αδελφή μου) από το πρώτο τεύχος;

 

 

Απάντηση: Μηδέν. Τίποτα. Γιατί δεν θα τα πούλαγα...!

 

 

Πρόσφατα επισκέφτηκα ένα φίλο εδώ στο νησί, που μου έδειξε την εκπληκτική σειρά από κόμιξ, από τη δεκαετία του 50 και μετά. Έχει χιλιάδες!! Τα περισσότερα σε πλαστικές θήκες, μερικά σε σκληρό πλαστικό, που δεν ανοίγει καν. Μιλάμε για ανεπανάληπτη συλλογή, δεν ξέρω και καλά, αλλά θα μου έκανε εντύπωση να υπήρχε έστω ένας ακόμα στην Ελλάδα με τέτοια συλλογή. Μου έδειξε και ένα βιβλίο (ετήσιο) που έχει τις τιμές των κόμιξ ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται (0 κατεστραμμένο, 10 άριστο) και ο φίλος μου κατέχει εκατοντάδες που κοστολογούνται μερικές εκατοντάδες ευρώ έκαστο. Αμέσως (σαν αρχάριος) τον ρώτησα, "ποιο είναι το πιο ακριβό που έχεις" και μου έδειξε ένα σε σκληρό πλαστικό, δεν το έχει ανοίξει ποτέ (χαχαχα γελούσα, γελούσε και εκείνος, το θεωρούσε τρελό, αλλά τι να έκανε; Να το άνοιγε;) που κοστολογείται, παρά το γεγονός ότι είναι σε σχετικά κακή κατάσταση (αν θυμάμαι καλά γύρω στο 4-5) 3,500 ευρώ. Δεν δίνω περισσότερα στοιχεία γιατί... θα πέσει θύμα διάρρηξης!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αυτόν το φίλο σου θα ήθελα να τον γνωρίσω και γω! Με την ευκαιρία ούτε και γω θα είχα περισσότερα χρηματα, γιατί τα κομικς που έχω δεν τα πουλάω εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις που μπορεί να κάνω κάποια ανταλλαγή.

 

btw, κάτι που διάβασα πριν καιρό στο site του τοπικ και το λέω γενικά, απλά σαν πληροφόρηση. Το οτι τα κόμικς αυτά μπορεί κάποιος να τα κατεβάσει δωρεάν και να τα διαβάσει, δε σημαίνει πως μπορεί να τα τυπώσει, ή να τα δώσει σε διανομη προς πώληση! Το θέμα είναι πιο μπερδεμένο...

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..