Jump to content

Είναι ο Κόναν μυθολογία Κθούλου;


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Να μην ξεχάσουμε ν' αναφέρουμε ότι στα έργα με τον Κόναν εμπλέκεται και η μυθολογία Κθούλου. ;)

Ελάχιστα. Τα Κθούλου έργα του Χάουαρντ είναι άλλα. Στον Κόναν λιγότερο όμως, και περισσότερο στις ιστορίες του Σόλομον Κέην είναι εμφανής η επιρροή του Λάβκραφτ. Καθαρός Κθούλου στον Κόναν όμως δεν υπάρχει από όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι εμπλέκεται, όχι ότι πετάγεται ο Ντάγκον - ο Χάουαρντ, απ' όσο ξέρω κιόλας, εισήγαγε τη μυθολογία Κθούλου και στον κόσμο του σαν υπαρκτό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι εμπλέκεται, όχι ότι πετάγεται ο Ντάγκον - ο Χάουαρντ, απ' όσο ξέρω κιόλας, εισήγαγε τη μυθολογία Κθούλου και στον κόσμο του σαν υπαρκτό στοιχείο.

Όχι στον Κόναν. Έχει γράψει όμως αρκετές ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου με άλλους ήρωες. Αν θες, δες το βιβλίο "Η μαύρη πέτρα" που έβγαλαν πρόσφατα οι εκδόσεις "Αγνωστη Καντάθ" με τις ιστορίες τρόμου του συγγραφέα. Αλλά και σε όσες από αυτές έχω διαβάσει, η μυθολογία Κθούλου υπάρχει μόνο σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, όχι στον στενό πυρήνα του.

 

Edit: Και ας το λήξουμε εδώ, επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Μιχάλη: τα λίγα που έχω δει από τα βιβλία είναι... απλά απίστευτα, και οι περισσότερες εικονογραφήσεις πάσχουν απίστευτα μπροστά τους, κυρίως επειδή μεγάλο μέρος του έργου είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείται στα βιβλία της σειράς.

 

Να μην ξεχάσουμε ν' αναφέρουμε ότι στα έργα με τον Κόναν εμπλέκεται και η μυθολογία Κθούλου. ;)

 

 

Ιστόρια Κόναν με Κθούλου δεν υπάρχει (τουλάχιστον γραμμένη απο τον Χάουαρντ). Η πιο κοντινή είναι το "Πύργος του Ελέφαντα" που παραπέμπει στην μυθολογία Κθούλου.

Link to comment
Share on other sites

Ας το κλείσουμε εδώ, όντως, αλλά εξηγώ επειδή δεν καταλάβατε: στο πλαίσιο του setting των ιστοριών όπου εμφανίζεται και ο Conan, υπάρχει και το Cthulhu mythos, όσο αμυδρά και όσο λίγο κι αν είναι, και σε αυτό αναφερόμουν και τίποτ' άλλο.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

(Συνεχίζοντας από το θέμα αυτο: http://community.sff.gr/index.php?showtop...p;st=20&%29 )

Ούτε όλες οι ιστορίες του Λάβκραφτ είναι μυθολογία Κθούλου. Ο επίσημος κύκλος είναι νομίζω 12 ιστορίες του μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για τον αριθμό, αλλά ισχύει αυτό: δεν είναι όλες του οι ιστορίες άρρηκτα συνδεδεμένες ή ακόμα και σχετικές με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με τον Κόναν. Ιστορία του Κόναν που να συναντά τον Κθούλου ή πιστούς του ή οτιδήποτε έχει απευθείας σχέση με την Λαβκραφτική Κθούλου μυθολογία δεν υπάρχει. Ουδέποτε ο Χάουαρντ ανέφερε την λέξη Κθούλου στα γραπτά του με τον Κόναν ή τον Κάλ ή και αρκετούς ήρωες. Επηρροές απο Λάβκράφτ υπάρχουν πολλές και βρίσκονται σχεδών σε κάθε ιστορία του Χάουαρντ. Ξεκινούν απο την ύπαρξη πλοκαμοειδών τεράτων και συνεχίζουν με μυστικές σέκτες μάγων, λατρείες υποχθόνειων βλοσηρών θεών και τελειώνουν με μυθολογικό υπόβραθρο που παραπέμπει στην μυθολογία Κθούλου (κλασσικό παράδειγμα η ιστορία "Ο πύργος του Ελέφαντα"). Ο Χάουαρντ απο όσο γνωρίζω έγραψε Κθουλικές ιστορίες, φυσικά οχι με τον τρόπο που τις έγραφε ο Λάβκραφτ αλλα με το δικό του ξεχωριστό ύφος, ανακατέβοντας θεότητες που επηνόησε ο Λάβκράφτ με δικές του. Άλλωστε ήταν ένας απο τους πιο συχνούς αλληλογράφους τον Λάβκραφτ οπότε μπορούμε να συμπεράνουμε οτι είχε επηρρεαστεί ο ένας απο τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..