Jump to content

Ποιο κομικ προτεινετε ανεπιφυλακτα?


lord.cerapis
 Share

Recommended Posts

Sandman, Sandman, Sandman. Τέλος.

 

Εντάξει, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Το Sandman είναι κορυφή. Νομίζω πως πάνω- κάτω μαζί με το V for Vendetta τα πιο γνωστά αναφέρθηκαν. Αν ξέρει κανείς κάποιο άλλο ας το πει. Κάποια στιγμή λέω να ξεκινήσω τη σειρά Fall of Cthulhu

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • I robot

    4

  • Δημήτρης

    4

  • BladeRunner

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

To Ιncal σε σενάριο Jodorowsky και σχέδιο Moebius.

Ό,τι έχει δημιουργήσει ο Hugo Pratt ή, τουλάχιστον, τα πάντα απο τις ιστορίες του Κόρτο Μαλτέζε.

Link to comment
Share on other sites

Gunslinger. Ναι, ο Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κίνκ σε κόμικ! Όλα τα λεφτά.

 

 

dark-tower-gunslinger.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Gunslinger. Ναι, ο Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κίνκ σε κόμικ! Όλα τα λεφτά.

 

 

dark-tower-gunslinger.jpg

 

 

Ναι δεν υπάρχει αντίρηση οτι θα ήθελες να το έχεις στο ράφι σου αλλά θα ήθελα τα σχέδια να μην είναι συνέχεια τόσο "θεατρικά" και λιτά.. και επίσης νομίζω οτι κάποιος που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία θα μπερδευτεί.

 

Αυτόν τον καιρό διαβάζω τους "Ζωντανούς Νεκρούς" του Kirkman και μου αρέσει που ξεκίνησε αναμενόμενα και τώρα έχει καταλήξει να μην ξέρεις απο πού θα σού 'ρθει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον καιρό διαβάζω τους "Ζωντανούς Νεκρούς" του Kirkman και μου αρέσει που ξεκίνησε αναμενόμενα και τώρα έχει καταλήξει να μην ξέρεις απο πού θα σού 'ρθει..

 

Το εχω διαβάσει νομιζω μεχρι τον 4ο ή 5ο τόμο, το παράτησα γιατι πιο πλεον το μονο θεμα που απασχολούσαι τον αναγνωστη ηταν ποιος εκανε σεξ με ποιον και ποιος ζηλευε ποιον καθως και γιατι το σχεδιο είχε χαλάσει πολυ. Αλλαξε κατι απο τοτε; Αξιζει να το ξαναπιασω;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβάσει νομιζω μεχρι τον 4ο ή 5ο τόμο, το παράτησα γιατι πιο πλεον το μονο θεμα που απασχολούσαι τον αναγνωστη ηταν ποιος εκανε σεξ με ποιον και ποιος ζηλευε ποιον καθως και γιατι το σχεδιο είχε χαλάσει πολυ. Αλλαξε κατι απο τοτε; Αξιζει να το ξαναπιασω;

 

Μπα, γενικά χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ανεπιφύλακτα, εκτός των Storm και Sandman που προαναφέρθηκαν, Το Έπος Των Μεταβαρώνων σε κείμενα Jodorowsky και σχέδια Gimenez. Η ιστορία διαδραματίζεται στο σύμπαν του Jodorowsky όπου βρίσκουμε και το Inkal (καθώς και Megalex και Technopriests σαν ανεξάρτητες ιστορίες).

 

Μέχρι τώρα έχουν κυκλοφορήσει 3 άλμπουμ από το 9 και την Ελευθεροτυπία κάτω από τον τίτλο Άλμπουμ Του Μήνα και περιμένουμε συνέχεια :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

επειδή κάτι πήρε το μάτι μου ότι ετοιμάζεται Ελληνική έκδοση, Berserk. Μάνγκα με ρεαλιστικό σχέδιο, σφαγές, καλογραμμένους χαρακτήρες, σφαγές, διαστροφή, σφαγές, σκοτεινό φάνταζυ Ευρωπαϊκό Μεσαίωνα, σφαγές, απίστευτο σκίτσο, σφαγές και σφαγές. Από τα καλύτερα fantasy πράγματα εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβάσει νομιζω μεχρι τον 4ο ή 5ο τόμο, το παράτησα γιατι πιο πλεον το μονο θεμα που απασχολούσαι τον αναγνωστη ηταν ποιος εκανε σεξ με ποιον και ποιος ζηλευε ποιον καθως και γιατι το σχεδιο είχε χαλάσει πολυ. Αλλαξε κατι απο τοτε; Αξιζει να το ξαναπιασω;

 

 

Κοίτα, εγώ είχα επαναπαυθεί λίγο και στον 6 τόμο 'The sorrowful life' το έπαθα το ψιλοσοκ...Οσο για το σχέδιο είναι αλήθεια οτι ο Moore μου άρεσε και εμένα περισότερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ είχα επαναπαυθεί λίγο και στον 6 τόμο 'The sorrowful life' το έπαθα το ψιλοσοκ...Οσο για το σχέδιο είναι αλήθεια οτι ο Moore μου άρεσε και εμένα περισότερο.

 

θα τσεκάρω τοτε :)

Αν και γενικα αν κατι κανει κοιλια το παρατάω. Δεν ειμαι καθολου των σειρων, ειδικοτερα της φασης "θα συνεχισω να διαβαζω μπας και βελτιωθει". Αλλα θα τσεκαρω.

 

Διάβασα το Acme Novelty Library No19 του Chris Ware (δεν ειναι serial μη γελιέστε :Ρ ) και καταστράφηκα.

Ιστορια πανω στην ανθρώπινη μοναξια, την πικρα της υπαρξης και του να μην σε αγαπανε οσοι αγαπας και τελικα του πως όλα αυτά περνάνε στις ιστοριές που αποφασίζεις να αφηγηθείς. Ααπο τα πιο ομορφα scifi που εχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πω και εγώ την γνώμη μου για το τι προτείνω ε?

 

Η αλήθεια είναι οτι ανεπιφύλακτα τα συγκεκριμένα δεν τα προτείνω. Δεν είναι για όλους αλλά στην κατηγορίας τους είναι για μένα απλά καταπληκτικά. Είναι όλα στο ίδιο μοτίβο. Ασπρόμαυρο σχέδιο. Μάυρο χιούμορ. Κάφρικα αστεία.

Με σειρά αρχίζοντας απο το καλύτερο

 

1) Johnny the Homicidal Maniac - Jhonen Vasquez

 

2) Squee - Jhonen Vasquez

 

3) Σειρά Lenore:Noogies, Lenore:Wedgies , Lenore:Cooties

 

 

Αυτό που προτείνω με κλειστά τα μάτια σε οποιονδήποτε αγαπάει τα κομικ είναι το

 

We3 - Grant Morisson & Frank Quitely

Link to comment
Share on other sites

We3 - Grant Morisson & Frank Quitely
Πολύ καλό το We3, συμφωνώ και εγώ με την πρόταση αυτή.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ διαβάζω τώρα The Black Towers by Stephen King και είναι must

Ανεπιφύλακτα προτείνω το Witchblade και The Darkness από την Top Cow, το διαβάζω χρόνια.

The Witchblade είναι η ιστορία της Shara Pezini, μία αστυνομικός που βρίσκει ένα πανάρχαιο amulet που χρησιμεύει σαν ισορροπιστής του καλού και του κακού, το οποίο διαθέτει και μία δική του νοημοσύνη, στο σύμπαν της Top Cow οι άνθρωποι έρχονται αντιμέτωποι με υπερφυσικές και δαιμονικές οντότητες και δεν έχουν πάντα αίσιο τέλος και το φυλακτό που προσπαθεί να κυριεύσει το σώμα της κοπέλας δεν είναι και ότι καλύτερο για την ίδια. Στην παρούσα φάση έχουμε φτάσει στο 123 τεύχος, όπου η shara έχει σπάσει το witchblde σε δύο κομμάτια με αποτέλεσμα η ισορροπία που πρόσφερε να έχει η ίδια διασπαστεί. H Shara κρατά το dark Witchblade και η Daniel το αντίστοιχο του φωτός με αποτέλεσμα οι δύο γυναίκες να έρθουν σε σύρραξη για την κυριαρχία του άλλου μισού του amulet, που προφανώς παίζει μαζί τους για να γίνει ξανά ολόκληρο.Αυτά σε γενικές γραμμές.

The Darkness είναι η ιστορία του μαφιόζου Jackie Estacado που τον κυρίευσε η δύναμη του απόλυτου κακού στα 21α γενέθλια, πάντως κατάφερε να εξουσιάσει εν μέρει την δύναμη και έρχεται αντιμέτωπος με σχεδόν όλη τη δαιμονική κοινότητα της κόλασης αλλά αρέσκεται και να συντρίβει τους αντίπαλους μαφιόζους για την κυριαρχία του στη πόλη. Έχει ένα θανάσιμο εχθρό την Angelus που υποτίθεται ότι είναι η δύναμη του απόλυτου φωτός αλλά είναι πιο παρανοϊκή από το σκότος, είναι και αυτή μία ανώτερη οντότητα που "δαιμονίζει" αθώες γυναίκες για να ενσαρκωθεί στο κόσμο. Στην παρούσα φάση που έχει σπάσει η ισορροπία στο σύμπαν του Top Cow από το διαχωρισμό του Witchblade κάτι στο οποίο βοήθησε ο Jackie βιάζοντας την Shara στο ύπνο της και αφήνοντας την έγκυο, εμφανίζονται νέες αρχέγονες δυνάμεις στο προσκήνιο, όπως και το ίδιο το παιδί της Shara, το οποίο δεν είναι και από τα πιο φυσιολογικά.

Γενικά διαβάζω αρκετά από Top Cow που τα προτιμώ από το οποιοδήποτε Marvel και DC που οι ήρωες είναι αιωνόβιοι και δεν λένε να τα τινάξουν και οι ιστορίες είναι επαναλαμβανόμενες. Και πότε δεν μου άρεσε πραγματικά κανένας πέρα του Spidey και του Wolverine.

Από Top Cow ένα πολύ καλό Comic είναι και το Hunter-Killer το comic από το οποίο εμπνεύστηκαν οι παραγωγοί του Heroes και θα δεις αμέτρητες ομοιότητες της σειράς με το Comic.

post-2026-254137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Preacher

Monster (manga)

Girls

Y: The Last Man

The Umbrella Academy (kai sta ellhnika)

Punisher (οποιοσδηποτε τόμος της Marvel)

The Light Brigade

Rex Mundi

Wolverine origin

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Προτεινω ανεπιφυλαχτα:

 

1/ Watchmen (Alan Moore)

2/ 1602 (marvel)/ οι ηρωες της μαρβελ σε εναν μεσαιωνικο κοσμο

3/ Blacksad (συλλογη 9)/ ειναι εκπληκτικο! το καλυτερο κομικ που εχει φιλοξενησει το 9

4/ Αρπακτικα (συλλογη 9)/ το δευτερο καλυτερο)

5/ 300 (Φρανκ Μιλλερ)

 

*την πενταδα των καλυτερων του 9 συμπληρωνουν: Αρμαδα, Τραβις, Χρυση πολη (ΠΡΟΣΟΧΗ: υποκειμενικη αποψη)

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα μια άποψη για τα παρακάτω(όποιος τα έχει διαβάσει).

 

 

1. David Lloyd - Kickback, απο εκδόσεις Jemma Press

2. Eric Powell - Billy the kids: Μυστήρια του παλιού καιρού, απο εκδόσεις Jemma Press

3. Carlos Trillo, Domingo Mandrafina - Η μεγάλη απάτη, απο εκδόσεις Jemma Press

 

Τα βρήκα κάπως ενδιαφέροντα και σχετικά φθηνά, και σκέφτομαι να τα αγοράσω κάποια απο τις επόμενες μέρες.

 

Επίσης:

 

1. Mark Millar - Wanted, απο εκδόσεις Anubis

2. Bryan Talbot - Grandville, απο εκδόσεις Jemma Press

 

Αυτά για αργότερα, γιατί είναι ολίγον τι ακριβούτσικα.

 

Επίσης, έχει διαβάσει κανείς τη σειρά Sin city του Frank Miller καθώς και τη σειρά Οι ζωντανοί νεκροί του Robert Kirkman;

Link to comment
Share on other sites

από όσα λες μόνο τα Wanted και Sin City έχω διαβάσει.

 

To Wanted ελάχιστη σχέση έχει με την ταινία. Είναι what if οι κακοί των κόμιξ κέρδισαν και ουσιαστικά έχει τους ήρωες (o γιός του Deathstroke ή Bullseye, η Catwoman και κάτι άλλοι) ενάντια στους κακούς του Batman για την παγκόσμια κυριαρχία (όλοι αυτοί με διαφορετικά ονόματα φυσικά) Και μιας και μιλάμε για Millar, βία και καφρίλα είναι δεδομένα

 

Τώρα, για το Sin City, αξίζει πολύ για το "περίεργο" σχέδιο και τις συνθέσεις των σελίδων. Απλά μεγαλοφυείς. Σεναριακά είναι πολύ καλά, αλλά το βασικό είναι το σχέδιο του Frank Miller. Προτεινόμενο πάντως και σε πολύ λογικές τιμές οι τόμοι.

Link to comment
Share on other sites

από όσα λες μόνο τα Wanted και Sin City έχω διαβάσει.

 

To Wanted ελάχιστη σχέση έχει με την ταινία. Είναι what if οι κακοί των κόμιξ κέρδισαν και ουσιαστικά έχει τους ήρωες (o γιός του Deathstroke ή Bullseye, η Catwoman και κάτι άλλοι) ενάντια στους κακούς του Batman για την παγκόσμια κυριαρχία (όλοι αυτοί με διαφορετικά ονόματα φυσικά) Και μιας και μιλάμε για Millar, βία και καφρίλα είναι δεδομένα

 

Τώρα, για το Sin City, αξίζει πολύ για το "περίεργο" σχέδιο και τις συνθέσεις των σελίδων. Απλά μεγαλοφυείς. Σεναριακά είναι πολύ καλά, αλλά το βασικό είναι το σχέδιο του Frank Miller. Προτεινόμενο πάντως και σε πολύ λογικές τιμές οι τόμοι.

 

Δεν έχω δει τη ταινία, οπότε... Αφού έχει βία και καφρίλα, θα μου αρέσει. Γενικά, αξίζει να το αγοράσω(στα ελληνικά εννοείται); Έχω δει το σχέδιο, και μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι λίγο ακριβούτσικο στα ελληνικά βέβαια, αλλά παλεύεται.

 

Είδα λίγες εικόνες απο τα σχέδια του Sin city και μου φάνηκαν παράξενα κάπως. Οι τιμές στα ελληνικά, όμως, είναι απολύτως λογικές. 10,80 αρχική τιμή και με έκπτωση μπορεί να φτάσει μέχρι και 9,70 (τα καινούργια)και 7,60 (τα παλιότερα). Αλλά πολύ περίεργο σχέδιο, πάρα πολύ περίεργο...

 

Επίσης, τώρα ανακάλυψα και κάποια άλλα, όπως το "Φάρεναϊτ 451" του Tim Hamilton(βιβλίο του Ray Bradbury), αλλά και το "Batman:Το φονικό αστείο" του Alan Moore. Είδα τα σχέδια, και μου άρεσαν(είναι και φθηνά στα ελληνικά). Τα έχει διαβάσει κανείς;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το "Φονικό Αστείο" θα το αγοράσεις. Τελεία.

Το ίδιο και το "Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει", αν το βρεις σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το "Φονικό Αστείο" θα το αγοράσεις. Τελεία.

Το ίδιο και το "Ο Σκοτεινός Ιππότης Επιστρέφει", αν το βρεις σε λογική τιμή.

 

Οκ θα το αγοράσω. Το δεύτερο, όμως, είναι ακριβό(στα ελληνικά). Κάπου στα 25 ευρώ. Το βάζω στην άκρη προσωρινά...

 

Επίσης, το watchmen το προτείνεις ανεπιφύλακτα; Το έχω βάλει στη λίστα για να μου το πάρουν δώρο(είναι λίγο ακριβό, γι'αυτό). Το σχέδιό του μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

To Watchmen όλοι πρέπει να το διαβάσουν. Τα άλα δύο μπορούν να τα αποφύγουν όσοι μισούν τον Batman ή γενικά τους υπερήρωες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάτι σε νουάρ και έτσι; Ή επιστημονική φαντασία στιλ BladeRunner...; Κυρίως σε graphic novels που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

 

edit: Να ρωτήσω και κάτι άσχετο του τόπικ; Που μπορώ να βρω μεγάλη ποικιλία κόμιξ; Κυρίως αυτά που είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά. Το "Tilt" στην Ασκληπιού έχει μόνο ξενόγλωσσα ή και μεταφρασμένα; Και επίσης, να έχει σχετικά χαμηλές τιμές και προσφορές.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει κάτι σε νουάρ και έτσι; Ή επιστημονική φαντασία στιλ BladeRunner...; Κυρίως σε graphic novels που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.

 

edit: Να ρωτήσω και κάτι άσχετο του τόπικ; Που μπορώ να βρω μεγάλη ποικιλία κόμιξ; Κυρίως αυτά που είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά. Το "Tilt" στην Ασκληπιού έχει μόνο ξενόγλωσσα ή και μεταφρασμένα; Και επίσης, να έχει σχετικά χαμηλές τιμές και προσφορές.

Noir:

Sin City, Watchmen (κατά μια έννοια)... δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα

 

To tilt έχει κυρίως ξενόγλωσσα. Φτηνά GNs θα βρεις μάλλον στο Public στο Σύνταγμα, ενώ πολύ γνωστό κομιξάδικο είναι το Solaris στην Μπόταση στα Εξάρχεια (κοντά στο πολυτεχνείο)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια άποψη για τα παρακάτω(όποιος τα έχει διαβάσει).

 

 

1. David Lloyd - Kickback, απο εκδόσεις Jemma Press

2. Eric Powell - Billy the kids: Μυστήρια του παλιού καιρού, απο εκδόσεις Jemma Press

3. Carlos Trillo, Domingo Mandrafina - Η μεγάλη απάτη, απο εκδόσεις Jemma Press

 

Τα βρήκα κάπως ενδιαφέροντα και σχετικά φθηνά, και σκέφτομαι να τα αγοράσω κάποια απο τις επόμενες μέρες.

 

Επίσης:

 

1. Mark Millar - Wanted, απο εκδόσεις Anubis

2. Bryan Talbot - Grandville, απο εκδόσεις Jemma Press

 

Αυτά για αργότερα, γιατί είναι ολίγον τι ακριβούτσικα.

 

Επίσης, έχει διαβάσει κανείς τη σειρά Sin city του Frank Miller καθώς και τη σειρά Οι ζωντανοί νεκροί του Robert Kirkman;

 

 

 

Το Kickback είναι κορυφαίο! Σύγχρονο noir, δε θα χάσεις.

 

Το Grandville με ψήνει εδώ και καιρό γιατί μου αρέσει πάρα πολύ το σχέδιό του αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..