Jump to content

Τι Ζητάτε από τη Φαντασία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Όταν ανοίγετε ένα βιβλίο φαντασίας, τι ζητάτε; Τι θέλετε να διαβάσετε; Τι θέματα; Τι προτιμάτε να διαπραγματεύεται το βιβλίο και τι όχι; Ή, απλά, ποιες είναι οι προτιμήσεις/τα γούστα σας;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας, και ίσως σε αντίδραση κάποιων θα ήθελα να πω ότι πλέον προσπαθώ να αποφύγω ηρωική φαντασία στο ύφος του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή του Τιγκάνα.

΄Οταν ανοίγω ένα βιβλίο φαντασίας, πρώτα από όλα ζητάω πλοκή, αλλά επίσης και ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι είναι αντιήρωες ή ακόμη και άσημοι μάγοι. Λέγοντας βέβαια ενδιαφέροντες χαρακτήρες, εννοώ άτομα που ξεχωρίζου για τις πράξεις και τα λόγια τους, και όχι γιατί είναι ας πόύμε, ο τάδε πανίσχυρος μάγος ή ο αποτέτοιος μαχητής που δεν λέει να ψοφήσει γιατί ο συγγραφέας του θεωρεί ότι βγάζει πολλά από τις πωλήσεις...

Αν και βέβαια μου αρέσουν οι υπεράνθρωποι χαρακτήρες, βάζω πάνω από όλα εκείνους που έχουν ιδανικά, ακόμη και αν είναι λιγότεροι σημαντικοί σε σχέη με άλλους. Όποιος και αν είναι ο ήρωας, δεν αξίζει αν ο συγγραφέας δεν μπορεί να τον πλαισώσει σε μια αξιόλογη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Εμένα όλα μου αρέσουν όσο υπάρχει πνεύμα και φιλοσοφία στο γράψιμο και ειδικότερα στους χαρακτήρες. Φυσικά δεν θα αφήσω απ’ έξω ποτέ τις αγαπητές μου περιγραφές. Όσο πιο περίπλοκες είναι τόσο πιο καλά. Και πάντα όσο πιο πρωτότυπα πράγματα παρουσιάζονται τόσο πιο ωραία … ακόμα και αν είναι περίεργα.

 

Ακόμα μου αρέσει όταν τα πράγματα δίνονται μισά και τα συμπληρώνει η φαντασία .. εκεί είναι το πιο πετυχημένο για μένα. Να δουλεύει και η δική σου φαντασία σε συνδυασμό με του συγγραφέα (πάλι ξέφυγα)!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum, Atrelegis!

 

Ξεκινώντας, και ίσως σε αντίδραση κάποιων θα ήθελα να πω ότι πλέον προσπαθώ να αποφύγω ηρωική φαντασία στο ύφος του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή του Τιγκάνα.

΄Οταν ανοίγω ένα βιβλίο φαντασίας, πρώτα από όλα ζητάω πλοκή, αλλά επίσης και ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι είναι αντιήρωες ή ακόμη και άσημοι μάγοι. Λέγοντας βέβαια ενδιαφέροντες χαρακτήρες, εννοώ άτομα που ξεχωρίζου για τις πράξεις και τα λόγια τους, και όχι γιατί είναι ας πόύμε, ο τάδε πανίσχυρος μάγος ή ο αποτέτοιος μαχητής που δεν λέει να ψοφήσει γιατί ο συγγραφέας του θεωρεί ότι βγάζει πολλά από τις πωλήσεις...

Αν και βέβαια μου αρέσουν οι υπεράνθρωποι χαρακτήρες, βάζω πάνω από όλα εκείνους που έχουν ιδανικά, ακόμη και αν είναι λιγότεροι σημαντικοί σε σχέη με άλλους. Όποιος και αν είναι ο ήρωας, δεν αξίζει αν ο συγγραφέας δεν μπορεί να τον πλαισώσει σε μια αξιόλογη ιστορία

 

Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω: Τι σχέση βρίσκεις ανάμεσα στο Τιγκάνα και στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών; Το Τιγκάνα θα έλεγα ότι είναι από τα βιβλία που περιγράφεις, με ενδιαφέροντες χρακτήρες και πλοκή. Δεν είναι ένα βιβλίο γεμάτο πανίσχυρα μαγικά όντα. Μήπως μιλάς για το Υφαντό της Φιόβαναρ (Fionavar Tapestry);

 

Γενικά, συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ τα ίδια πράγματα ζητάω από τη Φαντασία. Ενδιαφέρουσα πλοκή, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, πρωτότυπες ιδέες, και να έχει η ιστορία κάτι να πει παραπάνω από το ξύλο που έριξε ο τάδε γαμέας στους τάδε αθλίους.

 

 

Τώρα, να σας πω για το Gormenghast, πάλι, το οποίο έχει φοβερούς χαρακτήρες; :-ΡΡ Μπά, λέω να κάνω παρουσίαση γι'αυτό, κάποια αλλή στιγμή: την αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... Ο βασικός κανόνας είναι ένας και απαράβατος: Να είναι το βιβλίο καλογραμμένο. Τελεία και παύλα. Απο τη στιγμή που ρέει ο λόγοςγια μένα το θέμα έχει λήξει. Επίσης δεν θέλω να είναι κλισαρισμένο ει δυνατόν. Πως να το πω, με τσαντίζουν οι κλασικοί χαρακτήρες, οι κλασικές ιστορίες... Γενικώς δεν μ'αρέσει να καταλαβαίνω τη συνέχεια. Όμως αυτο δεν κάνει παντα τη διαφορά... Ο βασικός κανόνας παραμένει πυξίδα γιατί πρώτα απο όλα το διάβασμα για μένα είναι χαρά και διασκέδαση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... Ο βασικός κανόνας είναι ένας και απαράβατος: Να είναι το βιβλίο καλογραμμένο.

 

Τι είναι το "καλογραμμένο";

 

Αν εξαιρέσουμε το να έχει σωστή σύνταξη και ορθογραφία (τα οποία εγώ θεωρώ δεδομένα για ένα βιβλίο που δεν είναι για τον κάδο ανακύκλωσης), μπορείς να ρωτήσεις δέκα ανθρώπους και, πιθανώς, θα λάβεις δέκα διαφορετικές απόψεις για το τι είναι "καλογραμμένο".

 

Τι νομίζεις ότι είναι "καλογραμμένο", λοιπόν;

 

 

@==========@

 

Και, όχι, δε ρωτάω μόνο τη Zoyki --αν και θα ήθελα να μου απαντήσει, φυσικά--' ανοίγω ένα γενικότερο θέμα εδώ.

 

Για μένα, ας πούμε, "καλογραμμένο" είναι ένα βιβλίο που είναι ζωντανό, που, όταν το διαβάζεις, νομίζεις ότι είσαι εκεί, κοντά στους χαρακτήρες. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό: είναι και οι ιδέες που περνάει, οι σκέψεις, και η όλη καλλιτεχνική σύνθεση. Στην τελική, πιστεύω ότι η γραμματική και η σύνταξη είναι, απλά, εργαλεία. Όπως ο ζωγράφος έχει τα πινέλα του, ο συγγραφέας έχει αυτά, και πρέπει να ξέρει να τα χειρίζεται καλά. Αλλά το αποτέλεσμα που δίνουν αυτά είναι που μετράει. Για παράδειγμα, όσο και καλή σύνταξη και ορθογραφία να έχει ο συγγραφέας, αν δω να γράφει μια ανέμπνευστη ιστορία με στριφνούς, ορεσείβιους νάνους, μυστηριώδη δασόβια ξωτικά, και έναν διστακτικό ήρωα που κάπου βρίσκει ένα σπαθί, δε θα ασχοληθώ περαιτέρω. Όπως δε θα με τραβήξει μια ιστορία που δεν έχει κάτι το καλλιτεχνικό στο γράψιμό της --ένα συγκεκριμένο ύφος. Θεωρώ το ύφος πολύ σημαντικό να είναι έντονο και διακριτό. Όπως, πχ, του Zelazny. Εν ολίγοις, θέλω ο συγγραφέας να είναι αυτό που λένε stylist.

 

Τώρα, αν είναι stylist, έχει καλές, αρκετά πρωτότυπες και ει δυνατόν πρωτοποριακές ιδέες, έχει ενδιαφέρουσα πλοκή, και ζωντανούς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες, τότε για μένα αυτό είναι το ειδανικό και καλό γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Προτότυπες ιδέες, ενδιαφέροντες κεντρικούς χαρακτήρες, ενδιαφέροντες συμπληρωματικούς χαρακτήρες, αξιόλογη πλοκή, καλή γραφή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ ωραίο topic! :thmbup:

Ειλικρινά παρ’ όλο που ξέρω τι μ' αρέσει (τουλάχιστον έτσι πιστεύω :p) είναι αρκετά δύσκολο να το διατυπώσω. θα προσπαθήσω πάντως... Πρώτα απ' όλα μ' αρέσει το βιβλίο να αρχίζει απλά και ξεκάθαρα. Έχω παρατηρήσει ότι πολλοί συγγραφείς προσπαθούν στον πρόλογο να σε μπερδέψουν χρησιμοποιώντας δικούς τους όρους, μπερδεμένα σενάρια και ούτω καθ' εξής, μόνο και μόνο για να σε ενθουσιάσουν. Ειλικρινά το θεωρώ πολύ λάθος τρόπο προσέγγισης. Δεν μπορείς τώρα στον πρόλογο να γράφεις πράγματα που στον αναγνώστη φαίνονται ασυναρτησίες γιατί θα αποθαρρύνεις πολλούς από το να συνεχίσουν το διάβασμα...(Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό το πράγμα σε άλλους, εμένα πάντως μου έχει συμβεί 2-3 φορές με αποτέλεσμα να παρατήσω το βιβλίο και να το βάλω πίσω στην βιβλιοθήκη μου χρησιμοποιώντας το πια μόνο ως καλλωπιστικό στοιχείο :p)

 

Τώρα... Ένα στοιχείο που μου αρέσει πάρα πολύ σε ένα βιβλίο φαντασίας είναι το μυστήριο. Πάντα τρελαίνομαι για μυστικά που αποκαλύπτονται κατά την διάρκεια της πλοκής η ακόμα και μυστικά που σ’ αφήνει ο συγγραφέας να τα ανακαλύψεις μόνος σου προβληματίζοντας σε στο τέλος με κάποιο υπονοούμενο.

 

Ένα ακόμη στοιχείο είναι η ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο συγγραφέας. Δεν ξέρω πως να περιγράψω αυτό που εννοώ...Χμμμμ...Δεν εννοώ την ατμόσφαιρα που δημιουργεί ένας συγγραφέας με την δημιουργική γραφή, αλλά εννοώ το feeling που "παίρνεις" από το βιβλίο αλλά και το πως παρουσιάζονται οι "εικόνες" του βιβλίου στο μυαλό σου. Μου αρέσει δηλαδή να έχω πλήρη εικόνα του πως είναι το “περιβάλλον” γύρω στο χώρο όπου "ξετυλίσεται" το σενάριο. Μου αρέσει να φαντάζομαι ακόμα και τις πιο απλές κινήσεις του ήρωα (όπως το πως ανασαίνει, το πως περπατάει) ΧΩΡΙΣ όμως να κάνει περιγραφές (ο συγγραφέας) όπως του Tolkien που κατ’ εμέ, κουράζει πολύ τον αναγνώστη. :cold: Έγινα κατανοητός ή όχι? :huh: :crybaby:

 

...and last but not least είναι οι χαρακτήρες και οι ήρωες του βιβλίου. Το παραδέχομαι, πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να απολαμβάνει cliche χαρακτήρες. Παρ' όλα αυτά, από όλους τους χαρακτήρες ζητώ αληθοφάνεια. Έστω και ψεύτικος χαρακτήρας αν είναι, έτσι και καταφέρει να με πείσει ο συγγραφέας ότι όντως ο ήρωας μπορεί να υπάρχει και στην πραγματικότητα με συναρπάζει. Πως μπορεί να το κάνει? Πέρα απ' τα κλασσικά όπως περιγράφοντας τις κινήσεις του σώματος, δείχνοντας κάποια ιδιαιτερότητα που έχει, είναι το ίδιο "feeling" που περιγράφω παραπάνω. :chinese:

 

Αυτά κι από 'μένα. Ελπίζω να μην σας κούρασα και ελπίζω να ήμουν κατανοητός (ουκ ολίγες φορές με έχουν κατηγορήσει για τα gibberish μου :whistling:)

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Αυτά κι από 'μένα. Ελπίζω να μην σας κούρασα και ελπίζω να ήμουν κατανοητός (ουκ ολίγες φορές με έχουν κατηγορήσει για τα gibberish μου

 

Καθόλου. Ήσουν απόλυτα κατανοητός και σαφής και συμφωνώ στα πιο πολλά από όσα σχολιάζεις.

 

 

Προσωπικά, δεν μπορώ να πω με σαφήνεια τι ψάχνω. Ίσως εξαρτάται και από τη διάθεσή μου ανά εποχές.

 

Πάντως αυτό που γενικά ζητάω από ένα βιβλίο ε.φ. η φάντασυ, είναι να μπορεί να με μεταφέρει με "νου και ψυχή" μέσα στον κόσμο που έχει φανταστεί ο συγγραφέας. Να μπορεί να με φέρει σε μια κατάσταση "συνειδητής έκστασης", να το πω έτσι, για όσο διαβάζω το βιβλίο.

 

Τι με απωθεί; Η διαπίστωση πως το Χ βιβλίο είναι απλά "derivative" 18ης, ας πούμε, γενιάς άλλων επιτυχημένων βιβλίων, μια απλή προσπάθεια δηλαδή εκμετάλευσης της όποιας τρέχουσας τάσης, είτε αυτή είναι το LOTR είτε το Star Wars κλπ.

 

Αν και θα ακουστώ πολύ "Ζεν" θεωρώ ένα βιβλίο καλογραμμένο όταν ο συγγραφέας έχει ξοδέψει πολύ χρόνο, έχει κάνει πολύ κόπο και πολλή έρευνα να το γράψει, αλλά να μην "φαίνεται κραυγαλέα" αυτό. :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Καλή γραφή == (κάτι που να διαβάζεται και να μη βαράς το κεφάλι σου στον τόιχο με τα τέρατα που διαβάζεις) AND (επιλογή σωστού λεξιλογίου ώστε να έχει ύφος και όχι επαναλήψεις λέξεων).

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..