Jump to content

Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Μιας και αναφέρθηκε σε άλλο τόπικ, σκέφτομαι να μοιραστώ μαζί σας μερικές σκέψεις μιας και αισθάνομαι αρκετά από τα μέλη του φόρουμ πολύ κοντινά μου.

 

Σε περίπου τρεις εβδομάδες θα κυκλοφορήσει το πρώτο μου βιβλίο από τις εκδόσεις Λιβάνη.

Για την ακρίβεια πρόκειται για τον πρώτο τόμο μίας σειράς η οποία θα ολοκληρωθεί σε τρία ή τέσσερα μέρη.

Ο δεύτερος τόμος θα κυκλοφορήσει νομίζω στις αρχές Απριλίου, ενώ οι υπόλοιποι γράφονται αυτόν τον καιρό.

 

Η σειρά ονομάζεται "Παραμύθια Από Το Βασίλειο Της Αράχνης" και πρόκειται για μία περιπέτεια φαντασίας, που διαδραματίζεται σε μια ψευδομεσαιωνική εποχή, με πολλά στοιχεία παραμυθιού. Το Βασίλειο της Αράχνης αποτελείται από οχτώ πόλεις οι οποίες βρίσκονται σκαρφαλωμένες σε μία αχανή οροσειρά, η οποία για πολλούς απ' τους υπηκόους είναι όλος ο κόσμος. Εξήντα τρία χρόνια πριν ξεκινήσει το πρώτο βιβλίο, το βασίλειο δέχεται μία σφοδρή εισβολή από τους πεδιανθρώπους, τρεις πόλεις χάνονται και ξεσπάει ένας ανελέητος πόλεμος. Η ιστορία ξεκινάει καθώς η τέταρτη Ανατολική πόλη πολιορκείται για πολλοστή φορά και ένας νεαρός αγγελιοφόρος, ο Αλιόσκα, στέλνεται εκεί κουβαλώντας ένα μήνυμα σπουδαίας σημασίας. Το πρώτο βιβλίο είναι οι τέσσερις μέρες του επικίνδυνου ταξιδιού του.

 

Τα Παραμύθια από το Βασίλειο της Αράχνης είναι η πρώτη μου συγγραφική προσπάθεια, δουλεύω τα βιβλία από τις αρχές του 2005 και ελπίζω να αρέσουν όχι μόνο στους φίλους του φάνταζυ, αλλά και σε όλους τους αναγνώστες.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους διάβασαν σκόρπια κεφάλαια που είχα ανεβάσει παλιότερα στο φόρουμ και έκαναν παρατηρήσεις. Ήταν πολύ χρήσιμες και με βοήθησαν να βελτιώσω πολλές σκηνές. Επίσης τους κοντινούς φίλους (Κύριος Καρπούζης, Ευθυμία, Λευτέρης) που έχουν διαβάσει drafts των βιβλίων, για την ενθάρυνση και τη καθοδήγηση. Τον κύριο Καρπούζη ακόμα περισσότερα για τα σχέδια που έκανε. Ειδικά τον Namris γιατί νομίζω είναι ο πρώτος που έχει πληρώσει για να αγοράσει το βιβλίο όταν ήταν στο lulu καθώς και για τις εκτενείς και εύστοχες παρατηρήσεις του. Του χρωστάω φυσικά ένα δωρεάν αντίτυπο.

 

Ευχαριστώ ξεχωριστά τον Γιώργο Σωτήρχο, τον εκδότη των Συμπαντικών Διαδρομών, γιατί με δέχτηκε στη συντακτική ομάδα του περιοδικού και πίστεψε στη δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ θερμότατα την επιμελήτρια των βιβλίων κυρία Ανθή Ροδοπούλου, που δούλεψε ακούραστα και με κέφι, υπερχρεώθηκε για να μου ζητήσει διευκρινήσεις από τηλεφώνου και έβαλε ξεχωριστό μεράκι σε κάθε ένα από τα δεκαπέντε κεφάλαια. Ελπίζω ειλικρινά να είναι μαζί μου μέχρι την ολοκλήρωση της σειράς.

 

Έχω και άλλους να ευχαριστήσω, αλλά επειδή δεν σχετίζονται με το φόρουμ δεν θα τους αναφέρω γιατί δεν θα τελειώσω ούτε μέχρι αύριο.

 

Τέλος θέλω φυσικά να ευχαριστήσω την εκδότρια μου, την κυρία Γιώτα Λιβάνη γιατί εμπιστεύτηκε τις ικανότητές μου και μου πρόσφερε ένα εξαιρετικό συμβόλαιο έχοντας διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο και στηριζόμενη για όλα τα υπόλοιπα μόνο στο στο λόγο μου. Θα βάλω τα δυνατά μου για να φανώ αντάξιος των προσδοκιών της.

 

Πριν την κυκλοφορία θα δημιουργήσω ένα ιστολόγιο με στοιχεία για το βιβλίο και ίσως με ένα-δύο διηγήματα πάνω στον κόσμο, που δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο στην πλοκή. Όταν σε λίγες μέρες θα έχω νεότερα και ίσως το εξώφυλλο θα επανέλθω.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    21

  • Arachnida

    65

  • Παρατηρητής

    31

  • dreamwhisperer

    14

ΩΠ! Καταλάβατε τι έχει να γίνει σε λίγο καιρό δηλαδή ε; Θα πιαστούμε σαν τις μύγες και τα κουνούπια στον ιστό της Αραχνίδας!

 

Καλή επιτυχία μεγάλε, από μέρους μου. Έχω διαβάσει τα όσα έχουν δημοσιεύσει οι Σ Διαδρομές και βρήκα ενδιαφέρον το νεοτολκινικό παραμύθι της πένας σου.

 

Έχω δύο απορίες (μέχρι στιγμής). Πόσες σελίδες είναι το πρώτο βιβλίο; Ρωτάω επειδή τέσσερις μέρες που φαίνονται πολύ λίγες για ένα βιβλίο πάνω από 200-250 σελίδες.

Ο γιατί ο τίτλος είναι Παραμύθια από το Βασίλειο της Αράχνης; Μέχρι στιγμής ανέφερες πως είναι περιπέτεια, όχι σειρά περιπετειών.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιάννη, εύχομαι ό,τι καλύτερο! Όταν κυκλοφορήσει, δώσε περισσότερες λεπτομέρειες, ανέβασε cover κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ τώρα τι να πω; Να πω μπράβο, να πω συγχαρητήρια, να πω κι άλλο, κι άλλο; Ό,τι και να πω λίγο θα 'ναι. Απλά να ξέρεις ότι το πρώτο αντίτυπο που θα πουληθεί, το πρώτο-πρώτο-πρώτο, θα το πάρω εγώ. Και το δεύτερο επίσης θα το πάρω εγώ, κι ίσως και το τρίτο και το τέταρτο. Έχω δώρα να κάνω μέσα στο Μάρτη... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τα δέοντα κι από μένα, αλλά μην αφήσεις την πρώτη έκδοση να σου πάρει τα μυαλά. Αφού έχεις σειρά να τελειώσεις, στρώσου στη δουλειά χωρίς διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια spidy. Καλές πωλήσεις!

Το πρώτο αντίτυπο κατευθείαν στο ράφι του Sidoux, δίπλα στης Ευθυμίας. Έτσι, για γούρι. (Πως σφάζανε κόκκορα, όταν σηκώναν τα θεμέλια του σπιτιού τα παλιά τα χρόνια :blackcat: ..).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, προς Θεού! Να μην έχει την τύχη του βιβλίου της Ευθυμίας... :( :superstition:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, προς Θεού! Να μην έχει την τύχη του βιβλίου της Ευθυμίας... :( :superstition:

 

????????????????????????????

 

Και τα δικά μου συγχαρητήρια Arachnida. Εκτός από το έργο σας μου χαρίζετε το δικαίωμα να λέω..."Τους ήξερα!"

 

Μου απαντήθηκε και ένα ερώτημα. Θα τολμούσα να πάω σε εκδοτικό οίκο με "Πρώτο Βιβλίο" μιας σειράς; Θα δεχόντουσαν να το εκδόσουν βασιζόμενοι στον λόγο μου πως θα το συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

????????????????????????????

 

 

Μικρά προβλήματα με τη διανομή, που δυστυχώς δεν έχουν να κάνουν με τον εκδότη. Ό Γιάννης ξέρει τι εννοώ. Τίποτε τα Παραμύθια πρέπει να έχουν και θα έχουν τη δική τους πορεία και αυτή θα είναι λαμπρή!

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντήθηκε και ένα ερώτημα. Θα τολμούσα να πάω σε εκδοτικό οίκο με "Πρώτο Βιβλίο" μιας σειράς; Θα δεχόντουσαν να το εκδόσουν βασιζόμενοι στον λόγο μου πως θα το συνεχίσω;

 

Αυτή την απορία την είχα κι εγώ και χάρηκα που απαντήθηκε με αυτό τον τρόπο.

Συγχαρητήρια Arachnida!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, αισθάνομαι λίγο σαν να έχω τα γεννέθλιά μου με τόσες ευχές.

Εννοείται ότι ξεχωρίζω τη συμβουλή του mman.

 

Αν ρωτήσεις έναν εκδοτικό οίκο αν γίνεται να τους πας το πρώτο βιβλίο μιας σειράς για να κρίνουν ίσως και να σου πουν "όχι, πρέπει να στείλετε ολόκληρο το έργο".

Δεν ρωτάς καθόλου, το στέλνεις και αυτοί ούτως ή άλλως θα το διαβάσου. Αν, δε, τους αρέσει ο τρόπος που γράφεις θα σπεύσουν να σε κλείσουν για αυτό και τα επόμενα που θα γράψεις. Έμεινα με την εντύπωση ότι πάντα ψάχνουν να επενδύσουν σε νέους συγγραφείς.

Επίσης μιλώντας με την εκδότρια, κατάλαβα ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το είδος του βιβλίου. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη απορία μου όταν συναντηθήκαμε, γιατί ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος έχω την εντύπωση ότι δεν έχει εκδόσει φάνταζυ τα τελευταία χρόνια. Τελικά διαπίστωσα ότι αν τους αρέσει αυτό που διάβασαν και έχει κοινό να απευθυνθεί, θα το εκδόσουν.

 

Παρατηρητή αν και είναι η ίδια ιστορία σε όλα τα βιβλία το έχω ονομάσει "Παραμύθια από το Βασίλειο της Αράχνης" και γιατί η αφήγηση σε ορισμένα σημεία θυμίζει παραμύθι, αλλά και γιατί αναφέρονται διάσπαρτα αρκετά παραμύθια ή μύθοι που σχετίζονται με την πλοκή. Κάπου στην αρχή αναφέρω ότι στην εποχή του πολέμου τα παραμύθια ζωντανεύουν και ξεχασμένοι μύθοι έρχονται στην επιφάνεια. Πάντως έχει και υπότιτλο ο κάθε τόμος, ο οποίος δεν είμαι σίγουρος αν θα εμφανίζεται στο εξώφυλλο.

Στις τέσσερις μέρες του ταξιδιού γίνονται πολλά πράγματα, αν και στην πραγματικότητα η ιστορία ξεκινάει στο 5ο κεφάλαιο. Νωρίτερα υπάρχουν διάφορα εισαγωγικά στοιχεία.

Πάντως στο 2ο τόμο που είναι και λίγο μεγαλύτερος, η υπόθεση εκτυλίσσεται σε τρεις μόνο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Στις τέσσερις μέρες του ταξιδιού γίνονται πολλά πράγματα, αν και στην πραγματικότητα η ιστορία ξεκινάει στο 5ο κεφάλαιο. Νωρίτερα υπάρχουν διάφορα εισαγωγικά στοιχεία.

Πάντως στο 2ο τόμο που είναι και λίγο μεγαλύτερος, η υπόθεση εκτυλίσσεται σε τρεις μόνο μέρες.

 

Ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος της λογοτεχνίας; :D

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Πες και για τον τρίτο τόμο Γιάννη, που είναι η εξιστόρηση μιας μονομαχίας 15 λεπτών. Αλλα τι μονομαχία, ε?

:blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ, αισθάνομαι λίγο σαν να έχω τα γεννέθλιά μου με τόσες ευχές.

Εννοείται ότι ξεχωρίζω τη συμβουλή του mman.

 

Αν ρωτήσεις έναν εκδοτικό οίκο αν γίνεται να τους πας το πρώτο βιβλίο μιας σειράς για να κρίνουν ίσως και να σου πουν "όχι, πρέπει να στείλετε ολόκληρο το έργο".

Δεν ρωτάς καθόλου, το στέλνεις και αυτοί ούτως ή άλλως θα το διαβάσου. Αν, δε, τους αρέσει ο τρόπος που γράφεις θα σπεύσουν να σε κλείσουν για αυτό και τα επόμενα που θα γράψεις. Έμεινα με την εντύπωση ότι πάντα ψάχνουν να επενδύσουν σε νέους συγγραφείς.

Επίσης μιλώντας με την εκδότρια, κατάλαβα ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το είδος του βιβλίου. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη απορία μου όταν συναντηθήκαμε, γιατί ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος έχω την εντύπωση ότι δεν έχει εκδόσει φάνταζυ τα τελευταία χρόνια. Τελικά διαπίστωσα ότι αν τους αρέσει αυτό που διάβασαν και έχει κοινό να απευθυνθεί, θα το εκδόσουν.

 

Παρατηρητή αν και είναι η ίδια ιστορία σε όλα τα βιβλία το έχω ονομάσει "Παραμύθια από το Βασίλειο της Αράχνης" και γιατί η αφήγηση σε ορισμένα σημεία θυμίζει παραμύθι, αλλά και γιατί αναφέρονται διάσπαρτα αρκετά παραμύθια ή μύθοι που σχετίζονται με την πλοκή. Κάπου στην αρχή αναφέρω ότι στην εποχή του πολέμου τα παραμύθια ζωντανεύουν και ξεχασμένοι μύθοι έρχονται στην επιφάνεια. Πάντως έχει και υπότιτλο ο κάθε τόμος, ο οποίος δεν είμαι σίγουρος αν θα εμφανίζεται στο εξώφυλλο.

Στις τέσσερις μέρες του ταξιδιού γίνονται πολλά πράγματα, αν και στην πραγματικότητα η ιστορία ξεκινάει στο 5ο κεφάλαιο. Νωρίτερα υπάρχουν διάφορα εισαγωγικά στοιχεία.

Πάντως στο 2ο τόμο που είναι και λίγο μεγαλύτερος, η υπόθεση εκτυλίσσεται σε τρεις μόνο μέρες.

 

 

 

OK ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Καλή επιτυχία και πάλι!!!

(Τι έμαθα; Κερνάς τα μέλη του εσ εφ εφ στην Αθήνα; :beerchug: Χεχεχεχε...)

Link to comment
Share on other sites

Πες και για τον τρίτο τόμο Γιάννη, που είναι η εξιστόρηση μιας μονομαχίας 15 λεπτών. Αλλα τι μονομαχία, ε?

:blackcat:

Λογικά Σογκόκου-Βετζέττα :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν από λίγο πήρα την τελική σελιδοποίηση του πρώτου τόμου και έχω ενθουσιαστεί.

Σκέφτηκα να ανεβάσω μία σελίδα απ' την αρχή ενός κεφαλαίου. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ η φόρμα.

Το σχέδιο είναι αυτό που έχω και ως avatar και είναι του Μιχάλη Φουντουκλή.

 

post-233-1204298823_thumb.jpg

 

Η πνευματική ιδιοκτησία της μορφοποίησης ανήκει στις εκδόσεις Λιβάνη. Του κειμένου την έχουμε μοιράσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος θα έχουν οι σελίδες του βιβλίου; Από τη σελιδοποίηση μου φαίνονται πολύ μικρές.

Κατά τα άλλα φαίνεται ωραία δουλειά. Περισσότερα βέβαια όταν πάρω το τελειωμένο προϊον στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Βασίλειο Της Αράχνης - Γιάννης Πλιώτας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..