Jump to content

Μωρά στις ιστορίες τρόμου


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Είναι τόσο γλυκά, τόσο αθώα, τόσο αγαπητά...

όμως

πως θα σας φαίνονταν αν τα συναντούσατε σε μια ιστορία τρόμου;

 

Είναι άραγε τρομαχτικά ή δείχνουν γελοία;

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς μωρό σε δική του ιστορία τρόμου;

Link to comment
Share on other sites

IT'S ALIVE!!!

Πολύ γέλιο η ταινία! Μα πολύ όμως!

Πάντως η ιδέα ήταν τρομαχτική μπορώ να πω

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε λίγο κινηματογραφικό σπαμ εδώ γιατί το τόπικ βρίσκεται, και θα έπρεπε να είναι, για τα βιβλία.

 

Εμένα η ταινία μου είχε φέρει απογοήτευση για την αποτυχία της να με τρομάξει. Είχε προηγηθεί όμως το εξής: Χρόνια πριν την δω, μου την αφηγήθηκε σκηνή-σκηνή μια ξαδέρφη μου που την είχε δει. Και ο τρόπος που τα έλεγε εκείνη, όπως καθόμασταν και στο μισοσκόταδο στο σαλόνι, μου έφερε ανατριχίλες. Και στο σημείο που μου είπε: «Και λέει η γυναίκα στον σύζυγο της “Το παιδί είναι εδώ…μέσα στο σπίτι”, εκεί τα χρειάστηκα. Η αντίστοιχη σκηνή στην ταινία ήταν ένα τίποτα, μια μπούρδα και μισή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ειδικά η συγκεκριμένη σκηνή, για να μη μιλήσω γενικά για τα φωνητικά του...μωρού.

 

Λοιπόν καμία ιστορία που να περιέχει babes ή babelike?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ειδικά η συγκεκριμένη σκηνή, για να μη μιλήσω γενικά για τα φωνητικά του...μωρού.

 

Λοιπόν καμία ιστορία που να περιέχει babes ή babelike?

 

 

Στο τελευταίο μέρος του Μαύρου πύργου του Stephen King, υπάρχει ένα πολύ τρομακτικό μώρο και με μεγάλο ρόλο στην όλη ιστορία αλλά δεν θέλω να πώ παραπάνω μην τυχών και το διαβάζει κανείς τώρα....

Αν και πιο πολύ θα μπορούσαμε να το κατατάξουμε στα Baby - like....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο πιο φαινομενικά αθώο και ασφαλές είναι κάτι, τόσο αποτελεσματικότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ταινία τρόμου. Διάβαζα πριν κάτι μήνες στο περιοδικό "Σινεμά" (στο τεύχος που έδινε 'Βαθύ Κόκκινο' και 'Santa Sangre' ως συνοδευτικά DVD - όσοι το χάσατε καλά να πάθετε) ότι βασικό συστατικό του τρόμου είναι να τον μεταφέρεις σε μέρη που θεωρούνται ασφαλή, πχ στο κρεβάτι, στο ντους και πάει λέγοντας. Με την ίδια λογική βλέπουμε τόσα μικρά κοριτσάκια στον τρόμο και τα μωρά είναι το επόμενο βήμα.

Από λογοτεχνία βέβαια δε μπορώ να θυμηθώ τώρα μωρό-τέρας, στο σινεμά όμως είχαμε το Eraserhead, το Braindead, το it's alive, το alien και πάει λέγοντας, πάντως δε το απέρριπτα ως ιδέα - για την ακρίβεια έχω κάτι σχετικό στα μελλοντικά συγγραφικά σχέδιά μου - εδώ και χρόνια ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο πιο φαινομενικά αθώο και ασφαλές είναι κάτι, τόσο αποτελεσματικότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ταινία τρόμου. Διάβαζα πριν κάτι μήνες στο περιοδικό "Σινεμά" (στο τεύχος που έδινε 'Βαθύ Κόκκινο' και 'Santa Sangre' ως συνοδευτικά DVD - όσοι το χάσατε καλά να πάθετε) ότι βασικό συστατικό του τρόμου είναι να τον μεταφέρεις σε μέρη που θεωρούνται ασφαλή, πχ στο κρεβάτι, στο ντους και πάει λέγοντας. Με την ίδια λογική βλέπουμε τόσα μικρά κοριτσάκια στον τρόμο και τα μωρά είναι το επόμενο βήμα.

Από λογοτεχνία βέβαια δε μπορώ να θυμηθώ τώρα μωρό-τέρας, στο σινεμά όμως είχαμε το Eraserhead, το Braindead, το it's alive, το alien και πάει λέγοντας, πάντως δε το απέρριπτα ως ιδέα - για την ακρίβεια έχω κάτι σχετικό στα μελλοντικά συγγραφικά σχέδιά μου - εδώ και χρόνια ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

 

 

Σε πρόλαβε άλλος, μουαχαχαχαχα!

 

Άντε με το καλό κι εσύ! Ελπίζω αυτό το τόπικ να έδωσε έμπνευση σε μερικούς που τους αρέσει να τρομάζουν τον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόλαβε άλλος, μουαχαχαχαχα!

Ναι, ο King Diamond στο Abigail (που είναι δίσκος, όχι βιβλίο πάλι και για αυτό δεν το ανέφερα). Επίσης ο Κάρπεντερ στη δεύτερη σαιζόν του Masters of Horror, το Cradle of Fear και πάρα πολλοί άλλοι. Επίσης έχω μια υποψία ότι από βιβλίο υπάρχει και μια ιστορία του Κλάιβ Μπάρκερ από τα Βιβλία του αίματος με μωρό, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ποια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο King Diamond στο Abigail (που είναι δίσκος, όχι βιβλίο πάλι και για αυτό δεν το ανέφερα). Επίσης ο Κάρπεντερ στη δεύτερη σαιζόν του Masters of Horror, το Cradle of Fear και πάρα πολλοί άλλοι. Επίσης έχω μια υποψία ότι από βιβλίο υπάρχει και μια ιστορία του Κλάιβ Μπάρκερ από τα Βιβλία του αίματος με μωρό, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ποια.

 

 

Και κάποιος εδώ στην Ελλάδα που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του, ονόματα δε λέμε! :whistling:

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Σε βιβλίο δεν έχω πετύχει ποτέ κάτι (αλλά δε διαβάζω και πολύ τρόμο ούτως ή άλλως) αλλά μη ξεχνάμε το Nihilanth από τα βιντεοπαιχνίδια:

nihilanth_full.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω απο τις πιο κλασικές χρήσεις μωρού είναι το Rosemary's Baby. Το μώρό δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο, αλλα το να γεννήσεις το μωρό του σατανά είναι αρκετά τρομακτικό. Σε βιβλία, όπως ήδη αναφέρθηκε, στο τέλος του Dark Tower(της σειράς) υπάρχει ενα αρκετά σάπιο μωρό(επίσης γιος δαίμονα).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο blackest heart της Nancy Collins που διάβαζα πρόσφατα, σκάει σε μια σκηνή ένα έμβρυο-βρικόλακας (όχι μωρό, έμβρυο)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει ένα βιβλίο τρόμου, νομίζω το Αποκάλυψη του Lumley-χωρις να ειμαι σίγουρος, εμφανίζονται στο χωριό ΄σατανικά μωρα που περπατάνε κανονικά και προσπαθούν να πιάσουν τους ανθρώπους, αλλά δε θυμάμαι και πολλά, τοχα διαβάσει πριν πολλαά χρόνια.

 

Απο σινεμα, ξεχωριζω το Μωρο της Ρόζμαρυ, το 'μωρο' απ'το Matrix Revolutions, το μωρό που γέννησε στον εφιάλτη της η πρωταγωνίστρια της Μύγας, το 'μωρό' που είχε έξω απ'την κοιλιά του εκείνος ο τυπάς απ'το Total Recall, το μωρό που γεννήθηκε απ'την ένωση δυο ζόμπι στο Braindead (τρελλό μωρό!) όπως και το μωρό που γεννήθηκε από ζομποκοιλιά στο ριμέικ του Dawn of the Dead.

 

Θα έχετε ακούσει φαντάζομαι και οι περισσότεροι για αυτόν τον ελληνικό θρύλο που μας ήρθε απ'την ύπαιθρο και λέει πως τα παλια χρόνια ένας αμαξάς που γύρναγε βράδυ απ'τα αμπέλια βλέπει στο δρόμο του, ένα μωρό να καθεται ολομόναχο. Ανεβάζοντας το στην άμαξα και κρατώντας το στην αγκαλιά του, παίζει χαριτολογώντας με το μωρό. Του λεέι 'τι όμορφα ματάκια έχεις..' και άλλα τέτοια, ωσπου κάποια στιγμή το μωρό δείχνει τα σουβλερά του δόντια και του λέει με βαριά φωνή ' ..και δόντια έχω και δαγκώνω..!'. Ο αμαξάς πανικόβλητος πετάει το μωρό απ'την άμαξα και φεύγει γρήγορα.Μες στον πανικό του γυρνάει το κεφάλι πίσω και αντικρύζει το μωρο να στέκεται όρθιο στα πόδια, του κοιτώντας τον και να του λέει "..αν δεν είχα πέσει απ'την άμαξα, θα σου έδειχνα εγώ..'.

 

:catmad:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο τρομακτικό μωράκι δεν είναι άλλο απο τον μικρούλη Αντριαν στο βιβλίο "Rosemary's Baby" του Ira Levin.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ μωρό αλλά ο μικρός Damien στο Omen ήταν τρομακτικός!

 

Α, και να μην ξεχάσουμε το μωρό της Rosemary :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο τρομακτικό μωράκι δεν είναι άλλο απο τον μικρούλη Αντριαν στο βιβλίο "Rosemary's Baby" του Ira Levin.

 

Ε, ναι εκεί πάμε στην κατηγορία 'παιδιά' πλέον, που οι σχιστομάτηδες έχουν γεμίσει από τέτοια..! :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Α, μουρθε φλασια και η βραβευμένη με όσκαρ ταινία κινουμένων σχεδίων 'Spirited Away' (τι? δεν την έχεις δει?!) του πολύ-Μιγιαζάκι. Σε κάποια σεκάνς είχε ένα παχουλό , άσχημο μωρό σε μέγεθος μεγάλου δωματίου, που το μόνο που ήθελε ήταν απλά να παίξει μαζί σου...

:obsession:

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτά τα μωρά

είναι από ένα εναλλάκτικό τέλος του βιντεοπαιχνιδιού Drakengard (PS2, 2004)

 

Εφιαλτικό ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ειναι ταινια ή ιστορια, αλλα θρυλος (απο την Σερβια αν θυμαμαι καλα). Συμφωνα με αυτον, τα αβαφτιστα μωρα-θυματα παιδοκτονιας (τα'χει σκοτωσει η μανα τους δηλαδη) βρυκολακιαζουν και καθε βραδυ στηνουν καραουλι εξω απο το σπιτι της μανας-φονισσας κι ουρλιαζουν ως το πρωι, τρελαινοντας την απο το φοβο.

Εμενα παντως, που ουτε μαμα ειμαι, ουτε-ποσο μαλλον-παιδοκτονος, με τρομαζει ως ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς μωρό σε δική του ιστορία τρόμου;

 

α, ναι, τα μωρά και τα μικρά παιδιά με τρελαίνουν σε ταινίες τρόμου, με φοβίζουν περισσότερο και απο τον έξω απο δώ! Όχι τόσο τα μωρά βέβαια, περισσότερο τα πιτσιρίκια, γιατί τα μωρά δεν μπορούν να κάνουν κάτι υποτίθεται, εκτός αν έχουν υπερφυσικές δυνάμεις (κάτι που μόνο γελοίο καταντά), ενώ τα πιτσιρίκια μπορούν να κάνουν πολλά, πάρα πολλά...

και ασφαλώς χρησιμοποίησα σε δικό μου διήγημα, και μάλιστα το έχω αναρτήσει και στην βιβλιοθήκη "ο κακός έρωτας και το δάσος των εαυτών"...

 

...βαρέθηκα πάντως να βλέπω την αθωότητα με αίματα, είτε με δικά της αίματα, είτε με άλλων (συμβολικό αυτό)...θέλω να βλέπω μόνο αγγελάκια πιά, θέλω χαρούμενες εικόνες, μεγάλωσα με θρίλερ (τρίλετ τα έλεγα τότε...ως παιδάκι), έχασα την αθωότητά μου και τώρα την ψάχνω σε παιδικές (ορίτζιναλ παιδικές) ταινίες

αλλά μιά και μιλάμε για τέτοια, πώς την έλεγαν αυτή την ταινία την βασισμένη σε παιχνίδι computer, που πάει η μάνα σε αυτή την πόλη και δεν μπορεί να γυρίσει πίσω, ψάχνει την κόρη της ανάμεσα στους πεθαμένους, και κάτι τέτοια?

Επίσης αρκετά τρομακτικό κοριτσάκι ήταν αυτό με την βινετοταινία, που έβγαινε μέσα απο την τηλεόραση και σε σκότωνε μέσω του...φόβου! καλή και τρομακτική φάτσα, πιο τρομακτική ακόμα ήταν όταν την έδειξε νεκρή στα χέρια της ερευνήτριας, που είχε ένα αγγελικό φώς της...μιλάμε εκεί τρόμαξα περισσότερο απο κάθε άλλη σκηνή! Παραήταν αγγελικός αυτός ο διάολος, και τρόμαζες απο την αναμονή...έλεγα: τώρα θα της ορμήσει, τώρα που τν κρατάει στην αγκαλιά της..

ΥΓ δεν θυμάμαι κάν τους τίτλους των ταινιών, αλλά ήταν ικανοποιητικές οι φάτσες των κοριτσιών που χρησιμοποιήθηκαν, αρκετά αθώες συνολικά, με το τέλειο διαβολικό ύφος.

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΣΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ (και αγοράκια, αλλά με τα κοριτσάκια έχει παραγίνει το κακό) ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!

 

Νισάφι πια, με τα ring και τα Silent Hill και τις προφητείες και τους εξορκιστές και κάθε ταινία που 'χει ένα βλαμμένο πιτσιρίκι να τραβάει την υπόθεση και να κάνει ταρζανιές. Τα μισώ ΟΛΑ! Κυρίως τα τρισχαριτωμένα δαιμονισμένα και καταραμένα κοριτσάκια.

 

Στην συγγραφή, δύο πιτσιρίκια συμπαθώ. Το ένα είναι το μωρό της Ρόζμαρι (κι αυτό γιατί αναφέρεται δυο σελίδες πριν το τέλος και ΤΕΛΟΣ) και τον Darien στο Υφαντό της Φιόναβαρ που δεν είναι τρόμου, αλλά είναι γιος κακού θεού, όπως και να το κάνουμε και το 'χει πολύ το evil κι έτσι. Α, είναι και κάτι πιτσιρίκια σε βιβλία του King και του Masterton, αλλά τα μισώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..