Jump to content

"Σε αγαπώ.... Να προσέχεις Γιέ μου"

Recommended Posts

Οδυσεύς

Όνομα Συγγραφέα: Αλέξανδρος Χαρωνιτάκης

Είδος: επιστημονική φαντασία

Βία; Ναι

Σεξ; Περιφραστικό

Αριθμός Λέξεων: 1005

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια: Μια απο τις πρώτες μου ιστοριες , την είχα δημοσιευσει και παλιοτερα στο Psi Club της Gate (μετεπειτα AcroGate) BBS. Σχόλια ευπρόσδεκτα

Η πόρτα κλείνει..

Ένα κόκκινο φώς πλημμυρίζει τον χώρο

Κοιτάω γύρω μου στο σκοτεινιασμένο δωμάτιο και ασυναίσθητα δοκιμάζω τις πάνινες λουρίδες με βέλκρο που με κρατάνε σταθερά δεμένο πάνω στην οδοντιατρικού τύπου πολυθρόνα. Χέρια ,πόδια , στέρνο , λεκάνη, κεφάλι.

Όχι ότι θα προσπαθούσα να ξεφύγω , αλλά το ένστικτο της επιβίωσης , ασυναίσθητα οδηγεί το σώμα μου να δοκιμάσει όλες τι επιλογές διαφυγής.

Ξέρω βέβαια ότι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να την "βγάλω καθαρή". Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που τόσοι συγκρατούμενοι μου έπαιρναν μέρος στο πείραμα .

"Μετά το επιτυχές πέρας της διαδικασίας , θα γίνει αυτόματη μετατροπή της ποινής σου και θα μεταφερθείς σε ένα σωφρονιστικό κατάστημα με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης." ήταν το σχόλιο που έκαναν όταν προσφέρανε την "εναλλακτική πιθανότητα" σε κάθε έναν από τους κρατούμενους στην πτέρυγα "Μ".

Και όταν περιμένεις το άνοιγμα της πόρτας και την είσοδο του εξομολόγου, η εναλλακτική , η οποιαδήποτε πιθανή εναλλακτική, είναι σίγουρα προτιμητέα.

Αυτό που δεν έλεγαν βέβαια ήταν ότι η πιθανότητα επιβίωσης είχε υπολογιστεί σε κάτι λιγότερο από 1% . Και αυτό το άκουσα από δυο τεχνικούς που συζητούσαν πίσω από το τζάμι λίγο ποιό δυνατά , όταν μου έκαναν την μαγνητική τομογραφία για την προετοιμασία.

"Φτωχοδιάβολοι.... Αντί για την ηλεκτρική καρέκλα, παίρνουν τη χρόνοκαρέκλα και το σώμα τους την ζωοτομία μετά."

Όχι ότι με ενδιέφερε πάντως. Αν ήταν κάτι που μου είχε διδάξει η ζωή μου ήταν να μην έχω αυταπάτες. Η αίσθηση του "Γνώθει εαυτόν" ήταν πολύ ποιο αυστηρή και από τον χειρότερο εισαγγελέα και δεκάδες φόρες πιο κυνική.

Έσφαλες;; Θα πληρώσεις .....

Πόσο θα πληρώσεις;;

Χμμ ας πούμε ότι στην περίπτωση μου το "δις εις θάνατον" μου φαινόταν μάλλον λίγο.

Μυρωδιά όζοντος και ένας ελαφρύς παλμικός βόμβος αρχίζει να δονεί τα κόκαλα μου.

Ξεκινήσαμε... Μάλιστα... χμμ..... σύμφωνα με ότι μου είπαν θα χρειαστούν 2-3 λεπτά να φορτιστούν τα πηνία των ηλεκτρομαγνητών.

Το κόκκινο φώς και ο βόμβος με φέρνουν σε μια χαλαρωτική κατάσταση , Ίσως βέβαια να φταίει και αυτό το κοκτέιλ που τρέχει από την ενδοφλέβια στο χέρι μου .

Νιώθω λες και είμαι σε μια μήτρα. Πίσω μέσα στην μητέρα μου, Με τον ήχο της καρδιάς της να με ηρεμεί .

Εικόνες...

Το πρόσωπο της μητέρας μου να σκύβει από πάνω μου χαμογελώντας , μια αιώνια Μαντόνα.

Το πρόσωπο της μητέρας μου , συσπασμένο από τον πόνο με δάκρια , καθώς με κρατάει βαθιά στην αγκαλιά της , δεχόμενη τα χτυπήματα που θα έσκιζαν το 5χρονο κορμί μου.

Το πρόσωπο του πατερά μου , κόκκινο , κάθιδρο, με τα υγρά γουρλωμένα μάτια , καθώς προσπαθεί να με κτυπήσει με την βαριά ζώνη , και να τσακίζει το κορμί της , με γροθιές και κλωτσιές..

Τις κραυγές της και τα άναρθρα βογγητά του για τα επόμενα 6 χρόνια καθώς την βιάζει και την κακοποιεί για να μην συμβούν σε ‘μενα.

Το πρόσωπο του πατέρα μου , σε ένα μορφασμό έκπληξης με γυάλινα μάτια να κοιτάει την λαβή του μαχαιριού που λες και φύτρωσε στο γυμνό στήθος του.

Το τσακισμένο χέρι της να μου χαϊδεύει το μάγουλο , τον ψίθυρο "Σε αγαπώ , να προσέχεις Γιε μου" και τον αναστεναγμό . Τα μάτια της να χάνουν την λάμψη τους..

Το πρόσωπο του εισαγγελέα, κυνικό , αγέλαστο.

Το γελαστό πρόσωπο του φύλακα....

Τα πρόσωπα μέσα από τα δάκρυα καθώς βιαζόταν η ψυχή μου , από βιασμένα , σκληρά, παιδικά και εφηβικά κορμιά .

Το πρόσωπο του ανήλικου προαγωγού μου , έκπληκτος να κοιτάει το ακονισμένο κουτάλι που φύτρωνε στο στήθος του.

Το υγρό κλαμένο πρόσωπο του νέου "αδελφού " μου καθώς τον κρατάνε κάτω και τον πλησιάζω.

Τα φοβισμένα πρόσωπα καθώς περπατάω στο προαύλιο.

Τα φοβισμένα πρόσωπα καθώς περπατάω στον δρόμο

Τα υγρά μάτια των κοριτσιών , ενώ εκλιπαρούν να σταματήσω να τις χτυπάω.

Τα υγρά μάτια των κοριτσιών και αγοριών , ενώ εκλιπαρούν για μια δόση σκόνης , με το κορμί τους και την ψυχή τους.

Εικόνες της ζωής μου.

Πόνος , λεφτά , ηδονή , πόνος..

Βαναυσότητα , απαξίωση

Πορνεία , προστασία, ναρκωτικά , φόνοι, εμπόριο οργάνων, λευκής σαρκός, βρεφών.

Βούρκος

Ενοχή και ένας ψίθυρος να με συνοδεύει ...."Σε αγαπώ , να προσέχεις Γιέ μου"

Και Οργή.

Οργή και εκδίκηση

Από όλους , όλους αυτούς που μου την στέρησαν . Αυτή και την παιδική Ψυχή μου .

Οργή με τον εαυτό μου και το είδωλο του πατέρα μου στον καθρέπτη.

Ότι θα με προφτάνανε τελικά , ήταν αναμενόμενο. Δεν είχα αυταπάτες....αυτές είχαν τσαλαπατηθεί από γονείς, εισαγγελείς , φύλακες και "φίλους" χρόνια τώρα..

Το μόνο που δεν περίμενα ήταν η ποινή...

Πολύ ελαφριά κατά την γνώμη μου.

Βέβαια μόνο και μόνο η φύση της με έκανε αυτόματα υποψήφιο.

"Όταν το σώμα και ο εγκέφαλος είναι αδυνατισμένος λόγο τραύματος ή άλλων αιτιών , τότε μπορεί να φιλοξενήσει μια 2η συνείδηση, μια 2η ενεργειακή υπογραφή, κάτι σαν , σαν ,σαν κοσμικό - χωροχρονικό φαξ ας πούμε. Και αυτή η συνείδηση μπορεί να επιστρέψει πίσω να μας μεταφέρει τις αποκτηθείσες γνώσεις. Είναι μια νέα επαναστατική μέθοδος να κατανοήσουμε την διαδικασία της συνείδησης και την φύση του χρόνου. Μια φανταστική ευκαιρία να δούμε τι πραγματικά έγινε. Η Γνώση (με κεφαλαίο Γάμα πάντα) των αιώνων στα χέρια μας!!!. Υπάρχει βέβαια μια μικρή ("XA!!!") πιθανότητα μια μερικής εγκεφαλικής βλάβης στο υποκείμενο αλλά είναι πραγματικά αμελητέα. Μετά το επιτυχές πέρας της διαδικασίας , θα γίνει αυτόματη μετατροπή της ποινής σου και θα μεταφερθείς σε ένα σωφρονιστικό κατάστημα με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.

Απλά σκέψου. Θα προσφέρεις κάτι πίσω στην κοινωνία.("XAΧΑ!!!") Και άλλωστε σκέψου την εναλλακτική."

Αυτό που δεν ήξεραν ήταν δεν με ενδιέφερε καμία πιθανότητα...

Απλά είχα σιχαθεί τα λυπημένα παιδικά μάτια που με κοίταζαν από τον καθρέφτη.

Και πλέον απλά περιμένω για 2 λεπτά...

Ζέστη, Πόνος , Τράβηγμα! , πέφτω......."Σε αγαπώ , να προσέχεις "........

Ζέστη, Πόνος , τράβηγμα , μια κόκκινη ομίχλη καλύπτει τα μάτια μου.

Βασανίζομαι να πάρω μια ανάσα. Μια ξινή πικρίλα μου καίει το στόμα...

Μια μαυροφορεμένη μορφή κλαίει στα πόδια μου ...

Μάνα...

Μια ζέστη και μια αγάπη με κατακλύζει......

Μία κραυγή σκίζει τα βασανισμένα στήθια μου

"ΙΛΙ ΙΛΙ ΛΑΜΑ ΣΑΒΑΧΘΑΝΙ;;"

"Τετέλεστ..εεχχχχχ.."

Αγάπη , θαλπωρή, ψίθυροι "Γιέ μου...."

Φώς.

MySon.pdf

Edited by Οδυσεύς
Παρατηρητής

Δύο φορές το διάβασα και έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τα μάτια μου βούρκωσαν ενώ η πλάτη μου ρίγησε. Είχα πολύ καιρό να συγκινηθώ με κείμενο. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ever.

Οδυσεύς
Δύο φορές το διάβασα και έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τα μάτια μου βούρκωσαν ενώ η πλάτη μου ρίγησε. Είχα πολύ καιρό να συγκινηθώ με κείμενο. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ever.

Σε ευχαριστώ γιατα καλά σου λόγια...

Και εγω τόσο όταν το έγραφα , όσο και ΄τωρα που το διόρθωνα για να το ανεβάσω, με ρουθουνίσματα το βγάλα.......

Ειδικα τώρα που είμαι και περισσοτερο ευαισθητοποιήμενος λόγω και της 5χρονης κόρης μου.

Συνήθως γράφω ποιο ελαφρά και σκοπτικά. Αλλά όταν με πιάνει.... μπρρρρρ....

• 2 weeks later...

Γυρίζω σπίτι μοναχός

άλλη μια νύχτα

μια καληνύχτα σου γυρεύω ο φτωχός

Ξεθεωμένος απ΄τα ψέματα

τα ζάρια και καπνούς

όλα τ' αδέσποτα ρωτώ

μήπως σε είδαν

Πού να σε βρω

Της αγάπης την ουσία

τη μετρώ στην απουσία

κι όλο γίνομαι κομμάτια

πράσινα γλυκά μου μάτια

Το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ μετά που διάβασα την ιστορία σου.

Οδυσεύς
Γυρίζω σπίτι μοναχός

άλλη μια νύχτα

μια καληνύχτα σου γυρεύω ο φτωχός

Ξεθεωμένος απ΄τα ψέματα

τα ζάρια και καπνούς

όλα τ' αδέσποτα ρωτώ

μήπως σε είδαν

Πού να σε βρω

Της αγάπης την ουσία

τη μετρώ στην απουσία

κι όλο γίνομαι κομμάτια

πράσινα γλυκά μου μάτια

Το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ μετά που διάβασα την ιστορία σου.

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο διηγημα μου έχει επηρεαστει πάρα πολυ απο το παρακάτω ποιήμα που είχα διαβάσει στο δημοτικο και μου είχε κανει τόσο μεγάλη εντύπωση ώστε να το θυμάμαι εντονα ακομα και μετα απο 28 χρόνια...

Ένα παιδί, μοναχοπαίδι αγόρι,

αγάπησε μιας μάγισσας την κόρη.

-Δεν αγαπώ εγώ, του λέει, παιδία,

μ’ αν θέλεις να σου δώσω το φιλί μου,

της μανας σου να φέρης την καρδιά

να ρίξω να την φάη το σκυλί μου

Τρέχει ο νειός, την μάνα του σκοτώνει

και την καρδιά τραβά και ξεριζώνει

και τρέχει να την πάη μα σκοντάφτει

και πέφτει ο νειός κατάχαμα με δαύτη.

Κυλάει ο γυιός και η καρδιά κυλάει

και την ακούει να κλαίη και να μιλάη.

Μιλάει η μάνα στο παιδί και λέει:

-Εχτύπησες, αγόρι μου;…και κλαίει!

Αγγελος Βλάχος

Παρατηρητής

Αχα! Έτσι εξηγείτε λοιπόν!

Ακόμα πάντως φοβάμαι να διαβάσω το διήγημα από την αρχή ως το τέλος. Το θέλω, το θέλω πολύ, αλλά αρκετό σοκ πέρασα τις πρώτες φορές. Αν κάποτε αποφασίσω να μου την φυτέψω, θα το διαβάσω ξανά!

Κι επειδή είμαι μαζόχα, μήπως έχεις άλλο παρόμοιο διήγημα;

Οδυσεύς
Αχα! Έτσι εξηγείτε λοιπόν!

Ακόμα πάντως φοβάμαι να διαβάσω το διήγημα από την αρχή ως το τέλος. Το θέλω, το θέλω πολύ, αλλά αρκετό σοκ πέρασα τις πρώτες φορές. Αν κάποτε αποφασίσω να μου την φυτέψω, θα το διαβάσω ξανά!

Κι επειδή είμαι μαζόχα, μήπως έχεις άλλο παρόμοιο διήγημα;

Ελα αφου το θές και το ξέρεις!!!

Ειναι σαν το δοντι που ποναει οταν ακουμπας την γλώσσα απανω.... Και όλο έκει πάει η γλωσσα η άτιμη...απο μόνη της.

Εχω κανα δύο....

Αλλα έπιδει έχουν πολλές επιροές απο τον Θείο απο την Νέα Αγγλια και τους φίλους του (Λαβκραφτ - Ντερλεθ και ΣΙΑ) θελουν λίγο συμμάζεμα.... Εαν αυτο σε κάνει να θες να τιναξεις τα μυαλα σου , τα άλλα θα σε κανουν να πρασινήσεις και να θες να βγάλει το πρωϊνο σου...

:D

Παρατηρητής

Ευτυχώς που δεν τρώω το πρωί. Άντε λοιπόν, περιμένω! Στα τρόμου είμαι πολύ δύσκολος αναγνώστης.

• 4 weeks later...
tetartos

Καλή ιστορία επιστημονικού τρόμου!

Μου δημιούργησε πραγματικά 'σκοτεινά' συναισθήματα η ταύτιση με έναν χαρακτήρα 'κακό' και απογοητευμένο από τη ζωή. Οι σύντομες προτάσεις-φράσεις έπεφταν σα μαχαιριές. Όπως και η εστίαση στα πρόσωπα.

Μερικά τεχνικά τώρα. Τη φράση 'γνώθει εαυτόν' την ξέρω με ένα "σ'" ανάμεσα. Την λέξη 'ζωοτομία' δεν τη γνωρίζω, μήπως εννοείς νεκροτομή;

Περιμένουμε και τα υπόλοιπα...

Υ.Γ. Για το ποίημα που αναφέρεις, έχω κάνει το ακόλουθο topic...

Οδυσεύς
Καλή ιστορία επιστημονικού τρόμου!

Μου δημιούργησε πραγματικά 'σκοτεινά' συναισθήματα η ταύτιση με έναν χαρακτήρα 'κακό' και απογοητευμένο από τη ζωή. Οι σύντομες προτάσεις-φράσεις έπεφταν σα μαχαιριές. Όπως και η εστίαση στα πρόσωπα.

Μερικά τεχνικά τώρα. Τη φράση 'γνώθει εαυτόν' την ξέρω με ένα "σ'" ανάμεσα. Την λέξη 'ζωοτομία' δεν τη γνωρίζω, μήπως εννοείς νεκροτομή;

Περιμένουμε και τα υπόλοιπα...

Υ.Γ. Για το ποίημα που αναφέρεις, έχω κάνει το ακόλουθο topic...

Zωοτομία ειναι η ανατομική εξεταση και ανοιγμα του οργανισμου ενώ ο οργανισμος αυτος είναι ζώντανος.

Συνήθως υποτην επήρεια αναισθητικου

Σαν αγγλική ορολογία θα την βρείς ώς "Vivisection". Περισσότερα εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vivisection και εδω : http://www.britannica.com/ebc/article-9382...section&ct=

Οσον αφορα τη φραση "γνώθι εαυτόν" ναι εχεις δίκιο.... Θέλει "ι" αντι για "ει" που έβαλα και που είναι η μοντέρνα απόδοση του ρήματος. Ψαξτε την με το Γουγλιον και θα δεις την χρήση της μέσα στο κειμενο.

Και μπορεις να την δείς εδω μαζι με άλλα ακρως ενδιαφεροντα αρχαία ρητα : http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?...c334ef7e93c82e3

Θέλει "ι" αντι για "ει" που έβαλα και που είναι η μοντέρνα απόδοση του ρήματος. Ψαξτε την με το Γουγλιον και θα δεις την χρήση της μέσα στο κειμενο.

Παρντόν; Μιλάς σοβαρά; Μοντέρνα απόδοση του ρήματος;

Μεταξύ μας, χωρίς πλάκα, μου φαίνεται ότι "σου τη φέρανε".

Edited by odesseo
Οδυσεύς
Παρντόν; Μιλάς σοβαρά; Μοντέρνα απόδοση του ρήματος;

Μεταξύ μας, χωρίς πλάκα, μου φαίνεται ότι "σου τη φέρανε".

λες????

:whistling: :whistling: :whistling: ;) ;) :D :D

Οδυσεύς
Όπως σε βλέπω και με βλέπεις!

(που λέει ο λόγος)

Τότε να ποιήσω την νήσσαν....

:D :D :D :D :D