Jump to content

Ο Φύλακας του Χρόνου


Recommended Posts

Μιας και υπάρχουν πολλοί και φανατικοί οπαδοί της Επιστημονικής Φαντασίας στο φόρουμ, ενημερώνω για ένα ακόμα βιβλίο από Έλληνα, νεαρό συγγραφέα.

Μόλις κυκλοφόρησε, λοιπόν απ' τις εκδόσεις Λιβάνη ο "Φύλακας του Χρόνου" του Κωνσταντίνου Παπαχρήστου. Ο Κωνσταντίνος είναι γεννημένος το 1980 και ζει και εργάζεται στην Αθήνα.

 

post-233-1213358029_thumb.jpg

 

Η δική μου άποψη όταν το διαβάσω, για την ώρα λίγα λόγια απ' το οπισθόφυλλο:

 

Σε νεκρό χρόνο...

 

Αρχαία σύμβολα, φόνοι, απαγωγές, μαύρες τρύπες, κβάντα, όλα μαζί συνθέτουν ένα παζλ μυστηρίου. Όποιος το λύσει πρώτος, κρατάει στα χέρια του την τύχη της ανθρωπότητας...

«Ο Βασίλης κοντοστάθηκε για λίγο έξω από τη μεταλλική πόρτα. Ήταν όπως την είχε δει μέσα στο μυαλό του Λουκά. Ένα ρίγος τον διαπέρασε.

»Πίσω απ’ αυτή την πόρτα βρίσκεται η μηχανή του χρόνου κι εγώ έχω το κλειδί, είπε στον εαυτό του και πήρε μια βαθιά ανάσα. Δεν μπορούσε να καθυστερήσει άλλο. Πληκτρολόγησε έναν τετραψήφιο κωδικό που ήξερε ενστικτωδώς από την επικοινωνία του με τον Λουκά και τα δύο φύλλα της θύρας απομακρύνθηκαν μεταξύ τους. Ο Βασίλης πέρασε το κορμί του στριμωχτά, πριν ανοίξει τελείως η πόρτα. Τότε την είδε μπροστά του: η μηχανή του χρόνου».

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει γράψει ένα διήγημα με τον ίδιο ακριβώς τίτλο και πολλές προσδοκίες...

Link to comment
Share on other sites

Και το έχω στείλει κιόλας.

 

Αν κατάλαβα καλά πάντως, εκτός από τον τίτλο, δεν υπάρχουν άλλες ομοιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε Κίτσο αλλά με τέτοιο τίτλο τι περίμενες;

 

Με παρόμοιο τίτλο υπάρχουν:

2 ταινίες

The time Guardian (1987)

Lancelot: Guardian of time (1997)

 

1 Ελληνικό documentary

Φύλακες του Χρόνου

 

1 τριλογία βιβλίων

Guardians of time

 

1 ξεχωριστό βιβλίο

The guardian of time

 

και 1 Manga...

Time Guardian

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Και το έχω στείλει κιόλας.

 

Αν κατάλαβα καλά πάντως, εκτός από τον τίτλο, δεν υπάρχουν άλλες ομοιότητες.

 

 

Μην ανησυχείς, αν δεν υπάρχει σχέση υπόθεσης δεν τρέχει τίποτα. Απλώς είναι πολύ δύσκολο να εκδοθεί άμεσα. Το πολύ πολύ αλλάζεις λίγο τον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, αν δεν υπάρχει σχέση υπόθεσης δεν τρέχει τίποτα. Απλώς είναι πολύ δύσκολο να εκδοθεί άμεσα. Το πολύ πολύ αλλάζεις λίγο τον τίτλο.

 

Είναι πολύ δύσκολο να εκδοθεί γενικώς.

 

Πάντως δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί στο συγκεκριμένο διαγωνισμό που εστάλη μπορεί να μην το διαβάσει κανείς έτσι κι αλλιώς. Είναι εφ και όπως πολύ σωστά είχε ρωτήσει κάποτε ο Dain (αν δεν κάνω λάθος) «είσαι σίγουρος ότι δέχονται εφ;»

 

Η απάντηση είναι πως δεν είμαι σίγουρος. Μπορώ άνετα να κλείσω τα μάτια τώρα και να δω καθαρά τα αντίγραφα μου σε καλάθια αχρήστων.

 

Ζητώ συγνώμη που έγινε όλη αυτή η κουβέντα στο τοπικ ενός νέου βιβλίου αλλά έπαθα ένα μικρό σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε Κίτσο αλλά με τέτοιο τίτλο τι περίμενες;

 

Με παρόμοιο τίτλο υπάρχουν:

2 ταινίες

The time Guardian (1987)

Lancelot: Guardian of time (1997)

 

1 Ελληνικό documentary

Φύλακες του Χρόνου

 

1 τριλογία βιβλίων

Guardians of time

 

1 ξεχωριστό βιβλίο

The guardian of time

 

και 1 Manga...

Time Guardian

 

 

Είδες φίλε μου πως φαίνεται ο λίαν επιεικώς «ελαφρώς άσχετος»;

 

Την επόμενη που θα καταλάβεις ότι πάω να κάνω τη χαζομάρα θα μου βαρέσεις το καμπανάκι, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε στο τόπικ όμως, πάμε άλλο ένα μπράβο στο Λιβάνη :)

Link to comment
Share on other sites

"Ο Φύλακας του Χρόνου"; Όχι ρε π***** δεν το πιστεύω !!!

 

 

Τι έπαθες κι εσύ καημένε μου! Πρέπει να πόνεσε λιγάκι ε; Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά που είδα το νέο τόπικ στην αρχική σελίδα του sff νόμισα πως ανέβασες τελικά το διήγημα (το οποίο ήταν πολύ όμορφο όπως σου είχα πει). Ξαφνικά βλέπω topic starter Αραχνίδα και πλάι Επιστημονική Φαντασία. Και τσα! Καλώς τον νέο συγγραφέα.

Δεν πειράζει φίλε. Όπως είδες και από το "ρεπορτάζ" του Τέταρτου υπάρχουν πολλοί χρονοφύλακες. Μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο και να πρωτοτυπήσεις:

Ο Χρόνος του Φύλακα (ρίξε το κι εσύ στο χαβαλέ διότι αυτό μας έχει απομείνει!)

 

Σχετικά με το βιβλίο.

Είναι ευχάριστο το γεγονός ότι ένας ακόμας Έλληνας συγγραφεάς του φανταστικού εμφανίζεται στο προσκήνιο. Και πάλι κάτω από τη φροντίδα του Λιβάνη. Καλή επιτυχία στο συγγραφέα και στον εκδοτικό που, από ότι έδειξε φέτος, δεν δίστασε να επενδύσει σε νέους συγγραφείς της αγαπημένης μας θεματολογίας.

 

Μήνυμα προς Λιβάνη - Περιμένουμε να διαβάσουμε Χατζηγιώργη και Δεσποτάκη

 

Στη σελίδα του Λιβάνη υπάρχει το σχόλιο μιας γυναίκας ονόματι Άννα για το βιβλίο:Το βιβλίο αυτό είναι μακράν ένα από τα πιο δυνατά που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια..Γεμάτο ανατροπές,μυστήριο..Αρχαία σύμβολα και μύθοι χαμένοι στο χρόνο,αγκαλιάζονται με υπερσύγχρονες επιστημονικές απόψεις και ανακαλύψεις,συνθέτοντας ένα ομιχλώδες τοπίο με πολύ ξεκάθαρες εικόνες παρόλα αυτά..Ένα βιβλίο που σίγουρα όταν ξεκινάς να το διαβάζεις,δεν μπορείς παρά μόνο αν αγωνιάς για τη συνέχεια..

 

 

Όπως ανέφερε ο Γιάννης στην αρχή ο συγγραφέας είναι γεννημένος το 80, ζει και εργάζεται στην Αθήνα ως οδοντίατρος. (αναρωτιέμαι, αν είναι να μας πάρουν τη δουλειά οι γιατροί, τι θα κάνουμε εμείς οι ανειδίκευτοι εργάτες; :atongue2: )

 

 

Αραχνίδα περιμένουμε περισσότερα νέα

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιος είναι υπεύθυνος για το οπισθόφυλλο; Εγώ αν το διάβαζα αυτό θα με απέτρεπε από το να αγοράσω το βιβλίο. Δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει...είναι ολίγο βαρύγδουπο, έχει μια σου-φου ξύλινη γλώσσα.

 

Αν ήταν ταινία του Χόλυγουντ δεν θα το πασάρανε ποτέ έτσι. Μοιάζει δηλαδή με εγκεφαλική επιστημονική φαντασία - η αιτία που σταμάτησα να διαβάζω ε.φ. από όταν ήμουν έφηβος.

 

Σαν να εστιάζονται μόνο (και μόνο) στους αναγνώστες του είδους που ηδονίζονται από λέξεις "κβάντα" και "μαύρες τρύπες".

 

Στο Bact to the Future τι πούλησε την ταινία; Το flux capacitor ή η πιθανότητα να συναντήσει ο ήρωας τη μητέρα του στα νιάτα της και αυτή να τον ερωτευτεί;

 

Δώστε μας υπόθεση! Λίγο χαρακτήρα και ανθρώπινες καταστάσεις έστω και σε υπεράνθρωπες συνθήκες! Μαζέψτε και μερικούς άσχετους που ίσως αγαπήσουν την ε.φ. Όσο για εμάς, μας έχετε ήδη και δεν μας χάνετε. Πλην της παρόμοιας ξύλινης προώθησης. Νισάφι.

Link to comment
Share on other sites

Dino το οπισθόφυλλο είναι μία πονεμένη υπόθεση και τώρα που θα το ζήσεις από κοντά θα βαρεθείς να postάρεις τα παράπονά σου.

 

Στο θέμα τώρα. Ο Γιάννης βιάστηκε λίγο γιατί το βιβλίο είναι πολύ πρόσφατο και δεν θα υπάρχει ακόμα ούτε στα βιβλιοπωλεία. Θα το δούμε μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

 

Από το βιογραφικό του συγγραφέα. Ο Κωνσταντίνος (πάντα μ' άρεσε σε αντιδιαστολή με το Κώστας) είναι το 1980 (χρειαζόμαστε κανά δύο του '82, ακόμα κανέναν του '80 και σίγουρα αυτομάτως δεκτοί γίνονται του '81 και we rule!!!!!) (οι του ' 83 και δει του Απριλίου απορρίπτονται γιατί μας τα έχουν πρήξει με τον να είναι ευλογημένη γενιά) και οδοντίατρος (όποιος ξαναρωτήσει γιατί γράφουν οι γιατροί, είναι εκτός θέματος, αντεπιτεθόμαστε φιλολογάκια).

 

Ο Λιβάνης (αυτός ο υπέροχος, θαυμάσιος, ποιοτικός, καταπληκτικός εκδοτικός οίκος) ακόμα μία φορά επενδύει σε ένα νέο συγγραφέα (κάτι παίζει αλλιώς δεν εξηγείται).

 

Χωρίς πλάκα τώρα, μία γενιά που έχει φάει τις απογοητεύσεις με το κεφάλι, βροντοφωνάζει την παρουσία της. "Κάντε χώρο γιατί ερχόμαστε".

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιας και υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα, στην Αθήνα θα έχει κυκλοφορήσει ήδη.

Για τις υπόλοιπες πόλεις μπορεί να αργήσει λίγο, δημιουργώ hype :)

Όσο για το οπισθόφυλλο μια χαρά μου φάνηκε.

Link to comment
Share on other sites

οι του ' 83 και δει του Απριλίου απορρίπτονται γιατί μας τα έχουν πρήξει με τον να είναι ευλογημένη γενιά)

Ο Παρατηρητής και ο υποφαινόμενος σε ευχαριστούν για την απόρριψη και σου στέλνουν την... ευλογία της γενιάς τους

Link to comment
Share on other sites

Ο Παρατηρητής και ο υποφαινόμενος σε ευχαριστούν για την απόρριψη και σου στέλνουν την... ευλογία της γενιάς τους

 

 

Αστείο ήταν Nihilio. (Χα, χα, χε,χε, χι, χι).

Link to comment
Share on other sites

Ο Παρατηρητής και ο υποφαινόμενος σε ευχαριστούν για την απόρριψη και σου στέλνουν την... ευλογία της γενιάς τους

 

 

Αυτά είναι. Από τη μία να σε θεωρούν ευλογημένο κι από την άλλη να απορρίπτεσαι επειδή γεννήθηκες Απρίλιο του 83. Δεν θα καταλάβω ποτέ την ανθρωπότητα...

 

ναι ναι ξέρω :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ένα βιβλίο με αρχαία σύμβολα, φόνους, απαγωγές, μαύρες τρύπες, κβάντα και μηχανές του χρόνου, μαζί με έναν Βασίλη και έναν Λουκά.... Για μένα αυτό μεταφράζεται σε τρεις λέξεις: "Πολύ μεγάλο στοίχημα". Και ως τέτοιο, νομίζω ότι θα το έπαιρνα από το ράφι ούτως ή άλλως, πέρα από λόγους ενθάρρυνσης και παρά το κείμενο του οπισθοφύλλου - που, ενώ δε νομίζω ότι ακούγεται ακριβώς ξύλινο, παρόλ' αυτά κάτι του λείπει...

 

Νομίζω όμως ότι ειναι το αντίθετο απ' αυτό που λες, Ντίνο - δεν πηγαίνει σε αναγνώστες ε.φ./φ. Είναι μάλλον όσο πιο γενικής κατεύθυνσης μπορούσε να γίνει το κείμενο, δεδομένης της φυσης του.

 

Ο Λιβάνης όμως μπαίνει δυναμικά, ε; :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο Κωνσταντίνος έχει παρουσίαση του "Φύλακα του Χρόνου", αύριο Τετάρτη 25 Ιουνίου στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Λαογραφικού Μουσείου Κοζάνης

Είναι Ίωνος Δραγούμη 9-11 στην Κοζάνη, στις 21:00μ.μ.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωνσταντίνος έχει παρουσίαση του "Φύλακα του Χρόνου", αύριο Τετάρτη 25 Ιουνίου στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Λαογραφικού Μουσείου Κοζάνης

Είναι Ίωνος Δραγούμη 9-11 στην Κοζάνη, στις 21:00μ.μ.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

 

 

Θα είναι και ο Κίτσος εκεί με ένα sniper! :camper:

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι και ο Κίτσος εκεί με ένα sniper! :camper:

Μακάρι να μπορούσα να πάω αλλά Κοζάνη, κομματάκι μακριά. Πάντως μου αρέσει να στηρίζω τις προσπάθειες νέων ανθρώπων. Εύχομαι ότι καλύτερο για τον συγγραφέα και το βιβλίο. Παράξενο αλλά το αισθάνομαι πολύ οικείο. :asmile:

 

edit: Μπορεί να μην είμαι Παπαχρήστου αλλά Κωνσταντίνος είμαι και εγώ.

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο Κωνσταντίνος έχει κάνει join στο φόρουμ.

Αν θες πες μας λίγα λόγια για το "Φύλακα του Χρόνου", για να γνωρίσουμε καλύτερα το συγγραφέα και το βιβλίο :)

Link to comment
Share on other sites

hi everyone..

mporw na yperaspisw ton eauto mou?

o titlos arxika itan se nekro xrono alla ton allaksan apo ton livani teleutaia stigmi..

"Ο Φύλακας του Χρόνου"; Όχι ρε π***** δεν το πιστεύω !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες timekeeper, ασφαλώς ποιητικά μιλάς, γιατί... κανείς δεν σε κατηγόρησε για τίποτα. Μπορείς φυσικά να μας μιλήσεις ελεύθερα για το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούμε όμως timekeeper, να μην γράφεις με greeklish επειδή απαγορεύονται τα greeklish στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..