Jump to content

Λάθος Οδηγίες - Αλέκος Παπαδόπουλος


Recommended Posts

Το καταλαβαίνω (νομίζω), απλά μου άρεσε πάρα πολύ. Κάνω κάτι άσχετο πχ. και ξαφνικά τσουπ, πετάγεται το μαλακόπραμα.

 

χαχαχαχα! εντάξει πάντως ο συγγραφέας πολύ περίεργες φαντασιώσεις έχει! Το τρίτο διήγημα με την Κούκι με σκάλωσε λιγάκι! Είναι οι χαρακτήρες virtual ή πραγματικοί; Πολύ social network κατάλαβα που στο τέλος μπερδεύτηκα για το αν είναι κανονικοί άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω κανονικοί (λέμε τώρα) είναι, απλά βλέπουμε την ιστορία από την οπτική γωνία ενός χαρακτήρα που αλλάζει τις μνήμες του και δεν το θυμάται, οπότε χ*σε μέσα άντε βγάλε άκρη.

 

 

Edit: λογοκρισία.

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

ναι πιθανό... γιατί αναφέρει συνέχεια ότι πρέπει να πάει δουλεία άρα κλείνει τον υπολογιστή... Μέχρι ποιο διήγημα έχεις διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

θα το ξεκινήσω το βράδυ! Τώρα έχω λίγο διάβασμα για δουλειά, θα σου πω άποψη αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 18 «…νυχτερινή πτήση, πτύση… και τότε με χτύπησε σαν ριμπουτάρισμα κλπ»

Πολύ καλό αλλά δεν θα έπρεπε να γράψει πτύσσει, αν και έτσι εικονοποιεί έναν συνειρμό.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Σελίδα 18 «…νυχτερινή πτήση, πτύση… και τότε με χτύπησε σαν ριμπουτάρισμα κλπ»

Πολύ καλό αλλά δεν θα έπρεπε να γράψει πτύσσει, αν και έτσι εικονοποιεί έναν συνειρμό.

Τι λέτε?

 

 

 

Εγώ θα έλεγα ότι το "φτύσιμο" που έκανε στο τέλος, βγαίνει από το πτύω, οπότε πτύση = φτύσιμο και αυτό και έκανε.

Ή εννοείς κάτι άλλο που δεν έπιασα;

 

 

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το είπε η Βάσω! Αυτό εννοεί και ο συγγραφέας πιθανόν. Πτύω - πτύση. Δεν υπάρχει στην νέα ελληνική η πτύση... γιαυτό παραξενεύει. Στην αρχαία ελληνική δεν υπάρχει μόνο αλλά ζει και βασιλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάτε, τέκνα; Εγώ τελείωσα με το βιβλίο και αναμένω. Γενική εντύπωση θετική :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άργησα να το ξεκινήσω και έχω διαβάσει μόλις δύο μέχρι και τις πρώτες διαφημίσεις, αλλά θα επιταχύνω λίγο.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Ευφυέστατος ο συγγραφέας! Δεν θα του το πω στην συνάντηση για να μην ψωνιστεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω διαβάσει μέχρι και το horrorscope ως τώρα, και η συνολική εντύπωση είναι χλιαρό προς το ζεστό. Υπάρχουν και καλές ιδέες και καλές ιστορίες, αλλά και μία υποφώσκουσα ομοιομορφία που μου χτυπάει λίγο άσχημα. Περισσότερα μόλις τελειώσω (δυστυχώς όχι από κοντά)

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει μια ομοιομορφία! Αλλά εντάξει ένας άνθρωπος γράφει οπότε είναι λογικό! Τα τελευταία διηγήματα μου άρεσαν αρκετά! Αυτή η μυτόγκα του Cyrano! χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Διαβάζοντας τα πρώτα διηγήματα κάτι με ενοχλούσε χωρίς όμως να μπορώ να το προσδιορίσω. Συνεχίζοντας, ενθουσιάστηκα και στο τέλος αποφάσισα να κάνω κάτι που δεν κάνω ποτέ. Το ξανάπιασα από την αρχή για να μπορέσω να καταλάβω τι ήταν αυτό το ενοχλητικό πράγμα που μου χάλασε αρχικά την απόλαυση. Μετά το τέλος της δεύτερης ανάγνωσης, δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι το βρήκα. Όλο το βιβλίο είναι γεμάτο καταπληκτικές ιδέες, οι χαρακτήρες υπέροχα δοσμένοι, όλα χτισμένα με πολύ ρεαλισμό, τι μας μένει; Η γραφή (Η οποία όμως είναι πολύ καλή). Εκεί όμως νομίζω ότι κάτι βρίσκω. Στα πρώτα διηγήματα η γραφή είναι τσαμπουκαλίδικη; επιθετική; Δεν ξέρω πως ακριβώς να την χαρακτηρίσω, και με ξένισε λιγάκι, ίσως δεν ταίριαζε σε όλα, ίσως με έβαζε ασυναίσθητα σε θέση άμυνας. Αρχικά με μπέρδεψαν και οι πολλές καινούργιες λέξεις αλλά αυτό τελικά είναι μάλλον στα υπέρ. Με κούρασαν και κάποιες ατελείωτες παραγραφο-προτάσεις αλλά αυτό (υποθέτω) είναι στυλ. Τελικά ένα πολύ καλό βιβλίο, περιμένουμε κι άλλα;

Αν πρέπει να ξεχωρίσω κάποια θα το κάνω ανάποδα. Μου άρεσαν λιγότερο (σύμπτωση) αυτά με τους Λατινικούς τίτλους (Horrorscope – Cyrano), τα βρήκα κάπως ρηχά σε σχέση με τα υπόλοιπα. Και οι διαφημίσεις δεν θα μου έλειπαν εκτός αν ήταν μία.
Μια τελευταία μικρο-παρατήρηση: Δεν μου έκατσε καλά το σχίσιμο της λίστας με τα ψώνια που βρισκόταν στο κινητό (στις “Ανέπαφες αξίες”).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι περιμένουμε άλλα. Απ' όσο ξέρω, ο Αλέκος έχει σταματήσει να γράφει εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..