Jump to content

Πώς γράφετε;


Faia de Wolf
 Share

Recommended Posts

Από εχθές έχω φάει μια γερή φλασιά ότι δεν ξέρω να γράφω. Μέχρι στιγμής είμαι σε μια τεράστια απόγνωση. Έρχονται κάτι μέρες που νιώθω ότι είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο, και άλλες που αισθάνομαι ανίκανος. Να πάρει...

 

Μη φοβάσαι, δεν είσαι ο μόνος. :( :) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγώ γράφω ύστερα από πολύ πολύ σκέψη....

 

Εξηγούμαι:

Εν αρχή έχω μια ιδέα,

τη σκέφτομαι (μαζί με άλλες) για πολύ πολύ καιρό (συνήθως 1-2 χρόνια) κρατώντας σημειώσεις

και όταν νοιώσω έτοιμος (ή υπάρχει σχετικός διαγωνισμός) κάνω ενα πρώτο draft (περίπου το μισό σε έκταση από το τελικό)

και ύστερα προσθέτω, βελτιώνω και το διαβάζω ξανά και ξανά, μέχρι να μην μπορώ ή να μη θέλω να διορθώσω άλλο....

 

Ότι έχω γράψει μέχρι τώρα, έτσι έχει γραφτεί... οπότε δε νομίζω ότι θα μπορούσα ποτέ να συμμετέχω σε ένα write-off ή κάτι τέτοιο "στα σοβαρά".

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, αυτό που μου έρχεται πρώτο στο νου, και αποτελεί αφορμή για να αρχίσω μια ιστορία είναι ο χαρακτήρας. Αρχίζω να τον πλάθω, να μελετώ το παρελθόν του, τη συμπεριφορά του, τα προβλήματά του, και έπειτα αρχίζει γύρω του και σχηματίζεται ο κόσμος του και σταδιακά μια γενική εικόνα της ιστορίας. Αυτό συμβαίνει σχεδόν αποκλειστικά με μεγάλου μήκους κείμενα, σχεδόν ποτέ για μικρά. Επίσης, ποτέ δεν έχω καταφέρει να κάνω ένα σκελετό... Έχω μια γενική εικόνα για την πλοκή και για το που κατευθύνεται, αλλά τον περισσότερο όγκο της δεν τον γνωρίζω εκ των προτέρων όταν κάθομαι να γράψω, προκύπτει. Αυτό βοηθάει στο να μην βαριέμαι και το διασκεδάζω πολύ γιατί είναι λες και η ιστορία που διηγούμαι είναι αυθύπαρκτη, λες και δεν την πλάθω εγώ. Βέβαια, χρειάζεται αρκετή επιμέλεια στο τέλος, για να επιτευχθεί η συνέπεια που πιστεύω θα υπήρχε αν είχα κάνει ένα σκελετό.

Τώρα, στα μικρότερα κείμενα, αυτό που σχηματίζεται πρώτα είναι ένα αίσθημα που μεταφράζεται σχεδόν απευθείας σε εικόνα, και συχνά σε αλλόκοτη εικόνα. Έπειτα, όταν προσπαθώ να εκφράσω γραπτώς αυτό το αίσθημα-εικόνα, προκύπτουν γύρω του κι άλλες λέξεις, που μερικές φορές γίνονται ιστορίούλες με αρχή-μέση-τέλος, κι άλλες φορές μένουν εκεί, χωρίς να βγει κάτι κατανοητό από όλο αυτό.

Σε γενικές γραμμές όμως, πιστεύω πως θα βοηθήσει πολύ αν αρχίσω να γράφω λίγο πιο συνειδητά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..