Jump to content

Ποιο κομικ προτεινετε ανεπιφυλακτα?


lord.cerapis
 Share

Recommended Posts

Οκ, το Kickback θα το πάρω σίγουρα. Απο 'κει και πέρα, θα ρίξω μια ματιά στο Sin City, το Wanted και διάφορα άλλα που έχω υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Η Πολιτεία στην Ασκληπιού δεν έχει ποικιλία απο κόμιξ και graphic novels; Δεν μπορώ να τρέχω απο 'δω και απο 'κει. Αυτό το Tilt να είχε και μεταφρασμένα... Ίσως, όμως, του ρίξω μια ματιά. Είναι δύσκολο να διαβάσει κανείς κόμιξ στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    13

  • I robot

    4

  • Δημήτρης

    4

  • BladeRunner

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οκ, το Kickback θα το πάρω σίγουρα. Απο 'κει και πέρα, θα ρίξω μια ματιά στο Sin City, το Wanted και διάφορα άλλα που έχω υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Η Πολιτεία στην Ασκληπιού δεν έχει ποικιλία απο κόμιξ και graphic novels; Δεν μπορώ να τρέχω απο 'δω και απο 'κει. Αυτό το Tilt να είχε και μεταφρασμένα... Ίσως, όμως, του ρίξω μια ματιά. Είναι δύσκολο να διαβάσει κανείς κόμιξ στα αγγλικά;

 

Ειρωνεία. Στην Πολιτεία δουλεύω. Δυστυχώς τρελή ποικιλία δεν υπάρχει. Το Kickback πρέπει να το έχουμε πάντως. Αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, το είχα διαβάσει όταν δούλευα στο Public. Τότε παραγγέλναμε άπειρα κόμικς, τώρα δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά ήταν πολύ καλή η συλλογή που συγκεντρώναμε. Στην Πολιτεία πάλι παίζουν καλές τιμές - αν δεν είναι καινούριο το βιβλίο. Αν είναι καινούριο (διετίας δηλαδή) γίνεται μόνο 10% έκπτωση που είναι η στάνταρ και σχεδόν παντού την κάνουν.

 

Τα αγγλικά είναι πανεύκολη γλώσσα. Αν διαβάσεις δυο-τρία κόμικς και καμιά μικρή νουβέλα, γρήγορα θα συνηθίσεις.

 

Γενικά πάντως, τα κόμικς είναι ακριβά. Αν δε δούλευα σε βιβλιοπωλείο δε νομίζω να διάβαζα τόσα. 15-20 ευρώ για κάτι που θα διαβάσεις σε μια ώρα, μοιάζει πολυτέλεια. Μόνο σαν δώρα τα αγοράζω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το Kickback θα το πάρω σίγουρα. Απο 'κει και πέρα, θα ρίξω μια ματιά στο Sin City, το Wanted και διάφορα άλλα που έχω υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Η Πολιτεία στην Ασκληπιού δεν έχει ποικιλία απο κόμιξ και graphic novels; Δεν μπορώ να τρέχω απο 'δω και απο 'κει. Αυτό το Tilt να είχε και μεταφρασμένα... Ίσως, όμως, του ρίξω μια ματιά. Είναι δύσκολο να διαβάσει κανείς κόμιξ στα αγγλικά;

 

Ειρωνεία. Στην Πολιτεία δουλεύω. Δυστυχώς τρελή ποικιλία δεν υπάρχει. Το Kickback πρέπει να το έχουμε πάντως. Αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, το είχα διαβάσει όταν δούλευα στο Public. Τότε παραγγέλναμε άπειρα κόμικς, τώρα δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά ήταν πολύ καλή η συλλογή που συγκεντρώναμε. Στην Πολιτεία πάλι παίζουν καλές τιμές - αν δεν είναι καινούριο το βιβλίο. Αν είναι καινούριο (διετίας δηλαδή) γίνεται μόνο 10% έκπτωση που είναι η στάνταρ και σχεδόν παντού την κάνουν.

 

Τα αγγλικά είναι πανεύκολη γλώσσα. Αν διαβάσεις δυο-τρία κόμικς και καμιά μικρή νουβέλα, γρήγορα θα συνηθίσεις.

 

Γενικά πάντως, τα κόμικς είναι ακριβά. Αν δε δούλευα σε βιβλιοπωλείο δε νομίζω να διάβαζα τόσα. 15-20 ευρώ για κάτι που θα διαβάσεις σε μια ώρα, μοιάζει πολυτέλεια. Μόνο σαν δώρα τα αγοράζω.

 

Ναι, γι'αυτό περιμένω να περάσει μια διετία απο την έκδοση για να το πάρω απο την Πολιτεία tease.gif.

Το Kickback έτσι και αλλιώς δεν είναι και τόσο ακριβό. Να σου πω μια λίστα να ρίξεις μια ματιά αν τα έχετε εκεί στην Πολιτεία; tease.giftease.gif.

 

Εύκολη γλώσσα είναι τα αγγλικά, και lower με high pass έχω, αλλά δεν ξέρω. Δεν μου φαίνεται το ίδιο με τα ελληνικά. Αλλά κόμικ είναι, γλιτώνω τις περιγραφές κλπ, μόνο διαλόγους έχει. Θα περάσει και πιο πολύ ώρα, εδώ που τα λέμε. Θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το Kickback θα το πάρω σίγουρα. Απο 'κει και πέρα, θα ρίξω μια ματιά στο Sin City, το Wanted και διάφορα άλλα που έχω υπόψιν και θα πράξω αναλόγως. Η Πολιτεία στην Ασκληπιού δεν έχει ποικιλία απο κόμιξ και graphic novels; Δεν μπορώ να τρέχω απο 'δω και απο 'κει. Αυτό το Tilt να είχε και μεταφρασμένα... Ίσως, όμως, του ρίξω μια ματιά. Είναι δύσκολο να διαβάσει κανείς κόμιξ στα αγγλικά;

 

Ειρωνεία. Στην Πολιτεία δουλεύω. Δυστυχώς τρελή ποικιλία δεν υπάρχει. Το Kickback πρέπει να το έχουμε πάντως. Αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου, το είχα διαβάσει όταν δούλευα στο Public. Τότε παραγγέλναμε άπειρα κόμικς, τώρα δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά ήταν πολύ καλή η συλλογή που συγκεντρώναμε. Στην Πολιτεία πάλι παίζουν καλές τιμές - αν δεν είναι καινούριο το βιβλίο. Αν είναι καινούριο (διετίας δηλαδή) γίνεται μόνο 10% έκπτωση που είναι η στάνταρ και σχεδόν παντού την κάνουν.

 

Τα αγγλικά είναι πανεύκολη γλώσσα. Αν διαβάσεις δυο-τρία κόμικς και καμιά μικρή νουβέλα, γρήγορα θα συνηθίσεις.

 

Γενικά πάντως, τα κόμικς είναι ακριβά. Αν δε δούλευα σε βιβλιοπωλείο δε νομίζω να διάβαζα τόσα. 15-20 ευρώ για κάτι που θα διαβάσεις σε μια ώρα, μοιάζει πολυτέλεια. Μόνο σαν δώρα τα αγοράζω.

 

Ναι, γι'αυτό περιμένω να περάσει μια διετία απο την έκδοση για να το πάρω απο την Πολιτεία tease.gif.

Το Kickback έτσι και αλλιώς δεν είναι και τόσο ακριβό. Να σου πω μια λίστα να ρίξεις μια ματιά αν τα έχετε εκεί στην Πολιτεία; tease.giftease.gif.

 

Εύκολη γλώσσα είναι τα αγγλικά, και lower με high pass έχω, αλλά δεν ξέρω. Δεν μου φαίνεται το ίδιο με τα ελληνικά. Αλλά κόμικ είναι, γλιτώνω τις περιγραφές κλπ, μόνο διαλόγους έχει. Θα περάσει και πιο πολύ ώρα, εδώ που τα λέμε. Θα δω...

 

Θα με χώσεις να κάνω δουλειά δηλαδή;dazzled.gifΤς τς τς, άνθρωποι άνθρωποι! Καμιά ντροπή κι αισχύνη για τον εργαζόμενο...

 

Υ.Γ: στείλε τη λίστα, μ' αρέσει να γκρινιάζω απλώς!

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση. Το Kickback στα ελληνικά είναι έγχρωμο ή ασπρόμαυρο; Ελπίζω να είναι είναι έγχρωμο...

Link to comment
Share on other sites

We3 και Y: The Last Man ...

Μακρυά απο Moore και Millar, κατα τη γνώμη μου όλα όσα γράφουν είναι αμερικανιές, διαφορετικές μεν απο τις συνιτηισμενεσ αλλα μονο σε εκείνο το κοινό απευθύνονται πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά απο Moore και Millar, κατα τη γνώμη μου όλα όσα γράφουν είναι αμερικανιές, διαφορετικές μεν απο τις συνιτηισμενεσ

Λογικό. Ο πρώτος είναι Άγγλος και ο δεύτερος Σκωτσέζος

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις σειρές κόμιξ. Είναι αυτοτελή; Για παράδειγμα, αν πάρω τα 4-5 πρώτα τεύχη απο τη σειρά Οι ζωντανοί νεκροί θα είμαι οκ; (βλέπω ότι απο 'κει και πέρα η σειρά χαλάει λίγο...). Το ίδιο σκεφτόμουν και για το Sin city, αλλά αν είναι, θα τα πάρω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις σειρές κόμιξ. Είναι αυτοτελή; Για παράδειγμα, αν πάρω τα 4-5 πρώτα τεύχη απο τη σειρά Οι ζωντανοί νεκροί θα είμαι οκ; (βλέπω ότι απο 'κει και πέρα η σειρά χαλάει λίγο...). Το ίδιο σκεφτόμουν και για το Sin city, αλλά αν είναι, θα τα πάρω όλα.

Οι Ζωντανοί Νεκροί είναι σειρά.

 

Τα sin city αυτοτελή (με εξαίρεση το 2ο και το 3ο επειδή έχουν τον ίδιο πρωταγωνιστή) αλλά αλληλένδετα (χαρακτήρες του ενός εμφανίζονται στο άλλο, ενώ γεγονότα από το ένα συμβαίνουν και στο άλλο - πχ, αν θυμάμαι καλά, ο ήρωας του πρώτου τόμου είναι μπανταρισμένος επειδή έπαιζε ξύλο με έναν μπράβο στον δεύτερο τόμο)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Ο πρώτος είναι Άγγλος και ο δεύτερος Σκωτσέζος

Δεν μίλησα για την εθνικότητά τους αλλα για τον τρόπο γραφής τους και το πού απευθύνονται αυτά που γράφουν. Επιμένω στην άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Ο πρώτος είναι Άγγλος και ο δεύτερος Σκωτσέζος

Δεν μίλησα για την εθνικότητά τους αλλα για τον τρόπο γραφής τους και το πού απευθύνονται αυτά που γράφουν. Επιμένω στην άποψή μου

Βαριέμαι να ξανακάνω αυτή τη συζήτηση, πόσο μάλλον εδώ. Απλά να πω ότι τα αμερικάνικα κόμιξ γράφονται πλέον από Βρετανούς που μικροί διάβαζαν Marvel και ξεκίνησαν από το 2000AD (Morisson, Ennis, Ellis, Millar, Gaiman). Ή από νεότερους Αμερικάνους που διάβαζαν τους Βρετανούς αυτούς.

 

Εσύ ποια κόμιξ προτείνεις ανεπιφύλακτα;

Link to comment
Share on other sites

Αν στα κόμικ βάζεις και τα Ιαπωνικά, μπορώ να σου προτείνω πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν στα κόμικ βάζεις και τα Ιαπωνικά, μπορώ να σου προτείνω πάρα πολλά.

Go ahead, μην περιμένεις πρόσκληση...

Link to comment
Share on other sites

Για πιο "starter" καταστάσεις:

20th century Boys/Monster/Pluto

νομίζω είναι καλά. Είναι από τον ίδιο και τα 3, δυτικό-φέρνουν λίγο κιόλας.

(το 3ο είναι και ΕΦ)

 

Για ΕΦ, τα αγαπημένα μου είναι:

Battle Angel Alita

(πολύ περισσότερο από το sequel του).

και Saikano

(το τελευταίο δεν είναι για όλα τα γούστα όμως).

 

Από εκεί και πέρα εξαρτάται τι θέλει να διαβάσει κάποιος (ΕΦ/romance/action/brainless action/κτλ κτλ).

Να σημειωθεί ότι το είδος "ηπερήρωα" δεν ανθεί στην Ιαπωνία με τον ίδιο τρόπο όπως στη Δύση.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλα Ιαπωνικά:

 

Berserk:

Φανταστείτε τον Κόναν τον Βάρβαρο στο A Song of Ice and Fire του GRRMartin. Προσθέστε δαίμονες και λίγη ακόμα καφρίλα και ανακατέψτε καλά. Σερβίερεται με καταπληκτικό σκίτσο και ένα σενάριο που θα σας κρατήσει κολλημένους για τουλάχιστον 13 τόμους.

 

Love Hina:

Για τους ρομαντικούς. Για τρίτη φορά υποψήφιος φοιτητής καταλήγει διαχειριστής ενός οικοτροφείου θηλέων, με όλα τα επακόλουθα (και αρκετά "φανταζοειδή" περιστατικά)

 

Lone Wolf and cub (αν και δεν το έχω διαβάσει ολόκληρο)

Μοναχικός σαμουράι/εκτελεστής και το μωρό γιός του ταξιδεύουν ανά την Ιαπωνία. Απλά κλασικό και τεράστια επιρροή και για τα δυτικά κόμιξ (ο Frank Miller έχει δηλώσει ότι επιρρεάστηκε από αυτό)

 

Gantz:

ΕΦ, τρόμος και cyberpunk, με μια μαύρη σφαίρα να επαναφέρει στη ζωή νεκρούς, μόνο κια μόνο για να παίξουν ένα παιχνίδι στο οποίο σκοτώνουν τέρατα. Πολλή βία, πολύ σεξ.

 

 

Α, και μιας και κράζουμε τους υπερήρωες, Savage Dragon, Alias και Preacher.

Το πρώτο είναι οι περιπέτειες ενός πράσινου μεταλλαγμένου (superfreak κατά τον κόσμο του κόμικ) που ξυπνάει σε ένα φλεγόμενο χωράφι με αμνησία και καταλήγει αστυνομικός που πολεμάει υπερεγκληματίες. Το χαρακτηριστικό όμως είναι το πόσο απρόβλεπτο είναι το κόμικ, με ένα τεράστιο καστ (που πεθαίνει εκεί που δεν το περιμένεις - και δεν ανασταίνεται ποτέ), τρελές στροφές στην πλοκή και πιο ανάλαφρη ενήλικη αντιμετώπιση των υπερηρωών.

 

Το δεύτερο είναι οι περιπέτειες μιας μεταλλαγμένης ιδιωτικής ντετέκτιβ στο σύμπαν της Marvel. Ως max τίτλος βέβαια απευθύνεται σε ενήλικες και είναι περισσότερο νουάρ και αντιμετωπίζει πιο "ρεαλιστικά" τον κόσμο των υπερηρωών.

 

Το τρίτο είναι οι περιπέτειες ενός Τεξανού ιερέα που αποκτάει τη Φωνή του Θεού και έχει να τα βάλει με Templars, αγγέλους, rednecks και στρατό. Φέρει υπογραφή Garth Ennis και είναι Vertigo, άρα περιμένετε καφρίλα και macho χαρακτήρες.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Στις σειρές DMZ, 100 Bullets, The league of extraordinary gentlemen, Transmetropolitan, τα τεύχη είναι αυτοτελή ή όχι; Πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσες σειρές, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να παίρνω όλα τα τεύχη (δεν ξέρω και πόσα έχει η κάθε σειρά και αν συνεχίζεται ακόμη...). Δηλαδή, το ένα είναι η συνέχεια του άλλου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτείνω το Star Trek Early Voyages (17 τεύχη). Μακάρι η πλειονότητα των Τrek-ιστοριών να ήταν έτσι.;)

 

 

Υ.Γ. 100 μηνύματα. Να τα χιλιάσω!!!:lol:

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..