Jump to content

10ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Τρίτη Ηλικία


Nienor
 Share

Recommended Posts

Μετά από τη φοβερή επιτυχία του διαγωνισμού Απριλίου που διοργάνωσε ο Ντίνος, είναι δύσκολο να βάλω κάτι που να είναι έστω αντάξιό του ως θέμα. Θα σας δώσω λοιπόν την πρώτη ιδέα που μου κατέβηκε στο μυαλό και την οποία αν και σχετικά δύσκολη, τη βρίσκω αρκετά ανοιχτή.

 

Από αύριο λοιπόν 24 Μαΐου έως και 15 Ιουνίου θα μπορείτε να ανεβάζετε τα διηγήματά σας στις κατάλληλες βιβλιοθήκες (φαντασίας, επιστημονικής φαντασίας και τρόμου αποκλειστικά) και να δηλώνετε συμμετοχές στο παρόν τόπικ, δίνοντας μας λινκ για την ιστορία σας.

 

Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε μέλος του sff.gr με ενεργό λογαριασμό και ο καθένας μπορεί να συμμετέχει με μία και μόνο ιστορία που να είναι από 1.000 έως 3.000 λέξεις. Στις 995 λέξεις δεν υπάρχει πρόβλημα όπως και στις 3.005 αλλά μέχρι εκεί, πιο κάτω και πιο πάνω δεν θα γίνονται δεκτές.

 

Το θέμα του διαγωνισμού είναι:

 

 

 

 

 

Η Τρίτη Ηλικία.

 

Οι ιστορίες σας θα πρέπει να περιστρέφονται γύρω από γερόντια, με τα προβλήματά τους, τα αρθριτικά τους, τη σοφία τους, την πείρα κτλ κτλ Να έχουν γέροντα ως ήρωα (δε με ενδιαφέρει αν θα είναι άνθρωπος ή όχι). Επίσης, θα πρέπει να είναι μια ιστορία που ζει ο γέροντας ή η γερόντισσα ΤΩΡΑ που είναι γέροντας ή γερόντισσα και όχι να μας διηγείται κάτι από τα νιάτα του. Ελπίζω πως είναι αρκετά κατανοητό.

 

Για οποιεσδήποτε απορίες είμαι εδώ καθημερινά και απαντάω στο 228108... εμμμ, στο παρόν τόπικ.

 

 

 

Καλή συγγραφή :beerchug:

 

 

Οι συμμετοχές έχουν τελειώσει και τώρα έχουμε περάσει στη φάση της ψηφοφορίας και των σχολιασμών. Μέχρι τις 7 Ιουλίου τα μεσάνυχτα δέχομαι τις ψήφους σας.

 

Κάθε μέλος του φόρουμ έχει δικαίωμα μίας ψήφου, πράγμα που για να γίνει πρέπει να ακολουθήσει τα παρακάτω τρία βήματα:

1. Να διαβάσει όλες τις ιστορίες που συμμετέχουν στο διαγωνισμό (οι οποίες ακολουθούν παρακάτω με λινκ που οδηγούν στην κάθε μία)

2. Να μου στείλει ένα πμ (προσωπικό μήνυμα) με την κατάταξη των ιστοριών, ξεκινώντας από αυτή που βρίσκει καλύτερη προς αυτή που θεωρεί κατώτερη.

3. Να κάνει τα σχόλια του σε όλες τις ιστορίες, είτε σε αυτό εδώ το τόπικ είτε στο τόπικ κάθε ιστορίας ξεχωριστά.

 

Σας ευχαριστώ που συμμετέχετε :)

 

Οι ιστορίες που διαγωνίζονται είναι οι εξής (με τυχαία σειρά):

 

Άβατος Δρόμος, roriconfan

Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους, Guardian of the Rune Ring #2

Μνήματα Που Φωνάζουν, DinoHajiyorgi

Ο Γερο Τροτ και ο Θάνατος, Παρατηρητής

Η Tελευταία Νύχτα, adinol

Καμιά Φορά το να Βλέπεις Είναι Αρκετό, Sileon

Ο Λόφος με τα Αμπέλια, cesar_cy

Αν Φανερωθείς Χάνεις την Ψυχή σου, mariposa

Τρομοκρατική Οργάνωση Γερόντων, Dreamwhisperer

Ο Βάτραχος, aScannerDarkly

Όσκαρ, naroualis

Το Πέρασμα, Kitsos

 

 

 

Και διαθέτουν όλες τους διαφημιστική ρεκλάμα που είναι ευγενική χορηγία του Ντίνου και βρίσκεται σε αυτό εδώ το ποστ.

 

 

 

Τώρα που έχει λήξει πλέον και η ψηφοφορία πάρτε και τα αποτελέσματα εδώ:

 

Ο Λόφος με τα Αμπέλια, cesar_cy 71

Τρομοκρατική Οργάνωση Γερόντων, Dreamwhisperer 107

Όσκαρ, naroualis 126

Άβατος Δρόμος, roriconfan 144

Αν Φανερωθείς Χάνεις την Ψυχή σου, mariposa 153

Ο Βασιλιάς και το Τραγούδι του Δάσους, Guardian of the Rune Ring #2 159

Καμιά Φορά το να Βλέπεις Είναι Αρκετό, Sileon 170

 

Στην πεντάδα κυρίες και κύριοι smile.gif

 

Η Tελευταία Νύχτα, adinol 176

 

(με ένα πόντο διαφορά:)

 

Ο Βάτραχος, aScannerDarkly 187

Το Πέρασμα, Kitsos 188

Μνήματα Που Φωνάζουν, DinoHajiyorgi 189

 

 

Και τέλος ο νικητής μας:

Ο Γερο Τροτ και ο Θάνατος, Παρατηρητής με 202 βαθμούς

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    39

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Sileon

    28

  • Παρατηρητής

    35

O ScannerDarkly τώρα θα έχει την ευκαιρία να γράψει για τον Αλμπέρτο πριν τον πάρει ο γάιδαρος.

Οκ, κατάλαβα! Ναρουάλις θα νικήσει, είμαι σίγουρος! Και ας ετοιμαστούμε όλοι για γερό κλάμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα, και αν η ιστορία που μου ήρθε στο νου να γράψω τελικά γραφτεί όπως τη σκέφτομαι, δεν θα κλάψουμε καθόλου με τη δική μου. Open your mind, people. Δεν είναι ανάγκη η "τρίτη ηλικία" να συνδέεται αναγκαστικά με ανημπόρια, αρρώστιες ή θάνατο. Ε.φ. και μυθοπλασία γράφουμε. Οι πιθανότητες είναι άπειρες! ;)

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Open your mind, people. Δεν είναι ανάγκη η "τρίτη ηλικία" να συνδέεται αναγκαστικά με ανημπόρια, αρρώστιες ή θάνατο.

 

Μα και προφανώς δεν είναι καθόλου ανάγκη. Η ίδια η ιδέα στο κάτω κάτω ξεκίνησε από ένα χιουμοριστιό 500 που ήθελα να γράψω (και δεν έγραψα) με μια γριά που ανεβαίνει σιχτιρίζοντας ένα λόφο και ψάχνει μια "δροσερή σκιά". Δεν νομίζω πως είναι εύκολο στο συγκεκριμένο θέμα να γράψει κανείς κάτι που να μην είναι καθόλου μα καθόλου χιουμοριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Ναι είναι πολύ εύκολο να βγεί γέλιο απο αυτό το θέμα...Και για αυτό ακριβώς θα προσπαθήσω να γράψω κάτι εντελώς σοβαρό!! Για να δούμε κιόλας, μπορώ;

Είναι κι αυτό μια πρόκληση. Θέλεις να γράψεις για τον παππού που τον κυνηγά το Εφτάχειρο Αρειανό Τέρας και πρέπει να αντισταθείς να προσθέσεις μια σκηνή που να έχει να κάνει με πάνα ακράτειας, και μαγκούρα απο λέιζερ..(κάτι σαν τα σπαθια στα Star Wars)

Αλλα να βιαστώ γιατι τον παππού μπορεί να τον προλάβει ο ... :death2:

giagia-t.jpg

Edited by Dopamine
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό! Θα μπορούσα ακόμη και να ξαναβάλω το ίδιο διήγημα! Μην ανησυχείτε, δεν θα το κάνω... Το θέμα το βρίσκω υπερβολικά ωραίο, και μάλιστα κάπου μου βρίσκεται ένα σχετικό κείμενο που είχα γράψει και μου άρεσε πολύ, αλλά δεν ήξερα τι να το κάνω, τώρα έχω την ευκαιρία να φτιάξω μια ιστορία με αυτό. Εύχομαι να τύχει ανάλογου και ακόμη μεγαλύτερου ενδιαφέροντος με τον προηγούμενο διαγωνισμό

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάμε εδώ? :)

 

Γράφει κανείς ή όλοι τελευταία εβδομάδα θα παλεύετε? ε?ε?

Link to comment
Share on other sites

Να έχουν γέροντα ως ήρωα

 

Μ' αυτό δε βλέπω φως από την πλευρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Χμφ, δεν είχα δει την καταληκτική ημερομηνία. Κοντοζυγώνει. Που σημαίνει ότι πρέπει να βιαστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σχεδόν όλο στο μυαλό μου και δεν έχω βρει το χρόνο να γράψω. ελπίζω να το προλάβω

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ, έχω βρεί τον παππού, το στόρυ, ακόμη και τους διαλόγους έχω στο κεφάλι μου.

Όμως χρόνο έχω...το feeling αδυνατώ να βρώ..Αυτό που θα με κάνει να αρχίσω και να μην τελειώσω. :shout:

 

Θα φανεί κουλό, αλλα ξέρω πως με λίγα ποτήρια οινό-πνευμα, τα χαράματα θα το γράψω στο πι και φι με όλο το συναίσθημα...

Κοινώς σε μια άλλη ζωή θα ήμουν η μπεκρούλιαρα συγγραφέας με 7 πακέτα αποτσίγαρα στο τασάκι (καπνο-ζιγκουράτ στύλ) :beerchug: :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εγώ νομίζω ότι ήδη είμαι... Όταν έχω πιει κάτι και είμαι στην κατάσταση που με το ζόρι κρατάω τα μάτια μου ανοιχτά οι σκέψεις για κάποιο λόγο κυλάνε πιο αβίαστα. Μάλλον δεν είναι τυχαίο που τόσοι συγγραφείς ήταν μπεκροκανάτες

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου διήγημα για τον διαγωνισμό εδώ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να γράψω μια ΦΟΒΕΡΗ ιστορία με πρωταγωνιστές ανθρώπους της τρίτης ηλικίας

 

ΑΫΠΝΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΒΕΝ ΚΙΝΓΚ!!

 

Ορίστε, την έγραψα...

 

(Κάτι έχω αρχίσει και για το διαγωνισμό και βλέπουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω τη δική μου εντός των ακόλουθων ημερών. Θα δυσκολευτώ βέβαια μιας και θα έχω και πάλι αντιμέτωπους Χατζηγιώργη και Ναρουάλις. Αυτό είναι πρόκληση!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! :) Αρχίσαμε. :)

 

Έχουμε ήδη δύο συμμετοχές (η δεύτερη κρυφή κι έτσι :p).

 

Το διήγημα που θα ανέβει εντός των ημερών το λένε "Η τελευταία νύχτα" και είναι του adinol. Δυστυχώς δε μπορώ να σας το δώσω τώρα έχω κάποιο πρόβλημα με τα pdf που δε μπορώ να το λύσω αυτή τη στιγμή, θα το ανεβάσει αργότερα ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα έκαμα όλα σωστά. Μεγάλος άνθρωπας είμαι, πού και πού την τεχνολογία τη σακατεύω. Η συμμετοχή μου για το διαγωνισμό:

εδώ

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Τελείωσα και το δικό μου αλλά δυστυχώς βγήκε πολύ μεγαλύτερο από 1.500 λέξεις. Και όσο κι αν προσπάθησα, δεν μπόρεσα να το κόψω. Είμαι εκτός συναγωνισμού λοιπόν. Σας το παραθέτω απλά για να το σχολιάσετε αλλά όχι για να το ψηφίσετε.

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=7473

Link to comment
Share on other sites

Ρορίκο, ο διαγωνσιμός είναι από 1000 έως 3000 λέξεις. Πού το είδες το 1500; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

ΟΥΠΣ! ...

Αν και δεν τις μέτρησα, πρέπει να είμαι στο όριο.

Έστω ότι είμαι.

Αλήθεια, σχόλια επιτρέπονται κατά την ψηφοφορία; Τέσσερις συμμετοχές δεν είναι λίγες;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 15 του μηνός που λήγeι η καταβολή των αιτήσ- ούπς! των διηγημάτων ;hθελα να πω, έχουμε καιρό... Μπορεί να γίνουν και δέκα, όπως την προηγούμενη φορά! :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Αλλά μη με πάρετε στο ψιλό. Πού ανακοινώνονται τα αποτελέσματα των διαγωνισμών; Ανακοινώνεται μονάχα το όνομα του "νικητή" ή καταγράφονται οι ιστορίες με τη σειρά προτίμησης από την ψηφοφορία; Κι επίσης, αν κατάλαβα καλά, όποιος κερδίζει στον ένα διαγωνισμό δίνει το θέμα για τον επόμενο; Δηλαδή, στον προηγούμενο διαγωνισμό κέρδισε η Nienor; Αυτά κι ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αφού λήξη η προθεσμία καταβολής τους και τέλος έχουμε στείλει όλοι (ή όσοι θέλουν ) την σειρά προτίμησης στην Nienor (την τελευταία φορά που αναδείχθηκε εκείνη νικήτρια κατέληξε να μετρά και να βλέπει πρώτη την νίκη της! lol) γενικά πμ στην Nienor, και αν τύχει και ξεχαστείς και τα παρουσιάσεις δημόσια δεν πειράζει.

 

Ανακοινώνονται όλοι οι πόντοι στην κάθε ιστορία και τί θέση πήρε. Ρίξε ένα βλέφαρο εδώ. χίαρ

 

Α!Όταν θα έχουμε στείλει όλοι οι συμμετέχοντες τα κείμενα τους, και λήξει η προθεσμία καταβολής τους, τότε θα μπορούμε (αν θέλουμε, που καλό κάνει) να ποστάρουμε και τα σχόλιά μας για το κάθε κείμενο σε λίγες γραμμές, άσχετα απο την σειρά προτίμησης. (εγώ δεν ήξερα τον τρόπο και τα έκανα και τα δύο μαζί, πιο βολικό μου φάνηκε)

Σχόλια όμως στα ίδια τα κείμενα που τα έχουν τα παιδιά στην Βιβλιοθήκη καλό θα είναι να γίνονται αργότερα γιατί ίσως κατα την διάρκεια του διαγώνισμού κάποιος να επηρεαστεί όταν πρωτοδιαβάζει το κείμενο.

 

Τα είπα καλά Mademoiselle Nienor; :tongue:

Edited by Dopamine
Link to comment
Share on other sites

Ένα δύο τρία... Ψιλό, ψιλό, ψιλό!! (όπως είδες σε πείρα εγώ στο ψιλό :tongue: ) Αν καταφέρω να στρωθώ και να γράψω κάτι, θα το καταθέσω. Άντε να ξεσκουριάσω για να τελειώσω επιτέλους με τους καλικάτζαρους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..