Jump to content

Ταινίες που μας συγκίνησαν


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Στα τελευταία 6 λεπτά της σειράς Six Feet Under.

 

Η Κλέρ φεύγει από την Καλιφόρνια για να πάει να δουλέψει στη Νέα Υόρκη και βάζει στο CD player του αυτοκινήτου της ένα cd που παίζει το τραγούδι Breath Me, της Sia. Ενώ το πανέμορφο αυτό τραγούδι παίζει, βλέπουμε το μέλλον όλης της οικογένειας Fisher. Πως θα ζήσουν τις ζωές τους, ποιόν/α θα παντρευτούν, πότε και πως θα πεθάνουν. Στο τέλος θα βλέπουμε και το θάνατο της ίδιας της Κλερ, πολλά χρόνια αργότερα, περιτριγυρισμένη από τις φωτογραφίες που είχε βγάλει στην οικογένειά της και μετά η κάμερα δείχνει πάλι την Κλερ στο αυτοκίνητο να οδηγεί πηγαίνοντας στην Νέα Υόρκη. Όλα αυτά είναι ακόμη στο μέλλον και έχει ακόμα όλη τη ζωή μπροστά της.

 

Απλά καταπληκτικό και συγκυνητικό.

 

Το άσχημο είναι πως είναι αδύνατον να εκτιμήσεις αυτό το τέλος, αν δεν έχεις δει όλη τη σειρά. Πάντως όποιος θέλει μπορεί να το βρει στο You Tube.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ συγκινητικό είναι το φινάλε του The Shield.

Μιλάω συγκεκριμένα για το σημείο που ανακαλύπτουν την οικογένεια του Shane.

 

Παραθέτω το χαρακτηριστικό κομμάτι -full στο spoiler για όσους δεν το έχουν δει. Ακολουθεί το "...family meeting." που καλεί ο Shane...

 

http://www.youtube.com/watch?v=q1uDw25ltio

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά οι συμπικνωμένες μνήμες μια ολόκληρης ζωής ήταν από πάντα το κουμπί μου. Μαζί με τα όνειρα που μένουν ανεκπλήρωτα. Ήταν και ο λόγος για το κλάμα που έριξα για τα πρώτα 10 λεπτά του Up (της Pixar).

 

post-1004-126530390091_thumb.jpg

post-1004-126530392709_thumb.jpg

post-1004-126530395207_thumb.jpg

post-1004-126530397403_thumb.jpg

post-1004-126530400018_thumb.jpg

 

Και φυσικά στο τέλος, εκεί που ο ήρωας ανακαλύπτει ότι το φωτογραφικό άλμπουμ του My Adventure Book είναι γεμάτο από φωτογραφίες που έβαζε εκεί η γυναίκα του.

 

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω κι εγώ: ναι έκλαψα στο Up, Κι εγώ.

Στην αρχή όταν πεθαίνει η γυναίκα του, ,μετά όταν ανακαλύπτει το adventure book.

 

 

Και φυσικά με το Doctor Who σε διάφορα επεισόδια: Doomsday, Family of Blood, End of Time Pt. II. " I don't want to go" and neither did anyone else wanted you to leave the series Mr. Tennant... Επίσης στο Journey's End με την Rose και τους δύο Doctors, και με την Donna. Και σε μερικά άλλα επεισόδια.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

Βούρκωσα και γω με το UP! Όπως και με τον ανθρωπο ελέφαντα! Με ποιές άλλες έχω κλάψει; χμμμ...

Θυμάμαι ένα παλιο απρόμαυρο με τον Νίβεν που σε μια βάρκα οι ναυαγοί αναγκάζονται να ρίξουν κάποιους στο νερό για να ζήσουν οι ίδιοι. Δε θυμάμαι τίτλο καθόλου δυστυχώς...

Ένα άλλο με τον Γιον Βοιτ σαν πυγμάχο που πεθαίνει μετά τον τελευταίο αγώνα του στην αγκαλιά του μικρού του γιού...

Στο Νονό (ναι, ναι μιλάω για την σκηνή στην βάρκα στο τέλος)...

και τέλος (γελάστε όσο θέλετε) όταν πέθανε ο φίλος-πιλότος της ...Κάντυ-Κάντυ (εμοτικον που κοκκινιζει)!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το UP, πριν από μερικες μέρες με την αδελφή μου στο σπίτι. Από την πρώτη στιγμή ως και την τελευταία η κουβέντα που λεγαμε η μια στην άλλη ήταν "άει στο καλό!" Και να σου η καλή σου το δάκρυ κορόμηλο. Είναι από τις λίγες ταινίες που παρά το στενάχωρο του θέματος είναι τόσο γλύκές που θέλω να την ξαναδώ.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω κι εγώ μερικούς κουβάδες δάκρυα στην πισίνα που πάει να γεμίσει από τους θεατές του upp.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ρε παιδιά, αλλά το spoiler tag δεν το έχετε ακουστά;

Πάμε να διαβάσουμε το topic και μας βγαίνουνε τα μάτια.... Ιδίως όταν μια ταινία είναι τόσο πρόσφατη, ώστε δεν την έχουμε δει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ταινίες

1. American History X

όταν σκοτώνεται ο Edward Furlong. Είναι χαζό, αλλά κάθε φορά που την βλέπω, πιστεύω πως κάτι θα γίνει κ θα αλλάξει το τέλος.

 

 

2. Στο Lawndogs, στο τέλος: Home is in my hands...

 

3. My own private idaho: I love you and you don't pay me.

 

4. Στο Atonement στο τέλος.

 

τραγούδια

στον εξώστη του Κ. Βήτα, στον Κεμάλ του Χατζιδάκη, στην σονάτα του σεληνόφωτος του Μπετόβεν κ.α

.

βιβλία

1. Στο "What a carve up",

όταν πεθαίνει η Φιόνα

 

2. Πολύ πολύ παλιά, στα παιδικά μου χρόνια, στον "Μεγάλο περίπατο του Πέτρου", όταν πεθαίνει η Δροσούλα

 

Lost is the man who has no more tears for music, who lives now only by the memory of those he has shed: sterile lucidity will have vanquished ecstasy--which once created worlds

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

2. Πολύ πολύ παλιά, στα παιδικά μου χρόνια, στον "Μεγάλο περίπατο του Πέτρου", όταν πεθαίνει η Δροσούλα

 

 

 

Δεν ξερω ανθρωπο που να μην εχει κλαψει εκει....Και οταν πεθαινει ο Σωτηρης...

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία έξι λεπτά του Six Feet Under. Πολύ κλάμα την πρώτη, την δεύτερη και την τρίτη φορά (δύο μήνες μετά) που την είδα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει η ευχή! Μόλις ξαναείδα τον "Κύκλο των Χαμένων Ποιητών".

Αντί να κλάψω την πρώτη φορά, είχα κλάψει τη δεύτερη.

Φανταζόμουνα ότι την τρίτη φορά δε θα έκλαιγα. Αμ, δε. Σε κάθε σκηνή που χαμογελούσε -με κείνο το πραγματικά ξωτικίσιο ύφος του- ο μελλοντικός αυτόχειρας, με παίρναν τα κλάματα.

Αυτή την ταινία θα έπρεπε μερικοί γονείς να τη βλέπουν υποχρεωτικά δυο φορές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει η ευχή! Μόλις ξαναείδα τον "Κύκλο των Χαμένων Ποιητών".

Αντί να κλάψω την πρώτη φορά, είχα κλάψει τη δεύτερη.

Φανταζόμουνα ότι την τρίτη φορά δε θα έκλαιγα. Αμ, δε. Σε κάθε σκηνή που χαμογελούσε -με κείνο το πραγματικά ξωτικίσιο ύφος του- ο μελλοντικός αυτόχειρας, με παίρναν τα κλάματα.

Αυτή την ταινία θα έπρεπε μερικοί γονείς να τη βλέπουν υποχρεωτικά δυο φορές το χρόνο.

 

+1

 

Στιγμάτισε την εφηβεία μου και την ζωή μου ολόκληρη. Ξέρω κάθε διάλογο και κάθε ατάκα απ' έξω κι όμως κάθε φορά, με μαθηματική ακρίβεια, μουσκεύω ένα πάκο σόφτεξ. Αγαπώ, αγαπώ, αγαπώ. Κι ας βαλαντώνω.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Στιγμάτισε την εφηβεία μου και την ζωή μου ολόκληρη. Ξέρω κάθε διάλογο και κάθε ατάκα απ' έξω κι όμως κάθε φορά, με μαθηματική ακρίβεια, μουσκεύω ένα πάκο σόφτεξ. Αγαπώ, αγαπώ, αγαπώ. Κι ας βαλαντώνω.

 

Έχω ρίξει πολύ κλάμα με την συγκεκριμένη ταινία, και επειδή κλαίω κάθε φορά που την βλέπω, την βλέπω πολύ σπάνια. Καταπληκτική ταινία, αλλά θέλω 1-2 πακέρα χαρτομάντηλα γραφείου για το κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες ταινίες με έχουν πάρει και εμένα τα κλάματα.

 

1. Leon, the Profesional. Την στιγμή στο τέλος με την περόνι. Απίστευτο κλάμα και το περίεργο είναι πως δεν το περίμενα.

2. Ghostdog. Πάλι με το τέλος

3. Ο πιανίστας

4. Θα σε δω στον Παράδεισο με τον Ρόμπιν

5. Lorenzo Oil. Τι ταινία ήταν αυτή, πως έχω καταφέρει και την έχω δει δύο φορές δεν ξέρω ακόμα.

6. Fullmetal Alchemist στο τέλος.

7. Ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιών ΙΙΙ την στιγμή που αναβουνε οι φωτιές για να ζητησουν βοήθεια

 

 

Πάντως εκεί που έχει πέσει πολύ κοριτσίστικο κλάμα (απο ότι μου έχουν πει) είναι και το Κάντυ Κάντυ

Link to comment
Share on other sites

- Το Six Feet Under ήταν η αγαπημένη μου σειρά, αλλά το τέλος του δυστυχώς δεν με άγγιξε τόσο-ίσως ήταν κακό το timing.

- Ο Robert Sean Leonard (Dead Poet's Society) ήταν ένας από τους ήρωες των εφηβικών μου χρόνων.SEIZE THE DAY!

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Στιγμάτισε την εφηβεία μου και την ζωή μου ολόκληρη. Ξέρω κάθε διάλογο και κάθε ατάκα απ' έξω κι όμως κάθε φορά, με μαθηματική ακρίβεια, μουσκεύω ένα πάκο σόφτεξ. Αγαπώ, αγαπώ, αγαπώ. Κι ας βαλαντώνω.

 

 

Κι εγω το ιδιο. Μικρη ειδικα ημουνα ψιλοερωτευμενη με τον Robert Sean Leonard (ειχα αποφασισει ότι ο μελλων συζυγος μου θα ηταν κατι μεταξυ αυτού και του Αrthur Rimbaud-καταραμενος ποιητης ή αυτοκαταστροφικος επαναστατης)και στη φαση της αυτοκτονιας μου γινοντουσαν τα ματια τουμπανο

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά, θα πρέπει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν πάω τη συγκεκριμένη ταινία μα καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά, θα πρέπει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν πάω τη συγκεκριμένη ταινία μα καθόλου..

 

Dirty Dancing που σου χρειάζεται! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Dirty Dancing που σου χρειάζεται! tongue.gif

 

 

Έχω καταστρέψει τα νιάτα μου διαβάζοντας ΜΑD και άλλα παρόμοια ρυπαρογραφήματα, αυτό θα φταίει να ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικά, θα πρέπει να είμαι η μοναδική εδώ μέσα που δεν πάω τη συγκεκριμένη ταινία μα καθόλου..

 

Να το κοιτάξεις αυτό, μπορεί να είναι σοβαρό... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Χθες που είδα το Αγορά, έκλαψα με μαύρο δάκρυ. Ευτυχώς που το βλέπαμε με φίλους, γιατί αν ήμουν μόνη μου, θα είχα χαλάσει τα διπλάσια χαρτομάντηλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μόνη σκηνή που έχω συγκινηθεί έντονα (ή που παραδέχομαι κάτι τέτοιοwink.gif ) είναι εκείνη στο Ransom, όπου ένας "τρελαμένος" Mel Gibson φωνάζει

έξω στο μπαλκόνι του σπιτιού του: "Give me back my son!".

 

Και να φανταστείτε ότι ακόμα δεν είμαι γονέας (παρά μόνο νονός).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, εντάξει είμαι δηλωμένη κλαψιάρα, αλλά προχτές (μέσα στην περασμένη εβδομάδα οκ) ξαναείδα το δεσποινίς ετών 39 (Λογοθετίδης, Λυβικού κτλ) και πάλι έκλαιγα στο τέλος... και που του την πήρε, οκ, και γιαυτό, αλλά κυρίως που δεν κλαίει εκείνος για να κάνει την αδερφή του να νιώσει καλά. Έχει κάτι ο Λογοθετίδης ρε παιδί μου, κάτι αξεπέραστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κλαίω πάντα μα πάντα στον ΕΤ τον εξωγήϊνο, όταν νομίζεις ότι πέθανε.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ταινίες που μας συγκίνησαν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..