Jump to content

"9" και πανελλήνιος διαγωνισμός κόμικς


nikosal
 Share

Recommended Posts

Το "9" δημοσίευσε στις 26 Σεπτεμβρίου αποσπάσματα από τα έργα νέων καλλιτεχνών και νέων ταλέντων, όπως ονομάζει τις δύο κατηγορίες, που συμμετείχαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό κόμικς που διοργανώνει. Είδατε τις δουλειές των παιδιών; Πώς σας φάνηκαν; Είναι κανείς από δω που να συμμετείχε στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά θεωρώ πως πρέπει φέτος όλες οι συμμετοχές να ήταν πολύ άθλιες, για να διακρίθηκαν αυτές που διακρίθηκαν(πάντα σε σχέση με άλλες χρονιές).

Αν εξαιρέσω τα κόμικ του Β. Ανδρουτσόπουλου, του Π. Πέτρου, του Δ. Αλεξανδρόπουλου και της Α. Μπαμπέκου, τα άλλα, ειδικά σχεδιαστικά, μου φάνηκαν ερασιτεχνικότατα, με την κακή έννοια του όρου (ειδικά στα "νέα ταλέντα"...ουδέν σχόλιον). Γενικά η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι μάλλον διακρίθηκαν οι μονόφθαλμοι στο βασίλειο των στραβών.

Δεν ξέρω...ξενέρωσα.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Νεκτάριε, στα νέα ταλέντα δεν μπορείς να περιμένεις και τρελά πράγματα. Πόσο μάλλον στο σχέδιο όπου σίγουρα η εκπαίδευση σε κάποια σχολή κάνει μεγάλη διαφορά.

Επίσης έχουμε 3-4 διαγωνισμούς κόμιξ τον χρόνο και οι καλύτεροι διακρίνονται πιο εύκολα, ενώ και οι απαιτήσεις στην Ελληνική σκηνή έχουν ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσω τα κόμικ του Β. Ανδρουτσόπουλου, του Π. Πέτρου, του Δ. Αλεξανδρόπουλου και της Α. Μπαμπέκου, τα άλλα, ειδικά σχεδιαστικά, μου φάνηκαν ερασιτεχνικότατα, με την κακή έννοια του όρου (ειδικά στα "νέα ταλέντα"...ουδέν σχόλιον).

 

Ούτε την (ελληνική) πιάτσα των κόμικς γνωρίζω ιδιαίτερα, ούτε το γενικότερο επίπεδο, την ιστορία του θεσμού (δηλ. του συγκεκριμένου διαγωνισμού) και τις απαιτήσεις. Αλλά πράγματι, αν πάρεις ένα τεύχος όπως αυτό, ως μέσος αναγνώστης του "9", απογοητεύεσαι από το επίπεδο. Εντάξει, νέα παιδιά, αλλά πόσο νέα; Διάβασα το μισό τεύχος, το υπόλοιπο πεταχτά, δεν είδα κάτι υποσχόμενο. Και όχι μόνο στο σκίτσο που λέει ο Μιστ. Ειδικά -αντίθετα- στα σενάρια. Συγνώμη, από τα πλήρη (τα αποσπάσματα τα αφήνω απέξω) ποιο σενάριο σας τράβηξε λιγουλάκι έστω το ενδιαφέρον; Πες λίγο του Πέτρου είχε κάποιο ενδιαφέρον αρχικά, αλλά στο κλείσιμό του, εξαφανίζεται και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε την (ελληνική) πιάτσα των κόμικς γνωρίζω ιδιαίτερα, ούτε το γενικότερο επίπεδο, την ιστορία του θεσμού (δηλ. του συγκεκριμένου διαγωνισμού) και τις απαιτήσεις. Αλλά πράγματι, αν πάρεις ένα τεύχος όπως αυτό, ως μέσος αναγνώστης του "9", απογοητεύεσαι από το επίπεδο. Εντάξει, νέα παιδιά, αλλά πόσο νέα; Διάβασα το μισό τεύχος, το υπόλοιπο πεταχτά, δεν είδα κάτι υποσχόμενο. Και όχι μόνο στο σκίτσο που λέει ο Μιστ. Ειδικά -αντίθετα- στα σενάρια. Συγνώμη, από τα πλήρη (τα αποσπάσματα τα αφήνω απέξω) ποιο σενάριο σας τράβηξε λιγουλάκι έστω το ενδιαφέρον; Πες λίγο του Πέτρου είχε κάποιο ενδιαφέρον αρχικά, αλλά στο κλείσιμό του, εξαφανίζεται και αυτό.

Σενάριο; Vat iz zis?

Δεν ξέρω αν είχες διαβάσει τους κανόνες του διαγωνισμού αλλά

Κατ' εξαίρεση και αποκλειστικά και μόνο στον τομέα του σεναρίου επιτρέπεται η συμμετοχή ή η σύμπραξη άλλου προσώπου ή η χρήση ή διασκευή οποιουδήποτε άλλου λογοτεχνικού ή καλλιτεχνικού έργου μπλα μπλα μπλα

 

Βραβείο σεναρίου δεν απονέμεται.

Με άλλα λόγια μολυβιάδες/μελανωτές/colorists βραβεύουν; Πιθανότατα. Επίσης για σχέδιο, βραβεύτηκαν άραγε οι καλύτεροι ή οι καλύτεροι στα στυλ που εγκρίνει η εκάστοτε οργανωτική επιτροπή; Και αν ναι, τα στυλ αυτά είναι στυλ που μας αρέσουν κι εμάς;

 

ΥΓ: Δεν πήρα 9 και δεν έχω δει τα κόμιξ που διακρίθηκαν, μόνο ένα κόμικ που δεν τα κατάφερε κάπου στο deviant art. Ίσως, αν προλάβω, να περάσω από την έκθεση που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο δεν νομίζω πως έχει νόημα να το εξετάσεις σ' αυτόν τον διαγωνισμό, ειδικά στο τμήμα των νέων ταλέντων. Το ερωτηματικό είναι αν υπάρχει κάτι στο "χέρι" του πιτσιρικά, στους νέους καλλιτέχνες πιστέυω πως και το σενάριο έχει σημασία και προσμετράται.

 

Έχοντας παρακολουθήσει σχεδόν όλες τις εκθέσεις των διαγωνισμών θέλω μόνο να επισημάνω πως οι δουλειές στα "ταλέντα" πάντοτε χάνουν στο τύπωμα, τα πρωτότυπα στην έκθεση είναι απείρως καλύτερα. Εκεί φαίνεται και το πρόβλημα των παιδιών να κατανοήσουν το πως αποδίδεται η δουλειά τους...

 

Δεν νομίζω πως ήταν πιο χαμηλό το επίπεδο φέτος και στα ταλέντα και στους καλλιτέχνες. Δείτε όσοι μπορείτε την έκθεση και το ξανασυζητάμε αναλυτικά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..