Jump to content

Μικρός Ήρωας


drowvarius
 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως έπρεπε να φτιάξουμε ένα τόπικ για τον συγκεκριμένο.

 

Εμπνευστής του Μικρού Ήρωα Γιώργου Θαλάσση ήταν ο Στέλιος Ανεμοδουράς. Μαζί με τον Σπίθα και την Κατερίνα πολεμούσαν στη γερμανική κατοχή κατά των κατακτητών.

 

Ήταν οι κατάσκοποι και μαχητές της αντίστασης που τα έβγαζαν πάντα πέρα, παρόλες τις δυσκολίες.

 

Ίσως πολλοί δεν τον θυμούνται ή δεν τον ξέρουν. Αλλά πιστεύω ότι αυτό ήταν το πρώτο εικονογραφημένο στην Ελλάδα.

 

Μας παραπέμπει βέβαια σε μία πιο ρομαντική εποχή. Θα με πείτε οπισθοδρομικό και τα λοιπά αλλά...ο Γιώργος Θαλάσσης ήταν ένα από τα φανταστικά πρώτυπά μου. Έχω μερικά τεύχη του Μικρού Ήρωα και τα λατρεύω.

 

Ο Στέλιος ανεμοδουράς έγραψε 798 τεύχη με αυτούς τους τρεις Ήρωες μέχρι το 1967, οπότε και η χούντα απαγόρευσε την κυκλοφορία τους... :bangin:

 

Έχετε διαβάσει ποτέ κάποια από τα 798 τεύχη που έγραψε ο Στέλιος Ανεμοδουράς;

 

Υποκλίνομαι στον Καλλιτέχνη και - αν και τέσσερα χρόνια μετά από τον θάνατό του - υποβάλλω τα σέβη μου στον τελευταίο - ίσως - Έλληνα Ήρωα.

 

Τον Στέλιο Ανεμοδουρά

 

:worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχω διαβάσει και έχω 5-6 τεύχη...Βέβαια μετά τα 13 μου μου φαινόταν ολίγον βαρετό, αλλά δεν παύει να έχει ιστορική και εθνική αξία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω διαβάσει πολλά τεύχη. Παρ'όλο που δεν ήταν το πρώτο εικονογραφημένο, ήταν από τα καλύτερα Ελληνικά δημιουργήματα της εποχής του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πάνω απο τριάντα τόμους που σημαίνει περισσότερα από 180 τεύχη. Αυτά πριν από περίπου 15-18 χρόνια (αχ τι μου θύμισες :rolleyes: ). Πρέπει να έχω μερικούς τόμους ακόμα στο εξοχικό. Πολλή προπαγάνδα πάντως, με τους "Συμμάχους" να είναι οι καλοί και ο αρχιστράτηγος των συμμάχων στην Αλεξάνδρεια (κωδικό όνομα "Χ" αν θυμάμαι καλά) να παρουσιάζεται ως κάτι σαν ο θεικός πατέρας της αντίστασης στην Ελλάδα. Για κόψτε κάτι...

Edited by Jack_Mordino
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γράφτηκαν στις δεκαετίες του 50 και του 60, τότε που η Ελλήδα έξαχνε απεγνωσμένα για ήρωες. Πιστεύω ότι όσοι συναναστρέφονταν με τον Γιώργο Θαλάσση θα έπρεπε να είναι όλοι οι καλοί της υπόθεσης, γιατί αλλιώς το ηθικό των Ελλήνων θα έφτανε στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά γράφτηκαν στις δεκαετίες του 50 και του 60, τότε που η Ελλήδα έξαχνε απεγνωσμένα για ήρωες. Πιστεύω ότι όσοι συναναστρέφονταν με τον Γιώργο Θαλάσση θα έπρεπε να είναι όλοι οι καλοί της υπόθεσης, γιατί αλλιώς το ηθικό των Ελλήνων θα έφτανε στον πάτο.

 

Αυτά γράφτηκαν όντως τις δεκαετίες του 50 και 60 τότε όμως που η Ελλάδα δεν είχε μόνο ανάγκη από ήρωες αλλά και από προπαγάνδα υπέρ των δυτικών συμμάχων της, για να μαθαίνει η νέα γενιά πόσο καλοί άνθρωποι ήταν αυτοί και πόσο κακοί οι κομμουνιστές. Μην ξεχνάμε οτι το μίσος μεταξύ δεξιών-αριστερών ήταν ακραίο. Ακόμα και σήμερα, αν διαβάσει κανείς αλληλογραφία σε διάφορα ιστορικά περιοδικά (κυρίως στο "πόλεμος&ιστορία") θα καταλάβει οτι οι δύο πλευρές είναι αγεφύρωτες τόσο όσο η Ιαπωνία με τις δυτικές Ηνωμένες Πολιτείες. Μιλάμε για πολύ μίσος, όχι αστεία. Καημένοι άνθρωποι, κάντε έρωτα, όχι πόλεμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παραθέτω εδώ, ένα απόσπασμα απο τους στίχους του Κιλαϊδόνι, που έγγραψε ένα κομμάτι για τον μικρό ήρωα...

 

"Που να'σαι τ'ωρα και σ'εχω χάσει μικρε μου φίλε, Γιώργο Θαλλάση

Όπου και να'σαι θα'σαι εντάξει, μικρέ μου ήρωα Γιώργο Θαλλάση"

 

Προσπαθώ να μαζέψω τους τόμους, αν και τις περισότερες ιστορίες τις διάβασα απο κάτι παλιά κράνος και μάχη του πατέρα μου. Εκεί να δεις προπαγάνδα να σου φύγει το καφάσι. Το κόμικ που βγήκε αργότερα, δεν μου άρεσε. Ήταν καρικατούρα των κειμένων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..