Jump to content

Ίαν Μπανκς (Iain M. Banks)


Recommended Posts

Ως Iain Banks γράφει συμβατική λογοτεχνία, ως Iain M Banks γράφει επιστημονική φαντασία και είναι Βρετανός.

 

Αρχικά είχα διαβάσει το Εργοστάσιο Σφηκών (ως Iain Banks) και όταν μετά από μερικά χρόνια ανακάλυψα την "σκοτεινή" του πλευρά, αγόρασα χωρίς πολύ σκέψη το Consider Phlebas πιο πολύ από περιέργεια για να δω πως τα πήγαινε στην ΕΦ. Είχα ενδοιασμούς όταν κατάλαβα ότι η ΕΦ καριέρα του είναι επικεντρωμένη στην space opera και πολύ περισσότερο όταν έμαθα ότι τα περισότερα ΕΦ βιβλία του ασχολούνται με την Culture, μια παντοδύναμη γαλαξιακή ομοσπονδία (τρόπον τινά). Θεώρησα ότι το κάνει για την πλάκα του. Ήταν πολύ ευχάριστη η έκπληξη όταν κατάλαβα ότι αντιμετώπιζε τα πράγματα πολύ σοβαρά... Στην συνέχεια διάβασα το Player Of Games, το φοβερό Use Of Weapons και την συλλογή διηγημάτων The State Of The Art. Απ' ότι φαίνεται θα συμπληρώσω την βιβλιογραφία του κυρίου.

 

Δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, παρ'όλα αυτά ανοίγω το topic είτε προς συζήτηση είτε προς ενημέρωση. Νομίζω αξίζει τον κόπο.

 

Κι ένα link για περισσότερες πληροφορίες: http://www.iainbanks.net/

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πιου-πιου;;;Ε,τοτε δε λεει... :cylon:

Παντως το Consider Phlebas παντα μου εβγαζε κατι αστειο στα ελληνικα(εχμ...το μετεφραζα καπως σαν "Αναλογισου και τις χλεμπες") αλλα ομολογω οτι για τον Μπανκς εχω ακουσει τα καλυτερα.Και μπραβο του γιατι ενω γραφει και ΕΦ και συμβατικη λογοτεχνια εξισου καλα δεν λεει "εγω δεν γραφω ΕΦ" (οπως Βονεγκατ,Ατγουντ και λοιποι).Στα ελληνικα νομιζω μεταφραστηκαν μερικα mainstream βιβλια του μονο.Λεω να παρω καποιο ΕΦ στα αγγλικα αλλα με ποιο να αρχισω κυριε Κυβε;Εχουν μια σειρα ετσι;Απο οτι ξερω δεν ειναι ανεξαρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του βιβλίου και το όνομα Phlebas είναι από το ποίημα του T.S. Eliot "The Waste Land" και συγκεκριμένα υπάρχει στους στίχους

 

O you who turn the wheel and look to windward,

Consider Phlebas, who was once handsome and tall as you.

 

O Eliot είχε επηρεαστεί πολύ από πολλούς κλασσικούς, μεταξύ αυτών από τον Όμηρο και το Σοφοκλή, και εμφανώς το όνομα "Φλέβας" είναι Ελληνικό.

 

Όπως και να έχει τα βιβλία του Banks έχουν κι αυτά το "πίου πίου" τους αν και δεν είναι τόσο..."κεντρικό", όμως έχει πολλά άλλα από τα - για μένα μαγευτικά και υπέροχα - στοιχεία της space opera αλλά σε πολύ εκμοντερνισμένο στυλ, μια που είναι μέρος της "αναγεννημένης" space opera των τελευταίων ετών.

 

Κατά σύμπτωση το Consider Phlebas είναι το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό και από οτι δείχνει θα πάρω και τα άλλα Culture novels του Banks.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,Νταιν,ειναι μια καλη γνωριμια με τα Culture novels?Καλο για αρχη η να παρω κανα αλλο;Οχι οτι βιαζομαι.Για καλοκαιρακι το βλεπω με βαση το τι σκοπευω να παρω ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο Culture novel και είναι όντως πολύ καλό. Το πιο καλό όμως με τα Culture novels είναι πως το καθένα στέκεται μόνο του - από ό,τι διαβάζω - δεν είναι μέρος κάποιας X-λογίας δηλαδή, παρ'όλο που όλα συνδέονται βέβαια.

 

Περισσότερα στοιχεία εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Culture

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του βιβλίου και το όνομα Phlebas είναι από το ποίημα του T.S. Eliot "The Waste Land"

O you who turn the wheel and look to windward,

Consider Phlebas, who was once handsome and tall as you.

 

Α, κοίτα τι μαθαίνει κανείς... Θέλω καιρό να το διαβάσω αυτό το βιβλίο, το μόνο του Μπανκς που έχω. Νομίζω τώρα θα το βάλω μπρος σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Από τους ίδιους στίχους του ποιήματος του Eliot, Νικ, είναι και ο τίτλος ενός άλλου Culture βιβλίου του Banks "Look to Windward" το οποίο είναι μια χαλαρή "συνέχεια" του Phlebas.

H φάση είναι πως είχα πάρει πριν καιρό το "Look to Windward" αλλά δεν είχα το "Consider Phlebas" -και δεν το εύρισκα - οπότε είχε μείνει στα αδιάβαστα μέχρι που μου δάνεισε το Phlebas η Darkchilde. :asmile:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ανασύρω από το βυθό το τόπικ του Banks. Διάβασα πριν λίγα χρόνια το (σούπερ) Εργοστάσιο Σφηκών, ψήνομαι όμως να διαβάσω και τα ΕΦ του.

Μήπως έχει διαβάσει κανένας άλλος (έστω τα πρώτα 3,4) βιβλία της Culture;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανασύρω από το βυθό το τόπικ του Banks. Διάβασα πριν λίγα χρόνια το (σούπερ) Εργοστάσιο Σφηκών, ψήνομαι όμως να διαβάσω και τα ΕΦ του.

Μήπως έχει διαβάσει κανένας άλλος (έστω τα πρώτα 3,4) βιβλία της Culture;

 

βιβλίο με @@ το Εργοστάσιο Σφηκών, κάθε σελίδα και σφαλιάρα. Ιδιαίτερο βιβλίο, οι περισσότεροι το μίσησαν γιατί μιλάει για πράγματα που δε θέλουν να σκέφτονται. Αρχίζει και τελειώνει όπως ένα πολύ άσχημο όνειρο και σε βάζει μέσα στο κεφάλι ενός ψυχοπαθή. Θες δε θες θα μάθεις τα πάντα για το πως σκέφτεται, συμπεριφέρεται, τα κίνητρά του, την ψυχολογία του, τα πάντα.

 

Από sci-fi τι προτείνεις Kωνσταντίνε;

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ Ντίνο. Έχω φτάσει μέχρι και το Against a Dark Background, δηλ. έχω διαβάσει τα 5 πρώτα. Αν και το Against δεν μετράει για βιβλίο Culture. Το πρώτο, το Consider Phlebas παραείναι μεγάλο και βαρετό. Αλλά απαραίτητο για να μπεις στο νόημα. Το (θεωρητικά 2ο) The Player of Games είναι κατ' εμέ το καλύτερο απ' όσα έχω διαβάσει (και γενικά ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει), και ακολουθεί στις προτιμήσεις μου το (θεωρητικά 3ο) Use of Weapons. Το The State of the Art είναι συλλογή διηγημάτων που νομίζω μόνο ένα έχει σχέση με culture (αλλά σημαντική!). Το Against με κούρασε πολύ. Έφτυσα αίμα να το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει διαβάσει κανένας άλλος (έστω τα πρώτα 3,4) βιβλία της Culture;

 

Όχι της culture, αλλά έχω διαβάσει το Πέτρινο Τραγούδι (song of stone) από ΟΞΥ. Όσο ξετρελάθηκα με το Εργοστάσιο Σφηκών (το οποίο διάβασα πριν το 2000 κι ακόμα θυμάμαι μια χαρά), άλλο τόσο βαρέθηκα με το Πέτρινο Τραγούδι (το οποίο διάβασα πριν λίγα χρόνια και δεν θυμάμαι παρά κάτι γενικότητες).

Ένας άντρας και μια γυναίκα (δεν θυμάμαι αν είναι αδέρφια ή ζευγάρι ή και τα δύο) ζουν σε κάστρο, ενώ γύρω τους ο πολιτισμός καταρρέει. Αποφασίζουν να την κάνουν, αλλά πέφτουν πάνω σε μια ομάδα ενόπλων που τους πάνε πίσω στο κάστρο με σκοπό να οχυρωθούν εκεί. Ε, και κάπου εκεί αρχίζουν τα προβλήματα ανάμεσα σε όλους αυτούς.

Με κούρασε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός ΕΦ έχω διαβάσει το Complicity και το Walking on Glass. Προσωπικά μου άρεσαν και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ το consider phlebas απο τα καλύτερα του μαζι με το look to the windward και μετα το the use of weapons

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ το consider phlebas απο τα καλύτερα του

 

Καλό είναι. Δεν είπα ότι είναι κακό. Απλώς πολύ "πίου-πίου" που θα μπορούσε να λείπει. Υπάρχει μια σκηνή 675.000 σελίδων στην αρχή, εκεί όπου γίνεται ένα standoff με τους Idiran, που πραγματικά βαρέθηκα τη ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει διαβάσει κανένας άλλος (έστω τα πρώτα 3,4) βιβλία της Culture;

 

Όχι της culture, αλλά έχω διαβάσει το Πέτρινο Τραγούδι (song of stone) από ΟΞΥ. Όσο ξετρελάθηκα με το Εργοστάσιο Σφηκών (το οποίο διάβασα πριν το 2000 κι ακόμα θυμάμαι μια χαρά), άλλο τόσο βαρέθηκα με το Πέτρινο Τραγούδι (το οποίο διάβασα πριν λίγα χρόνια και δεν θυμάμαι παρά κάτι γενικότητες).

Ένας άντρας και μια γυναίκα (δεν θυμάμαι αν είναι αδέρφια ή ζευγάρι ή και τα δύο) ζουν σε κάστρο, ενώ γύρω τους ο πολιτισμός καταρρέει. Αποφασίζουν να την κάνουν, αλλά πέφτουν πάνω σε μια ομάδα ενόπλων που τους πάνε πίσω στο κάστρο με σκοπό να οχυρωθούν εκεί. Ε, και κάπου εκεί αρχίζουν τα προβλήματα ανάμεσα σε όλους αυτούς.

Με κούρασε.

 

Ακριβώς έτσι! Από το Οξύ κυκλοφόρησε επίσης η Συνενοχή που διάβασα εκεί στα 2000, αλλά έπρεπε να διαβάσω το οπισθόφυλο για να δω ποιό ήταν το θέμα και να μη θυμηθώ και τίποτα στο τέλος. Αυτά, φυσικά, δεν είναι από τα SF του.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διάβασα το "Consider Phlebas". Έχω ήδη στη βιβλιοθήκη μου τα "The Player of Games", "Use of Weapons" και "The Algebraist". Επίσης έχω διαβάσει πριν πολύ καιρό το "Εργοστάσιο Σφηκών" (καταπληκτικό).

Για το "Consider Phlebas" μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει καλύτερες space operas, αλλά μέσα εκεί συνάντησα μερικές καταπληκτικές ιδέες (π.χ. η θρησκευτική αίρεση στο εγκαταλειμμένο νησί στο Orbital, και οι διάφορες ικανότητες του Changer) Επίσης, αν και συμφωνώ με τον Count ότι έχει αρκετό πίου-πίου και ότι σε μερικά σημεία ο αναγνώστης πρέπει να σπρώξει για να τσουλήσει το βιβλίο, οι περιγραφές απίστευτα μεγάλων πραγμάτων και εικόνων είναι από τις καλύτερες που έχω διαβάσει. Πιστεύω ότι ο Banks έχει καλή πένα, ιδέες και ικανότητα να περιγράφει.

Προσωπικά τον προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πόσταρα εδώ τελευταία φορά διάβασα (σχετικά πρόσφατα) 2 βιβλία του Μπανκς. Το Εργοστάσιο Σφηκών και το Player of games. Και τα δύο μου άρεσαν και μου έδειξαν ότι ο Μπανκς είναι όντως πολύ δυνατός συγγραφέας που γράφει καλά σε διαφορετικά είδη. Ένα κλικ παραπάνω δίνω στο δεύτερο γιατί μου αρέσει περισσότερο η ΕΦ αλλά ούτως ή άλλως ακόμη και σε σχέση με άλλα ΕΦ που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό θα έλεγα ότι φιγουράρει αρκετά ψηλά. Οι πρώτες σελίδες μου φάνηκαν κάπως γιατί δεν είχα διαβάσει το Consider Phlebas αλλά θα έλεγα διαβάζεται μια χαρά και χωρίς να έχεις ιδέα για το όλο Culture.

Το Πέτρινο Τραγούδι το βρήκα σε προσφορά αλλά έχει πάρει μάλλον αρνητικές κριτικές και έτσι δεν το αγόρασα καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις ανακοίνωσε ότι πάσχει από καρκίνο προχωρημένου σταδίου. Του δίνουν μόνο μερικούς μήνες ζωής και μάλλον το βιβλίο "The Quarry" που θα εκδώσει σε λίγο καιρό θα είναι το τελευταίο του :(

 

πηγή: http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-22015175

 

Η δήλωσή του από το site του:

 

 

 

I am officially Very Poorly.

 

After a couple of surgical procedures, I am gradually recovering from jaundice caused by a blocked bile duct, but that - it turns out - is the least of my problems.

 

I first thought something might be wrong when I developed a sore back in late January, but put this down to the fact I'd started writing at the beginning of the month and so was crouched over a keyboard all day. When it hadn't gone away by mid-February, I went to my GP, who spotted that I had jaundice. Blood tests, an ultrasound scan and then a CT scan revealed the full extent of the grisly truth by the start of March.

 

I have cancer. It started in my gall bladder, has infected both lobes of my liver and probably also my pancreas and some lymph nodes, plus one tumour is massed around a group of major blood vessels in the same volume, effectively ruling out any chance of surgery to remove the tumours either in the short or long term.

 

The bottom line, now, I'm afraid, is that as a late stage gall bladder cancer patient, I'm expected to live for 'several months' and it’s extremely unlikely I'll live beyond a year. So it looks like my latest novel, The Quarry, will be my last.

 

As a result, I've withdrawn from all planned public engagements and I've asked my partner Adele if she will do me the honour of becoming my widow (sorry - but we find ghoulish humour helps). By the time this goes out we'll be married and on a short honeymoon. We intend to spend however much quality time I have left seeing friends and relations and visiting places that have meant a lot to us. Meanwhile my heroic publishers are doing all they can to bring the publication date of my new novel forward by as much as four months, to give me a better chance of being around when it hits the shelves.

 

There is a possibility that it might be worth undergoing a course of chemotherapy to extend the amount of time available. However that is still something we're balancing the pros and cons of, and anyway it is out of the question until my jaundice has further and significantly, reduced. Lastly, I'd like to add that from my GP onwards, the professionalism of the medics involved - and the speed with which the resources of the NHS in Scotland have been deployed - has been exemplary, and the standard of care deeply impressive. We're all just sorry the outcome hasn't been more cheerful.

 

A website is being set up where friends, family and fans can leave messages for me and check on my progress. It should be up and running during this week and a link to it will be here on my official website as soon as it’s ready.

 

Iain Banks

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

A, τι κρίμα. Όπως πάντα, δεν υπάρχουν λόγια... Αλλά τι κείμενο έγραψε ο αθεόφοβος, για να πει ότι θα πεθάνει σύντομα. Τι εξαιρετικό κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε γαμώτο! τόσοι κάφροι ζούνε ο Banks έπρεπε να πεθάνει! Ενας πραγματικά  πρωτοποριακός συγγραφέας απο τους βασικότερους εισηγητές της new British space opera. Θαυμάζω τον τρόπο που αντιμετωπίζει τον επερχόμενο θάνατο με αυτό το φοβερό κε'ιμενο!

Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα. Και έδειχνε να έχει πολλά να μας δώσει ακόμα. Αγαπημένος.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα. Και πολύ ταλαντούχος και ωραίος τύπος γενικά. Επίσης από τους λίγους που γράφουνε και μέηνστριμ αλλά δήλωνουν ξεκάθαρα σκιφάδες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτήν την ανακοίνωση έχοντας δίπλα στο πληκτρολόγιο το "The Player of Games", το οποίο τελειώνω σήμερα. Πρόσεξα ότι υπάρχει σημερινή ανακοίνωση στο topic σχετικά με τον Banks λίγο πριν κλείσω τον ΗΥ για να συνεχίσω στις τελευταίες 30 σελίδες του βιβλίου του.

Μένω άφωνος.

Μόλις σήμερα έλεγα στον αδερφό μου (ο οποίος πρόσφατα αποφάσισε να ξεκινήσει την ανάγνωση scifi έργων στα αγγλικά) ότι επιτέλους θα γνωρίσει και το έργο του Banks γύρω από το Culture.

Κρίμα, όπως και για κάθε νέο άνθρωπο, αλλά τουλάχιστον αυτός κατάφερε να αφήσει σοβαρό έργο πίσω του, με το οποίο θα συνεχίσει να επηρεάζει τις επόμενες γενιές.

Το λιγότερο που μπορώ να πω για τα δύο έργα που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα είναι, ότι οι ιδέες του είναι δοσμένες με πρωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Φάντασμα changed the title to Ίαν Μπανκς (Iain M. Banks)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..