Jump to content

Οι Ονειροψιθυριστές


Recommended Posts

Οι "Ονειροψιθυριστές" είναι ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε την εβδομάδα που μας πέρασε από τις εκδόσεις Λιβάνη.

Το έχει γράψει ο Σάββας Γρηγοριάδης, ο οποίος είναι γεννημένος το 1981. Το βιβλίο κινείται στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε και στο: http://www.livanis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=258675

Αν υπάρχουν ερωτήσεις, υποθέτω θα μας απαντήσει και ο ίδιος ο συγγραφέας, ο οποίος είναι νέο μέλος του forum.

post-233-1208108493_thumb.jpg

 

edit: Να προσθέσω και λίγα λόγια απ' το οπισθόφυλλο:

«Το όνειρο είναι η άλλη όψη του εαυτού μας, αυτό που θα θέλαμε να είμαστε. Η πραγματικότητα όμως καθορίζεται από αυτό που είμαστε αληθινά. Το όνειρο υπάρχει για να διασώζει την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα υπάρχει για να ενισχύει το όνειρο».

 

Στο ενδιάμεσο του πραγματικού κόσμου και του κόσμου των ονείρων παίζεται το αιώνιο παιχνίδι της κυριαρχίας. Κάποια χαρισματικά πλάσματα που ζουν στο μεταίχμιο των δύο κόσμων, οι Ονειροψιθυριστές, έχουν την ικανότητα να εισδύουν στον ύπνο των ανθρώπων και να καθορίζουν τα όνειρά τους και τις αναμνήσεις τους ακόμα, ασκώντας πάνω τους εξουσία ζωής και θανάτου. Η ανεξέλεγκτη επιρροή τους πάνω στους ανθρώπους τούς οδηγεί σε διάσπαση. Από τη μία μεριά βρίσκονται οι Φύλακες, που ταυτίζονται με την Ομάδα Έψιλον: υπερασπιστές των δελφικών αξιών της δικαιοσύνης, της δημοκρατίας, της ισότητας και της αρμονικής συνύπαρξης με τη φύση. Αντίπαλοί τους είναι οι Θεραπευτές, εκπρόσωποι της «νέας τάξης πραγμάτων», οι οποίοι οραματίζονται έναν κόσμο χρησιμοθηρικό, έναν κόσμο στον οποίο αποθεώνεται η ύλη…

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    7

  • Arachnida

    11

  • Παρατηρητής

    8

  • dreamwhisperer

    17

Τι έγινε βρε παιδιά, τι έπαθαν εκεί στο Λιβάνη; Αναζήτησαν τα χαμένα παιδιά του 81 και επέλεξαν Πλιώτα και Γρηγοριάδη; Μπράβο πρόοδος!

Η υπόθεση ακούγεται πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρουσα. Μου αρέσουν τα ονόματα που έδωσε ο συγγραφέας στις δύο αντίπαλες ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, τι έπαθαν εκεί στο Λιβάνη; Αναζήτησαν τα χαμένα παιδιά του 81 και επέλεξαν Πλιώτα και Γρηγοριάδη; Μπράβο πρόοδος!

Η υπόθεση ακούγεται πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρουσα. Μου αρέσουν τα ονόματα που έδωσε ο συγγραφέας στις δύο αντίπαλες ομάδες.

Αν κρίνω από την υπόθεση του βιβλίου, μάλλον έπεσαν έξω για δύο χρόνια :p

 

Καλή επιτυχία στον συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια αρχή μου, ότι ο συγγραφέας, δεν είναι τίποτα άλλο, παραμόνο το μέσο, για την παραγωγή, οποιαδήποτε άλλη θεώρηση δεν είναι παρά υπερεκτίμηση του εγώ μας. Οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι ή να προσθέσω πάνω στο βιβλίο μου.

Απλώς με την αφορμή του Post που έκανε ο Γιάννης ο Πλιώτας (μόλις τον γνώρισα, αλλά ήδη τον βλέπω σαν φίλο), θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα παιδιά του Forum.

Είναι τιμή και προνόμια που βρίσκομαι ανάμεσά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το 83 είναι για τα μάτια του κόσμου...Το 81 είναι η πραγματική πανίσχυρη γενιά!Ναι!

Είναι ενδιαφέρον που εκδίδεται ένα βιβλίο με αυτή τη θεματολογία αλλά με αυτή τη μορφή κι όχι εθνικοπαραφυσικοτετοιες σάλτσες.

Βέβαια θα έπρεπε να είναι στο subforum της Επιστημονικής φαντασίας,μάλλον.Δεν είναι κάποιο τεχνικό θέμα Συγγραφής.Αν δεν έχει πρόβλημα ο Αραχνίδα(ς!) το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και λίγα λόγια απ' το οπισθόφυλλο:

 

«Το όνειρο είναι η άλλη όψη του εαυτού μας, αυτό που θα θέλαμε να είμαστε. Η πραγματικότητα όμως καθορίζεται από αυτό που είμαστε αληθινά. Το όνειρο υπάρχει για να διασώζει την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα υπάρχει για να ενισχύει το όνειρο».

 

Στο ενδιάμεσο του πραγματικού κόσμου και του κόσμου των ονείρων παίζεται το αιώνιο παιχνίδι της κυριαρχίας. Κάποια χαρισματικά πλάσματα που ζουν στο μεταίχμιο των δύο κόσμων, οι Ονειροψιθυριστές, έχουν την ικανότητα να εισδύουν στον ύπνο των ανθρώπων και να καθορίζουν τα όνειρά τους και τις αναμνήσεις τους ακόμα, ασκώντας πάνω τους εξουσία ζωής και θανάτου. Η ανεξέλεγκτη επιρροή τους πάνω στους ανθρώπους τούς οδηγεί σε διάσπαση. Από τη μία μεριά βρίσκονται οι Φύλακες, που ταυτίζονται με την Ομάδα Έψιλον: υπερασπιστές των δελφικών αξιών της δικαιοσύνης, της δημοκρατίας, της ισότητας και της αρμονικής συνύπαρξης με τη φύση. Αντίπαλοί τους είναι οι Θεραπευτές, εκπρόσωποι της «νέας τάξης πραγμάτων», οι οποίοι οραματίζονται έναν κόσμο χρησιμοθηρικό, έναν κόσμο στον οποίο αποθεώνεται η ύλη…

 

Πραγματικά, τα λίγα που διαβάζουμε σχετικά με την υπόθεση του βιβλίου κερδίζουν αμέσως το ενδιαφέρον μας.

 

Το ζήτημα που θίγει ο dreamwhisperer έχει πάρα πολλές προεκτάσεις. Το γεγονός ότι κατορθώνει να το επεξεργαστεί μέσα στα πλαίσιο ενός μυθιστορήματος είναι από μόνο του η μεγάλη πρόκληση για την αναγνωσή του. Καλή επιτυχία λοιπόν στην προσπάθεια :thmbup: , και τα περισσότερα μετά την ανάγνωση ;)

 

Ο Λιβάνης αποφάσισε να δημιουργήσει Σειρά Φανταστικής Λογοτεχνίας ; Χμ... για να δούμε... Ίσως κάτι να αλλάζει... :)

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Το 83 είναι για τα μάτια του κόσμου...Το 81 είναι η πραγματική πανίσχυρη γενιά!Ναι!

Είναι ενδιαφέρον που εκδίδεται ένα βιβλίο με αυτή τη θεματολογία αλλά με αυτή τη μορφή κι όχι εθνικοπαραφυσικοτετοιες σάλτσες.

Βέβαια θα έπρεπε να είναι στο subforum της Επιστημονικής φαντασίας,μάλλον.Δεν είναι κάποιο τεχνικό θέμα Συγγραφής.Αν δεν έχει πρόβλημα ο Αραχνίδα(ς!) το μεταφέρω.

 

Ναι, φυσικά. Καλύτερα να το μεταφέρεις. Ενώ έγραφα το topic ρώτησα τον συγγραφέα σε ποιο είδος αυτός θεωρεί ότι ανήκει.

Πάντως στο site του ο Λιβάνης έχει και banner για τους Ονειροψιθυριστές, δείγμα ότι έχει διάθεση να το προωθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δημιουργήθηκε μία παρεξήγηση, για να μην θεωρηθεί ότι κρύβομαι πίσω από ένα ψευδώνυμο (πως θα μπορούσα άλλωστε, αφού πιο σαφές δεν μπορούσε να είναι), είμαι ο Σάββας Γρηγοριάδης, ο συγγραφέας του βιβλίου "Οι ονειροψιθυριστές" που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Λιβάνη.

Το βιογραφικό μου (ανύπαρκτο στο τομέα της λογοτεχνίας) μπορεί να διαβαστεί στο site www.livanis.gr

Ελπίζω να μην θεωρηθεί ματαιοδοξία από μέρους μου, η συγκεκριμένη δήλωση, που γίνεται καταχραστικά σ' αυτό το topic, αλλά δεν θα ήθελα να απασχολήσω χώρο κάπου που συζητιούνται πιο ενδιαφέροντα θέματα.

Αφού η όποια κριτική και άποψη ξεσηκώνει αντιδράσεις, είμαι πρόθυμος να την κάνω επώνυμα.

Όσον αφορά το βιβλίο μου, είμαι πρόθυμος να ακούσω οποιαδήποτε κριτική.

 

Edit από nikosal: Μειώνω το μέγεθος της γραμματοσειράς, για αισθητικούς λόγους. Επί της ουσίας δεν κατάλαβα τι έχει συμβεί, αλλά σε κάθε περίπτωση σε ένα φόρουμ όπως το δικό μας αρκεί η χρήση του id για οποιαδήποτε αποστολή μηνύματος, εφόσον αυτό δεν αντιβαίνει τις αρχές μας.

Edit από Darkchilde: Έσβησα όλα τα fonts/sizes επειδή προσωπικά με την ανάλυση που έχω έβλεπα γράμματα λες και ήταν ψείρες. Και φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει σε όσους έχουν μεγάλες αναλύσεις.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Ονειροψιθυριστή μήπως σου είναι εύκολο να μας κάνεις μια παρουσίαση της ιστορίας σου; Ναι, έχω διαβάσει την περίληψη αλλά θα ήθελα λίγες ακόμα πληροφορίες για την ιστορία, τους χαρακτήρες ή την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, απλώς ο μόνος δισταγμός που έχω, είναι ότι επειδή υπάρχει μία ροή στην υπόθεση και οι πληροφορίες δίνονται σταδιακά στον αναγνώστη, δεν θα ήθελα να χαλάσω, την όποια έκπληξη, ωστέ όποιος αποφασίσει να το διαβάσει να το ευχαριστηθεί περισσότερο. Έτσι θα πω όσο το δυνατόν λιγότερα.

Οι ονειροψιθυριστές, είναι χρήστες μίας αρχαίας τεχνικής, με την οποία εισέρχονται μέσα στα όνειρα του κάθε ανθρώπου, με αποτέλεσμα να έχουν πλήρη πρόσβαση στις αναμνήσεις του, στην προσωπικότητά του, αλλά και στις ζωτικές του λειτουργίες. Ουσιαστικά είναι οι κυρίαρχοι του κόσμου των ονείρων και μπορούν να ασκούν τεράστιο έλεγχο σε κάθε άνθρωπο (ποιος δεν κοιμάται;).

Το ονειροψιθυριστικό χάρισμα είχε ξεκινήσει ως μέθοδος θεραπείας. Ο ονειροψιθυριστής εισέρχοταν μέσα στο μυαλό του αρρώστου και μέσα από τις αναμνήσεις του, ξυπνούσε το ένστικτο της επιβίωσης, καθώς και μέσα από τον έλεγχο του εγκεφάλου του, μπορούσε να διορθώσει την υποκείμενη νόσο.

Ωστόσο ακριβώς λόγω των τεράστιων δυνατοτήτων που δίνονταν στον ονειροψιθυριστή, υπήρξε η διάσπαση του τάγματος, πάνω στο ερώτημα, αν επιτρέπεται τελικά ένας άνθρωπος να έχει τέτοιου είδους ελευθερία και δύναμη. Από τη διάσπαση αυτή προέκυψαν οι δύο αντιμαχόμενες ομάδες.

Οι φύλακες, συντηρητικοί, ουσιαστικά εκπρόσωποι της εξουσίας και των αρχών θρησκευτικού ελέγχου, και οι θεραπευτές, περισσότερο αντιεξουσιαστικές μορφές, επαναστάτες, που πιστεύουν στην πλήρη άρση οποιουδήποτε περιορισμού πάνω στο ανθρώπινο πνεύμα.

Οι κανόνες της διαμάχης απλοί.

Ένα μυαλό.

Δύο μονομάχοι.

Μάχη μέχρι θανάτου, με μόνο μέσο το Παγκράτιο.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπος μέσα στο μυαλό του οποίου συμβαίνει η μονομαχία, τρελένεται.

Τώρα όσον αφορά τους χαρακτήρες, όλα εξελίσσονται στη σύγχρονη εποχή, με πλέον παγιωμένους του κώδικες της αρχαίας μάχης. Ο ήρωας, ο Γιάννης, έρχεται σε επαφή με το φαινόμενο, και εκπαιδεύεται από ένας Θεραπευτή, τον πιο ισχυρό, τον Ιάσωνα, πάνω στον Ονειροψιθυρισμό. Οπότε πολλές απορίες λύνονται εκεί και δεν θα ήθελα να επακταθώ περισσότερο πάνω στο φαινόμενο.

Φυσικά θα εμπλακεί μέσα στη διαμάχη και θα μελετήσει όλη την εξέλιξη που είχε ο πόλεμος, το πρόβλημα θα έρθει, όταν αναγκαστεί να διαλέξει στρατόπεδο...

Αυτά προς το παρρόν, όποια απορία υπάρχει είμαι πρόθυμος να την απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γίνεται ακόμα πιο ενδαφέρον. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τολμώ να δηλώσω ότι από τα λίγα που γνωρίζω είμαι υπέρ των Φυλάκων. Ελπίζω όταν διαβάσω το βιβλίο να με κερδίσουν περισσότερο, (αν και δεν αποκλείω το γεγονός να με παρασείρουν οι Θεραπευτές. It's up to you!)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πλέον είναι μόδα να δημιουργείται και ένα blog για την καλύτερη ανάλυση ενός βιβλίου, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επισκεφτεί το:

 

http://oneiropsythiristes.blogspot.com/

 

Φυσικά είναι ακόμα σε εμβρυικό επίπεδο, οπότε όποιος θέλει μπορεί να προτείνει άφοβα τρόπους για βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Dreamwhisperer τι είναι για εσένα το Όνειρο; Ιδέα, επιθυμία, ψευδαίσθηση, άλλη διάσταση, κρυφή πραγματικότητα, συμπαντικό ταξίδι, κατάσταση REM;

Link to comment
Share on other sites

Χμ εγω θελω να πω οτι αρχιζει να εδραιωνεται σιγα σιγα το ΕΛ mythos... παιζει να φαμε και το κθουλου :p

Link to comment
Share on other sites

Dreamwhisperer τι είναι για εσένα το Όνειρο; Ιδέα, επιθυμία, ψευδαίσθηση, άλλη διάσταση, κρυφή πραγματικότητα, συμπαντικό ταξίδι, κατάσταση REM;

 

Φοβερή ερώτηση. Από ποια άποψη θέλεις την απάντηση. Την ιατρική ή τη λογοτεχνική;

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ναι μου διέφυγε η Ιατρική! Αν και η ερώτηση απεθυνόταν στο μυθοπλαστικό κομμάτι σου, τώρα θέλω και την ιατρική γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της ιατρικής φυσιολογίας, το όνειρο είναι κάτι τελείως ανερμήνευτο (εξού και όπως πολύ καλά γνωρίζεις το τόσο μεγάλο ενδιαφέρον γι' αυτό). Ουσιαστικά ορίζεται ως η αντιστροφή των κυμμάτων Α στην φάση REM, η οποία για να περιπλέξω ακόμα περισσότερα τα πράγματα, είναι η φάση του βαθύ ύπνου και διαρκεί ελάχιστα καθ' όλη τη διάρκεια της νύκτας. Όσες μελέτες και να έγιναν ακόμα και με ΗΓΚ, δεν μπόρεσαν να καταλήξουν που ακριβώς εδράζεται τοπογραφικά το κέντρο των ονείρων. Η πιο δημοφιλής θεωρεία σήμερα είναι ότι βρίσκεται στην Αμυγδαλή, που για να τρελλαθούμε τελείως, είναι το κέντρο των αισθημάτων ηθικής, δηλαδή κλέβω-φόβος, σκοτώνω- κακό κτλ, δηλαδή συνδέει καταστάσεις με τη συναισθηματική ανταπόκριση και η οποία, και εδώ τελειώνω, συνδέεται με ένα πολύπλοκο δίκτυο GABAεργικών νευρώνων με τον υποθάλαμο (δηλαδή των κέντρο των ζωτικών λειτουργιών του ανθρώπου...). Ένα τελευταίο, σε ανθρώπους που τεχνικά διακόπηκε η φυσιολογική λειτουργία των ονείρων (τραύματα, ατυχήματα, εγχειρήσεις) παρουσιάστηκαν διαταραχές προσωπικότητας και θάνατος μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Από πλευράς λογοτεχνίας, το όνειρο είναι το όραμα, η στιγμή που κλείνουμε τα μάτια μας και βλέπουμε κάτι καλύτερο. Το θεϊκό δώρο, που σαν νοητικό σκαλοπάτι, όταν στεκόμαστε πάνω του, από νάνοι γινόμαστε γίγαντες.

Είναι όλα όσα θα θέλαμε να είμαστε.

Η πραγματίκότητα δυστυχώς καθορίζεται από αυτό που είμαστε πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα όσα θα θέλαμε να είμαστε.

 

Πόσο φτωχό, αλίμονο...

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της ιατρικής φυσιολογίας, το όνειρο είναι κάτι τελείως ανερμήνευτο (εξού και όπως πολύ καλά γνωρίζεις το τόσο μεγάλο ενδιαφέρον γι' αυτό). Ουσιαστικά ορίζεται ως η αντιστροφή των κυμμάτων Α στην φάση REM, η οποία για να περιπλέξω ακόμα περισσότερα τα πράγματα, είναι η φάση του βαθύ ύπνου και διαρκεί ελάχιστα καθ' όλη τη διάρκεια της νύκτας. Όσες μελέτες και να έγιναν ακόμα και με ΗΓΚ, δεν μπόρεσαν να καταλήξουν που ακριβώς εδράζεται τοπογραφικά το κέντρο των ονείρων. Η πιο δημοφιλής θεωρεία σήμερα είναι ότι βρίσκεται στην Αμυγδαλή, που για να τρελλαθούμε τελείως, είναι το κέντρο των αισθημάτων ηθικής, δηλαδή κλέβω-φόβος, σκοτώνω- κακό κτλ, δηλαδή συνδέει καταστάσεις με τη συναισθηματική ανταπόκριση και η οποία, και εδώ τελειώνω, συνδέεται με ένα πολύπλοκο δίκτυο GABAεργικών νευρώνων με τον υποθάλαμο (δηλαδή των κέντρο των ζωτικών λειτουργιών του ανθρώπου...). Ένα τελευταίο, σε ανθρώπους που τεχνικά διακόπηκε η φυσιολογική λειτουργία των ονείρων (τραύματα, ατυχήματα, εγχειρήσεις) παρουσιάστηκαν διαταραχές προσωπικότητας και θάνατος μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Από πλευράς λογοτεχνίας, το όνειρο είναι το όραμα, η στιγμή που κλείνουμε τα μάτια μας και βλέπουμε κάτι καλύτερο. Το θεϊκό δώρο, που σαν νοητικό σκαλοπάτι, όταν στεκόμαστε πάνω του, από νάνοι γινόμαστε γίγαντες.

Είναι όλα όσα θα θέλαμε να είμαστε.

Η πραγματίκότητα δυστυχώς καθορίζεται από αυτό που είμαστε πραγματικά...

 

Και μια υποσημείωση όποιος θέλει να μάθει περισσότερα και από κάποιον πιο ειδικό για τα όνειρα από ιατρικής απόψεος.

 

General Physiology, Gayton

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης και η ψυχαναλυτική άποψη.. (..ναι, αυτή μου έρχεται εμένα πρώτη στον νου :D :D :D )

 

Νομίζω πως είναι εξίσου ενδιαφέρουσα, κι αν βρω περισσότερο χρόνο θα γράψω λίγα πράγματα και γι' αυτήν, διαφορετικά ας με προλάβει κάποιος άλλος :)

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να γράφω τις διάφορες θεωρίες αλλά σταμάτησα, έριξα μια ματιά στη Wikipedia και τα παράτησα... Εκεί τα λέει καλύτερα απ' όσο θα μπορούσα να τα πω εγώ σε λίγα λεπτά.

 

Απ' όλες όμως τις ερμηνείες, περισσότερο μου άρεσε αυτή που δίνει ο Μπόρχες και πολύ όμορφα δραματοποίησε ο Nikosal στο "Δεύτερη Πραγματικότητα" (αν θυμάμαι καλά)...

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ να ρωτήσω: στη γνωστή φράση "Έχω ένα όνειρο", το όνειρο αναφέρεται με την ιατρική ή λογοτεχνική έννοια;

(κοινώς, μπορούμε να επιστρέψουμε πίσω στο θέμα; )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάλευα να κάνω upload κάτι εικόνες που μόλις πήρα για τους ονειροψιθυριστές. Όποιος θέλει ας τα δει στο blog:

 

http://oneiropsythiristes.blogspot.com/

 

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα, κάθε σχολιασμός εκπρόσδεκτος.

Edited by dreamwhisperer
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα, υπάρχει κάπου κανένα απόσπασμα από το βιβλίο να πάρουμε και καμιά ιδέα για τη γραφή;

Link to comment
Share on other sites

Θα το ήθελα κι εγώ παρακαλώ. Μία σελίδα έστω, κάτι. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει πουθενά το βιβλίο να του ρίξω κι ένα ξεφύλλισμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..