Jump to content

Διεθνής Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη


dreamwhisperer
 Share

Recommended Posts

Μόλις γύρισα από την παρακολούθηση του τριημέρου της Διεθνής έκθεσης βιβλίου στην Θεσσαλονίκη. Μερικές παρατηρήσεις για όποιον ενδιαφέρεται για το γεγονός.

 

 

Απολαυστική και χορταστική. Όλοι οι εκδοτικοί οίκοι της Ελλάδας, μικροί μεγάλοι, τόνοι βιβλίων με καταπληκτικά περίπτερα. Επίσης έντονη διεθνής παρουσία (το τιμώμενο μέλος ήταν η Γαλλία). Πολύ ενδιαφέροντα βιβλία από όλο το κόσμο.

 

Πολλές παρουσιάσεις βιβλίων. Ειλικρινά επί δύο μέρες έτρεχα από τη μία πλευρά στην άλλη για να παρακολουθήσω παρουσιάσεις βιβλίων από όλους σχεδόν τους εκδοτικούς οίκους. Πολύ οργανωμένες, σε ειδικές αίθουσες ή χώρους. Σχεδόν κάθε γνωστός Έλληνας συγγραφέας έδωσε το παρρόν.

 

Πάρα μα πάρα μα πάρα πολλής κόσμος. Καθημερινά από το πρωί μέχρι το βράδυ τα πάντα γεμάτα από κόσμο. Οι σακούλες με βιβλία γέμισαν τη Θεσσαλονίκη. Λες και όλοι διψούσαν για ένα τέτοιο γεγονός.

 

 

Έφυγα πολύ αισιόδοξος για το μέλλον. Ήταν τέτοια η ανταπόκριση του κόσμου και τόσο καλά οργανωμένα τα πάντα που ακόμα και ένας γκρινιάρης, μίζερος και απαισιόδοξος σαν εμένα, δεν μπόρεσε να βρει κάτι αρνητικό. Ελπίζω να επαναληφθούν τέτοιες προσπάθειες, ουσιαστικά γιορτές βιβλίου. Παράδεισος για τους βιβλιόφιλους.

 

Μία μικρή λεπτομέρεια, υπήρχε ένας τεράστιος χώρος για παιδιά, με μασκότ που παίζαν μαζί τους και παρουσιάσεις παιδικών βιβλίων. Πολύ ωραία εικόνα.

 

Προσθέτω τις εικόνες των βιβλίων των δύο "καμαριών" του Λιβάνη.

 

attach_add.pngattach_add.png

post-1495-1212342764_thumb.jpg

post-1495-1212342782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να φανώ περίεργος αλλα ποτέ δεν χώνεψα τις εκθέσεις βιβλίων. Νομίζω οτι οι περισσότεροι πηγαίνουν εκεί μόνο και μόνο για το happening, το κοσμικό γεγονος, παρά για το ενδιαφέρον τους για το διάβασμα. Επιπλέον οι τιμές είναι τσιμπημένες.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα πολύ να ανέβω φέτος, αλλά τελικά δεν τα κατάφερα λόγω συγκυριών.

Θα ήταν πολύ όμορφα, ελπίζω να βρεθώ εκεί του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά, να σας πω την αλήθεια, ενώ συνήθιζα να πηγαίνω στην έκθεση, το σταμάτησα μαχαίρι πριν από 3 χρόνια. Κι αυτό διότι είχα φρικάρει. Γιατί; Γιατί τα περισσότερα περίπτερα είχαν βιβλία τύπου Λιακόπουλο-Βελόπουλου, Ελ, υπόγειες πόλεις και μυστικά πρωτόκολλα, αιώνιους εχθρούς και απόκρυφα αρχεία, εθνικιστικούς οργασμούς και άλλες τέτοιες άπειρες μ***κίες. Σιχάθηκα τόσο πολύ, γιατί δεν μιλάμε για ένα-δυο περίπτερα, αλλά για την πλειοψηφία, αν όχι την συντριπτική πλειοψηφία. Απ' ό,τι κατάλαβα είναι η τάση του τελευταίου καιρού αυτή, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω, πράγμα που με λυπεί και με ανησυχεί ταυτόχρονα. Από τότε δεν ξαναπάτησα λοιπόν πόδι στην έκθεση, και ούτε πρόκειται.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

...τα περισσότερα περίπτερα είχαν βιβλία τύπου Λιακόπουλο-Βελόπουλου, Ελ, υπόγειες πόλεις και μυστικά πρωτόκολλα, αιώνιους εχθρούς και απόκρυφα αρχεία, εθνικιστικούς οργασμούς [...] δεν μιλάμε για ένα-δυο περίπτερα, αλλά για την πλειοψηφία, αν όχι την συντριπτική πλειοψηφία. Απ' ό,τι κατάλαβα είναι η τάση του τελευταίου καιρού αυτή...

 

Θα έπρεπε να χαίρεσαι, αγαπητέ Spock. Πρόκειται για θρίαμβο του science fiction & fantasy.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να χαίρεσαι, αγαπητέ Spock. Πρόκειται για θρίαμβο του science fiction & fantasy.

Χεχεχε! Δεν έχεις και άδικο όπως το θέτεις! :lol:

 

Πάντως, σοβαρά τώρα, με ανησυχεί αυτό. Ίσως δεν χρειάζεται να με ανησυχεί, ίσως είναι απλά μια μόδα, δεν ξέρω. Ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βρίσκω τόσο κακό όσο λέτε.Έχω διαβάσει και μερικά βιβλία του είδους.Δεν ειναι καλά αλλά το να διαβάζει κάποιος για Ελ που πολεμάνε το κακό και θα έρθουν να σώσουν το έθνος των Ελλήνων από τον εξαποδώ δεν το βρίσκω χειρότερο από τις διάφορες new age χαζομάρες.

 

Παρεπιπτόντως,ο Spock προφανώς μιλάει για το Φεστιβάλ Βιβλίου Θεσσαλονίκης,κι όχι για την Διεθνή Έκθεση.Το φεστιβάλ αρχίζει αύριο στην παραλία και θα κρατήσει 2 βδομάδες ως συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως,ο Spock προφανώς μιλάει για το Φεστιβάλ Βιβλίου Θεσσαλονίκης,κι όχι για την Διεθνή Έκθεση.Το φεστιβάλ αρχίζει αύριο στην παραλία και θα κρατήσει 2 βδομάδες ως συνήθως.

Όντως γι' αυτό μιλούσα. Το μπερδεύω και το λέω έκθεση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά, να σας πω την αλήθεια, ενώ συνήθιζα να πηγαίνω στην έκθεση, το σταμάτησα μαχαίρι πριν από 3 χρόνια. Κι αυτό διότι είχα φρικάρει. Γιατί; Γιατί τα περισσότερα περίπτερα είχαν βιβλία τύπου Λιακόπουλο-Βελόπουλου, Ελ, υπόγειες πόλεις και μυστικά πρωτόκολλα, αιώνιους εχθρούς και απόκρυφα αρχεία, εθνικιστικούς οργασμούς και άλλες τέτοιες άπειρες μ***κίες. Σιχάθηκα τόσο πολύ, γιατί δεν μιλάμε για ένα-δυο περίπτερα, αλλά για την πλειοψηφία, αν όχι την συντριπτική πλειοψηφία. Απ' ό,τι κατάλαβα είναι η τάση του τελευταίου καιρού αυτή, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω, πράγμα που με λυπεί και με ανησυχεί ταυτόχρονα. Από τότε δεν ξαναπάτησα λοιπόν πόδι στην έκθεση, και ούτε πρόκειται.

 

Η έκθεση στην παραλία της θεσσαλονίκης είναι όντος γεμάτη Λιακοπουλικούς και ακροδεξιούς, με της ευλογίες του δήμου.

Η διεθνής έκθεση δεν είχε τέτοια "φρούτα" και πιθανότατα για αυτό δε τη στήριξαν ο δήμος και η νομαρχία, λέμε τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση στην παραλία της θεσσαλονίκης είναι όντος γεμάτη Λιακοπουλικούς και ακροδεξιούς, με της ευλογίες του δήμου.

Η διεθνής έκθεση δεν είχε τέτοια "φρούτα" και πιθανότατα για αυτό δε τη στήριξαν ο δήμος και η νομαρχία, λέμε τώρα.....

όπως έχω πει και στο μεσιέ spock, αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για να πηγαίνουμε στην έκθεση βιβλίου. εάν δεν πηγαίνουμε, τότε σε λίγο καιρό δεν θα λέμε ότι η έκθεση βιβλίου είναι γεμάτη λιακοπουλικούς και ακροδεξιούς (υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο;;;), αλλά ότι η έκθεση βιβλίου είναι για το συνάφι τους.

 

και ως ένας θεσσαλονικιός που έχει πολλές ωραίες αναμνήσεις από το θεσμό αυτό, αρνούμαι να το αφήσω αυτό το θέμα ήσυχο μέχρι να νικήσω. ή αυτό ή μέχρι να φινίτο λα μούζικα και να ακούσω την παροιμιώδη χονρτή κυρία να τραγουδάει.

 

(σόρρυ για πολιτική απόχρωση του ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παρακολουθήσει την έκθεση βιβλίου στην παραλία της Θεσσαλονίκης τα τελευταία χρόνια, θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση έλλειψη ενημέρωσης στη χειρότερη κακοήθεια το ότι χαρακτηρίζεται από ακροδεξιά φύση.

 

Ο Λιακόπουλος που σημειωτέον είναι εκδότης και όχι πολιτικός και τα βιβλία που εκδίδει είναι μάλλον φαντασίας και όχι ακροδεξιά δοκίμια έχει ένα περίπτερο από τα εκατοντάδες που υπάρχουν. Υπάρχει τεράστια ποικιλία και εκδοτικοί οίκοι από όλη την Ελλάδα παρουσιάζουν τη θεματολογία τους.

 

Βέβαια το κάθε πράγμα ο καθένας το βλέπει από την οπτική γωνία μπορεί (ή τον βολεύει).

Link to comment
Share on other sites

Ο Λιακόπουλος προωθεί βιβλία τα οποία φέρουν την άποψη πως υπάρχουν έθνη ανώτερα απο άλλα, ως απόγονοι αρχαίων παντοδύναμων και μυστήριων φυλών, όπως και εμείς απο τους αρχαίου Έλληνες. Αυτή η τακτική είναι σύνηθες να αποδίδεται σε ακροδεξιές αντιλήψεις και εμπεριέχει επικίνδυνους ελιγμούς και μανούβρες για το αμόρφωτο κοινό.

Λες και τη σήμερον ημέρα, με τα μύρια προβλήματα, αυτή η αρχαιολαγνεία, που ούτε καν στέκει, θα μας βοηθήσει να πάμε μπροστά. Γιατι τα βιβλία του έτσι τα παρουσιάζει. Ως χρήσιμα αναγνώσματα, για να μην πω απαραίτητα, και όχι σαν χαζολογήματα για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Λιακόπουλος προωθεί βιβλία τα οποία φέρουν την άποψη πως υπάρχουν έθνη ανώτερα απο άλλα, ως απόγονοι αρχαίων παντοδύναμων και μυστήριων φυλών, όπως και εμείς απο τους αρχαίου Έλληνες. Αυτή η τακτική είναι σύνηθες να αποδίδεται σε ακροδεξιές αντιλήψεις και εμπεριέχει επικίνδυνους ελιγμούς και μανούβρες για το αμόρφωτο κοινό.

Λες και τη σήμερον ημέρα, με τα μύρια προβλήματα, αυτή η αρχαιολαγνεία, που ούτε καν στέκει, θα μας βοηθήσει να πάμε μπροστά. Γιατι τα βιβλία του έτσι τα παρουσιάζει. Ως χρήσιμα αναγνώσματα, για να μην πω απαραίτητα, και όχι σαν χαζολογήματα για γέλια.

 

Δεν υπάρχουν καλά και κακά βιβλία. Υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν και δεν διαβάζουν.

 

Τώρα προφανώς μπερδεύεις ένα σύστημα απόψεων και οικονομικής οργάνωσης (συντεχνιακή λογική, αυτοπριοριζόμενη οικονομία και ταξικός διαχωρισμός) που γενικώς αναφέρεται ως ακροδεξιά με την κακή παραλογοτεχνία.

 

Όπως και να είναι τα πράγματα και δίκιο να έχεις, πως μπορεί ένας εκδότης να χαρακτηρίζει μία ολόκληρη έκθεση που αποτελεί κόσμημα για την πόλη της Θεσσαλονίκης; Δηλαδή ο Λιβάνης, ο Ψυχογιός, ο Κέδρος, το Μεταίχμιο, ο Πατάκης κ.α. συμμετέχουν σε μία "ακροδεξία" έκθεση; Αρκετά έχει υποφέρει η πολιτική ζωή της Θεσσαλονίκης, από τέτοιες παρανοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν καλά και κακά βιβλία. Υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν και δεν διαβάζουν.

 

Ασφαλώς υπάρχουν καλά και κακά βιβλία, σε κάθε τομέα. Μην πάμε τώρα στο τετράγωνο μηδέν. Και ασφαλώς ο διαχωρισμός δεν είναι ανάμεσα σε ανθρώπους που διαβάζουν και δεν διαβάζουν, αλλά στο τι διαβάζουν, πώς το κατανοούν, και πώς αυτό τους αλλάζει. Για παράδειγμα, ένα βιβλίο που προάγει τις ανοησίες περί ανωτερότητας των Ελλήνων μπορεί κάλλιστα να σπρώξει ορισμένους ανθρώπους στο ρατσισμό, στην εχθρική αντιμετώπιση των μεταναστών και σε παρόμοιες συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς υπάρχουν καλά και κακά βιβλία, σε κάθε τομέα. Μην πάμε τώρα στο τετράγωνο μηδέν. Και ασφαλώς ο διαχωρισμός δεν είναι ανάμεσα σε ανθρώπους που διαβάζουν και δεν διαβάζουν, αλλά στο τι διαβάζουν, πώς το κατανοούν, και πώς αυτό τους αλλάζει. Για παράδειγμα, ένα βιβλίο που προάγει τις ανοησίες περί ανωτερότητας των Ελλήνων μπορεί κάλλιστα να σπρώξει ορισμένους ανθρώπους στο ρατσισμό, στην εχθρική αντιμετώπιση των μεταναστών και σε παρόμοιες συμπεριφορές.

 

Τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τα βιβλία είναι ένα δεύτερο ζήτημα. Ένα όπως το θέτεις "κακό" βιβλίο, πρέπει να τεθεί σε ένα δεύτερο επίπεδο ανάγνωσης και σε μία διαδικασία επερξεγασίας.

 

Εφόσον η απλοϊκότητα της δήλωσης μου δεν έγινε αποδεκτή στο εξηγώ.

 

Δεν υπάρχει μία απλή έννοια αγωγής συμπερασμάτων από ένα απλό βιβλίο, αλλά μία γενικότερη αντιμετώπιση των καταστάσεων μέσα από μία διαδικασία ανάγνωσης, προχωρώντας από πρωτόλεια κείμενα σε πιο περίπλοκα και πιο εξειδικευμένα.

 

Με άλλα λόγια δεν υπάρχουν καλά και κακά βιβλία. Οι άνθρωποι βγάζουν τα συμπεράσματά τους από αυτά βάσει της λογικής τους.

 

Έτσι όπως το θέτεις, μπορεί να γίνει μία επιτροπή που να καίει τα βιβλία που δεν εγκρίνεις και να προάγει μόνο τα "καλά" βιβλία.

 

Και φυσικά για να υπάρχει ένα σύστημα αξιολόγησης πρέπει να υπάρχουν και τα άκρα του ορισμού. Αλλιώς το σύστημα θα καταρρέει.

 

Ποια είναι η Κάλας αν δεν υπάρχει η Λάμπρου;

 

Και μία τελευταία απορία, αν δεν ήταν offtopic η όλη συζήτηση που ξεκίνησε από μία Διεθνής έκθεση βιβλίου και έπρεπε να γίνει στη συνέχεια μία ολόκληρη υπεράσπιση της πολιτικής τοποθέτησης μίας άσχετης έκθεσης και μετά φιλοσοφικά να αναλυθεί η έννοια του κακού βιβλίου, τότε τι είναι offtopic;

Link to comment
Share on other sites

Και μία τελευταία απορία, αν δεν ήταν offtopic η όλη συζήτηση που ξεκίνησε από μία Διεθνής έκθεση βιβλίου και έπρεπε να γίνει στη συνέχεια μία ολόκληρη υπεράσπιση της πολιτικής τοποθέτησης μίας άσχετης έκθεσης και μετά φιλοσοφικά να αναλυθεί η έννοια του κακού βιβλίου, τότε τι είναι offtopic;

 

Και βλέπεις να μπορεί να γίνει κάτι γιαυτό? Εσύ ο ίδιος που το αναγνωρίζεις συνεχίζεις να το συζητάς.

 

Εγώ δε θα κάνω split πάντως ένα τόπικ για το οποίο δε θεωρώ πως υπάρχει ακριβώς θέμα συζήτησης αλλά μάλλον ασυμφωνία απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τη διαφορετική τοποθέτηση πάνω στην Έκθεση βιβλίου, οπότε νιώθω την ανάγκη να υπερασπιστώ (όχι την έκθεση), αλλά τον εαυτό μου.

 

Κατ' αρχάς επισκέφτηκα την έκθεση ως ιδιώτης, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είχα να κερδίσω τίποτα ούτε από την επιτυχία ούτε από την αποτυχία της έκθεσης. Δεν είμαι εκδότης και όσο για τη συγγραφική ιδιότητα ούτε παρουσίαση του βιβλίου μου έγινε ούτε μπορώ να πω ότι το περίπτερο του Λιβάνη ήταν αφιερωμένο σε εμένα (λίγα αντίτυπα υπήρχαν). Η άποψή μου ήταν καθαρά προσωπική και βασίζοταν στην εμπειρία μου από την παράκολούθηση της έκθεσης.

 

Δεύτερον, δεν ξέρω τι ακριβώς προσδοκίες είχαν δημιουργηθεί, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχει ένα κλίμα απέχθειας στην Ελλάδα για το βιβλίο. Δεν ξέρω πως τα έχουμε καταφέρει, αλλά το βιβλίο ως είδος είναι πολύ υποτιμημένο, γίνονται ελάχιστα για την προώθησή του και γενικά το αναγνωστικό κοινό είναι ως ποσόστοση περιορισμένο στο γενικό πληθυσμό. Νομίζω ότι πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχει ένας όγκος ανθρώπων που δεν θεωρούν απαραίτητο όχι να πάνε στην έκθεση αλλά ούτε καν να διαβάσουν ένα βιβλίο σ' όλη τη διάρκεια της ζωής τους.

 

Παρακολούθησα την έκθεση σε όλες τις ημέρες και σε διαφορετικές ώρες. Σίγουρα υπήρχαν στιγμές που ο κόσμος ήταν περιορισμένος (κυρίως μεσημέρι), αλλά υπήρχαν και οι ώρες αιχμής όπου πραγματικά γινόταν πανικός. Από διάφορες ηλικίες, από διάφορες ομάδες, από διάφορα happenings. Οπότε δεν νομίζω ότι παρακαλούθησαν την έκθεση μόλις 1000 άνθρωποι (αν και ομολογώ δεν τους μέτρησα).

 

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς χώρο παρακολουθούσε ο Gema, αλλά νομίζω ότι αδίκησε κατάφορα όχι μόνο την Έκθεση, αλλά και τον κόσμο που ήταν εκεί.

 

Μία τελευταία παρατήρηση θέλω να σχολιάσω τη ειρωνία με την οποία υποδέχτηκαν διάφορα μέλη του sff την διαφορά απόψεων που είχα με το Gema. Πρέπει ο καθένας να πάρει προσωπικά την απόφαση. "Αγαπάω ή όχι τη λογοτεχνία; Ή μήπως αγαπάω αυτά που μπορεί να μου προσφέρει, μόνο;". Ιδιαίτερα όταν τα σχόλια έγιναν από ανθρώπους που πραγματικά κάνουν τεράστια προσπάθεια σε φεστιβάλ πολύ μικρότερης απήχησης και σημασίας. Ο Gema πιθανώς είχε μεγαλύτερες προσδοκίες, κάτι που είναι ευγενές και το σέβομαι. Οι υπόλοιποι όμως που ούτε ιδίαν άποψη είχαν ούτε και πραγματικά ενδιαφέρθηκαν, θα πρέπει να έχουν υπόψιν τους ότι αν καταρρέει μία Διεθνής έκθεση βιβλίου με τέτοια οργάνωση και τέτοια χρηματοδότηση τότε όλοι μας όσοι ασχολούμαστε με το βιβλίο ήμαστε χαμένοι από χέρι.

Link to comment
Share on other sites

τότε όλοι μας όσοι ασχολούμαστε με το βιβλίο ήμαστε χαμένοι από χέρι

 

http://video.aol.com/video-detail/futurama...omed/4078999171

 

Για τον α ή β λόγο η έκθεση δεν πήγε όσο καλά ήθελαν/περίμεναν όσοι συμμετείχαν σε αυτή. Από εκεί και πέρα όσοι πήγαν είχαν καλές εντυπώσεις κι αυτό είναι καλό.Το Φεστιβάλ βιβλίου είναι πολύ πιο δημοφιλές γιατί γίνεται στην παραλία και περνάει ο κόσμος και χαζεύει.Και μετά το Φεστιβάλ η παραλία θα έχει κόσμο,βασικά.Αντίθετα στη Διεθνή Έκθεση δύσκολα πάει ο περαστικός(δεν "περνάει" από εκεί ).

Όσο για το αν αγαπάνε κάποιοι τη λογοτεχνία νομίζω φαίνεται.Αν αγαπάς το κερδος δεν επενδύεις σε περιοδικά και φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας στην Ελλάδα,αυτά τα κάνεις από μεράκι.Στην τελική αν δεν αγαπάμε εδώ τη λογοτεχνία που δημοσιεύουμε ιστορίες μας,διαβάζουμε και σχολιάζουμε τις ιστορίες των άλλων..που την αγαπάνε;

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

http://video.aol.com/video-detail/futurama...omed/4078999171

 

Για τον α ή β λόγο η έκθεση δεν πήγε όσο καλά ήθελαν/περίμεναν όσοι συμμετείχαν σε αυτή. Από εκεί και πέρα όσοι πήγαν είχαν καλές εντυπώσεις κι αυτό είναι καλό.Το Φεστιβάλ βιβλίου είναι πολύ πιο δημοφιλές γιατί γίνεται στην παραλία και περνάει ο κόσμος και χαζεύει.Και μετά το Φεστιβάλ η παραλία θα έχει κόσμο,βασικά.Αντίθετα στη Διεθνή Έκθεση δύσκολα πάει ο περαστικός(δεν "περνάει" από εκεί ).

Όσο για το αν αγαπάνε κάποιοι τη λογοτεχνία νομίζω φαίνεται.Αν αγαπάς το κερδος δεν επενδύεις σε περιοδικά και φεστιβάλ επιστημονικής φαντασίας στην Ελλάδα,αυτά τα κάνεις από μεράκι.Στην τελική αν δεν αγαπάμε εδώ τη λογοτεχνία που δημοσιεύουμε ιστορίες μας,διαβάζουμε και σχολιάζουμε τις ιστορίες των άλλων..που την αγαπάνε;

 

 

 

Μην νομίζεις ότι δεν σέβομαι τις συγκεκριμένες προσπάθειες και ότι δεν αναγνωρίζω τον κόπο που καταβάλεται από πάρα πολλούς ανθρώπους (του sff και γενικότερα) στο συγκεκριμένο τομέα. Αν θέλεις κάποια στιγμή μπορούμε να συζητήσουμε κατά πόσο πολλές φορές γίνονται κάποια λάθη (και στο site και στη νοοτροπία, αλλά και στον κόσμο της λογοτεχνίας φαντασίας).

 

Η έκθεση είχε κόσμο, αν το σκεφτείς αναλογικά με τους ανθρώπους που διαβάζουν συστηματικά. Κάπου διάβασα γκρίνια για τα 1.200.000 ευρώ που ξοδεύτηκαν, πραγματικά εύχομαι την επόμενη φορά να είναι δεκαπλάσια, γιατί θα είναι για έναν πραγματικά καλό σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να είναι τα πράγματα και δίκιο να έχεις, πως μπορεί ένας εκδότης να χαρακτηρίζει μία ολόκληρη έκθεση που αποτελεί κόσμημα για την πόλη της Θεσσαλονίκης; Δηλαδή ο Λιβάνης, ο Ψυχογιός, ο Κέδρος, το Μεταίχμιο, ο Πατάκης κ.α. συμμετέχουν σε μία "ακροδεξία" έκθεση;

 

Και βέβαια διαφωνώ με κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..