Jump to content

Η Τριλογία των Λαξευτών (Βάσω Χρήστου)


PiKei
 Share

Recommended Posts

Ο ρυθμός ήταν ετυπωσιακά γρήγορος (ίσως πιο γρήγορος από όσο έπρεπε, το βιβλίο ήθελε να έχει και τις 100-200 σελίδες που φαίνεται ότι έχουν κοπεί στις διορθώσεις, αφού πηδάμε στα γεγονότα υπερβολικά γρήγορα)

 

Εγώ νόμιζα ότι ο mman θα σχολίαζε αυτό και θα έβαζε κανένα :eek:, καθότι γνωστός τσεκουρωτής κειμένων σε σημείο ακατανοησίας.

Το τσεκούρωμα δεν λειτουργεί το ίδιο καλά στο fantasy, είναι πιο μαξιμαλιστικό σαν είδος. Και φαντάζομαι τα σχόλια του πάνω στο αρχικό draft της Βάσως.

 

O mman δεν είδε ποτέ το αρχικό draft του πρώτου βιβλίου, για τον απλό λόγο ότι το τελείωσα περίπου 12 χρόνια πριν γνωριστούμε. Οπότε, τα όποια σχόλιά του για το συγκεκριμένο βιβλίο έγιναν κατόπιν εορτής έκδοσης. :rolleyes:

Έχω κόψει πράγματα, αλλά ήταν σκηνές που δεν με ικανοποιούσαν και αισθανόμουνα ότι τραβάνε πολύ σε μάκρος και μάλλον κόβονταν στη διάρκεια της συγγραφής από κεφάλαιο σε κεφάλαιο και όχι στις διορθώσεις.

 

 

Χαίρομαι που γενικά σού άρεσε, Nih. :) Φανταζόμουνα ότι θα παραήταν light για τα γούστα σου -στο είχα πει και από κοντά σε κάποια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που γενικά σού άρεσε, Nih. :) Φανταζόμουνα ότι θα παραήταν light για τα γούστα σου -στο είχα πει και από κοντά σε κάποια φάση.

Το θυμάμαι και καταλαβαίνω τι εννοούσες και έχω αναφερθεί ελαφρώς σε αυτό στα σχόλιά μου.

Για αρχή, όταν διαβάζω ένα βιβλίο προσπαθώ να μην το κρίνω με βάση πώς θα ήθελα να είναι (και αν ήθελα να είναι κάπως αλλιώς μπορώ πάντα να δοκιμάσω να το γράψω εγώ) αλλά με βάση το τι είναι. Έτσι λοιπόν θα ήταν λάθος μου να κρίνω τους Λαξευτές σα να διάβαζα Martin, από τις πρώτες κιόλας σελίδες ήξερα ότι μέτρο σύγκρισης ήταν πχ ο Feist. Έτσι λοιπόν διάβασα χωρίς να περιμένω πολύπλοκους γκρίζους χαρακτήρες και ατελείωτες δολοπλοκίες.

Επίσης, ο κόσμος των Λαξευτών έχει μπόλικη μαυρίλα. Να αρχίσω με τα αστερόπτερα (εξαιρετική ιδέα) ή με το ότι αυτοί που προστατεύουν τον κόσμο από αυτά ξεπουλάνε τα κειμήλιά τους για να μη λιμοκτονήσουν; Άρα "αισιόδοξο" δε θα το έλεγα. Η μόνη σοβαρή ένστασή μου είναι μόνο στο ότι όλοι, και όταν λέω όλοι εννοώ όλοι, οι ήρωες είναι τόσο πρόθυμοι να αποδεχτούν το διαφορετικό (και, κυρίως, τον Ράζαθορ). Ο δε βασιλιάς της Αλτέρα είναι μέσα στην κατανόηση για τα πάντα, ενώ ακόμα και ο δύσπιστος Θαντώρ θέλει δύο σελίδες για να αλλάξει γνώμη (κάθε φορά). Αυτό δε με έπεισε και για εμένα αφαιρεί πόντους, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δε θα απολάμβανα το βιβλίο για αυτό που είναι.

Και, τέλος, με έχετε παρεξηγήσει. Απολαμβάνω να διαβάζω και Feist και Dragonlance και λοιπά "ελαφριά" φάνταζυ, αρκεί να είναι καλογραμμένα και ευχάριστα και οι Λαξευτές, για εμένα ως αναγνώστη, είναι ακριβώς αυτό και πέρασα πολύ καλά παρά τα όποια θεματάκια είναι το βιβλίο (και που πιθανότατα να έχουν διορθωθεί στα επόμενα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω διαβάσει εδώ και καμία εβδομάδα το δεύτερο βιβλίο και με εντυπωσίασε το πόσο διαφορετικό ήταν σε τόνο από το πρώτο. Εκεί που στους λαξευτές είχαμε μία παραδοσιακή straightforward ιστορία φάνταζυ, εδώ η πλοκή άλλαξε, θέτοντας στο κέντρο της ένα μυστήριο (το τι γίνεται με τις ανακρούσεις) και αφήνοντας παράμερα τους βασικούς ήρωες του πρώτου, για να δώσει τον πρωταγωνιστικό ρόλο σε χαρακτήρες που είχαν μικρό ρόλο στο πρώτο.

 

Μου άρεσε πολύ το πόσο ευκολοδιάβαστο ήταν και αυτό το βιβλίο. Η πλοκή πήγαινε αργά και σκουντουφλώντας στο σκοτάδι, αλλά οι σελίδες έφευγαν νεράκι, σε σημείο που ούτε κατάλαβα για πότε φτάσαμε στο τέλος. Υπάρχει μία πιο ενήλικη και σκοτεινή αίσθηση στο δεύτερο βιβλίο σε σχέση με το πρώτο, αλλά όμως η (ας το πούμε) αφέλεια του πρώτου περνάει και εδώ και δεν δίνει στο βιβλίο τόσο βαριά ατμόσφαιρα (ενώ πχ στο πρώτο υπήρχε η μάχη με τα αστερόπτερα) και έτσι παραμένει διασκεδαστικό.

 

Στα αρνητικά, βρήκα και εδώ κουραστική την αφέλεια κάποιων χαρακτήρων, όπου αγνοούν προφανή πράγματα και εμπειρίες τους για να προωθήσουν την πλοκή ή το πώς ξεχνάνε κάποια σημαντικά πράγματα για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

 

Συνολικά, μου άρεσε λίγο λιγότερο από το πρώτο βιβλίο, αλλά η ως τώρα πορεία της τριλογίας με έχει ικανοποιήσει. Ραντεβού μόλις διαβάσω και το τρίτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Και περιμένοντας το Nihilio να διαβάσει το τρίτο βιβλίο, εγώ διαβάζω το πρώτο.

Όντας στα μισά ακριβώς (page count) έχω να πω ότι:

 

  • Είναι αρκετά καλογραμμένο και με καλή ροή. Πάσχει από τα προβληματάκια του, αλλά ξέροντας ότι η Βάσω τα έχει ξεπεράσει αυτά τα θέματα εδώ και χρόνια, τα αγνοώ
  • Η fantasy ιστορία έχει το ενδιαφέρον της και ομολογώ ότι ορισμένα plot twists δεν τα περίμενα (καλό αυτό)
  • Η personal ιστορία μου θυμίζει πολύ την Candy Candy. Δεν ξέρω αν το έβλεπε η Βάσω όταν ήταν μικρή (ή μεγαλύτερη με τα παιδιά της), αλλά αυτό το "ορφανό κορίτσι που η ζωή του μέσα από twists πάει από το καλό στο καλύτερο, αλλά οι κακοί 'συγγενείς' την φθονούν" είναι φτυστά τα πρώτα επεισόδια της σειράς :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τα σχόλια :)

 

 

  • Η personal ιστορία μου θυμίζει πολύ την Candy Candy. Δεν ξέρω αν το έβλεπε η Βάσω όταν ήταν μικρή (ή μεγαλύτερη με τα παιδιά της), αλλά αυτό το "ορφανό κορίτσι που η ζωή του μέσα από twists πάει από το καλό στο καλύτερο, αλλά οι κακοί 'συγγενείς' την φθονούν" είναι φτυστά τα πρώτα επεισόδια της σειράς :)

 

 

Η Βάσω δεν το έβλεπε ούτε μικρή ούτε μεγάλη, αλλά οπωσδήποτε δεν είναι κάτι που εμφανίζεται μόνο εκεί.

Επειδή κάποτε ήταν πολύ in τέτοιου τύπου καταστάσεις σε αναγνώσματα, υποθέτω πως έχει περάσει υποσυνείδητα στο σύστημα ως μέρος της πλοκής.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Και περιμένοντας το Nihilio να διαβάσει το τρίτο βιβλίο, εγώ διαβάζω το πρώτο.

Το έχω διαβάσει μισό χρόνο και βάλε το τρίτο, απλά έπεσε σε φάση που δεν έγραφα κριτικές και παράπεσε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Και περιμένοντας το Nihilio να διαβάσει το τρίτο βιβλίο, εγώ διαβάζω το πρώτο.

Όντας στα μισά ακριβώς (page count) έχω να πω ότι:

 

  • Είναι αρκετά καλογραμμένο και με καλή ροή. Πάσχει από τα προβληματάκια του, αλλά ξέροντας ότι η Βάσω τα έχει ξεπεράσει αυτά τα θέματα εδώ και χρόνια, τα αγνοώ
  • Η fantasy ιστορία έχει το ενδιαφέρον της και ομολογώ ότι ορισμένα plot twists δεν τα περίμενα (καλό αυτό)
  • Η personal ιστορία μου θυμίζει πολύ την Candy Candy. Δεν ξέρω αν το έβλεπε η Βάσω όταν ήταν μικρή (ή μεγαλύτερη με τα παιδιά της), αλλά αυτό το "ορφανό κορίτσι που η ζωή του μέσα από twists πάει από το καλό στο καλύτερο, αλλά οι κακοί 'συγγενείς' την φθονούν" είναι φτυστά τα πρώτα επεισόδια της σειράς :)

 

 

Και για να ολοκληρώσω, τώρα που διάβασα και το 2ο μισό: η πλοκή στο δεύτερο μισό είναι χωρίς πολλές επιπλοκές/ανατροπές, όλα όσα έχουν χτιστεί στο 1ο μισό χρησιμοποιούνται πολύ όμορφα και η ανάγνωση είναι ευχάριστη. Νομίζω ότι θα ψάξω να βρω και το 2ο.

 

Επίσης, να πω ότι θα ήταν πολύ καλό υλικό για ταινία, όπως το διάβαζα μποροούσα ήδη να φανταστώ τις σκηνές. Κρίμα που είναι σε μια γλώσσα που δεν ευνοεί τη μεταφορά του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελείωσα πριν από μέρες (εβδομάδα; ) το τρίτο βιβλίο. Γενικά όλη η τριλογία έχει σταθερά ανεβασμένη ποιότητα, κανένα από τα τρία βιβλία δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο από το άλλο. Και στα τρία υπάρχουν ωραίες στιγμές και στα τρία υπάρχουν σκοντάματα. Αλλά είναι σαφώς καλύτερο από το μέσο Ελληνικό φανταστικό βιβλίο.

 

 

 

(Αν ξέραμε και τι έγινε ο ούμπερ-κακός Σολ'Ταν καλά θα ήτανε. :p )

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω το πρώτο βιβλίο;
Το έχω αναζητήσει σε μεγάλα βιβλιοπωλεία, αλλά δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω το πρώτο βιβλίο;

Το έχω αναζητήσει σε μεγάλα βιβλιοπωλεία, αλλά δεν το βρίσκω.

 

Σϊγουρα θα υπάρχει στο βιβλιοπωλείο του εκδοτικού οίκου (Χαρ. Τρικούπη 31).

Επειδή το βιβλιοπωλείο λειτουργεί μόνο καθημερινές και μόνο πρωί, καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο πρώτα: 2103300443

 

Επίσης, υπάρχει και αυτή η ιστοσελίδα που ίσως να σε εξυπηρετήσει.

 

Α, και στην τελική, στείλε μου ένα pm και θα στο βρω εγώ. :)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..