Jump to content

9ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Sidekick Pets


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Το πε το πε ο παπαγάλος

ο διαγωνισμός θα είναι ο πιο μεγάλος

 

Καλή σαν ιστορία; Έχει και παπαγάλο! :tease: :tease: :tease: :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    43

  • Sileon

    40

  • Παρατηρητής

    28

  • kitsos

    23

Guest roriconfan

Οκ, οκ, μη βαράτε! Πράγματι έπαιζα εκ του ασφαλούς! Βελτιώσεις ήθελα να κάνω ο καημένος. Αφού υπάρχει που υπάρχει χρόνος σκέφτηκα, γιατί να πάει χαμένος; Δεν είναι εντος θέματος; Θα έγραφα άλλο. Δεν κολλάει κάποιο στοιχείο; Θα το άλλαζα.

 

Δεν πήγα να ξεκινήσω πόλεμο, βελτιώσεις και παραλλαγές ήθελα να κάνω. Δεν είμαι 12 αλλά δεν γράφω και βιβλία ολάκερα από τα 12 μου για να είμαι τόσο σίγουρος. Relax, ήταν οι ανόητες ερωτήσεις ενός καινούριου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οκ, μη βαράτε! Πράγματι έπαιζα εκ του ασφαλούς! Βελτιώσεις ήθελα να κάνω ο καημένος. Αφού υπάρχει που υπάρχει χρόνος σκέφτηκα, γιατί να πάει χαμένος; Δεν είναι εντος θέματος; Θα έγραφα άλλο. Δεν κολλάει κάποιο στοιχείο; Θα το άλλαζα.

 

Δεν πήγα να ξεκινήσω πόλεμο, βελτιώσεις και παραλλαγές ήθελα να κάνω. Δεν είμαι 12 αλλά δεν γράφω και βιβλία ολάκερα από τα 12 μου για να είμαι τόσο σίγουρος. Relax, ήταν οι ανόητες ερωτήσεις ενός καινούριου.

 

Έχω μια ιδέα. Αφού χρόνος υπάρχει και έμπνευση το ίδιο, από ότι φαίνεται ,γιατί δεν γράφεις άλλη μία ιστορία. Αν σου αρέσει περισσότερο και εάν αυτό επιτρέπεται κατεβάζεις την πρώτη και ανεβάζεις τη δεύτερη.

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν την έχω διαβάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε, γλέντια!Μπράβο roricon που επέμεινες και μπράβο Dino που εξέφρασες την αγανάκτησή σου. Δεν σχολιάζω αν ήταν δικαιολογημένες οι απορίες του πρώτου ή ο θυμός του δεύτερου.

 

Χωρίς παρεξήγηση παιδιά, καλό είναι να εκφραζόμαστε λίγο σαν άνθρωποι. Δεν είπα να σκοτωθούμε, αλλά πολύ "σεις" και "σας" πέφτει, ε, και καλό είναι που και που να υπάρχει λίγο νεύρο στον διάλογο. Όχι τίποτα άλλο, αλλα και οι γιατροί λένε ότι η χρόνια καταπίεση συναισθηματων είναι κακό για την υγεία..

 

Υ.Γ. Ναι, είμαστε φόρουμ πολιτισμένων λογοτεχνόφιλων ανθρώπων. Μην μου πείτε όμως ότι στον έξω κόσμο είμαστε όλοι τόσο συγκρατημένοι. Ξέρω, ευρυθμη λειτουργία του φόρουμ κ.τ.λ. Πάσο. Υπάρχει και η ευρυθμη λειτουργία του ανθρώπινου νου όμως.

Link to comment
Share on other sites

ρε ρορικο ομως καντο ενα ποστ σε μια βιβλιοθηκη και βαλε ενα λινκ :p μη το πετας χυμα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Ρε Celestial, ο Dino δεν αναφέρει ότι μπορούμε να τα πασάρουμε χύμα εδώ; Ή μήπως εννοούσες Dino να κάνουμε μόνο λινκ εδώ; Πάντως, αν πάρω καλά σχόλια, θα το βάλω και στην βιβλιοθήκη (ψώνιοοο!).

 

By the way, επιτρέπεται να γράφεις πάνω από ένα διήγημα την φορά για τον ίδιο διαγωνισμό; (Πάει, ο Dino θα βγάλει καπνούς που όλο τον κάνω να ασχολιέται μαζί μου... Δεν έχω και πυρηνικό καταφύγιο!)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντίνος έχει όντως πει ότι ναι μπορούμε να τις ποστάρουμε εδώ, απλά σε όλους τους άλλους διαγωνισμούς βάζαμε λινκ. Αυτό δεν είναι κάτι αναγκαίο για να συμμετέχεις εφόσον ο διοργανωτής δεν το έχει βάλει στους όρους απλά ίσως θα προτιμούσες κι εσύ με την έννοια πως αν δεν το κάνεις αυτή η ιστορία θα πάρει μόνο τις κριτικές του διαγωνισμού κι όταν τελειώσει αυτός δε θα υπάρχει πουθενά μόνη της για κάποιον επισκέπτη ενδεχομένως.

 

Το να θέλεις να βάλεις 2η δεν είναι λίγο παράλογο? Από τη στιγμή κιόλας που δεν αναφέρεται πουθενά ότι μπορείς? (άσχετα με το ότι δεν αναφέρεται ούτε το ότι ΔΕΝ μπορείς, μόνο που αυτό είναι το γενικό στάνταρ)

 

Sileon, πως ακριβώς παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ανθρώπινου νου με τη χρήση λίγης στοιχειώδης ευγένειας? Δε λέω πως τα παιδιά έχουν ξεφύγει με κάποιο τρόπο, αλλά θεωρώ και τους λόγους για τους οποίους δε θα θέλαμε να ξεφύγει το όλο θέμα αυτονόητους. Ειδικά σε ένα τόπικ διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

By the way, επιτρέπεται να γράφεις πάνω από ένα διήγημα την φορά για τον ίδιο διαγωνισμό;

 

:mf_surrender: Όχι.

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ειπα οτι "δε μπορεις να το κανεις" απλα ξερογω... κανει λιγο derail το θρεντ το να χωνουμε τις ιστοριες μεσα χυμα νομιζω, επισεις οπως ειπε και η κιαρα θα θαφτει μολις τελειωσει ο διαγωνισμος και θα περιπλανατε αναμσα στα νεκρα bytes των χαμενων data του νετ για παντα... :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πρόταση/συμβουλή - δέστε το όπως θέλετε - για όσους θέλουν να πάρουν μέρος και σ'αυτό και σε κάθε άλλο Διαγωνισμό.

Οι περισσότεροι τείνουν να γράφουν κάτι είτε πολύ νωρίς, όταν πρωτοξεκινά ο διαγωνισμός, είτε λίγο πριν εκπνεύσει η προθεσμία.

Και στις δύο περιπτώσεις - εκτός αν κανείς έχει μια έμπνευση μεγέθους Εβερεστ και το ανάλογο φυσικό ταλέντο - τα αποτελέσματα δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικά. Κατανοώ όλα τα περί "έχουμε δουλειές" κλπ, αλλά πιστεύω πως αν ένας συγγραφέας δεν τιμά το κείμενό του, την ιστορία του, την ιδέα του, τη γραφή του, το ρόλο του σαν συγγραφέα εν τέλει, και αν δεν το "παιδεύει" λίγο το θέμα αλλά το βλέπει σαν "σχολική εργασία" που θα "βαθμολογηθεί" ή σαν κάτι "fast and burning" για το θεαθήναι και την απλή "συμμετοχή" (στην περίπτωση αυτή κακώς εννοούμενη), τότε το "λιγότερο" - τρόπος του λέγειν - που συμβαίνει είναι να πέφτει το επίπεδο του διαγωνισμού και το περισσότερο να μην εξελίσσεται ποτέ ο καθένας μας σαν συγγραφέας.

 

Με λίγα λόγια αυτό που προτείνω είναι να εκμεταλευτούμε όλοι τον άφθονο χρόνο που δίνεται όχι για σπατάλη και "χαλαρό αργάααααααα", ούτε να τον αφήνουμε αχρησιμοποίητο γράφοντας κάτι πολύ γρήγορα.

Είναι αναγκαίο πρώτα να κατανοήσουμε το θέμα του Διαγωνισμού, μετά να σκεφτούμε μια καλή ιδέα, να χτίσουμε τους χαρακτήρες και την πλοκή και να γράψουμε την ιστορία (Ο αυθορμητισμός δε, ενυπάρχει σε κάθε βήμα που ανέφερα).

 

Ακόμα κι αν έχουμε ΤΗΝ εμπνευσάρα, μια εξέταση της ιστορίας που "μας βγήκε", ένα καλό rewrite όπου χρειάζεται, λίγο "παίδεμα" σε τεχνικά θέματα μόνο καλύτερη μπορούν να την κάνουν και ακόμα πιο έμπειρους εμάς σαν συγγραφείς!

 

Εκτός αν κανείς κάνει channelling - ως medium - τον Shakespeare ή τον Tolkien εκείνη τη στιγμή και του βγει έτοιμο το αριστούργημα. Αλλά δεν έχω ακούσει καμμία τέτοια περίπτωση ως τα τώρα. :atongue2:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

..

Sileon, πως ακριβώς παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία του ανθρώπινου νου με τη χρήση λίγης στοιχειώδης ευγένειας? Δε λέω πως τα παιδιά έχουν ξεφύγει με κάποιο τρόπο, αλλά θεωρώ και τους λόγους για τους οποίους δε θα θέλαμε να ξεφύγει το όλο θέμα αυτονόητους. Ειδικά σε ένα τόπικ διαγωνισμού.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως η χρήση στοιχειώδους ευγένειας είναι περιττή. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα είχε φανεί τόσο καιρό απο την συμπεριφορά μου και πιθανώς να μου είχε απαγορευτεί η είσοδος στο φόρουμ. Νομίζω δε, πως η άποψή μου περι αυθόρμητης και ελεύθερης έκφρασης με μέτρο βέβαια, σε περιπτώσεις όπως η προηγηθείσα, διατυπώθηκε με ένα ευδιάθετο ύφος. Πολύ απλά, γιατί είναι δύσκολο να οριοθετήσεις με ακρίβεια τα πλαίσια του αποδεκτού ύφους διάλογο. Σε συνάρτηση βέβαια με την χρηστικότητα και την αποτελεσματικότητα του διαλόγου.

"Δεν είπα να σκοτωθούμε, αλλά πολύ "σεις" και "σας" πέφτει, ε, και καλό είναι που και που να υπάρχει λίγο νεύρο στον διάλογο." Διαφωνεί κανεις?

 

Υ.Γ. Το πόσο νεύρο βάζει κανείς στον διάλογό του, είναι και αυτό ένα θέμα θα μου πείτε. Ε, τι να κάνουμε, είναι πολυπλοκο όν ο άνθρωπος. Και εγώ λέω, ο βαθμός παρέμβασης και η διαιτησίας σε έναν διάλογο, είναι και αυτός ένα ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αυτός ο διαγωνισμός είναι μια μεγάλη ευκαιρία για να βελτιώσει ο καθένας μας κάποια πράγματα στον τρόπο που γράφει αλλά και στον τρόπο που δημιουργεί εικόνες στο μυαλό του και κατεβάζει ιδέες. Είναι τελείως διαφορετικό το να χουζουρεύεις στο κρεβάτι Κυριακή πρωί περιμένοντας να σου ‘ρθει κάτι έξυπνο και άλλο πράγμα το να έχεις το θέμα έτοιμο σερβιρισμένο. Χαλαρώστε :friends: λοιπόν και καλή απόλαυση. Γιατί εφόσον είμαστε μέλη του σουφουφου θεωρώ ότι αυτό πρέπει να παίρνουμε από την συγγραφή. Απόλαυση. :lolipop:

Έχω ήδη εξετάσει και απορρίψει την πρώτη ιδέα. Βρίσκομαι στην ανάλυση της δεύτερης. Καλή φαίνεται. Ελπίζω να μου βγει καλή και στο χαρτί.

Πολύ καλή η συμβουλή σου Dain.

Κράτα Ντίνο καλά τα πας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε παιδιά, γιατί τόση ησυχία;

 

Γράφουμε, γράφουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι (σε θεωρητικό επίπεδο πάντα).

Περιμένω με ανυπομονησία και επίσημο ντεμπούτο Sileon σε διαγωνισμό εδώ στο φόρουμ (σόρυ που σε έδωσα).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν έρθει τόσες ιδέες αλλά καμιά δεν κάθεται. Σπαζοκεφαλιές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κόλλησα στις 1000 λέξεις... :amad:

 

"Ξαφνικά και με μια τρομερή έκρηξη το σύμπαν κατέρρευσε στην ανυπαρξία" και τέλειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με ανυπομονησία και επίσημο ντεμπούτο Sileon σε διαγωνισμό εδώ στο φόρουμ (σόρυ που σε έδωσα).

 

Στεγνά..

 

Εχεμ, αυτό το όριο των 3000 λέξεων Ντίνο, πόσο ελαστικό είναι?

Edited by Sileon
Link to comment
Share on other sites

Εχεμ, αυτό το όριο των 3000 λέξεων Ντίνο, πόσο ελαστικό είναι?

 

Πολύ. Όχι μόνο δεκτές οι ιστορίες 2.999 λέξεων, αλλά και μέχρι 1.500 να τις φτάσετε δεν θα σας δείρουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ. Όχι μόνο δεκτές οι ιστορίες 2.999 λέξεων, αλλά και μέχρι 1.500 να τις φτάσετε δεν θα σας δείρουμε κιόλας.

Ωραία. Συνεπώς, αντίστοιχη η ελαστικότητα και απο την επάνω πλευρά του ορίου.

Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

όχι λιγότερο από 1000 λέξεις και όχι περισσότερο από 3000 λέξεις.

 

Sileon, το 1500 είναι ήδη μέσα στον ορισμό. :p Ποιο πάνω όριο?

 

Νομίζω πως αυτή τη φορά θα σας κάνω την τιμή :p (άσε την ντομάτα κάτω εσύ εκεί αριστερά, σε βλέπω)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποια καλή ιδέα ακόμα. Έχω κάτι υπ'όψη μου να γράψω, δηλαδή κάποιες ιδεούλες αλλά προσπαθώ είτε να βρω κάτι πολύ καλό είτε να συνδυάσω αυτές που έχω ήδη για να βγει πλοκή με κάποια συνοχή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..