Jump to content

Το συμβούλιο των Αφυπνισμένων


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Το έχω σταμπάρει από καιρό στο cube αλλά όλο άφραγκο με πετυχαίνει!

 

oi_deka_paradoseis_enonontai_thumb.JPG

Οι δεκα παραδόσεις ενώνονται . Γιάννης Καρατσιώρης

Βιβλίο πρώτο: Το Συμβούλιο των αφυπνισμένων

 

Ένα Συμβούλιο σχηματίζεται ύστερα από πολλούς αιώνες από την τελευταία του εμφάνιση...

 

Οι Αφυπνισμένοι των Δέκα Μαγικών Παραδόσεων αφήνουν τις διαφορές τους και ενώνονται για πρώτη φορά ύστερα από πολλούς αιώνες. Με την ένωσή τους δημιουργούν δέκα Καμπάλ - Συντεχνίες Μάγων - για τον επικείμενο πόλεμο με τον Εχθρό των Παραδόσεων. Το Καμπάλ του Λυκαυγούς θα είναι αυτό το οποίο θα αρχίσει την πορεία προν το μάτι ενός αβυσσαλέου κυκλώνα.

 

Φυλακισμένα πνεύματα και μολυσμένες κυβερνήσεις, αφυπνισμένοι και κοινοί θνητοί, σαμανοί και πνεύματα, εμπλεκόνται σε μια Μάχη που απλώνεται σε διάφορες κοσμικές διαστάσεις.

 

Κατασκοπεία, προδοσίες, φιλίες και συμμαχίες εναλλάσσονται σε όλη την πορεία της ιστορίας με τους έξι πρωταγωνιστές να διαμορφώνουν και να πλάθουν τους χαρακτήρες και την προσωπικότητά τους αντιμετωπίζοντας εχθρούς, γυρίσματα της μοίρας αλλά και τους ίδιους τους εαυτούς τους.

 

Είναι το βιβλίο του Γιάννη Καρατσιώρη από τις εκδόσεις που δημοσίευσαν το Δαιμόνιο της Γραφής της Ειρήνης Μαντά (ναι, αυτό με τη ζωή του Lovecraft). Από όσο έχω ξεφυλλίσει μου μοιάζει για καλή δουλειά. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τις πρώτες εκατό σελίδες, αλλά μου φαίνεται κάπως... δεν ξέρω. Πολύ φιλοσοφημένο για τα γούστα μου; Οι εσωτερικές αναζητήσεις είναι πολλές κι η περιπέτεια λιγότερη απ' όση περίμενα. Αυτό βέβαια είναι δικό μου καπρίτσιο και γούστο. Πιθανότατα σε πολλούς από εσάς να αρέσει. Όταν το τελειώσω θα κάνω ένα εκτενέστερο σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με έβαλες στα αίματα εχτές και κάθησα και το τελείωσα. Γενικά δεν είναι λογοτεχνικό βιβλίο. Λυπάμαι που θα το θέσω έτσι και ζητώ συγγνώμη από το συγγραφέα αν του ψαλιδίζω τα όνει΄ρά του, αλλά μπορεί να ξέρει πολλές ιστορίες αλλά δεν ξέρει να τις πει.

 

Το βιβλίο είναι άνισο από πολλές απόψεις.

 

Καταρχήν έχει ένα σωρό ήρωες, ένα σωρό ονόματα και κόντρα ονόματα και είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν έχει παίξει το παιχνίδι ή δεν είναι φαν να το διαβάσει. Ακόμη περισσότερο μπερδεύονται τα πράγματα γιατί ο κάθε ήρωας έχει πολλές διαφορετικές ιδιότητες: είναι από την τάδε φυλή, που μένει στο τάδε μέρος, έχει αυτήν την ιδιότητα, ανήκει στο τάδε μοναστικό τάγμα, στην τάδε παράδοση, που η τάδε παράδοση έχει ιερό σημείο το τάδε βουνό/λόφο/λαγκάδι, κλπ. Και κάθε φορά που αναφέρεται ο συγκεκριμένος ήρωας αναφέρεται και με κάποια από αυτές του τις ιδιότητες, οπότε κάθε φορά πρέπει να γυρίσεις πίσω εκεί που αυτές αναφέρονται συγκεντρωτικά για να δεις για ποιον μιλάει. Το καλό είναι ότι οι χαρακτήρες αποδίδονται σχετικά διαφορετικοί μεταξύ τους, οπότε περίπου καταλαβαίνεις για ποιον μιλάει από τη συμπεριφορά του.

 

Δεύτερη ανισότητα είναι στο ρυθμό του βιβλίου. Όταν διαβάζω μια ιστορία θέλω να έχει εναλλασσόμενες και ει δυνατόν ίσες ποσότητες από δράση και μη-δράση. Εδώ υπάρχουν μεγάλοι διάλογοι και περιγραφές συζητήσεων και προετοιμασιών για τη μάχη, και έπειτα ακολουθούν κι άλλες συζητήσεις, αντί να πέσουμε με τα μούτρα στη δράση. Η δε δράση, όταν έρχεται δεν ξεπερνάει το σκόπελο της περιγραφής ενός rpg session. Αυτό δεν είναι αναγκαία κακό, αλλά δεν είναι και λογοτεχνία.

 

Επίσης υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα του λόγου, οσο προχωράει το βιβλίο. Μέχρι περίπου τη μέση, ο συγγραφέας γράφει με κοφτές φράσεις, σαν σπορτσκάστερ. "Ο Χ σήκωσε τα μάτια του. Κοίταξε τον Ψ. Ο Ψ του ανταπέδωσε το βλέμμα." "Ο Ζ σήκωσε το δόρυ του. Χτύπησε τον κακό και τον έριξε κάτω. Ύστερα πέρασε στον επόμενο αντίπαλό του." Αργότερα το υφος κι ο τρόπος που χειρίζεται τη γλώσσα καλυτερεύει, δραματικά μπορώ να πω.

 

Ένα ακόμη πράγμα που δε μου άρεσε στο βιβλίο ήταν η παντελλής έλλειψη επιμέλειας. Ο οποιοσδήποτε επιμελητής θα είχε διορθώσει τα "πώς" και τα "πως", τα "ότι" και τα "ό,τι", θα έβαζε τόνους στο διαζευτικό "ή" και άλλα τέτοια.

 

Γενικά η ιστορία είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά το βιβλίο είναι γραμμένο με τέτοιον τρόπο που βαριέσαι να το διαβάσεις. Εγώ τουλάχιστον. Πάντως δηλώνω ευθαρσώς ότι θα πάρω και τα επόμενα όταν και εφόσον βγουν, όχι μόνο γιατί είμαι κίσσα και μ' αρέσει να μαζέυω, αλλά γιατί θέλω να δώσω του συγγραφέα μια ευκαιρία ακόμη, γιατί όπως είπα και παραπάνω η γραφή του καλυτερεύει προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η Ναρουάλις...! Αυτό θα πει ανάλυση! Τώρα με έβαλες στην μπρίζα να το πάρω το γρηγορότερο και να το διαβάσω. Να δω τι θα προλάβω να διαβάσω τώρα που βγήκε το Βασίλειο του Αραχνίδα ενώ έχω αρχίσει και το Σύνδρομο του Χάους του Φλωράκη. Στο μυαλό μου θα γίνει κάτι τέτοιο: Το Συμβούλιο της Αράχνης στο Βασίλειο των Αφυπνισμένων όπου οι Λαξευτές του Χάους έσπειραν το Λαξευμένο Δικτυακό Σύνδρομο (ναι ακόμα δεν έχω τελειώσει με τη Χρήστου)

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τις πρώτες εκατό σελίδες, αλλά μου φαίνεται κάπως... δεν ξέρω. Πολύ φιλοσοφημένο για τα γούστα μου; Οι εσωτερικές αναζητήσεις είναι πολλές κι η περιπέτεια λιγότερη απ' όση περίμενα. Αυτό βέβαια είναι δικό μου καπρίτσιο και γούστο. Πιθανότατα σε πολλούς από εσάς να αρέσει. Όταν το τελειώσω θα κάνω ένα εκτενέστερο σχόλιο.

Αυτό δένει και με αυτό εδώ το θέμα.

Διάβασα μάλιστα πρόσφατα μια πολύ καλή εξήγηση για αυτό, στο βιβλίο No plot no problem το οποίο έλεγε ότι ασυνείδητα γράφουμε όπως τα 'σοβαρά' βιβλία.

 

Χωρίς την μικρή παράκαμψη όμως, η κριτική ακούγεται αρκετα... συνεπής θα μπορούσα να πω. Ίσως κάποια στιγμή να δώσω κι εγώ στο βιβλίο κάποια ευκαιρία, αν και δεν είμαι και τόσο σίγουρος μετά από τα όσα διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πλοκή υπάρχει και η όποια ενδοσκόπηση-παύλα-είσοδος στον πνευματικό κόσμο-παύλα-γιόγκα-παύλα-δεν-ξερω-κι-εγώ-τι-άλλο είναι απαραίτητη για να προχωρήσει η πλοκή. Αλλά ξέρω γω, μου φάινεται κάπως. Υπερφορτωμενη ίσως. Είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Και με την ευκαιρία να παραθέσω ότι, σύμφωνα με τα λεγόμενα του συγγραφέα στον πρόλογο του βιβλίου, η υπόθεση είναι βασισμένη στο Mage: The Awakening, και σκοπός του ήταν να φέρει στο φως τη μεταφυσική πλευρά του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Και με την ευκαιρία να παραθέσω ότι, σύμφωνα με τα λεγόμενα του συγγραφέα στον πρόλογο του βιβλίου, η υπόθεση είναι βασισμένη στο Mage: The Awakening, και σκοπός του ήταν να φέρει στο φως τη μεταφυσική πλευρά του παιχνιδιού.

Αν ήταν ascension θα είχα πάει τρέχοντας να το πάρω. Τώρα. Κι ας το είχε γράψει και παιδί δημοτικού.

 

Το θετικό πάντως είναι ότι δε θα θυμίζει D&D fanfic...

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το θετικό πάντως είναι ότι δε θα θυμίζει D&D fanfic

 

Το θέμα είναι ότι το έχει μεταφέρει σε fantasy κόσμο, οπότε δυστυχώς θυμίζει έντονα :whistling:

Τέσπα, είμαι κάπου στην μέση, και θα συμφωνήσω ότ πάσχει πολύ σε θέμα δομής και γλώσσας.

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησα αν και θα αργήσω μάλλον να το διαβάσω. Πέσαμε στον ιστό της Αραχνίδας αυτό το διάστημα, έσκασε και το 11 τεύχος των Συμπαντικών. Ούτε πανελλήνιες να έδινα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κοίτα δεν το έχω διαβάσει αλλά μόνο οι αφυπνισμένοι (όρος που έχει χρησιμοποιήσει η Λόρελ Χάμιλτον) και το καμπάλ (όρος που έχει χρησιμοποιήσει η White wolf ( γνωστή εταιρία παραγωγής ρπτζ) στο mage) με κάνουν λίγο επιφυλακτική. πάντως θα το έχω στα υπόψιν μου, γιατί είμαι της άποψης ότι για να εξελιχθούμε σαν συγγραφείς πρέπει να διαβάζουμε και καλά και άσχημα βιβλία. Πόσο έντονα έχει δείξει ότι είναι από το Mage ξέρετε? τι ιστορία παίζει?

Link to comment
Share on other sites

γιατί είμαι της άποψης ότι για να εξελιχθούμε σαν συγγραφείς πρέπει να διαβάζουμε και καλά και άσχημα βιβλία.

Λόγια σοφίας.

Link to comment
Share on other sites

Λόγια σοφίας.

Μακάρι ν' αρκούσε αυτό μόνο, όμως: θα είχαμε γίνει πολλοί από εμάς αριστοτέχνες του είδους! :alaugh:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι ν' αρκούσε αυτό μόνο, όμως: θα είχαμε γίνει πολλοί από εμάς αριστοτέχνες του είδους! :alaugh:

Καλά, όταν ακούσεις φέρελπι συγγραφέα να τονίζει με στόμφο "διαβάζω ΜΟΝΟ καλά βιβλία" θα καταλάβεις γιατί απαντάω όπως απαντάω.

Και προσωπικά θεωρώ ότι έμαθα περισσότερα για τη συγγραφή διαβάζοντας κακά βιβλία, επειδη έψαχνα μετά να δω εγώ πώς θα το έγραφα για να μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όταν ακούσεις φέρελπι συγγραφέα να τονίζει με στόμφο "διαβάζω ΜΟΝΟ καλά βιβλία" θα καταλάβεις γιατί απαντάω όπως απαντάω.

Και προσωπικά θεωρώ ότι έμαθα περισσότερα για τη συγγραφή διαβάζοντας κακά βιβλία, επειδη έψαχνα μετά να δω εγώ πώς θα το έγραφα για να μου άρεσε.

Συμφωνώ απολύτως και με τα δύο. Για να πω την αλήθεια, μετά από μια περίοδο, όποτε είχα πρόβλημα με μια σειρά, βιβλίο, ταινία, ή ό,τι άλλο, σκεφτόμουν συνέχεια μετά τι θα έκανα διαφορετικά για να διορθώσω τα σημεία που θεωρήσα λάθος ή προβληματικά, και είναι εξαιρετικά χρήσιμο αυτό! :awink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πως ονομάζετε ο εκδοτικός οίκος του βιβλίου . Το ζητάω επειδή δεν έχω τίποτα να διαβάσω και θα το παραγγήλω γιατί αποκλιέται να το βρω εδώ στην Κύπρο :aabduct: :aabduct: :aabduct: :aabduct: :aabduct:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν το έχω διαβάσει αλλά μόνο οι αφυπνισμένοι (όρος που έχει χρησιμοποιήσει η Λόρελ Χάμιλτον) και το καμπάλ (όρος που έχει χρησιμοποιήσει η White wolf ( γνωστή εταιρία παραγωγής ρπτζ) στο mage) με κάνουν λίγο επιφυλακτική. πάντως θα το έχω στα υπόψιν μου, γιατί είμαι της άποψης ότι για να εξελιχθούμε σαν συγγραφείς πρέπει να διαβάζουμε και καλά και άσχημα βιβλία. Πόσο έντονα έχει δείξει ότι είναι από το Mage ξέρετε? τι ιστορία παίζει?

 

Oι "αφυπνισμένοι/μυημένοι" και οι  cabals (συντεχνίες μάγων) είναι χαρακτηριστικά πολλών μύθων κλπ σχετικά με τη μαγεία, από όπου τους πήραν και οι οίκοι που βγάζουν rpg games. Δηλαδή δεν έφτιαξε η WW τον όρο "cabal" οπότε η χρήση του μπορεί να διαφέρει πολύ από συγγραφέα σε συγγραφέα.

 

Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον βιβλίο και σε αντίθεση με όσα δεν άρεσαν στη Ναρουάλις, είναι ακριβώς αυτά τα στοιχεία που μ'αρέσουν προσωπικά.

Δεν έδωσα σημασία στο βιβλίο γιατί σκέφτηκα πως θα ήταν σε στυλ Dan Brown, αλλά κρίνοντας από τα λεγόμενά σας παίζει να μου αρέσει πολύ, οπότε θα το πάρω. Εξ άλλου το Μage (the Ascension) είναι το ένα από τα δύο rpg games που λάτρεψα (το άλλο ήταν το Chnageling: The Dreaming) άσε που έχω λόξα με μάγους και μάγισσες. :D

 

Μακάρι βέβαια να ήταν, όπως ελεγε κι ο Μιχάλης πιο πάνω, στο στυλ του Ascension και οχι του Awakening, αλλά τι να κάνουμε....

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον φαίνεται και εδώ και καιρό που το έχει παρουσιάσει ο Παρατηρητής ψάχνω να το βρω.

 

Εντάξει όλα λίγο ως πολύ έχουν ειπωθεί, αλλά δεν παύει να είναι ενδιαφέρουσα και μία ελληνική προσέγγιση σε ειπωμένα ζητήματα.

 

Στο κάτω κάτω τα βιβλία ένας ζωντανός διάλογος είναι και κάθε άποψη είναι αν όχι απαραίτητη σίγουρα ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια, το βιβλίο βρίσκεται σε μαγαζιά? Ρωτάω επειδή είπε πιο πάνω ο dreamwhisperer πως το ψάχνει. Δηλαδή, στην Αθήνα, Solaris, Cube, Πολιτεία, Ελευθερουδάκης το έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Oι "αφυπνισμένοι/μυημένοι" και οι cabals (συντεχνίες μάγων) είναι χαρακτηριστικά πολλών μύθων κλπ σχετικά με τη μαγεία, από όπου τους πήραν και οι οίκοι που βγάζουν rpg games. Δηλαδή δεν έφτιαξε η WW τον όρο "cabal" οπότε η χρήση του μπορεί να διαφέρει πολύ από συγγραφέα σε συγγραφέα.

 

Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον βιβλίο και σε αντίθεση με όσα δεν άρεσαν στη Ναρουάλις, είναι ακριβώς αυτά τα στοιχεία που μ'αρέσουν προσωπικά.

Δεν έδωσα σημασία στο βιβλίο γιατί σκέφτηκα πως θα ήταν σε στυλ Dan Brown, αλλά κρίνοντας από τα λεγόμενά σας παίζει να μου αρέσει πολύ, οπότε θα το πάρω. Εξ άλλου το Μage (the Ascension) είναι το ένα από τα δύο rpg games που λάτρεψα (το άλλο ήταν το Chnageling: The Dreaming) άσε που έχω λόξα με μάγους και μάγισσες. :D

 

Μακάρι βέβαια να ήταν, όπως ελεγε κι ο Μιχάλης πιο πάνω, στο στυλ του Ascension και οχι του Awakening, αλλά τι να κάνουμε....

 

 

χεχε, όχι Dain, δεν είναι σε καμία περίπτωση Dan Brown. Φέρνει πιο πολύ σε Dragonlance. Στην πραγματικότητα, όπως ο συγγραφέας αναφέρει στην εισαγωγή, το μυθιστόρημα αυτό δεν είναι παρά η ιστορία- rpg που έπαιζε μαζί με πέντε φίλους τo 2006.

 

Όσο για τη διανομή, το έχω βρει μόνο στο Cube όπως και το Δαιμόνιο της Γραφής του ίδιου εκδοτικού. Σημειώνω ότι αυτοί οι δύο τίτλοι είναι τα μόνα βιβλία του οίκου αυτού. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι ο Καρατσιώρης είναι ο ίδιος ο εκδότης

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια, το βιβλίο βρίσκεται σε μαγαζιά? Ρωτάω επειδή είπε πιο πάνω ο dreamwhisperer πως το ψάχνει. Δηλαδή, στην Αθήνα, Solaris, Cube, Πολιτεία, Ελευθερουδάκης το έχουν?

 

 

Εγώ πάντως Dain δεν το έχω βρει ούτε κατόπιν παραγγελίας. (Βέβαια μιλάμε για επαρχία :lol: , οπότε καταλαβαίνεις ότι μπορεί να μην φταίει ο εκδοτικός οίκος).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Dain δεν το έχω βρει ούτε κατόπιν παραγγελίας. (Βέβαια μιλάμε για επαρχία :lol: , οπότε καταλαβαίνεις ότι μπορεί να μην φταίει ο εκδοτικός οίκος).

 

Oύτε από Άγνωστη Καντάθ?

Link to comment
Share on other sites

Oύτε από Άγνωστη Καντάθ?

 

 

Μπαρντόν; Άσχετος...

Link to comment
Share on other sites

Μπαρντόν; Άσχετος...

 

Eίναι το πρώτο, και για χρόνια το μόνο ώσπου άνοιξε το Cube στην Αθήνα, βιβλιοπωλείο στην Ελλάδα αφιερωμένο αποκλειστικά στη λογοτεχνία του φανταστικού και βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη.

Είναι σε ένα δρομάκι στη Ναυαρίνου, και έχω πάει πολλές φορές, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τη διεύθυνση οπότε ας στην πουν καλύτερα οι Θεσσαλονικείς σουφουφίτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..