Jump to content

Fringe (2008-2013)


araquel
 Share

Recommended Posts

Season 3 Episode 4: "Do Shapeshifters Dream of Electric Sheep?"

 

Ο τίτλος τα λέει όλα. Ένα Μεγάλο Blade Runner episode. Blade Runner, Cylon (Battlestar Galactica), Terminator, etc.

Ναι, ρε φίλε και οι cylons μπορούν να αγαπήσουν. Ένα επισόδειο που το επίκεντρο του δεν ήταν οι κεντρικοί χαρακτήρες αλλά οι shapeshifters και μάλιστα δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορούσαν επεκταθούν τόσο πολύ σε αυτό το θέμα.

Δωράκι στο τέλος σκηνή από το Forbidden Planet. Αυτά είναι.

 

Oh Olivia you are so down! Πιο όμορφη από ποτέ! :wub:

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Oh Olivia you are so down! Πιο όμορφη από ποτέ! :wub:

Ένστασις! Αυτή είναι η άλλη, η λάθος, η ΚΑΚΙΑ Ολίβια! :angry:

Link to comment
Share on other sites

Oh Olivia you are so down! Πιο όμορφη από ποτέ! :wub:

Ένστασις! Αυτή είναι η άλλη, η λάθος, η ΚΑΚΙΑ Ολίβια! :angry:

 

δεν το έγραψα για να μη σποϊλεριάσω, αλλά τι να κάνουμε είναι πιο όμορφη.. πιο πεταχτούλα.. :p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το κόκκινο Fringe λοιπόν είναι εκεί. Όλες οι μικρολεπτομέρειες της διαφορετικότητας θα γίνουν θέμα trivia. Ξέρουν και το Star Trek, έτσι; ;)

 

Φυσικά και ξέρουν το Star Trek. Βέβαια στο δικό μας σύμπαν το ξέρουν λίγο καλύτερα αν κρίνουμε από τις μελέτες που κάνουν εκεί στη Massive dynamic. Κοντεύουν ήδη να φτιάξουν τους πρώτους transporters. (Έλιωσα στα γέλια με αυτή τη σκηνή. Νομίζω στο 2ο επεισόδιο είναι.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Season 3 Episode 5 Amber 31422

 

Η ατάκα του επεισοδίου: "Nature doesn't recognise good and evil; only balance and imbalance."

Τι να λέμε τώρα. Κάτι που ακολουθεί και ο Peter David στα κόμικ του.

 

πολλές αποκαλύψεις πάντως από την πλευρά του αλτερσύμπαντος.

Χρησιμοποιήθηκαν καλά και οι Δίδυμοι Πύργοι. Δίδυμοι οι ήρωες, Δίδυμες οι Ολίβιες. κτλ.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Season 3 Episode 5 Amber 31422

 

Η ατάκα του επεισοδίου: "Nature doesn't recognise good and evil; only balance and imbalance."

Τι να λέμε τώρα. Κάτι που ακολουθεί και ο Peter David στα κόμικ του.

 

πολλές αποκαλύψεις πάντως από την πλευρά του αλτερσύμπαντος.

Χρησιμοποιήθηκαν καλά και οι Δίδυμοι Πύργοι. Δίδυμοι οι ήρωες, Δίδυμες οι Ολίβιες. κτλ.

Καλό επεισόδιο!

 

 

Στην άλλη πλευρά, πρωταγωνιστής του Maltese Falcon ήταν ο Cary Grant.

 

 

P.S. Γίνεται όλο και πιο δύσκολο να βρίσκω καλό streaming βίντεο για να βλέπω σειρές. Έβγαλα σπυράκια μέχρι να δω επιτέλους αυτό το επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

06. 6995 kHz

 

Πολύ καλό επεισόδιο, αρκετά X-Files ιδέα και "οι πρώτοι άνθρωποι" με τους αρχαίους αριθμούς ελκυστικός μύθος. Τα πράγματα έχουν αρχίσει να αποκτούν ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτός ο μύθος μου θύμισε και κάπως LOST λες και το νησί είχε έναν από αυτούς τους πύργους.

 

07. The abducted.

 

Η σειρά έχει αρχίσει να τρέχει με ιλιγγιώδεις ρυθμούς. Ειδικά μέχρι το τέλος δεν το περίμενα αυτό το πράγμα. Καταπληκτικό το πώς μια τόσο άσχετη υπόθεση μπορεί τρέξει τόσο πολύ την πλοκή. Ανυπομονώ για το επόμενο επεισόδιο!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Season 3 Episode 8 Entrada

 

Επεισόδιο γεμάτο δράση όπως και το περιμέναμε. Δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Συνδυασμός των δυο κόσμων συνέχεια με πολλά αποκορυφώματα. Χώρεσαν αρκετά πράγματα σε ένα μόνο. Μπράβο τους.

Επίσης η καταπληκτική λέξη: Vagenda! Πάντα μια γυναίκα έχει μια vagenda. Αυτό κατάλαβε ο Ουόλτερ όταν γνώρισε την Μάτα Χάρι (ναι καλά διαβάζετε)

Link to comment
Share on other sites

09. Marionette

 

Ανατριχιαστικό sci-fi horror και πολύ συναισθηματικά σημαντική στιγμή για τη σχέση Πήτερ - Ολίβια.

 

Έξοχη ανάλυση του τελευταίου επεισοδίου της χρονιάς στο Hitflix:

http://www.hitfix.com/blogs/monkeys-as-critics/posts/recap-fringe-marionette

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

09. Marionette

 

Ανατριχιαστικό sci-fi horror και πολύ συναισθηματικά σημαντική στιγμή για τη σχέση Πήτερ - Ολίβια.

 

Έξοχη ανάλυση του τελευταίου επεισοδίου της χρονιάς στο Hitflix:

http://www.hitfix.co...inge-marionette

 

ωραίο επεισόδιο όντως. Πάλι τα κατάφερε το fringe να με κάνει να κλάψω. Damn It Fringe!

Και πολύ καλό το review :)

 

Η γραμμή : " When Peter tells Olivia that Fauxlivia was quicker to smile than her, he might as well have said, “I preferred that version of you.”" τα λέει όλα πιστεύω.

 

Κάποιος είχε δει ένα pattern για τo θέμα του κάθε επεισοδίου. Πηγαίνουν σαν ζεύγη με παλιά και είχα διαβάσει ότι θα χρησιμοποιηθεί η καρδιά σε αυτό. Αλλά μοντέρνος Φρανκεσταϊν, κανείς!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λόγω προβλήματος υγείας που με περιόρισε στο σπίτι για ένα μεγάλο διάστημα του Δεκεμβρίου, είδα και τις 3 σεζόν μέσα σε διάστημα μερικών εβδομάδων. Νομίζω τελικά πως το είχα αδικήσει το Fringe, παρά το γεγονός ότι το έβλεπε φανατικά ο φίλος μου, εμένα δε μου είχε κάνει κανένα ιδιαίτερο κλικ. Τώρα μπορώ να πω ότι κόλλησα και περιμένω με ανυπομονησία τα νέα επεισόδια.

Λατρεύω τον χαρακτήρα του Walter, νομίζω πως είναι εκπληκτικός και φοβερά αστείος. Για μένα αυτός δίνει το " κάτι" ιδιαίτερο στην πλοκή και επίσης πελώριο bonus υπήρξε το πέρασμα από τη σειρά του Leonard Nimoy, τον οποίο υπεραγαπάω. Γενικώς η σειρά μ' έχει εκπλήξει ευχάριστα, αλλά νομίζω πως δε λέει να την τραβήξουν για πολύ ακόμη, άντε μέχρι και τον 4ο κύκλο!

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω πως θα την τραβήξουν μέχρι την ημέρα που θα πέσει η θεαματικότητα. Είπα και αλλού αρμέγουν την αγελάδα μέχρι και νεκρή...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

All New Fringe Episode!!!!

 

3x10 The Firefly

 

Σας θυμίζει κάτι ο τίτλος; Ίσως μια άλλη επιστημονικής φαντασίας σειρά; Το παράδοξο με τον τίτλο, είναι ότι βάλανε το Fringe στην ίδια ώρα και μέρα που παλιά έπαιζε και το Firefly πριν αρχίσει να πέφτει η θεαματικότητα κατακόρυφα. Τυχαίο;

 

Ένα επεισόδιο αφιερωμένο έμμεσα στους παρατηρητές. Εδώ ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας. Κι ακόμα περισσότερο πως με κάποια γεγονότα μπορείς να επηρεάσεις μελλοντικές αποφάσεις και πράξεις άλλων ανθρώπων. Το μεγαλύτερο όμως γεγονός που συμβαίνει σε αυτό το επεισόδιο είναι ο Guest Star. Ο Ειδήμων στο χρόνο. Ο μεγάλος

regresoalfuturo-Doc.jpg Doc!!

 

 

Τέλεια η επιλογή! Κι ας μην προχώρησε σχεδόν καθόλου η πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

All New Fringe Episode!!!!

Αυτοί οι αντιπαθητικοί φαλάκρες, και χωρίς τη διάθεση να ανοίξω μεγάλη κουβέντα, δεν φάσκουν και αντιφάσκουν; Αν δηλαδή το σύμπαν είναι φτιαγμένο "έτσι" τότε δεν υπάρχει 1 σωστό σύμπαν. Αυτό εδώ, που ο Γουόλτερ έσωσε τον γιό του, όπως τον έσωσε, είναι αποδεκτό όσο κάθε άλλη πράξη που συντελείται από οποιονδήποτε. Άρα, προς τι το "νταντά στον άτακτο κύριο Μπίσοπ"; Βρε ουστ, γλόμποι!

 

Για μένα το πιο σημαντικό της πλοκής... να μαλακώσει λιγάκι η Ολίβια προς τον Πήτερ. Αναμένω.

 

Και Doc Forever! Ή τρελός επιστήμονας ή καμένος ροκ σταρ. Perfection.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καν τη συσχέτιση ανάμεσα στον Doc και τον Rock star…συνήθως κάτι τέτοια δε μου ξεφεύγουν, μάλλον είμαι ντεφορμέ…:dazzled:

 

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, φαντάζομαι πως η Olivia θα μαλακώσει απέναντι στον Peter, νομίζω πως γίνεται κομματάκι άδικη μαζί του για όλα όσα έχουν συμβεί.

 

Να πω και κάτι άσχετο που μου αρέσει στη συγκεκριμένη σειρά; H αληθοφάνεια του χαρακτήρα της Olivia-έχω βαρεθεί να βλέπω σειρές με γυναίκες πράκτορες ή αστυνομικίνες να ξεκινάνε με τις πρωταγωνίστριες ρεαλιστικά ντυμένες για τη δουλειά τους, και όσο η σειρά προχωράει να γίνονται θεές του σεξ και να βολτάρουν στη σκηνή του εγκλήματος με αβυσσαλέα ντεκολτέ και γόβες στιλέτο, όπως κάθε καλή πράκτορας που θέλει, π.χ, να καταδιώξει έναν ύποπτο. Έλεος. Τρανταχτό παράδειγμα αυτής της ηλιθιότητας είναι τα CSI και ακόμη και ο House, στον οποίο έχω βαρεθεί τις γιατρούς να βολτάρουν πάνω σε δωδεκάποντα. Ότι πρέπει για να βγάλεις μια εφημερία….Λίγος ρεαλισμός δεν έβλαψε ποτέ κανέναν-γι’ αυτό και γουστάρω το Fringe, στο οποίο η πρωταγωνίστρια, πολύ όμορφη κατά τη γνώμη μου, εξακολουθεί να φοράει κοστούμια και flat παπούτσια…:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καν τη συσχέτιση ανάμεσα στον Doc και τον Rock star…συνήθως κάτι τέτοια δε μου ξεφεύγουν, μάλλον είμαι ντεφορμέ…:dazzled:

 

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, φαντάζομαι πως η Olivia θα μαλακώσει απέναντι στον Peter, νομίζω πως γίνεται κομματάκι άδικη μαζί του για όλα όσα έχουν συμβεί.

 

Να πω και κάτι άσχετο που μου αρέσει στη συγκεκριμένη σειρά; H αληθοφάνεια του χαρακτήρα της Olivia-έχω βαρεθεί να βλέπω σειρές με γυναίκες πράκτορες ή αστυνομικίνες να ξεκινάνε με τις πρωταγωνίστριες ρεαλιστικά ντυμένες για τη δουλειά τους, και όσο η σειρά προχωράει να γίνονται θεές του σεξ και να βολτάρουν στη σκηνή του εγκλήματος με αβυσσαλέα ντεκολτέ και γόβες στιλέτο, όπως κάθε καλή πράκτορας που θέλει, π.χ, να καταδιώξει έναν ύποπτο. Έλεος. Τρανταχτό παράδειγμα αυτής της ηλιθιότητας είναι τα CSI και ακόμη και ο House, στον οποίο έχω βαρεθεί τις γιατρούς να βολτάρουν πάνω σε δωδεκάποντα. Ότι πρέπει για να βγάλεις μια εφημερία….Λίγος ρεαλισμός δεν έβλαψε ποτέ κανέναν-γι’ αυτό και γουστάρω το Fringe, στο οποίο η πρωταγωνίστρια, πολύ όμορφη κατά τη γνώμη μου, εξακολουθεί να φοράει κοστούμια και flat παπούτσια…:D

 

 

 

 

Μόλις κατέβασα το 11.Reciprocity που μάλλον θα αναφέρετε πάλη στους Πρώτους ανθρώπους θα το δω και θα σας πω.Τώρα το κατεβαίνει!

Edited by Boba Fett
Link to comment
Share on other sites

11.Reciprocity που μάλλον θα αναφέρετε πάλη στους Πρώτους ανθρώπους

 

Πέραν υπενθύμισης, όχι αρκετά.

 

Ο Γουόλτερ όμως θέλει μια μπανάνα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

11.Reciprocity που μάλλον θα αναφέρετε πάλη στους Πρώτους ανθρώπους

 

Πέραν υπενθύμισης, όχι αρκετά.

 

Ο Γουόλτερ όμως θέλει μια μπανάνα! :lol:

 

Kαι είναι περίεργο γιατί είναι ένα από τα λιγότερο αγαπημένα του φρούτα tease.gif

Link to comment
Share on other sites

3X12 Concentrate And Ask Again

 

Επιτέλους ένα επεισόδιο κοιλιά. Δεν προσέφερε πολύ στην εξέλιξη, περίσσοτερο ήταν μια εισαγωγή για το τι θα επακολουθήσει και συνέδεε κάποια dots. Κι όντως απ'ότι φαίνεται θα εστιαστεί το επόμενο επεισόδιο ακόμα πιο πολύ στους Πρώτους Ανθρώπους.

 

 

Το σημαντικότερο είναι ότι εξαρτιόνται πολλά από το ποια θα επιλέξει ο Πήτερ, αν και είχα καταλάβει ότι δεν είχε τελειώσει εκεί η ιστορία με την ΑλτερΟλίβια. Έχω υποψιασθεί κι άλλα, αλλά δεν τα λέω (έχει σχέση με αυτό που είπε ο Παρατηρητής στον Πήτερ, στο πρωτελευταίο επεισόδιο.)

 

Link to comment
Share on other sites

3X12 Concentrate And Ask Again

Απαράδεκτο φινάλε, με τσατίζει άγρια. Άκου

 

έχει ακόμα feelings!

 

 

Στο γραφείο του Μπελ, εκεί που είναι στοίβες βιβλία, ένας τίτλος είχε "Σποκ" αλλά δεν πρόλαβα το υπόλοιπο. Το πρόσεξε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς! :D

Στα προσωπικά είδη του William Bell σε συγκεκριμένο όροφο του κτιρίου της Massive Dynamic, υπήρχε ένα βιβλίο με τίτλο: "Dr Spock's Baby and Child Care".

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς! :D

Στα προσωπικά είδη του William Bell σε συγκεκριμένο όροφο του κτιρίου της Massive Dynamic, υπήρχε ένα βιβλίο με τίτλο: "Dr Spock's Baby and Child Care".

 

O.T.

Πάντα είχα την απορία αν ο Σποκ είχε πάρει εσκεμμένα το όνομά του από τον Βενιαμίν :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από που κατεβάζετε; Εγώ είχα λογαριασμό σε 3 Σάιτ και για κάποιον λόγο δεν μπορώ να μπω σε κανένα είναι όλα κλειστά, πείτε μου από που;;;cold.gifcold.gifmf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Fringe (2008-2013)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..