Jump to content

Πνευματικά δικαιώματα


mariposa
 Share

Recommended Posts

Βεβαια μπορεί να κάνω στα πάντα λάθος και να διαψευστώ από τον οποιονδήποτε.

 

Η μόνη διάψευση που βλέπω είναι η διάψευση ελπίδων. Η πραγματικότητα είναι αδιάψευστος μάρτυρας ότι τα πνευματικά δικαιώματα δεν προστατεύονται επαρκώς, ενώ στο πέρασμα του χρόνου χάνουν κι αυτή την ελάχιστη προστασία.

Σκεφθείτε το όμως για λίγο, ως πιθανότητα: την καθιέρωση της συγγραφής και διανομής κειμένων ως freeware.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • odesseo

    7

  • Παρατηρητής

    11

  • dreamwhisperer

    14

  • TheTregorian

    7

Δεν είναι κακή ιδέα.

Αρκεί το ίδιο να ισχύσει και για κάθε άλλη μορφή δημιουργίας και τέχνης. Ίσως και επιστήμης. Και φυσικά να μην κερδίζει κανένας άλλος. Εκδοτικοί οίκοι, τηλεόραση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στον δημιουργό μέχρι 70 χρόνια; Μετά τα παίρνει νομίζω η UNESCO.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στον δημιουργό μέχρι 70 χρόνια; Μετά τα παίρνει νομίζω η UNESCO.

Συγνώμη. Δηλαδή δεν μεταβιβάζονται;

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι μέχρι 70 χρόνια ανήκουν στην οικογένεια σου (παιδιά και λοιπά) αν και έχω την αίσθηση πως πρέπει να τα παραχωρήσεις για να μην τα χάσεις. έχω και γω την εντύπωση ότι μετά από κάποιο καιρό χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 70 χρόνια μετά τον θάνατό σου. Αν και οι νόμοι (και τα χρονικά διαστήματα) ποικίλουν πολύ από χώρα σε χώρα (συνήθως 50 με 100 χρόνια). Επίσης χρειάζεται στην πρώτη έκδοση να τυπωθεί (όπως συνήθως τυπώνεται) ότι κρατάς τα δικαιώματά σου. Τέλος, σε ορισμένες περιπτώσεις θα πρέπει κάθε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (πχ 28 χρόνια) να τα ανανεώνεις.

 

@odesseo: αποδεικνύεις ξανά ότι γράφεις "για τον εαυτό σου". Λίγο ουτοπικό, βέβαια, μου ακούγεται το να παράγεις τέχνη ή επιστήμη χωρίς να πληρώνεσαι (καθόλου/ποτέ). Από τη μεριά της τέχνης, δε θα είχαμε πολλά από τα βιβλία που μας αρέσουν και σχεδόν καμία ταινία. Από τη μεριά της επιστήμης... άσ'τα να πάνε. Δε θα είχαμε ούτε ασπιρίνη (Bayer; ποια Bayer;)

 

Θά 'θελα να μας δω να σιγοτραγουδάμε την Οδύσσεια και να μασάμε φύλλα ευκάλυπτου...

Link to comment
Share on other sites

@odesseo: αποδεικνύεις ξανά ότι γράφεις "για τον εαυτό σου". Λίγο ουτοπικό, βέβαια, μου ακούγεται το να παράγεις τέχνη ή επιστήμη χωρίς να πληρώνεσαι (καθόλου/ποτέ). Από τη μεριά της τέχνης, δε θα είχαμε πολλά από τα βιβλία που μας αρέσουν και σχεδόν καμία ταινία. Από τη μεριά της επιστήμης... άσ'τα να πάνε. Δε θα είχαμε ούτε ασπιρίνη (Bayer; ποια Bayer;)

 

Αλίμονο, δεν μπορώ να αποδείξω τίποτε, tetarte. Απορώ από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι γράφω "για τον εαυτό μου".

Εν τω μεταξύ, μέσα στα λόγια σου νομίζω ότι ακούω το επιχείρημα "το χρήμα είναι το μοναδικό κίνητρο παραγωγής τέχνης και επιστήμης" ή κάνω λάθος; Αν όντως το εννοείς, σκέψου μόνο ότι η γέννηση της επιστήμης και της τέχνης δεν έγινε επί χρήμασι. Τουλάχιστον δε για την εξέλιξη της τέχνης, βασικότερο κίνητρο υπήρξε ανέκαθεν η προσωπική φιλοδοξία (και η βαθύτερη ματαιοδοξία) των δημιουργών.

 

Έχεις δίκιο για την ασπιρίνη - εδώ σε παραδέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή βλέπω υπάρχει ένας τεράστιος προβληματισμός πάνω στην κατοχύρωση των έργων, όπως φαίνεται από την ανταπόκριση που είχε το topic, σημασία έχει η έμπνευση, το γράψιμο και αν είναι δυνατόν να εκδόσεις το έργο σου.

Κάθε φόβος, όσο υπαρκτός και αν είναι δεν σταματάει τη δημιουργία ή τουλάχιστον δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή βλέπω υπάρχει ένας τεράστιος προβληματισμός πάνω στην κατοχύρωση των έργων, όπως φαίνεται από την ανταπόκριση που είχε το topic, σημασία έχει η έμπνευση, το γράψιμο και αν είναι δυνατόν να εκδόσεις το έργο σου.

Κάθε φόβος, όσο υπαρκτός και αν είναι δεν σταματάει τη δημιουργία ή τουλάχιστον δεν πρέπει.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι στον δρόμο του καθενός. Ο μόνος σίγουρος τρόπος να μην σε κλέψουν είναι να μην γράφεις :)

Edited by clsad
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το όνομα σου ξεκινά από Ηλίας και τελειώνει σε Φλωράκης; :aph34r: Λέω μήπως...!

 

 

Μήπως ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ :D

 

 

Και επειδή βλέπω υπάρχει ένας τεράστιος προβληματισμός πάνω στην κατοχύρωση των έργων, όπως φαίνεται από την ανταπόκριση που είχε το topic, σημασία έχει η έμπνευση, το γράψιμο και αν είναι δυνατόν να εκδόσεις το έργο σου.

Κάθε φόβος, όσο υπαρκτός και αν είναι δεν σταματάει τη δημιουργία ή τουλάχιστον δεν πρέπει.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι στον δρόμο του καθενός. Ο μόνος σίγουρος τρόπος να μην σε κλέψουν είναι να μην γράφεις :)

Αυτό που πρέπει να να κάνει ο καθένας είναι να συνεχίσει να δημιουργεί και να κάνει τα σωστά τυπικά πράγματα, απλά για να είναι ήσυχος. Αλλά ο πρωταρχικός σκοπός είναι το γράψιμο. Το αν θα εκδοθεί κάποιος, αν θα τον κλέψουν, αν θα γίνει διάσημος, αν θα μείνει στην αφάνεια ... εξαρτάται από το "αστέρι" του. Ότι ιστορίες ακούει ο καθένας δεν είναι απαραίτητα ο κανόνας.

 

 

ΥΓ.

Για το σχόλιό σου για το ΙΡ στην κατοχύρωση μέσω ίντερνετ ... μάλλον δεν μιλάμε για την ίδια υπηρεσία. Δεν έχει καμία σχέση με ΙΡ. Μόλις βρω-θυμηθώ που έχω κρατήσει τα στοιχεία της υπηρεσίας θα ανεβάσω το λινκ να το διαβάσετε και σεις. Και "πίσω" από την υπηρεσία βρίσκεται και Writers Guild Of America που σημαίνει δύναμη και εγκυρότητα.

Edited by clsad
Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβα ότι περιφερόσουν ανάμεσα μας κύριε Ακυμμάτιστε!

Γράφω εγώ αλλά ΓΡΑΨΕ κι εσύ γιατί μας άφησες στη μέση της Λεωφόρου.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι στον δρόμο του καθενός. Ο μόνος σίγουρος τρόπος να μην σε κλέψουν είναι να μην γράφεις :)

 

 

Και φυσικά εξαρτάται τι εννοούμε κλοπή. Τι εννοούμε έμπνευση. Τι εννούμε δημιουργία.

Και πάνω από όλα τι εννοούμε γράψιμο...

Υπάρχουν άπειροι τρόποι να "κοιτάξει" κάποιος το έργο μας ακόμα και πριν εκδοθεί.

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Να το κλειδώσουμε στο συρτάρι;

Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβα ότι περιφερόσουν ανάμεσα μας κύριε Ακυμμάτιστε!

Γράφω εγώ αλλά ΓΡΑΨΕ κι εσύ γιατί μας άφησες στη μέση της Λεωφόρου.

 

Εγώ Ακυμάτιστος; Εγώ ταράζω τα νερά bro.

Όσο για την Λεωφόρο, οι δρόμοι ξεχώρισαν. Κάποιοι έγιναν Θεραπευτές και κάποιοι ΒΕΝ. Ακολουθείς το καλό ή το κακό. Το τρίτο μέρος αφορά αυτούς που χάσανε τον δρόμο και κυρίως που δεν ήταν ικανοί να διαχειριστούν την Δύναμη που απέκτησαν.

 

Επανέρχομαι όμως με καινούργιο υλικό στο παλιό καλό στυλ. Φαντασία και τρόμου. Και ετοιμάζω την ταινία μου.

Edited by clsad
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι είσαι πολύ ανήσυχη προσωπικότητα (μα πολύ όμως) αλλά δεν παύεις να είσαι πατέρας του Ακυμμάτιστου Τζο, ο οποίος είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας από τον Θεραπευτή!

Με το καλό η ταινιούλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Σχετικά με το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων. Είχα επικοινωνήσει με έναν συμβολαιογράφο να ρωτήσω για το κόστος της διαδικασίας. Η τιμή που μου είπε μου φάνηκε κάπως μεγάλη (συγκεκρίμενα ήταν περίπου 5 ευρώ για κάθε φύλλο).

Πιθανόν αυτό να ισχύει για όλλους τους συμβολαιογράφους, πάντως θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε να μου συστήσετε κάποιον οικονομικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σχετικά με το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων. Είχα επικοινωνήσει με έναν συμβολαιογράφο να ρωτήσω για το κόστος της διαδικασίας. Η τιμή που μου είπε μου φάνηκε κάπως μεγάλη (συγκεκρίμενα ήταν περίπου 5 ευρώ για κάθε φύλλο).

Πιθανόν αυτό να ισχύει για όλλους τους συμβολαιογράφους, πάντως θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε να μου συστήσετε κάποιον οικονομικότερο.

 

 

Συμβολαιογράφος ήταν αυτός ή βρυκόλακας;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Thrope :)

 

Για τι κείμενο ακριβώς σου ζήτησε 5 ευρώ τη σελίδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

 

Για μία νουβέλα. Η τελική τιμή ήταν μάλλον απαγορευτική γι' αυτό και το έστειλα τελικά συστημένο στον εαυτό μου... Πάντως νόμίζω πως το κόστος δεν είχε να κάνει με το είδος του κείμενου, και καθορίζονταν μόνο από τον αριθμό των σελίδων. Αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω, την πιο μικροσκοπική γραμματοσειρά που υπάρχει και το χωρούσα έται σε ένα μόνο φύλλο, νομίζω πως δεν θα τον πείραζε

Link to comment
Share on other sites

Απλά σε ρώτησα γιατί την τελευταία φορά που άκουσα αυτή την τιμή αναφερόταν σε διδακτορική διατριβή και ήταν εξίσου εξωφρενική. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιον αυτή τη στιγμή (κανονικά θα είχα αλλά μόλις έγινε μανούλα και δε δουλεύει αυτές τις μέρες :)) αλλά ξέρω ότι ας πούμε μια φιλική τιμή για μικρού μήκους ταινία σενάριο (από 18 μέχρι 40 σελίδες ας πούμε) τους έπαιρνε 15 ευρώ, μόνο για αυτά που χρειαζόταν να τα καταχωρήσει. Αλλά οκ, και φιλική να μην είναι η τιμή, 5 ευρώ η σελίδα????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..