Jump to content

4o Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

<_< Λοιπόν!

 

Ο Dain μας χρωστάει Κυριακή Νο 2!

 

Η Darkchilde ούτε τη μισή πρώτη εκδήλωση δεν πέρασε (κουράστηκε να γράφει). Θα το δούμε το υπόλοιπο φεστιβάλ; Έστω και σε μορφή ιαπωνικού μαρτυρίου; (Φταίνε αυτά τα άνιμε...μια ακίνητη εικόνα επί ένα δεκάλεπτο...)

 

Η trillian χρωστάει Σάββατο και Κυριακή! Που είναι το Σάββατο και η Κυριακή;!!! :baby:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω την υπόλοιπη Κυριακή (που θα γραφτεί αργότερα απόψε), αλλά και τη Δευτέρα/Τρίτη κι ας είχε επίσημα τελειώσει το Φεστιβάλ. ;)

Πράγματι όμως, που είναι και τα υπόλοιπα reports, ladies and gentlemen?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

@ Dino: Mολις κουλάρω λίγο από τα υπερεπείγοντα θ' αρχίσω να γράφω εντυπώσεις κι εγώ. Και μια και νίκησες σου ανακοινώνω πως είσαι στοχοποιημένος μέχρι το επόμενο ΦΕΦΕ... Άλλαξες πίστα καμάρι μου! Τώρα όπου σε βρίσκουμε θα σε λιανίζουμε όλοι στην κριτική. Αντέχεις;

Link to comment
Share on other sites

@ Dino: Mολις κουλάρω λίγο από τα υπερεπείγοντα θ' αρχίσω να γράφω εντυπώσεις κι εγώ. Και μια και νίκησες σου ανακοινώνω πως είσαι στοχοποιημένος μέχρι το επόμενο ΦΕΦΕ... Άλλαξες πίστα καμάρι μου! Τώρα όπου σε βρίσκουμε θα σε λιανίζουμε όλοι στην κριτική. Αντέχεις;

 

Και πού να δεις όταν εκδοθεί το βιβλίο του από το Οξύ! Τότε θα αρχίσουν τα "πολύ καλός, βρε παιδί μου, ο Χατζηγεωργίου, δε λέω, και του άξιζε, αλλά αυτό που δε μ'άρεσε καθόλου είναι . . ." :atongue2: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Και μια και νίκησες σου ανακοινώνω πως είσαι στοχοποιημένος μέχρι το επόμενο ΦΕΦΕ... Άλλαξες πίστα καμάρι μου! Τώρα όπου σε βρίσκουμε θα σε λιανίζουμε όλοι στην κριτική. Αντέχεις;

 

Θα το μάθουμε σταδιακά. Κουτάβια και λύκοι, διαθέτουμε όλοι σαγόνια.

Link to comment
Share on other sites

<_< Λοιπόν!

 

Ο Dain μας χρωστάει Κυριακή Νο 2!

 

Η Darkchilde ούτε τη μισή πρώτη εκδήλωση δεν πέρασε (κουράστηκε να γράφει). Θα το δούμε το υπόλοιπο φεστιβάλ; Έστω και σε μορφή ιαπωνικού μαρτυρίου; (Φταίνε αυτά τα άνιμε...μια ακίνητη εικόνα επί ένα δεκάλεπτο...)

 

Η trillian χρωστάει Σάββατο και Κυριακή! Που είναι το Σάββατο και η Κυριακή;!!! :baby:

Άι σαλάγα τους, Ντίνο! Έτσι μπράβο! Άι σαλάγα τους!

Link to comment
Share on other sites

@ Dino: Mολις κουλάρω λίγο από τα υπερεπείγοντα θ' αρχίσω να γράφω εντυπώσεις κι εγώ. Και μια και νίκησες σου ανακοινώνω πως είσαι στοχοποιημένος μέχρι το επόμενο ΦΕΦΕ... Άλλαξες πίστα καμάρι μου! Τώρα όπου σε βρίσκουμε θα σε λιανίζουμε όλοι στην κριτική. Αντέχεις;

Ναι, η αλήθεια είναι Ντίνο, ότι τα χαϊδέματα τελειώνουν κάπου εδω... Με βιβλίο υπό έκδοση και με βραβείο διαγωνισμού, είσερχεσαι πλέον σε ένα είδος χειρουργικής φάσης λογοτεχνικού εργαστηρίου, αλλά μην ανησυχείς, οι εγχειρήσεις θα είναι για το καλό σου. ;) Το μυστικό για να κερδίσεις τα μέγιστα απ' αυτες είναι να μην αντιστέκεσαι, εκτός κι αν πάμε να σου κόψουμε κανένα υγειές όργανο. Ξάπλωσε εδώ σε παρακαλώ και έχε μας εμπιστοσύνη.

(Απλώνοντας το χέρι στο πλάι): Νυστέρι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε το επίσημο κρασί του Φεστιβάλ (photos adia):

post-1396-1211613891_thumb.jpg

Zουμ στην ετικέτα παρακαλώ για του λόγου το αληθές.

post-1396-1211613979_thumb.jpg

Από το τραπέζι του sff! Διακρίνονται λίγο trillian και Dain. Εκτός κάδρου, η Κιάρα βοσκάει όσα μπουκάλια είναι ακόμα γεμάτα.

post-1396-1211614108_thumb.jpg

Από αυτό το Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας, σίγουρα δεν έλειψε η φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό για να κερδίσεις τα μέγιστα απ' αυτες είναι να μην αντιστέκεσαι, εκτός κι αν πάμε να σου κόψουμε κανένα υγειές όργανο.

 

Πάντα το θέμα η αντίδραση του κρινόμενου. Μπορεί κανείς να μου αναλύσει την ανάγκη (ή λύσσα) του ανθρώπινου ζώου να κρίνει;

Link to comment
Share on other sites

Και μια και τα σκάλισα τόσο πολύ, να μια ιστορική (πλέον) φωτογραφία:

post-1396-1211630343_thumb.jpg

The time: Παρασκευή, 15 Απριλίου 2005, 8:00 μ.μ.

The place: Ερμούπολη, Μπαρ "Χαλανδριανοί".

Ο Νίκος Αλμπανόπουλος κηρύσσει την έναρξη του 1ου ΦΕΦΕ. Ακριβώς πίσω του στο τραπεζάκι, περιμένει η αφεντιά μου να ξεκινήσει την ανάγνωση του "Αρμελίνα ΙΙ" που ήταν και η πρώτη εκδήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Και επιστρέφω δρυμήτερη για να αποκαλύψω δημόσια τον αληθινό λόγο που η υπέρτατη ομάδα συγγραφέων επιστημονικής φαντασίας (Nienor, Celestial και moi) δεν κέρδισαν στο διαγωνισμό συγγραφης!!!!

 

Ναι, κυρίες και κύριοι. Καλά ακούσατε. Υπήρξε σχέδιο. Υπήρξε πλεκτάνη. Υπήρξε συνομωσία στους κόλπους του ΦΕΦΕ για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό.

 

Και όλα άρχισαν την Παρασκευή το βράδυ στο Daidadi...

 

Σκηνικό: Daidadi.

Ώρα: (γύρω στις) 3

Παρόντες: Nienor, Dain, Darkchilde, Dinohajiyorgi, Celestial, Trillian, gema

 

Παρασκευή βράδυ στο Daidadi... σε ένα άδειο από κόσμο πλέον Daidadi, όπου οι μόνοι που έχουν παραμείνει είναι τα ανυποψίαστα μέλη της παρέας μας... Παντού γύρω σιωπή... Τα φώτα της πλατείας διαπερνούν τεμπέλικα τα άδεια μπουκάλια κρασί, η θάλασσα πλατσουρίζει νωχελικά λίγο πιο δίπλα... Ο άνεμος παρασέρνει τα άχυρα απο τη θημωνιά και μια άδεια χαρτοσακούλα μαλώνει με το πλακόστρωτο...

 

Και μέσα στη σιωπή... τα ανυποψίαστα μέλη της παρέας κοιτούν αμίλητα ένα κινητό πάνω στο τραπέζι. Ένα αθώο -φαινομενικά- κινητό, αλλά πόσο αθώοι ήμασταν εμείς! Πόσο αθώο μπορεί να είναι όταν αναπαυόταν πάνω σε ένα αντίτυπο του "Λάθος Οδηγίες"; Έπρεπε να το είχαμε υποψιαστεί.

 

Αλλά ο θύτης ήξερε πολύ καλά τα θύματά του, κυρίες και κύριοι! Ήξερε ότι δε θα αφήναμε το κινητό στο τραπέζι! Ήξερε ότι θα ψάχναμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη του την επόμενη μέρα και ότι, στο μεταξύ, θα το παίρναμε μαζί μας στο σπίτι... Και μόλις φτάσαμε σπίτι και πέσαμε για ύπνο - για κείνες τις τόσο λίγες, τόσο πολύτιμες ώρες ύπνου πριν το διαγωνισμό - το κινητό άρχισε το καταχθόνιο έργο του...

 

Σκηνικό: To σαλόνι της Κιάρας.

Ώρα: (γύρω στις) 3 - (γύρω στις) 9

Παρόντες: Nienor, Celestial, Trillian, Κινητό.

 

Το φεγγαρόφωτο, μεταμφιεσμένο στο φως της λάμπας του δρόμου, γλιστράει στο σαλόνι από τα παραθυρόφυλλα... Η μοκαμβίλια στο μπαλκόνι χορεύει με το αεράκι και το μόνο που διακόπτει το ροχαλητό του Μάριου είναι η σιωπή... Στο σαλόνι, τρεις εξαντλημένες φιγούρες κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Και ξαφνικά...

 

ΜΠΙΠ!!!

 

Το Κινητό πάνω στο τραπέζι ουρλιάζει και διαπερνά τα όνειρά μας, γεμάτα με κόκκινα χρώματα που εγκαταλείπουν τη γη. Οι προσπάθειές μας να το κάνουμε να σιωπήσει αποβαίνουν άκαρπες, και συνεχίζουν να αποβαίνουν καθ όλη τη διάρκεια της νύχτας. Το Κινητό συνεχίζει ανενόχλητο το σατανικό του τραγούδι, με ένα χαμόγελο αυταρέσκειας στην ηλεκτρονική του οθόνη. Και οι τρεις εξαντλημένοι μας ήρωες δεν καταφέρνουν να απολαύσουν εκείνη την τόσο απαραίτητη ξεκούραση....

 

Αλλά το σατανικό σχέδιο δεν τελειώνει εδώ, κυρίες και κύριοι! Όχι, πώς μπορώ να πιστέψω κάτι τέτοιο, όταν το επόμενο πρωί στις 9, τη στιγμή οι τρεις ήρωές μας σηκώνονται απο το κρεβάτι, με τη λέξη ΚΑΦΕΣ να κυριαρχεί στις σκέψεις τους... ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ;;; Όχι, κυρίες και κύριοι. Δε μπορώ να πιστέψω ότι η διακοπή ρεύματος ήταν τυχαία. Αυτή η αλυσίδα γεγονότων, που οδήγησε τους τρεις μας να καταφτάσουμε άυπνοι και χωρίς καφέ στο διαγωνισμό, δε μπορεί να είναι τυχαία.

 

Ίσως βέβαια δεν ήμασταν εμείς ο κύριος στόχος... Ίσως ο κύριος στόχος να ήταν ο Ντίνος, ο πασίγνωστος master της One-finger techique, που κάνει όλους τους άλλους συγγραφείς να τρέμουν στον ύπνο τους. Αν είναι έτσι, όμως, ο εγκέφαλος πίσω από τη συνομωσία έκανε ένα μοιραίο λάθος: Δεν υπολόγισε ότι ο Ντίνος κοιμόταν στον επάνω όροφο...

Κι έτσι, απρόσβλητος από το σατανικό Κινητό, ο Ντίνος γλίτωσε από την καταχθόνια συνομωσία και κέρδισε το διαγωνισμό συγγραφής του 4ου ΦΕΦΕ!

 

Και ήρθε η ώρα, κυρίες και κύριοι, να αποκαλύψω αυτόν τον εγκέφαλο, αυτό το σατανικό νου. Διότι ο συνομώτης, κυρίες και κύριοι, αυτάρεσκος και σίγουρος για τη νίκη του, χρησιμοποίησε το ίδιο του το κινητό για την πλεκτάνη! Κι έτσι προδόθηκε. Και ο κύριος αυτός, κυρίες και κύριοι... δεν είναι άλλος... από τον...

Νίκο Αλμπανόπουλο!

.

 

(συνεχίζεται...)

 

P.S. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα δεν είναι συμπτωματική. Μπορεί τα πράγματα να μη συνέβησαν ακριβώς όπως τα περιέγραψα, αλλά θυμηθείτε τα λόγια μου... Στο επόμενο ΦΕΦΕ... Beware of the cell phone!!!! :tongue:

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή βράδυ στο Daidadi... σε ένα άδειο από κόσμο πλέον Daidadi, όπου οι μόνοι που έχουν παραμείνει είναι τα ανυποψίαστα μέλη της παρέας μας... Και μέσα στη σιωπή... τα ανυποψίαστα μέλη της παρέας κοιτούν αμίλητα ένα κινητό πάνω στο τραπέζι. Ένα αθώο -φαινομενικά- κινητό, αλλά πόσο αθώοι ήμασταν εμείς! Πόσο αθώο μπορεί να είναι όταν αναπαυόταν πάνω σε ένα αντίτυπο του "Λάθος Οδηγίες"; Έπρεπε να το είχαμε υποψιαστεί.

 

(...) Στο σαλόνι, τρεις εξαντλημένες φιγούρες κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Και ξαφνικά...

 

ΜΠΙΠ!!!

 

Το Κινητό πάνω στο τραπέζι ουρλιάζει και διαπερνά τα όνειρά μας, γεμάτα με κόκκινα χρώματα που εγκαταλείπουν τη γη. Οι προσπάθειές μας να το κάνουμε να σιωπήσει αποβαίνουν άκαρπες, και συνεχίζουν να αποβαίνουν καθ όλη τη διάρκεια της νύχτας.

 

Α, ναι, πώς ξέχασα να σχολιάσω μια από τις πιο αστείες στιγμές του φεστιβάλ; Αυτό το ενοχλητικό μπιπ μπιπ, κάθε πέντε λεπτά, που κάνει το κινητό μου στις λίγες στιγμές που είναι ανοιχτό, για να δηλώσει ότι έχει μαζέψει μηνύματα. Όπως διαβάσατε, το ξέχασα στο Daidadi, το μάζεψε η καλή μας Νιένορ σπίτι της και το επόμενο πρωί πέσανε τα καλά παιδιά να με φάνε που τους ξενύχτησε με τα μπιπ μπιπ όλη νύχτα.

-Και καλά ρε παιδιά, γιατί δεν το κλείνατε;

-Γιατί κανείς δεν σηκωνόταν...

χαχα... μάλιστα... το παίρνω λοιπόν στα χέρια μου, να δω ποιο ήταν το μήνυμα - αιτία του βραδινού μπιπ μπιπ και τι βλέπω; Ένα μήνυμα της ίδιας της Νιένορ "Νίκο, ξέχασες το κινητό σου στο Daidadi, το έχω εγώ"...! Έτσι ακριβώς! Η Νιένορ, έστειλε από το κινητό της μήνυμα στο... δικό μου (που ήταν και αυτό στα χέρια της) για να μου πει ότι το έχει...

Καλά ρε παιδιά, πόσο είχατε πιει;

Link to comment
Share on other sites

χαχα... μάλιστα... το παίρνω λοιπόν στα χέρια μου, να δω ποιο ήταν το μήνυμα - αιτία του βραδινού μπιπ μπιπ και τι βλέπω; Ένα μήνυμα της ίδιας της Νιένορ "Νίκο, ξέχασες το κινητό σου στο Daidadi, το έχω εγώ"...! Έτσι ακριβώς! Η Νιένορ, έστειλε από το κινητό της μήνυμα στο... δικό μου (που ήταν και αυτό στα χέρια της) για να μου πει ότι το έχει...

Καλά ρε παιδιά, πόσο είχατε πιει;

ΟΧΙ! Δεν μπορώ να το πιστέψω! Κιάρα, βγες και διάψευσε τον προβοκάτορα! Βγες και αρνήσου ότι έκανες αυτό το αδιανόητο κατόρθωμα!

Link to comment
Share on other sites

χαχα... μάλιστα... το παίρνω λοιπόν στα χέρια μου, να δω ποιο ήταν το μήνυμα - αιτία του βραδινού μπιπ μπιπ και τι βλέπω; Ένα μήνυμα της ίδιας της Νιένορ "Νίκο, ξέχασες το κινητό σου στο Daidadi, το έχω εγώ"...! Έτσι ακριβώς! Η Νιένορ, έστειλε από το κινητό της μήνυμα στο... δικό μου (που ήταν και αυτό στα χέρια της) για να μου πει ότι το έχει...

Καλά ρε παιδιά, πόσο είχατε πιει;

ΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! Απίστευτη, Κιάρα!!! :rofl2: :lol: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν... γκουχ... χμμμ... να το διαψεύσω... φυσικά μπορώ να το διαψεύσω... δεν είχα γράψει "Νίκο, ξέχασες το κινητό σου στο Daidadi, το έχω εγώ" αλλά "Νίκο, αν αυτό το κινητό που βρήκαμε εδώ είναι δικό σου, υπάρχει περίπτωση να το ξέχασες οπότε το παίρνω μαζί μου".... αχά... το διέψευσα αρκετά? :p

 

Κι έχω να σας πω και το άλλο που το σκεφτήκαμε την επόμενη μέρα ξεμέθυστοι πλέον, να μην είχα λέει το κινητό του Νίκου εγώ και να το είχε ο Νίκος δίπλα στο κρεββάτι του ας πούμε, και το μήνυμα που του έστειλα να τον ξυπνούσε και αγουροξυπνημένος και εκνευρισμένος τα άγρια χαράματα να άνοιγε να δει το μήνυμα που του ήρθε και να διάβαζε στο κινητό του: Νίκο, αν αυτό το κινητό που βρήκαμε εδώ είναι δικό σου, υπάρχει περίπτωση να το ξέχασες οπότε το παίρνω μαζί μου... Άντε βγάλε άκρη :p

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι το Φεστιβάλ τελείωσε; Όχι φίλε μου! Υπάρχει ακόμα μια τελευταία και πολύ σημαντική εκδήλωση η οποία όμως θα λάβει χώρα όχι στην Ερμούπολη, αλλά στο Ηράκλειο Κρήτης! Ονομάζεται "Σκάψτε και Θάψτε"!

Για να σκάσετε απ' τη ζήλια σας, θα είμαι για δουλειά στο Ηράκλειο, από την Δευτέρα απόγευμα μέχρι και Παρασκευή πρωί και φυσικά θα βρεθούμε με τον mistseeker, :beerchug: , θα χειρουργήσουμε ο ένας τα διηγήματα του άλλου, αλλά πάνω απ' όλα θα ανασύρουμε τσάπες, κασμάδες, και φτυάρια κι ούτε ψύλλος στον κόρφο σας.

(Κιάρα, αντιλαμβάνεσαι με κάθε κοκκινισμα και ντροπή, ότι μετά τις τελευταίες εξελίξεις, έχεις στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της λίστας μας... :rofl2: )

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Δεν έπιασε ο αντιπερισπασμός μου, ε; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι το Φεστιβάλ τελείωσε; Όχι φίλε μου! Υπάρχει ακόμα μια τελευταία και πολύ σημαντική εκδήλωση η οποία όμως θα λάβει χώρα όχι στην Ερμούπολη, αλλά στο Ηράκλειο Κρήτης! Ονομάζεται "Σκάψτε και Θάψτε"!

Για να σκάσετε απ' τη ζήλια σας, θα είμαι για δουλειά στο Ηράκλειο, από την Δευτέρα απόγευμα μέχρι και Παρασκευή πρωί και φυσικά θα βρεθούμε με τον mistseeker, :beerchug: , θα χειρουργήσουμε ο ένας τα διηγήματα του άλλου, αλλά πάνω απ' όλα θα ανασύρουμε τσάπες, κασμάδες, και φτυάρια κι ούτε ψύλλος στον κόρφο σας.

(Κιάρα, αντιλαμβάνεσαι με κάθε κοκκινισμα και ντροπή, ότι μετά τις τελευταίες εξελίξεις, έχεις στρογγυλοκαθίσει στην κορυφή της λίστας μας... :rofl2: )

 

Οι Φεστιβαλικές Εκδηλώσεις του 1ου ΣΚΑ.ΘΑ.H. είναι μια εκδήλωση-σταθμός για την Ελληνική Ε.Φ.

 

Η γκόθικ-S&M ατμόσφαιρα που θα επικρατήσει κατά τη διάρκεια των συνεδριών μπορεί να συγκριθεί μόνο με αυτήν των πιο άντεργκράουντ θεματικών σαδομαζό κλάμπ του Βερολίνου.

 

Ερμούπολη, ετοιμάσου να χάσεις το στέμμα σου.

Κιάρα, ετοιμάσου να χάσεις το χρώμα σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν... γκουχ... χμμμ... να το διαψεύσω... φυσικά μπορώ να το διαψεύσω... δεν είχα γράψει "Νίκο, ξέχασες το κινητό σου στο Daidadi, το έχω εγώ" αλλά "Νίκο, αν αυτό το κινητό που βρήκαμε εδώ είναι δικό σου, υπάρχει περίπτωση να το ξέχασες οπότε το παίρνω μαζί μου".... αχά... το διέψευσα αρκετά? :p

 

Κι έχω να σας πω και το άλλο που το σκεφτήκαμε την επόμενη μέρα ξεμέθυστοι πλέον, να μην είχα λέει το κινητό του Νίκου εγώ και να το είχε ο Νίκος δίπλα στο κρεββάτι του ας πούμε, και το μήνυμα που του έστειλα να τον ξυπνούσε και αγουροξυπνημένος και εκνευρισμένος τα άγρια χαράματα να άνοιγε να δει το μήνυμα που του ήρθε και να διάβαζε στο κινητό του: Νίκο, αν αυτό το κινητό που βρήκαμε εδώ είναι δικό σου, υπάρχει περίπτωση να το ξέχασες οπότε το παίρνω μαζί μου... Άντε βγάλε άκρη :p

 

Η ζώνη του λυκόφωτος.

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνεχίζω το ταξιδολόγιό μου.

 

 

Η Βούλα κάθεται σε ένα τραπέζι πολύ κοντά στο σημείο όπου θα γίνουν οι αναγνώσεις κλπ (πρώτο τραπέζι πίστα, που λένε) μαζί με τον Twocows και μια κοπέλα που μαθαίνω πως είναι η Sadorinius!! Σε λίγο έρχεται άλλη μια δεσποινίς αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση με το φόρουμ.

 

Λοιπόν,

Να πω βασικά πόσο χάρηκα και πόσο τυχερή αισθανόμουν που μοιραζόμουν το τραπέζι με Dain, Darkchild και λοιπούς και μη εξαιρετέους fan και γνώστες της ε.φ. Ιδιαίτερα χάρηκα τη συζήτηση-διαφωνία μας με τη Darkchild σχετικά με P. Hammilton και οι ολιγόλεπτοι σχολιασμοί όλου του τραπεζιού μετά από κάθε διήγημα. Μας έκανε πολύ ενεργητικούς και περιμέναμε με ανυπομονησία την επόμενη ανάγνωση.

Παίρνω αφορμή από τη φίλη μου "που δεν είχε σχέση με το φόρουμ" και όντως δεν είχε, για να πώ τα εξής: εγώ η ίδια πριν έρθει (γιατί δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει εκείνη την ώρα) ανησυχούσα κάπως για το πώς θα μπεί στη φάση και δεν θα πει κάτι που θα θεωρηθεί άσχετο και κριτικό. Κακά τα ψέμματα, ίσως δεν ισχύει για όλους εσάς αλλά εγώ για πολύ πολύ καιρό ένιωθα παρείσακτη και nerd (όσοι έχουν πάει ιδιωτικό σχολείο ή έχουν δει αμερικάνες γυμνασιακές ταινίες θα καταλάβουν τον όρο) επειδή λάτρευα να διαβάζω ε.φ. Μόνο από το 1ο φεστιβάλ στην Ερμούπουλη κατάλαβα και ανακουφίστηκα και θαύμασα για το πόσοι πολλοί υπάρχουν "εκεί έξω" και πόσο προχωρημένοι είναι. Παρέμεινε πάντως η αίσθηση ότι κάποιος μπορεί να σχολιάσει αρνητικά αυτό που ενδιαφέρει εμένα (άλλο πράγμα να διαβάζεις όλους τους αλεξανδρινούς ποιητές και άλλο το τελευταίο Analog)

Το φεστιβάλ της Σύρου προσελκύει πολύ κόσμο γιατί έχει καλή θεματολογία, εικαστικά, happenings, οργάνωση, συγχρονισμό κλπ. (κλπ = κατακτητική λυσσασμένη προσπάθεια). Πόσοι όμως από το κοινό ενδιαφέρεται πραγματικά για το είδος? Αυτοί που πάνε στις αναγνώσεις και στις εξειδικευμένες συζητήσεις πόσο κοντά μπορούν να έρθουν και να προσελκύσουν τους υπόλοιπους?

Στο τέλος η φίλη μου είπε ότι πρώτη φορά είχε την ευκαιρία να ακούσει και να συνομιλήσει με νέους συγγραφείς που διάβαζαν τα διηγήματά τους. Αυτή είναι και η δικιά μου αίσθηση και εφ ή όχι εφ πιστεύω ότι είναι φοβερή μαγκιά!

 

ΥΓ1 Πού είναι τα 530ρια?

ΥΓ2 Πού είναι τα διηγήματα του διαγωνισμού?

ΥΓ3 Πού είναι το video του nikosal?

Κρύβονται κάπου, πρέπει να πληρώσουμε ή εγώ είμαι τόσο άσχετη με την πλοήγηση?

 

edit από nikosal: διόρθωση του quote

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Sador,

 

α) Τα 530άρια και τα διηγήματα του διαγωνισμού που γράφηκαν στη Σύρο θα πρέπει να τα ανεβάσουν τα μέλη (για τα μη μέλη θα τα ανεβάσω εγώ). Από τα "διαγωνιστικά" έχει ήδη έχει ανέβει της Βάσως Χρήστου ενώ θα βρεις και κάποια 530άρια

β) τα διηγήματα του online διαγωνισμού είναι εδώ

γ) το βίντεο το κατέσχεσε η ΑΕΠΙ, έχω ήδη συμβόλαιο με σημαντική εταιρία, που σημαίνει ότι δεν είναι ελεύθερο

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σ'άρεσε η παρέα μας, Sadorinius, και που γνωριστήκαμε όλοι από κοντά. Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες περί "nerddom" από φίλους κλπ. γιατί τα έχω περάσει και ο ίδιος.

Ανέφερα τη φίλη σου σαν "κοπέλα που δεν έχει σχέση με το φόρουμ", όχι με κριτικό ή "excluded" τρόπο αλλά επειδή δεν συγκράτησα το όνομά της από τη μία, και όντως δεν ήξερα αν ήταν μέλος του φόρουμ. Θέλω να πω ήταν και είναι απόλυτα καλοδεχούμενη και στην παρέα - πάντα - και στο φόρουμ αν θέλει να γραφτεί. :)

 

Όσο για το δικό μου 500άρι βρίσκεται εδώ: http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7422

 

Sorry που δεν έχω γράψει ακόμα τη συνέχεια του ταξιδολόγιου, αλλά είχα κάτι άλλα επείγοντα να τελειώσω, και θα τη γράψω tonight τελικά. I hope. :atongue2:

 

Ωραίο ρεπορτ, Αλεξάνδρα, btw! :lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σ'άρεσε η παρέα μας, Sadorinius, και που γνωριστήκαμε όλοι από κοντά. Κατανοώ απόλυτα αυτό που λες περί "nerddom" από φίλους κλπ. γιατί τα έχω περάσει και ο ίδιος.

Ανέφερα τη φίλη σου σαν "κοπέλα που δεν έχει σχέση με το φόρουμ", όχι με κριτικό ή "excluded" τρόπο αλλά επειδή δεν συγκράτησα το όνομά της από τη μία, και όντως δεν ήξερα αν ήταν μέλος του φόρουμ. Θέλω να πω ήταν και είναι απόλυτα καλοδεχούμενη και στην παρέα - πάντα - και στο φόρουμ αν θέλει να γραφτεί. :)

 

Κι εγώ δεν το πήρα έτσι, άλλωστε ήσουν πολύ ευγενικός.

Edited by nikosal
same as above
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ... :beerchug:

post-1004-1212252949_thumb.jpg

Από αριστερά: Trillian - Dain - Darkchilde - Nienor - Celestial - Hombre - DinoHajiyorgi.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αχέμ, Αχέμ. Η επιβεβαίωση ενός πειράματος αποτελεί και την απόλυτη επιστημονική απόδειξη. Προσέξτε το μάτι της Κιάρας στο full size και παρακαλώ σημειώστε ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί Παρασκευή βράδυ, ενώ την Δευτέρα, μετά από μόλις τρεις νύχτες δηλαδή, είχαμε Πανσέληνο...

Τέλος Αχέμ, Κιάρα! :aevil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..