Jump to content

Κάλεσμα για ένα φάνταζι διήγημα

Recommended Posts

Πάμε πάλι... Μετά τα χαμένα μηνύματα...

Σας είχα καλέσει να γράψετε ένα διήγημα φάνταζι με τα ακόλουθα στοιχεία (περιληπτικά τα επαναλαμβάνω).

α) Υποχρεωτικά το ακόλουθο: Να διαδραματίζεται σε κόσμο που δεν υπάρχει μοναρχία, βασίλεια, αυτοκράτορες, πρίγκιπες, πορφυρογέννητοι, ξεπεσμένοι, αδικημένοι, ισχυροί, κληρονομικοί άρχοντες και αριστοκράτες κλπ. αλλά μιας μορφής αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

β) Υποχρεωτικά ένα ακόμα από τα ακόλουθα δύο στοιχεία. i) Ο κεντρικός ήρωας να μην είναι ο συνηθισμένος τύπος των έργων φάνταζι (ωραίος, δυνατός, μακρυμάλλης ό,τι άλλο έχουμε συνηθίσει). Να είναι κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, πχ. ένα ορκ ή οτιδήποτε άλλο μη κοινό και ii) να παίζει σημαντικό ρόλο μια μορφή μαγείας που να μην έχει χρησιμοποιηθεί συχνά (ή και καθόλου, αν είναι δυνατόν) σε άλλα έργα φάνταζι, πχ. όχι τηλεκίνηση, όχι έλεγχος μυαλού, όχι μεταμορφώσεις κλπ.

Υποχρεωτικά λοιπόν το (α), υποχρεωτικά και ένα εκ των (β), (γ).

Όριο λέξεων: 3,000 λέξεις. Προσπαθήστε να τηρήσετε αυτό το όριο. Δεκτά κατ΄εξαίρεση θα γίνουν και διηγήματα μέχρι 10% μεγαλύτερα, δηλ. μέχρι το πολύ 3,300 λέξεις, αλλά ούτε μια παραπάνω.

Χρόνος παράδοσης: Είχαμε θέσει τα μεσάνυχτα της Τετάρτης. Λόγω του black out να το πάμε μεσάνυχτα Παρασκευής; Αν θέλετε, γίνεται. Δεν θα υπάρξει πάντως άλλη παράταση.

Χρησιμοποιήστε αυτό εδώ το τόπικ για όλα τα απορίες / ενημέρωση για το αν γράφετε / σχόλια / κριτικές / απαντήσεις επί κριτικών και αυτό για την υποβολή των διηγημάτων και μόνο.

Edited by nikosal
DinoHajiyorgi

Δεν είχαμε καλά-καλά συνέλθει από το εξώγαμο του Πασχάλη, νά από τη μία το Θέ-Μα, να από την άλλη το πεσμένο database του sff, θα πρέπει να σόκαρε τις ευαίσθητες πένες και των πιο σκληρόπετσων από εμάς. Οπότε, οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι δικαιολογημένη! :tease:

Naroualis

Έλα μην γκρινιάζεις... Αφού ξέρεις ότι οι περισσότεροι είμαστε της τελευταίας στιγμής...

Mετά τον Ντίνο και τη Ναρουάλις, υπάρχει κόσμος που δουλεύει και θα στείλει μέχρι σήμερα τα μεσάνυχτα;

DinoHajiyorgi

Κι εσείς μεσιέ nikosal; Εσείς θα μας τιμήσετε με κάτι δικό σας; :medieval:

"Να σου λείπουν οι αδιακρισίες"

Νικάλμπανος,

Σεβάσμιος Γέρων της Δημοκρατίας

Και εγώ έχω γράψει. Διορθώσεις μένει να κάνω το βραδάκι και ελπίζω μέχρι τη λήξη της διορίας να έχω καταφέρει να μειώσω τον αριθμό των λέξεων. Για την ώρα είναι πολύ μεγαλύτερο απ' όσο περίμενα.

Έχω λάβει τέσσερα ανώνυμα ΡΜ, τρία απειλητικά τηλεφωνήματα και μου έσπασαν και με πέτρα το τζάμι, να δώσω 24ώρες παράταση (ως μεσάνυχτα Σαββάτου). Υπάρχει έστω ένας που τη θέλει; Να βγει να το πει και να μην κρύβεται.

Έχω λάβει τέσσερα ανώνυμα ΡΜ, τρία απειλητικά τηλεφωνήματα και μου έσπασαν και με πέτρα το τζάμι, να δώσω 24ώρες παράταση (ως μεσάνυχτα Σαββάτου). Υπάρχει έστω ένας που τη θέλει; Να βγει να το πει και να μην κρύβεται.

Εγώ θέλω... :unsure: .

Αλλά δεν ήμουν ΕΓΩ αυτός που σου έκανε τα ανώνυμα τηλεφωνήματα σήμερα το πρωί μεταξύ 10 και 12!

Για την πέτρα στο τζάμι δεν ξέρω τίποτα (εκτός εάν εννοείς το τζάμι του αυτοκινήτου).

Λοιπόν, τι Παρασκευή, τι Σάββατο, τι Κυριακή.

Τι Δευτέρα, τι Τρίτη, τι Τετάρτη, τι Πέμπτη.

Τι Γενάρης, τι Φλεβάρης, Τι Μάρτης.

Τι 2008, τι 2018, τι 2068. Εκεί θα κολλήσουμε τώρα; Τα διηγήματα να γραφτούν. Δεν βαριέσαι βρε αδελφέ. Καλά να είμαστε. Άσε με καημένε, έτσι τα βρήκα, έτσι θα τα αφήσω. Εγώ θα τα αλλάξω; Εσύ; Ποιος εσύ; Εγώ. Πού με 'δες; Σε 'δα. Μα δεν ήμουν. Αφού σε 'δα. Α, καλά, εσύ θα μας τρελάνεις τώρα. Μα αφού ανέβαινες με τον άλλο. Ποιον άλλο; Τον άλλο, τον τέτοιο μωρέ, ξέρεις, από τη Χαλκίδα. Α, την Καλύβα. Λοιπόν τι γίνεται, θα έχει παράταση; Τι παρακράτηση; Πα-ρά-τα-ση. Να γράψουμε. Τι να αρπάξουμε; Το 'χασες ξεμωραμένε; Αποξηραμένε; Ξεμωραμένε, κουφάθηκες κιόλας; Τι σκουφάκια; Α καλά, άσε, τα λέμε αύριο. Γιατί είναι μακάβριο;

Υποβολή διηγημάτων ως το απόγευμα της Κυριακής στις 18:00. Τελεία και παύλα, ούτε λεπτό παραπάνω, να έχουμε και το βραδάκι να τα διαβάσουμε.

Edited by nikosal
DinoHajiyorgi

Υποβολή διηγημάτων ως το απόγευμα της Κυριακής στις 18:00. Τελεία και παύλα, ούτε λεπτό παραπάνω, να έχουμε και το βραδάκι να τα διαβάσουμε.

Α, τόση αυστηρότητα δηλαδή. Ε, δεκτό. Άλλο είδος αυτό. Το χρώμα της φυλής. Φασουλάδα fantasy. (Πως λέμε σπαγκέτι western.)

Naroualis

Πεθαίνω!... Τα υπογλώσσια!... Το οξυγόνο!... Το πιεσόμετρο!... Φασουλάδα φάνταζυ!... Βοήθεια!... :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :rofl2: :rofl2: :rofl2:

Edited by Naroualis
Κι εσείς μεσιέ nikosal; Εσείς θα μας τιμήσετε με κάτι δικό σας;

Βεβαίως αριστοκρατότατε. Κάτι μικρό βγαίνει τελικά.

Βεβαίως αριστοκρατότατε. Κάτι μικρό βγαίνει τελικά.

Θα κονταροχτυπηθούμε για το μικρότερο.

Έξι το απόγευμα Σαββάτου και υπενθύμιση: Έχετε 24 ώρες να υποβάλετε το διήγημά σας.

επιτρέπονται 2 στόριζ ή να το ποστάρω με άλλο ακάουντ; (ούτε ένα ψέμμα δεν μπορώ...)

• 11 months later...
Blondbrained

α, θα έπαιρνα κι εγώ μέρος, αλλά έπεσε στην βδομάδα του ΑΣΕΠ βρε παιδιά. Σ/Κ δίνουμε ΑΣΕΠ μερικοί άμοιροι ξέρετε...κι εμείς οι ταλαντούχοι συγγραφείς πρέπει να ζήσουμε, να ταίσουμε τα παιδιά μας, να δούμε άσπρη μέρα (δεν έπεισα για παράταση ε;)

DinMacXanthi
α, θα έπαιρνα κι εγώ μέρος, αλλά έπεσε στην βδομάδα του ΑΣΕΠ βρε παιδιά. Σ/Κ δίνουμε ΑΣΕΠ μερικοί άμοιροι ξέρετε...κι εμείς οι ταλαντούχοι συγγραφείς πρέπει να ζήσουμε, να ταίσουμε τα παιδιά μας, να δούμε άσπρη μέρα (δεν έπεισα για παράταση ε;)

Πρέπει να σου ξέφυγε η ημερομηνία του ποστ! Για δες καλύτερα! (Ναι, οκ, για λίγο κι εγώ είπα τι έγινε ρε παιδιά; Εγώ που ήμουν κ δε το πήρα χαμπάρι...

Αλλά μιας και ξεθάφτηκε, θα κάνουμε καμια αναβίωση; Κανένα 2.0 if you will?

Blondbrained

lol...καλέ του 2008 ήταν ο Ιανουάριος!!!! καρα λόλ λέμε...σόρρυ, γράψτε λάθος, ή γράψτε νέο διήγημα...

Η blondbrained, όσο περνούν οι μέρες, επιβεβαιώνει το ψευδώνυμό της.

Ίσως το v2.0 να έχει κάποια άλλη πρωτότυπη ιδέα-παραβίαση στερεότυπου;

Ελεος και γω τωρα διαβασα την αρχει του τοπικ ως 2008..... Παντως επειδη μου κατεβηκαν πικαντικες ιδεες θα μου επιτρεψετε να συγγραψω κατι και να το παραθεσω στην βιβλιοθηκη... :lol: :lol: :lol:

Blondbrained
Η blondbrained, όσο περνούν οι μέρες, επιβεβαιώνει το ψευδώνυμό της.

εγώ έχω αυτογνωσία κύριος! δεν είμαι καμμιά τυχαία! :PpP