Jump to content
Spock

Star Trek Starship Design

30 members have voted

1. 1. Ποιο αστρόπλοιο σας αρέσει περισσότερο εξωτερικά;

• Constitution Class (Enterprise)
      1
    • Constitution Class - Refit (Enterprise refit, Enterprise-A)
      3
    • Excelsior Class (Exclesior)
      1
    • Excelsior Class - Refit (Enterprise-B)
      0
    • Ambassador Class (Enterprise-C)
      0
    • Galaxy Class (Enterprise-D)
      9
    • Defiant Class (Defiant)
      2
    • Sovereign Class (Enterprise-E)
      8
    • Intrepid Class (Voyager)
      5
    • Άλλο (διευκρινήστε)
      1

Recommended Posts

Spock

Σε μια συνέντευξή του ο Patrick Stewart είχε πει ότι και οι ηθοποιοί να μην ήταν εξαιρετικοί, θα ήταν για τους φανς αρκετό το Enterprise.

O Matt Jefferies όταν σχεδίασε το Enterprise για την αρχική σειρά, έκανε πραγματικά ένα σχέδιο ιδιοφυές. Τα περισσότερα από τα αστρόπλοια της Ομοσπονδίας που βλέπουμε στο Star Trek βασίζονται στα βασικά στοιχεία του σχεδιασμού εκείνου, ο οποίος άπαξ και ιδωθεί μία φορά, μένει στη μνήμη.

Τα βασικότερα αστρόπλοια που έχω βάλει και στο poll με φωτό, όχι ίσως και οι καλύτερες, αλλά είναι αυτές που έχω αυτήν τη στιγμή:

Constitution (Enterprise)

post-1077-1192622427_thumb.jpg

Constitution Refit (Enterprise refit, Enterprise-A)

post-1077-1192623205_thumb.jpg

Excelsior (Exclesior)

post-1077-1192622625_thumb.jpg

Excelsior Refit (Enterprise-B )

post-1077-1192622747_thumb.jpg

Ambassador (Enterprise-C)

post-1077-1192622952_thumb.jpg

Galaxy (Enterprise-D)

post-1077-1192623051_thumb.jpg

Defiant (Defiant)

post-1077-1192623081_thumb.jpg

Sovereign (Enterprise-E)

post-1077-1192623105_thumb.jpg

Intrepid (Voyager)

post-1077-1192623246_thumb.jpg

Ποιο από τα παραπάνω προτιμάτε ως εμφάνιση-σχεδιασμό; Μιλώ πάντα για το εξωτερικό του πλοίου.

Το δικό μου αγαπημένο είναι με διαφορά το Sovereign-Class. Εκπληκτικός και εξαιρετικά λεπτομερής σχεδιασμός, αληθινή ομορφιά. Δε χορταίνω να το κοιτάω! Θα ανεβάσω κι άλλες φωτό από αυτό σύντομα. Δεύτερη προτίμησή μου το Excelsior και τρίτη το Constitution Refit.

Αυτό που δε μου άρεσε και τόσο, είναι το Intrepid Class. Πολύ περίεργο σχήμα, δε μου έκατσε καλά ποτέ. Ένας σε ένα άλλο φόρουμ του έδωσε μια πολύ πετυχημένη περιγραφή, μοιάζει, λέει, με φτυάρι!

Σχολιάστε ελεύθερα!

Darkchilde

Defiant επειδή είναι seek and destroy ! Είναι πολεμικό σκάφος, φτιαγμένο για αποστολές και με αρκετό firepower.

DinoHajiyorgi

Το Voyager φυσικά. Sorry αλλά δεν μπορώ να κολλήσω μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.

Κατ'αρχήν, αν ήταν να αποφασίσω ανάμεσα μόνο στα διάφορα Enterprize, δεν θα κατέληγα σε κανένα τους. Δείχνουν όλα τους φίνα.

Μου αρέσει το Voyager γιατί είναι μινιόν (μικρό και ζεστό), σε σχέση με άλλα, αλλά αρκετά μεγαλούτσικο για ένα άνετο εστιατόριο και ένα holodeck. Και όχι τόσο μικρό (Defiant) για να μιλάμε για...κουζινίτσα.

Μην ξεχνάμε και την ιδιότητα του Voyager να προσγειώνεται στην επιφάνεια πλανητών.

Oberon

Galaxy class, Enterprise-D. Because it's "home"! Και εξωτερικά μου δημιουργεί ένα πάρα πολύ ευχάριστο συναίσθημα. Ευχαρίστως θα ψήφιζα και το Ε αν το είχαμε απολαύσει περισσότερο.

Edited by Dain

Spock
Ευχαρίστως θα ψήφιζα και το Ε αν το είχαμε απολαύσει περισσότερο.

Μακάρι να το βλέπαμε περισσότερο. Τι κρίμα να δημιουργήθηκε μόνο για 3 ταινίες... Αχ, λίγο ακόμα TNG να είχαμε ρε παιδιά...!

tetartos

Και γω για συναισθηματικούς λόγους το D. Παπούτσι από τον τόπο σου...

Nienor

Πάρτε και μια γνώμη από την άσχετη που δεν έχει εμπλακεί συναισθηματικά με κανένα τους: Το Voyager μου αρέσει κι εμένα, καθαρά από άποψη εμφάνισης και μετά από αυτό μου αρέσει και το αυτοκρατορικό.

RaspK

Το Sovereign εννοείς;

Μεταξύ μας, θα ψήφιζα το Galaxy, αν και το Voyager είναι καλό, αλλά εμένα με κέρδισε σίγουρα το design του Sovereign...

Κρίμα, πάντως, που δε συνδίασαν στοιχεία από τις γραμμές του Galaxy και του Sovereign... Ίσως να μπορούσε να βάλει κανείς και λίγο από τη γραμμή του Voyager, αλλά αυτό είναι δευτερεύον: κατ' εμέ, είναι απλά αστείο το γεγονός ότι κανένας συντελεστής δε «μετρίασε» λίγο τις γραμμές.

aristofanoula
:starfleet: Galaxy Class :starfleet: για μένα παρακαλώ. Ένα θα πω μονάχα, είναι απλά τέλειο! Κάθε φορά που το βλέπω μου δημιουργεί ένα αίσθημα γαλήνης και ασφάλειας.

nikosal
Κατ'αρχήν, αν ήταν να αποφασίσω ανάμεσα μόνο στα διάφορα Enterprize, δεν θα κατέληγα σε κανένα τους. Δείχνουν όλα τους φίνα.

Μου αρέσει το Voyager γιατί είναι μινιόν (μικρό και ζεστό), σε σχέση με άλλα, αλλά αρκετά μεγαλούτσικο για ένα άνετο εστιατόριο και ένα holodeck. Και όχι τόσο μικρό (Defiant) για να μιλάμε για...κουζινίτσα.

Για τους ίδιους λόγους, voyager.

Spock

Δεν είναι αστρόπλοιο, αλλά πολύ ωραίο είναι και το Delta Flyer. Σας αρέσει;

post-1077-1194301134_thumb.jpg

Στα αστρόπλοια πάντως έχουμε ενδιαφέρουσα ισοβαθμία Galaxy, Sovereign και Intrepid! Αλλά το Sovereign είναι το πιο ωραίο! Αχά, αχά! :tongue:

Edited by Spock

Spock

Τι λέτε για το U.S.S. Prometheus;

post-1077-1195497691_thumb.jpg

Και σε multi vector assault mode, που χωρίζεται στα τρία:

post-1077-1195497777_thumb.jpg

Το "Προμηθέας" μου άρεσε πάρα πολύ εσωτερικά, πολύ διαφορετικό από τα άλλα πλοία της Ομοσπονδίας και με αρκετά διαφορετικό χρωματισμό.

Edited by Spock

RaspK

Δεν ξέρω, το multi-vector assault, ενώ έχει μια ενδιαφέρουσα βάση, μου κάνει λίγο σε Super Mazinger και κάπου δε μου πολυκολλάει. :blush:

Spock

To NX-class πώς σας φαίνεται;

Columbia.jpg

Εμένα δε μου αρέσει. Εκτός από το deflector array μπροστά που έχει κάτι μου αρέσει, το υπόλοιπο πλοίο δε μου λέει και πολλά.

NX_deflector.jpg

Edited by Spock

Spock

Μερικές ακόμη του Sovereign Class.

Sovereign_class_enterprise_1701-E_n.jpg

Sovereign_class_engineering_hull_to.jpg

Enterprise-E2379.jpg

True beauty! Λοιπόν, παρακαλώ πολύ ψηφίστε το, δεν ανέχομαι αυτήν την ισοψηφία! :atongue2: I will assimilate you! :borgassim:

RaspK

Ησύχασε, Spock - θα δουν κι άλλοι το μεγαλείο του. :ahappy:

DinoHajiyorgi

Συγκριτικά μεγέθη: Star Trek, Star Wars, Farscape, Babylon 5 και άλλα.

post-1004-1228228960_thumb.jpg

Glowleaf

Πολυ χαιρομαι που ανακαλυψα αυτο το φορουμ... Μα θεμα σοβαρης συζητησης το σχεδιο του Enterprise? Εχω να νιωσω τοσο geek απο πρωτοετης. Γουσταρω καφριλες! (γκουχου γκουχου)

Λοιπον:

Τα 2 πρωτα, ειναι ο πολυ παλιος σχεδιασμος, που βεβαια για τοτε τα εσπαγε, αλλα τωρα πια ειναι σαν κουβαδες.

Τα Excelsior με χαλανε.

Το Ambassador ειναι στην ουσια το παλιο, σε πιο μοντερνο λοοκ. Μου αρεσει.

Το Galaxy (Enterprise-D) νομιζω οτι ειναι απο τα πιο ομορφα.

Το Defiant ειναι απλα απαραδεκτο, δεν ξερω ποιος βλακας σχεδιαστης αποφασισε να αλλαξει την κλασικη μορφη του Enterprise... Ειναι σαν να κανεις τα X-wing σε σχημα Θητα στο remake. Ιεροσυλια.

Το Sovereign (Enterprise-E) ειναι το πιο ωραιο για εμενα. Πιστο στον κλασικο σχεδιασμο, που ειναι συμβολο αλλωστε, αλλα sleek και μοντερνο

Το Intrepid (Voyager) οντως ειναι σαν φτυαρι.

Οποτε ψηφιζω Sovereign.

Edited by Glowleaf

Naroualis

Δε θυμάμαι αν το έχετε αναφέρει, αλλά παλαιότερα είχα ψαρέψει στο δίκτυο αυτό. Ίσως σας βοηθήσει με τα αστρόπλοια και τα μεγέθη τους...

Undertaker

Με πολύ μεγάλη δυσκολία, ψηφίζω Excelsior.

Στιβαρός και αεροδυναμικός σχεδιασμός, και πρωτοποριακός θα έλεγα, καθότι το saucer section του το "μιμήθηκαν" κατόπιν και τα Interprid & Sovereign class.

2o (αλλά πρωτο στην καρδιά μου) το Constitution refit.

3o θα εβαζα το Sovereign. Θα μπορούσε να επαιρνε ακόμα και 1η θεση αλλά με χαλάνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τα μεγάλα warp necelles, που το κάνουν να δείχνει πιο "ευθραυστο" απο όσο πραγματικά είναι.

heiron

Sovereign-Excelsior από τα πιο κλασικά

Αλλά πολύ γουστάρω και το Interpid.Είναι πιο...σκάφος.Περισσότερο με σουπιά μου μοιάζει εμένα παρά με φτυάρι.

Tiessa

Galaxy - Enterprise D για μένα. It brings back memories.

DinoHajiyorgi
Galaxy - Enterprise D για μένα. It brings back memories.

Θέλω να σας θέσω μια ερώτηση. Κρίνεται τον αγαπημένο σας τύπο σκάφους μόνο βάση της εξωτερικής όψης του;

Είμαι από τους πολύ λίγους που ψήφισα το Voyager, αδιαφορώντας μάλλον για το πως είναι σχεδιασμένο, αν και γουστάρω την ικανότητα του να προσγειώνεται ή να μετατρέπεται και σε υποβρύχιο.

Η επιλογή μου έγινε κυρίως βάση του "έσω κόσμου" του διαστημοπλοίου, με την παρέα, με ποιους θα προτιμούσα να μοιραστώ ένα γεύμα ή έναν καφέ, και κοντά στην κουζίνα του Νήλιξ. Είμαι δηλαδή ένα είδος "Μπάρκλεϊ" όσον αφορά το πλήρωμα.

Πως θα αξιολογούσατε τη ζωή μέσα στο εκάστοτε σκάφος, βάση όσων έχετε δει στα επεισόδια;

Spock
Θέλω να σας θέσω μια ερώτηση. Κρίνεται τον αγαπημένο σας τύπο σκάφους μόνο βάση της εξωτερικής όψης του;

Σίγουρα όχι. Απλά, στο συγκεκριμένο τόπικ, όταν άνοιξα το πολλ, αυτός ήταν ο σκοπός μου, να ρωτήσω για την εξωτερική όψη και μόνο. Αν θέλετε, είναι πολύ καλή ιδέα να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ για το 'μέσα' των αστροπλοίων, όπως περιγράφεις, Ντίνο! Θέλεις να το ανοίξεις; Θα έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον! :)

DinoHajiyorgi
Ντίνο! Θέλεις να το ανοίξεις; Θα έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον! :)

Θέλει λίγο μεράκι, για να γίνει καλό, και είμαι κάπως out of touch τελευταία. Δεν έχω καιρό ούτε για το Voyager! Ναι θα ήταν καλό τόπικ, τώρα όμως δεν μπορώ, sorry.