Jump to content

Πνευματικά δικαιώματα


mariposa
 Share

Recommended Posts

Ε... βασικά παραπάνω αναφέρθηκε μέχρι και 5 ευρώ τη σελίδα! Αλλά συμφωνώ. Αν δεν βρεις έναν εκδοτικό να τα καλύψει εξ' αρχής, είναι μια θυσία που πρέπει να γίνει. Άλλωστε, αν το δεις και επιχειρηματικά ξέρω 'γω (καλά το έχουμε εξευτηλήσει εντελώς... επιχείρηση, αν είναι δυνατον!) μπορεί να σου αποφέρει μελλοντικά πολύ περισσότερα.

 

Πέντε Ευρώ την σελίδα δεν το βλέπω και τόσο... έγκυρο! Θα μάθω όμως γιατί άλλωστε θα χρειαστεί να το κάνω κι εγώ. Δεν είναι θέμα επιχείρησης, είναι θέμα πιστοποίησης της δουλειάς σου. Αλλά αν αποφασίσεις να γράψεις επαγγελματικά είναι επιχείρηση είτε το θες, είτε όχι και δεν ενέχεται θέμα εξευτελισμού σε αυτό.

Edited by greenmist
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • odesseo

    7

  • Παρατηρητής

    11

  • dreamwhisperer

    14

  • TheTregorian

    7

Αν μάθεις κάτι πιο έγκυρο, πες μας να ξέρουμε και από περιέργεια ρε παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις κάτι πιο έγκυρο, πες μας να ξέρουμε και από περιέργεια ρε παιδί μου...

 

Θα μάθω σίγουρα και βεβαίως θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κανένας σοβαρός επαγγελματίας δεν νομίζω να το έκανε.

 

O Γέρος και η Θάλασσα ήταν κλοπή ως ιδέα αλλά και πλοκή απο την αρχή μέχρι το τέλος! Απλά το ξανάγραψε ο μέγιστος με δικά του λόγια (αξεπέραστα είναι η αλήθεια)...

και το αστείο είναι πως κέρδισε την υπόθεση ο...μέγιστος, γιατί είχε γράψει ένα αριστούργημα σε σχέση με το κάτω του μετρίου έργο του λιγότερο μέγιστου... Είπαν μάλιστα στο άρθρο που είχα διαβάσει τότε, πως θα έπρεπε να νιώθει και μεγάλη τιμή το "θύμα" που το έκανε τέτοια χάρη ο Μέγιστος και τον έκλεψε κι έγραψε τέτοιο αριστούργημα...

δεν ξέρω αν θα ένιωθα τέτοια τιμή

 

απο την άλλη, είχα ρωτήσει έναν φίλο μου συγγραφέα παλιότερα και μου είχε πεί να το καταθέσω στην Εθνική Βιβλιοθήκη, και το έκανα, με ρώτησαν βέβαια για τον εκδοτικό οίκο, αλλά τους είπα πως δεν ήταν προς έκδοσιν και το δέχτηκαν έτσι κι αλλιώς. Έχω και νουμεράκι (που μεταξύ μας, το έχω χάσει!)

Δηλαδή τσάμπα το κατέθεσα?

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Να υμπληρώσω και κάτι ακόμα, στην Ελλάδα, υπάρχει το νομικό σκεπτικό (όχι απλά φιλοσοφικό, κοινωνικό, ηθικό, πράγμα που σημαίνει ότι επηρεάζει τις νομικές αποφάσεις) ότι "η τέχνη δεν δημιουργείται από παρθενογένεση". Πράγμα που σημαίνει για εμάς τους ταπεινούς χαζούς, ότι ακόμα και αν αποδειχτεί η λογοκλοπή και βγει υπέρ σου η απόφαση, ο λογοκλόπος μπορεί να αποφύγει αίτημα σφαλιστικών μέτρων (με άλλα λόγια αποζημείωση και απόσυρση του βιβλίου του) με μία απλή δήλωση κοινοποιήσιμη (οπουδήποτε και άρα ακόμα και στα "Νέα Άνω Κωλοπετεινίτσας") ότι δεν έκλεψε, απλώς εμπνεύστηκε το έργο του από το δικό σου.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό...

 

 

Αυτο αφορα στο ηθικο σκελος του δικαιωματος. Στο περιουσιακο μπορεις καλλιστα να διεκδικησεις διαφυγοντα κερδη, ποσοστο απο τα κερδη του λογοκλοπου κλπ. Τωρα ειδικα που θα σκληρυνει η σχετικη νομοθεσια...κουνια που τους κουναγε τους σκεψοκλεφτες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όπως μου έχουν πει, υπάρχει ένας ακόμη τρόπος κατοχύρωσης μέσω ΚΕΠ.

 

Μπορεί να γίνει η θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής σε ΚΕΠ. Υπογράφεις στο τέλος του κειμένου, προσθέτοντας και την ημερομηνία, και στην συνέχεια ο υπάλληλος του ΚΕΠ βεβαιώνει την γνησιότητα ονόματος και ημερομηνίας. Αν θες μετά το στέλνεις και στον εαυτό σου (ταχυδρομικά) και έχεις διπλή κατοχύρωση...

 

 

 

Η κατοχύρωση μέσω των ΚΕΠ έχει νομική ισχύ τελικά ή όχι; Επίσης, έχει την ίδια ισχύ με την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων σε συμβολαιογράφο; Αν πράγματι ισχύει αυτό παίδες, πετώ την σκούφια μου.

 

 

 

Εν ολίγης, συμβολαιογράφος ισούται με καυτή πατάτα για όσους δεν αντέχει το πορτοφόλι τους να κατοχυρώσουν την πατρότητα του έργου τους. Όσα μέλη από το φόρουμ κατάφεραν να εκδώσουν τα παιδιά τους, πήγαν σε συμβολαιογράφο κι έδωσαν τα μαλλιοκέφαλά τους φτύνοντας αίμα για την κατοχύρωση ή ακολούθησαν την απλή πρακτική του συστημένου στην αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι με συμβολαιογραφική πράξη. Εγώ πριν δώσω το βιβλίο μου στον εκδοτικό οίκο αυτό είχα κάνει. Επίσης στο συμβόλαιο γράφει οτι τα δικαιώματα είναι δικά μου, πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Η κατοχύρωση μέσω των ΚΕΠ έχει νομική ισχύ τελικά ή όχι; Επίσης, έχει την ίδια ισχύ με την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων σε συμβολαιογράφο; Αν πράγματι ισχύει αυτό παίδες, πετώ την σκούφια μου.

 

Εν ολίγης, συμβολαιογράφος ισούται με καυτή πατάτα για όσους δεν αντέχει το πορτοφόλι τους να κατοχυρώσουν την πατρότητα του έργου τους. Όσα μέλη από το φόρουμ κατάφεραν να εκδώσουν τα παιδιά τους, πήγαν σε συμβολαιογράφο κι έδωσαν τα μαλλιοκέφαλά τους φτύνοντας αίμα για την κατοχύρωση ή ακολούθησαν την απλή πρακτική του συστημένου στην αρχή;

 

Για την κατοχύρωση στα ΚΕΠ δεν ξέρω.

Προσωπικά δεν κατοχύρωσα το βιβλίο μου πριν το στείλω, ούτε έστειλα συστημένο κλπ.

Δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ένας εκδοτικός οίκος να κλέψει το βιβλίο κάποιου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι με συμβολαιογραφική πράξη. Εγώ πριν δώσω το βιβλίο μου στον εκδοτικό οίκο αυτό είχα κάνει. Επίσης στο συμβόλαιο γράφει οτι τα δικαιώματα είναι δικά μου, πολύ σημαντικό.

 

Αν μπορείς να αναφέρεις, πόσα χρήματα έδωσες στον συμβολαιογράφο και για πόσες σελίδες;

 

Αν το βιβλίο μου πχ είναι 500 σελίδες κι εγώ το τυπώσω με μικροσκοπικά γράμματα ρίχνοντάς το στις 250 -λέμε τώρα- θα μου πάρει τα ίδια χρήματα; Κάτι αναφέρθηκε πιο πάνω για 5 ευρώ την σελίδα, αυτό ισχύει γενικότερα;

 

 

Δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ένας εκδοτικός οίκος να κλέψει το βιβλίο κάποιου.

 

Θέλω να πιστεύω ότι ένας σοβαρός εκδοτικός οίκος δεν θα το έκανε, όμως, προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική και δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά. Ακόμα και να μην σου τη φέρει κάποιος εκδοτικός, μπορεί να σου την κάνει ένας τυπάς-ισσα που λιμπίστηκε το πόνημά σου, οπότε... Φύλαγε τα ρούχα σου για να' χεις τα μισά.

Edited by *Aria*
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι με συμβολαιογραφική πράξη. Εγώ πριν δώσω το βιβλίο μου στον εκδοτικό οίκο αυτό είχα κάνει. Επίσης στο συμβόλαιο γράφει οτι τα δικαιώματα είναι δικά μου, πολύ σημαντικό.

 

Αν μπορείς να αναφέρεις, πόσα χρήματα έδωσες στον συμβολαιογράφο και για πόσες σελίδες;

 

Αν το βιβλίο μου πχ είναι 500 σελίδες κι εγώ το τυπώσω με μικροσκοπικά γράμματα ρίχνοντάς το στις 250 -λέμε τώρα- θα μου πάρει τα ίδια χρήματα; Κάτι αναφέρθηκε πιο πάνω για 5 ευρώ την σελίδα, αυτό ισχύει γενικότερα;

 

 

Δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ένας εκδοτικός οίκος να κλέψει το βιβλίο κάποιου.

 

Θέλω να πιστεύω ότι ένας σοβαρός εκδοτικός οίκος δεν θα το έκανε, όμως, προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική και δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά. Ακόμα και να μην σου τη φέρει κάποιος εκδοτικός, μπορεί να σου την κάνει ένας τυπάς-ισσα που λιμπίστηκε το πόνημά σου, οπότε... Φύλαγε τα ρούχα σου για να' χεις τα μισά.

 

Δεν είναι 5 ευρώ τη σελίδα. Για περίπου 100 σελίδες μου πήρε νομίζω είκοσι ευρώ. Πάντως κάτω απο τριάντα.

Καλύτερα όμως πήγαινε να ρωτήσεις σε κανέναν συμβολαιογράφο :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το πιο εύκολο είναι με συμβολαιογραφική πράξη. Εγώ πριν δώσω το βιβλίο μου στον εκδοτικό οίκο αυτό είχα κάνει. Επίσης στο συμβόλαιο γράφει οτι τα δικαιώματα είναι δικά μου, πολύ σημαντικό.

 

Αν μπορείς να αναφέρεις, πόσα χρήματα έδωσες στον συμβολαιογράφο και για πόσες σελίδες;

 

Αν το βιβλίο μου πχ είναι 500 σελίδες κι εγώ το τυπώσω με μικροσκοπικά γράμματα ρίχνοντάς το στις 250 -λέμε τώρα- θα μου πάρει τα ίδια χρήματα; Κάτι αναφέρθηκε πιο πάνω για 5 ευρώ την σελίδα, αυτό ισχύει γενικότερα;

 

 

Δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ένας εκδοτικός οίκος να κλέψει το βιβλίο κάποιου.

 

Θέλω να πιστεύω ότι ένας σοβαρός εκδοτικός οίκος δεν θα το έκανε, όμως, προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική και δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά. Ακόμα και να μην σου τη φέρει κάποιος εκδοτικός, μπορεί να σου την κάνει ένας τυπάς-ισσα που λιμπίστηκε το πόνημά σου, οπότε... Φύλαγε τα ρούχα σου για να' χεις τα μισά.

 

Δεν είναι 5 ευρώ τη σελίδα. Για περίπου 100 σελίδες μου πήρε νομίζω είκοσι ευρώ. Πάντως κάτω απο τριάντα.

Καλύτερα όμως πήγαινε να ρωτήσεις σε κανέναν συμβολαιογράφο :)

 

 

Εγώ πάντως πήγα σε 3 συμβολαιογράφους στο κέντρο της Αθήνας (καθώς εδώ μένω) και μου ζήτησαν από 3-5 ευρώ τη σελίδα ή fixed ποσό γύρω στα 150 ευρώ. Αν μπορείς πες μου και μένα που βρήκες τόσο φθηνό συμβολαιογράφο να πάω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη αυτές οι τιμές παίζουν, μπορείς να έρθεις και να το κατοχυρώσεις εδώ.

 

Η Αθήνα είναι πανάκριβη.

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη αυτές οι τιμές παίζουν, μπορείς να έρθεις και να το κατοχυρώσεις εδώ.

 

Η Αθήνα είναι πανάκριβη.

 

Όσο να'ναι όμως δε χρεάζομαι 100-150 ευρώ για αυτό το πήγαινε-έλα;;

Πάλι στα ίδια λεφτά θα πέσω :( :(

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει μπορείς να περιμένεις ώσπου να έχεις περισσότερο υλικό, και τότε να κάνεις το ταξίδι. Άλλωστε το τρένο δεν είναι τόσο ακριβό, λιγότερο θα σου βγει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κάνω bump το παρόν τόπικ μια που σε άλλο τόπικ περί ενός κανονισμού του φόρουμ http://community.sff.gr/topic/13551-ερώτηση-σχετικά-με-έναν-κανονισμό-του-φόρουμ-πε/page__pid__191043__st__40#entry191043 εκφράστηκαν κάποιες ερωτήσεις για πνευματικά δικαιώματα και κατωχύρωση ενός έργου κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στην περίπτωση αποστολής των εκτυπωμένων στον εαυτό μας χρειάζεται να τα έχουμε υπογράψει κιόλας; θα έχει ισχύ στο δικαστήριο τέτοιου είδους υπογραφή;

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Η αποστολή σφραγισμένου γράμματος με χειρόγραφο στον εαυτό σας δεν ισχύει. Είναι μύθος. Τουλάχιστον δεν ισχύει πλέον. Δεν ξέρω αν ίσχυε σε άλλες εποχές.

 

I’ve heard about a “poor man’s copyright.” What is it?

The practice of sending a copy of your own work to yourself is sometimes called a “poor man’s copyright.” There is no provision in the copyright law regarding any such type of protection

source: http://www.copyright...al.html#poorman

Edited by RObiN-HoOD
quote
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ισχύει!

Δεν υπάρχει νόμος γιατι θα ξεσηκώνονταν οι συμβολαιογράφοι για το μέρος των κατοχυρώσεων που θα έχαναν και φυσικά το κέρδος τους, αλλά αν η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο μια χαρά σε καλύπτει.

Τα δικαστήρια δεν λειτουργούν δικάζοντας τις υποθέσεις κατα γράμμα των νόμων (οι οποίοι πολλές φορές αλλάζουν απο τον νομοθέτη, επειδή ακριβώς έχουν κενα). Ακολουθούν την κοινη λογική σε πάμπολλες υποθέσεις για τις οποίες ο νομος δεν είναι σαφής ή έχει παράθυρα.

Βεβαια με κατοχύρωση σε συμβολαιογράφο γλυτώνεις τα πολλά τραβηγματα στα δικαστήρια και τις πολλαπλές αναβολές που θα πάρει ο κατηγορούμενος, αλλά η έκβαση θα είναι η ίδια στο τέλος.

 

εντιτ: Μιλάω φυσικά για αυτούσια αντιγραφή του έργου. Αν η λογοκλοπή αφορά μια ιδέα απλώς, τρεχα γυρευε...ουτε συμβολαιογράφος σε σώζει. Δεν μπορεί να αποδειχτεί τίποτα στην ουσία

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

εεε μια στιγμή! τα κείμενα που θα στείλω στον εαυτό μου με φάκελο πρέπει να μην είναι εκτυπωμένα και να τα γράψω με το χέρι; ωχ το χειρόγραφο είναι σε άθλια κατάσταση γεμάτο μουτζούρες! και όχι ολόκληρο στο ίδιο τετράδιο και διασκορπισμένο σε διαφορετικές σελίδες!! και πολλές, πολλές, πολλές σελίδες!!!

Edited by Loader
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε αδερφέ, κούλαρε! Σιγα μην τα γράψεις και σε πάπυρο με το λογότυπο σου!laugh.gif

Εκτυπωμένα κείμενα απο τον εσένα προς εσένα είναι αρκετό. Στην ουσία την σφραγίδα του ταχυδρομίου χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

εντιτ: Μιλάω φυσικά για αυτούσια αντιγραφή του έργου. Αν η λογοκλοπή αφορά μια ιδέα απλώς, τρεχα γυρευε...ουτε συμβολαιογράφος σε σώζει. Δεν μπορεί να αποδειχτεί τίποτα στην ουσία

 

Οι ιδέες δεν προστατευόντα από το νόμο πνευματικής ιδιοκτησίας, εκτός αν εννοείς ευρεσιτεχνία που είναι άλλο πράγμα το οποίο προστατεύεται από άλλο νόμο.

 

Μια χαρά ισχύει!

Δεν υπάρχει νόμος γιατι θα ξεσηκώνονταν οι συμβολαιογράφοι για το μέρος των κατοχυρώσεων που θα έχαναν και φυσικά το κέρδος τους, αλλά αν η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο μια χαρά σε καλύπτει.

Τα δικαστήρια δεν λειτουργούν δικάζοντας τις υποθέσεις κατα γράμμα των νόμων (οι οποίοι πολλές φορές αλλάζουν απο τον νομοθέτη, επειδή ακριβώς έχουν κενα). Ακολουθούν την κοινη λογική σε πάμπολλες υποθέσεις για τις οποίες ο νομος δεν είναι σαφής ή έχει παράθυρα.

Βεβαια με κατοχύρωση σε συμβολαιογράφο γλυτώνεις τα πολλά τραβηγματα στα δικαστήρια και τις πολλαπλές αναβολές που θα πάρει ο κατηγορούμενος, αλλά η έκβαση θα είναι η ίδια στο τέλος.

 

Σήμερα που η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ δεν μπορείς να είσαι βεβαίως με κάτι τόσο απλό. Δεν παρέχει ασφάλεια σε κανένα επίπεδο, εξ ου και το σχόλιο περί παλαιότητας μιας τέτοιας ενέργειας.

Edited by RObiN-HoOD
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ισχύει!

 

Yup, συμφωνώ κι εγώ.

Εμένα μάλιστα μου το πρότεινε ίδια συμβολαιογράφος (μου είπε "τόσα που θα σου πάρω, καλύτερα στείλε απλώς ένα στον εαυτό σου με το ταχυδρομείο, δε σε συμφέρει για 3 σελίδες").

 

Όπως είπε επίσης ο Drake, το θέμα είναι να αποδείξεις ότι είχες την κυριότητα κάποιου αντίγραφου πριν από τον άλλον (γιατί στο κάτω-κάτω στην εκδίκαση κανείς δεν ξέρειε όντως ποιος το έγραψε) και αυτό αποδεικνύεται μια χαρά με τη σφραγίδα του ταχυδρομείου (εγώ στέλνω συστημένα ώστε να καταχωρούνται και στη μηχανογράφηση των ΕΛΤΑ τα barcode-IDs).

Link to comment
Share on other sites

εντιτ: Μιλάω φυσικά για αυτούσια αντιγραφή του έργου. Αν η λογοκλοπή αφορά μια ιδέα απλώς, τρεχα γυρευε...ουτε συμβολαιογράφος σε σώζει. Δεν μπορεί να αποδειχτεί τίποτα στην ουσία

 

Οι ιδέες δεν προστατευόντα από το νόμο πνευματικής ιδιοκτησίας, εκτός αν εννοείς ευρεσιτεχνία που είναι άλλο πράγμα το οποίο προστατεύεται από άλλο νόμο.

 

Αλλο λέω.

Αν κάποιος κλέψει αυτούσιο ένα εργο, τότε ακόμη και με τον τρόπο του ταχυδρομίου προστατευεται. Απο εκεί και πέρα όμως αν αρχίσει να κάνει αλλαγές σε αυτό το έργο τα πράγματα περιπλέκονται. Αν οι αλλαγές αφορούν απλώς ονοματα , τοποθεσίες και διαφορετική αφήγηση τότε είναι κάπως ευκολότερο να αποδειχτεί κλοπή γιατί στην ουσία η ιστορία παραμένει ίδια. Αν όμως ο κλέφτης κρατήσει την κεντρική ιδεά και μπερδέψει στην πλοκή πολλά δικά του, αλλάζοντας την αρκετά, τότε ακόμη και σε συμβολαιογράφο να ηταν κατατεθειμένο το έργο , είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί λογοκλοπή.

 

Μια χαρά ισχύει!

Δεν υπάρχει νόμος γιατι θα ξεσηκώνονταν οι συμβολαιογράφοι για το μέρος των κατοχυρώσεων που θα έχαναν και φυσικά το κέρδος τους, αλλά αν η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο μια χαρά σε καλύπτει.

Τα δικαστήρια δεν λειτουργούν δικάζοντας τις υποθέσεις κατα γράμμα των νόμων (οι οποίοι πολλές φορές αλλάζουν απο τον νομοθέτη, επειδή ακριβώς έχουν κενα). Ακολουθούν την κοινη λογική σε πάμπολλες υποθέσεις για τις οποίες ο νομος δεν είναι σαφής ή έχει παράθυρα.

Βεβαια με κατοχύρωση σε συμβολαιογράφο γλυτώνεις τα πολλά τραβηγματα στα δικαστήρια και τις πολλαπλές αναβολές που θα πάρει ο κατηγορούμενος, αλλά η έκβαση θα είναι η ίδια στο τέλος.

 

Σήμερα που η τεχνολογία έχει προχωρήσει πάρα πολύ δεν μπορείς να είσαι βεβαίως με κάτι τόσο απλό. Δεν παρέχει ασφάλεια σε κανένα επίπεδο, εξ ου και το σχόλιο περί παλαιότητας μιας τέτοιας ενέργειας.

 

Στεφανε, με μια απλή αναζήτηση στο google θα βρεις πολλά αποτελέσματα που αφορούν πνευματικά δικαιώματα και δίνουν όλα την ίδια συμβουλή. Ταχυδρομείο.

 

Εγώ ρώτησα δικηγόρο και μου το πρότεινε. Κάτι θα ξέρει παραπάνω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως ο κλέφτης κρατήσει την κεντρική ιδεά και μπερδέψει στην πλοκή πολλά δικά του, αλλάζοντας την αρκετά, τότε ακόμη και σε συμβολαιογράφο να ηταν κατατεθειμένο το έργο , είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί λογοκλοπή.

Τότε δεν είναι λογοκλοπή αλλά έμπνευση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..