Jump to content

Τί προτείνετε από συλλογές Ωρόρα


Recommended Posts

Ψαχνοντας για τα βιβλια τσεπης Ωρορα, σε οποιο βιβλιοπωλειο εχω βρεθει το μονο που μου λενε ειναι οτι εχουν εξαντληθει η τεινουν να εξαντληθουν και πως δεν εκτυπωνοται πλεον.

Στη Μαυρομιχαλη ειχα βρεθει προσφατα αλλα ηταν αρκετα περασμενη ωρα απογευμα Δευτερας και δεν ηταν ανοιχτο το βιβλιοπωλειο. Ηθελα να μαθω αν και που μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια στη σειρα επσιτημονικης φαντασιας. Ειναι ανεπαναληπτη σειρα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρικο βιβλιοπολείο έχει ο,τι ζητήσεις Μαυρομιχάλη 11. Επίσης πιάσε κουβέντα με τον μπάρμπα. Εχει γαμώ τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήγα κι εγώ χτες στη Μαυρομιχάλη, να πάρω αυτά που δεν είχα. Κατασυγκινήθηκα, ο άνθρωπος είναι περιβολάκι. Τι να προσέχω το πορτοφόλι μου μου είπε, τι να διαβάσω πιο πολύ Παπαδιαμάντη μου είπε, πόσες φορές είπε ευχαριστώ, κόντεψα να τα μπήξω. Και φεύγοντας μου έβαλε πέντε (5) βιβλία δώρο. Πέντε (5). Πλήρωσα δέκα και πήρα δεκαπέντε. Και μου έσφιξε και το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοιοι τύποι;Ουάου!

Εχω σταμπάρει κάνα 2 από την πρώτη 20αδα και θα τα πάρω λογικά για το Πασχα γιατί προβλέπεται ταξίδι και βολεύουν λόγω μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά αυτό στη Μαυρομιχάλη 11, είναι ακόμα ανοικτό; Ψάχνω τα βιβλιαράκια αυτά, και δεν βρίσκω πουθενά αυτά με τις Ιστορίες κλπ. Για πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο εκεί που υποτίθεται ότι είναι το κεντρικό των εκδόσεων Ωρόρα, αλλά δεν υπήρχε. Μάλλον έκλεισε... Αν και θα πάω στο κέντρο, και θα δω τι γίνεται εκεί, μάλλον έκλεισε. Τώρα μόνο μέσω ίντερνετ μπορώ να τα βρω ή σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο...

Link to comment
Share on other sites

Οι Εκδόσεις Ωρόρα δυστυχώς 'εχουν κλείσει. Τα βιβλία τους τα έχει η Αγνωστη Καντάθ στην θεσσαλονίκη. Τηλ.2310 229 060

Link to comment
Share on other sites

Νήμα για τα βιβλιαράκια της Ωρόρα!

 

Είδα μερικά στο Μαλλιάρη, απέναντι από την Καμάρα (πέντε ευρά και κάτι ψιλά το κομμάτι), αλλά δεν είχε ούτε η Βιβλιοβάρδια, ούτε το Βιβλιοστόκ, ούτε το Πάρε-Δώσε, ούτε η Καντάθ.

 

[καλπάζουσα νοσταλγία] Το πρώτο που έπιασα στα χέρια μου ήταν το "Μυθολογίας Κθούλου". Το πήρα από περιέργεια, χωρίς να έχω καμία σχέση με το αντικείμενο, μόνο και μόνο γιατί αναγνώρισα το όνομα από το γνωστό τραγούδι των Metallica.

Μετά... (ανατριχιάζω μόνο που το σκέφτομαι ρε σεις) πήρα το επόμενο, "από παράξενους κόσμους" νομίζω λεγόταν (το 18; ) που ήταν καθαρά φάνταζυ. Αυτό ήταν. Εκεί μέσα είχε και το "Ενάντια στους θεούς" της Τάνιθ Λι, που ανέβασε τον πήχη των απαιτήσεών μου σχετικά με το είδος σε δυσθεώρητα (και δυσεκπλήρωτα, αλίμονο!) ύψη.

 

Πάντως, οι εισαγωγές και τα σχόλια του Μπαλάνου ήτανε όλα τα λεφτά, συχνά ήταν αυτά που γούσταρα περισσότερο από τα ίδια τα διηγήματα.

 

Επίσης, δεν έμαθα μόνο ένα σωρό συγγραφείς, αλλά και πολλούς καλλιτέχνες του φανταστικού, χάρη σε κείνα τα περίφημα εξώφυλλα. Που δεν ήτανε ρε παιδιά και τόσο άσχετα, εντάξει... [/νοσταλγία οφφ]

Link to comment
Share on other sites

Και που μπορώ να τα βρω τώρα;sad.gif

 

(Στην Αθήνα)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το Βιβλιοστοκ δεν ειχε,η Βιβλιοβαρδια ειχε και μετα τα εδωσε στην Κανταθ νομιζω(καρατασιο?).Τωρα αν εξαντληθηκαν αυτα της Κανταθ ατυχησες.Απο πλευρας διηγηματων και συγγραφεων ειχε ο,τι καλυτερο-ολοι το παραδεχονται.Και καποια εξωφυλλα ηταν διασημα σχεδια(ειδικα τα φαντασυ) αλλα τα περισσοτερα ηταν -αν οχι ασχετα- τοτε σιγουρα ξεπερασμενα και ασυνδετα με την ελληνικη αγορα της δεκαετιας του 90(αν και τα περισσοτερα βγηκαν τη δεκαετια 80 που και παλι εμοιαζαν αρκετα ξεπερασμενα).

Link to comment
Share on other sites

Στην θεσσαλονίκη ακόμα τα βρίσκεις σε διάφορα βιβλιοπωλεία...

 

Το τέλειο θα ήταν να έχεις ολόκληρη τη σειρά, μια και που είναι από τις καλύτερες προσπάθειες που έχουν γίνει, αλλά σε περίπτωση που έχεις να διαλέξεις ανάμεσα τους θα σου πρότεινα:

 

 

20 Ιστορίες από βελούδο και ατσάλι

21 Ιστορίες με ουρλιαχτά και ψιθύρους

65 Ιστορίες ανθρώπινης μοναξιάς

22 Ιστορίες με θεούς και δαίμονες

60 Ιστορίες με θεούς και δαίμονες 2

77 Ιστορίες με θεούς και δαίμονες 3

74 Ιστορίες καθημερινής τρέλας

9 Ιστορίες από ονειρικούς κόσμους

10 Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους

1 Ιστορίες από παράξενους κόσμους

49 Ιστορίες αίματος και πάθους

 

...όσο για τα κριτήρια, διάλεξα τα συγκεκριμένα γιατί κινούνται σε αρκετά πρωτότυπα μονοπάτια. Το "ιστορίες με βάρβαρους ήρωες" ας πούμε δεν υστερεί σε ποιότητα, αλλά τα διηγήματα που θα βρεις εκεί μέσα θα τα βρείς και αλλού, είτε τα ίδια είτε παραλλαγές τους...

Link to comment
Share on other sites

bump, μιας και το κουβεντιάζαμε κι αλλού. Είδα κι ότι η λίστα του Δίσταρου έχει και μερικά κοινά με τη δική μου!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου προτείνετε τους καλύτερους τόμους. Τίτλο και νουμεράκι.

Εννοείται πως προτιμώ τους τόμους που εντάσσονται στην επιστημονική φαντασία, αφού αυτό είναι το φόρτε μου, σε σχέση με τα άλλα είδη του φανταστικού(Τρόμος, φάνταζυ).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το βιβλιοπωλείο της Ωρόρας, έκλεισε. Πήγα σήμερα στη Μαυρομιχάλη, και ήταν παντελώς άδειο, με ένα ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ στην βιτρίνα. Θα προσπαθήσω να παραγγείλω κάποια από αυτά της σειράς διηγημάτων, μέσω ίντερνετ, και αν δεν βρω τίποτα, θα αρχίσω να ψάχνω στο Μοναστηράκι, μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι μαχαιριά είναι αυτή... και μόλις γύρισα από το διακοπιστάν... κλαψ... λυγμ...

Και του το είχα πει του παππού πριν καμιά 3-4ετία: Θα μπορούσα να δουλέψω εδώ;

 

Πως το είχα σκεφτεί το πράγμα: Νέος είμαι, τρελή διάθεση για τη φάση έχω, παίζει να έχω διαβάσει πεισσότερα βιβλία της Ωρόρα κι απ' τον ίδιο, ιδέες έχω... θα γινόταν η καλύτερη γωνιά το μέρος... θα του έβαζα και λίγη μουσικούλα και θα ήταν τζιτζι. Καφεδάκι, νταρκίλα, αντικαπνιστικός νόμος off κι όποιος άντεχε ας έμπαινε... που θα έμπαινε δλδ...

Αχ μωρή κοινωνία 'αδικη... που άλλους τους ανεβάζεις κι άλλους τους κατεβάζεις στα τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites

Και, έννοια σου, τα βιβλιαράκια έτσι κι αλλιώς είχαν σταματήσει να βγαίνουν. Όσα υπάρχουν θα τα βρεις κι αλλού. Και ο παππούς μπορεί να φοβήθηκε μην του ανεβάσουν το όριο συνταξιοδότησης και την έκανε όσο μπορούσε με ελαφρά...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νάτο. Never give up.

 

όχι μόνο έκλεισαν οι εκδόσεις Ωρόρα, αλλα ο ιδιοκτήτης πολτοποίησε το στόκ του.= :eek:

 

Αλλά πάντως, επειδή κάποιοι τα έχουν όλα και επειδή μάλλον αξίζουν περισσότερο για την επιλογή των διηγημάτων και όχι για τη μετάφραση, να αναρτηθεί από τους έχοντες ο κατάλογος (κάααααποια στιγμή) και να τα ψάξουμε στα αγγλικά. Άσε που θα υπάρχουν σε παλαιοβιβλιοπωλεία εκτός Αθήνας. Τώρα που θα πάμε Θεσσαλονίκη θα διεξάγω το σχετικό σαφάρι.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αλλά πάντως, επειδή κάποιοι τα έχουν όλα και επειδή μάλλον αξίζουν περισσότερο για την επιλογή των διηγημάτων και όχι για τη μετάφραση, να αναρτηθεί από τους έχοντες ο κατάλογος (κάααααποια στιγμή) και να τα ψάξουμε στα αγγλικά.

 

Αντί "κάλλιο αργά παρά ποτέ", "το γοργόν και χάριν έχει"

Από την σειρά μου (που σταμάτησα να την παρακολουθώ από κάποιο σημείο και μετά όπως θα δείτε)

απουσιάζουν οι ανθολογίες fantasy που δεν με ενδιέφεραν και δεν τις πήρα.

Σίγουρα θα υπάρχει καλύτερος τρόπος (ή ίσως τόπος - κάθε πρόταση δεκτή), αλλά ορίστε η πρώτη

δεκάδα (μιά και θα ήταν τέρας αν τα έβαζα όλα μαζί)

 

Πήγασος- 1/Παράξενοι κόσμοι

Asimov Isaac Nightfall

Clarke Arthur C. A meeting with Medusa

Dick Philip K. Beyond lies the Wub

Sheckley Robert A ticket to Tranai

Van Vogt A.E. The barbarian

Weinbaum Stanley A Martian odyssey

 

Πήγασος- 2/Εξωγήινοι

Smith Cordwainer A planet named Shayol

Simak Clifford Desertion

Russell Eric Frank Diabologic

Oliver Chad Guardian spirit / The marginal man

Anderson Poul Hiding place

Brown Fredric Puppet show

Clifton Mark What now little man ?

 

Πήγασος- 3/Χωροχρόνος

Bradbury Ray A scent of sarsaparilla

Kilworth Garry Let's go to Golgotha

Nolan William F. Of time and Texas

Brown Fredric Paradox lost

Wyndham John Pawley's peepholes

Neville Kris The forest of Zil

Harrison Harry The wicked flee

Laumer Keith Time trap

 

Πήγασος- 4/Κοσμικές περιπέτειες

Brown Fredric Arena

Dick Philip K. Colony

Anderson Poul Territory

Simak Clifford The big front yard

Brackett Leigh The last days of Shandakor

 

Πήγασος- 5/Πλάσματα από μέταλλο

Nolan William F. And miles to go before I sleep

Sheckley Robert Paradise II

Anderson Poul Quixote and the windmill

Dick Philip K. Second variety

Simak Clifford Skirmish / Bathe your bearings in blood

Kuttner Henry The ego machine

Laumer Keith The last command

Chandler Bertram The left-hand way

 

Πήγασος- 6/Διαστημικός τρόμος

Leiber Fritz A bit of the dark world

Smith Clark Ashton Dweller in Martian depths

Wilhelm Kate Fear is a cold black Πήγασος

Matheson Richard Burton Shipshape Home

Brackett Leigh The beast-jewel of Mars Πήγασος

Lovecraft H.P. The call of Cthulhu

 

Πήγασος- 7/Μαγεία καί τρομος

Derleth August (Grendon Stephen) The deweller in the darkness

Lovecraft H.P. The dreams in the witch-house

Howard Robert E. The fire of Asshurbanipal

Wilson Colin The return of the Lloigor

Bloch Robert The shadow from the steeple

 

Πήγασος- 8/Άλλες πραγματικότητες

Matheson Richard Burton Disappearing Act

Brunner John Father of lies

Smith George Henry In the imagicon

Bradbury Ray Night meeting

Sheckley Robert The demons

Long Frank Belknap - Jr. The man from nowhere

Harness Charles L. The new reality

Clarke Arthur C. Wall of darkness

 

Πήγασος- 9/Ονειρικοί κόσμοι

Lovecraft H.P. Celephais

Phillips Peter Dreams are sacred

Sheckley Robert Dreamworld

Sturgeon Theodore It wasn't syzygy / The deadly ratio

Leiber Fritz Marianna Πήγασος

Bradbury Ray Perchance to dream / Asleep in armagedon

Zelazny Roger The man who loved the Faioli

Temple William The three suns of Amara

 

Πήγασος-10/Εφιαλτικοί κόσμοι

Bloch Robert Star stalker

Lovecraft H.P. The horror at Red Hook

Campbell Ramsey The horror from the bridge

Machen Arthur The novel of the black seal

Smith Clark Ashton The return of the sorcerer

Lumley Brian The sister city Πήγασος

Howard Robert E. The thing on the roof

Ράϊμερ Τόμ (Μπαλάνος Γιώργος) Τά πράσινα νερά

 

ΒΟΗΘΕΙΑ ! το έφτιαξα στο Excell και όταν το έβαλα εδώ χαθήκαν οι αποστάσεις και κόλλησαν τα κείμενα

Αναγκάστηκα να το κάνω edit ένα πρός ένα !

Καμιά καλή ιδέα ?

Ή

Να συνεχίσω έτσι ?

Edited by Old man & SiFi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:aohmy: :hi: :friends:

 

Βεβαίως και να συνεχίσεις! Όσο αντέχεις, εννοείται. Θα είναι πολύ χρήσιμη η λίστα σου στους φαν αλλά μη συλλέκτες και επιπλέον ίσως απένταρους, που μπορεί να έχουν ήδη τα διηγήματα σε άλλο βιβλίο και να μη χρειάζεται να τα ψάχνουν. Για να μην αναφέρω όσους παρακολουθούν το τόπικ αυτό. All hail to Old man & SiFi! :good:

 

(Για το excel και τα λοιπά κομπιουτερικά μην κοιτάς εμένα, εγώ είμαι από τους πιο άσχετους εδώ μέσα σε τέτοια)

Link to comment
Share on other sites

:aohmy: :hi: :friends:

 

Βεβαίως και να συνεχίσεις! Όσο αντέχεις, εννοείται. Θα είναι πολύ χρήσιμη η λίστα σου στους φαν αλλά μη συλλέκτες και επιπλέον ίσως απένταρους, που μπορεί να έχουν ήδη τα διηγήματα σε άλλο βιβλίο και να μη χρειάζεται να τα ψάχνουν. Για να μην αναφέρω όσους παρακολουθούν το τόπικ αυτό. All hail to Old man & SiFi! :good:

 

(Για το excel και τα λοιπά κομπιουτερικά μην κοιτάς εμένα, εγώ είμαι από τους πιο άσχετους εδώ μέσα σε τέτοια)

Ήταν να μην πάρω φόρα . . .

Πλήρης (όσων έχω δηλαδή) λίστα περιεχομένων ωρόρα (και όχι μόνον) σε νέο τόπικ που άνοιξα σχετικά με τις σειρές ανθολογιών.

Ελπίζω να σας αρέσει !

Edited by Old man & SiFi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..