Jump to content

Ποια βιβλία θα θέλατε να έχετε...


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Το μεγάλο πρόβλημα ήταν πάντα οι Έλληνες. Καζαντζάκης ή Μαρκές; Μαρκές. Θέμελης ή Ρεβέρτε; Ρεβέρτε. Βαμβουνάκη ή Λεγκέν; Λεγκέν. Θα θελα να χα τουλάχιστον πέντε ή έξι βιβλία της Βαμβουνάκη. Κι ενώ έχω αρκετό Καζαντζάκη, θα θελα να χω ακόμη περισσότερο. Ύστερα είναι οι μεγάλες σειρές του φανταστικού. Μέχρι πριν από ένα μήνα δεν πήγαινε το χέρι μου ν΄αγοράσω, Μάρτιν ή Φάιστ ή Ρόμπιν Χόμπ ή Σαλβατόρε (αλλά μέσα στο καλοκαίρι τους κατάφερα και τους τέσσερις.) Και να μην ξεχάσω και τους μεγάλους της εφ: Ντικ, Γκίμπσον, Μπέστερ. Όποτε απλώνω το χέρι, βλέπω κάτι άλλο δίπλα, πιο φτηνό, πιο φάντασυ, πιο λάιτ, πιο... πιο... πιο... και πέρνω το άλλο. Ακόμα και στη βιβλιθήκη μου, το ποσοστό της εφ στα αδιάβαστα ξεπερνά το 33%, με τρόμο και Έλληνες του φανταστικού να καταλαμβάνουν το υπόλοιπο 66% σε ίσες δόσεις.

 

Λίστες κάνω συνεχώς. Από τα σάιτ των βιβλιοπωλείων, από το βιβλιονέτ, από τη Βιβλιογραφία εφ/φ/τ της Δόμνας Παστουρματζή, από τον κακό μου τον καιρό. Λίστες να δουν τα μάτια σας. Μακροσκελείς. Λεπτομερείς. Ξεχασμένες (ειδικά όταν μπαίνω σε βιβλιοπωλείο). Αγγλικές, Ελληνικές, Ιταλικές. Λίστες πολλές. Help!

 

(Όχι, μη με βοηθάτε. Κατάβάθος μ' αρέσει. Να κάνω λίστες και να μην τις τηρώ. Είναι η μικρή προσωπική μου επανάσταση. :Ρ )

Link to comment
Share on other sites

Επανάστητησε στην επανάστασή σου αγοράζοντας βιβλία που διαφωνούν με την επαναστατική σου προδιάθεση να επαναστατήσεις στην προτίμησή σου για τα ελληνικά ή τα ξένα ή... μάλλον έχασα τον μπούσουλα. :blush:

 

Σοβαρά, τώρα, τα βιβλία που θα ήθελα να έχω:

Γκίμπσον, Κλαρκ, Βανς, Μοπασάν, Ντανσανύ, Λάβκραφτ, Πω, τ' άπαντα. Αλλά πραγματικά. Ομοίως για τους Καζαντάκη, Ρίτσο, Καββαδία. Μετά ας επιλέξω. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι από τις λίστες μου συνήθως διαλέγω δώρα για φίλους και έχοντας αγοράσει σχεδόν τα πάντα για τους άλλους δεν παίρνω τίποτα για μένα, διότι έχω και το άλλο κακό συνήθειο να διαβάζω τα βιβλία πριν τα αμπαλάρω και τα δωρίσω.

 

Τι μου θυμησες τωρα στα παλια τα χρονια στη Θεσσαλονικη που πηγαινα σε εκεινο το μικροσκοπικο στο Ναυαρινο (πως το λενε αραγε) αγοραζα κανενα βιβλιο για φιλους και ζητουσα το χαρτι περιτυλυγματος να μην το κολλησουν τελειως για να προλαβω να το διαβασω. Μπα σε καλο σου και νομιζα οτι δεν τα κανουν πολοι κατι τετοια.

 

Οσο για τις λιστες η αληθεια ειναι οτι δεν ετοιμαζω για τα βιβλια που θελω να αγορασω (αυτο δεν σημαινει οτι δεν ενημερωνω τις λιστες μου με τα βιβλια που διαβαζω και με αυτα που εχω ηδη αγορασει) αλλα καθε φορα που παω πρωτοπορια εχω στο νου μου τι θελω να διαβασω τα παιρνω στα χερια μου και μεχρι να τελειωσω τα ψωνια μου τα εχω αλλαξει με αλλα που μου χτυπησαν στο ματι ή ήθελα καποια αλλη στιγμη να τα διαβασω. Το αποτελεσμα ειναι καμια 70ρια αδιαβαστα βιβλια που δεν βρισκονται στη βιβλιοθηκη μου (ΠΟΤΕ) αλλα σε κατι συρταριερες διπλα στο κρεββατι μου.

 

Ομως ειναι οπως και ανα το κανει κανεις πολυ ωραιο καποια στιγμη να απλωνεις το χερι σου και αυτο που θελεις να διαβασεις εκεινη τη στιγμη να σε περιμενει στο ραφι διπλα σου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..