Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

Νεκρή σεζόν....

παντα μου άρεσε να διαβάζω που και που κανενα βιβλιο τρομου και το διασκεδαζα αφανταστα χωρις ομως να μου ανεβαινει η αδρεναλινη ιδιαιτερα. πριν κανα 2 μηνες βαριομουνα στη δουλεια και λεω δεν γ.... παω μια βολτα να παρω τη νεκρη σεζον....την αποθηκευσα....

προχτες ξεκινησα (παντα εχω ενα θεμα το τι θα ξεκινησω...με αλλο ξεκιναω με αλλο καταληγω...ουτε γκομενα)....

πρωτο μερος.....χαλαρα...ηρεμα ....καλο κλιμα....ωραια γραφη....αλλα κατε με γαργαλει στο στομαχι ρε πουστη μου....κατι ετοιμαζει αυτος ο αθλιος ο κετσαμ....δευτερο μερος ωραιο .....το στομαχι ανακατευεται.....

μετα απλα φρικη....τετοια οργη δεν εχω ξαναζησει με βιβλιο....τι ηταν αυτο....απιστευτες καφριλες...και οι σελιδες να τρεχουν....ανετα το καλυτερο του για μενα....

η βασικη διαφορα με το "κοριτσι" ειναι οτι εκεινο σε παγιδευει συναισθηματικα και σου δημιουργει ενοχες...

αυτο σε εξοργιζει....πιο αντιπαθητικοι κακοι

ανεξαρτητου ηλικιας...τα γαμημενα τα παιδακια .....ηταν τοσο μα τοσο....

απλά δεν εχω ξαναδιαβασει.

για αλλη μια φορα ο κετσαμ επαιξε με το μυαλο μου ....και θα τον ξαναπροτιμησω στο μελλον

Edited by alanon
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το τελείωσα μέσα σε δύο μέρες. Αυτό απο μόνο του κάτι πρέπει να λέει.
Εγώ θα ήθελα να πω 2 πράγματα για το βιβλίο:

Το πρώτο έχει να κάνει με το βιβλίο συγκεκριμένα: 
Οτι έχετε ακούσει και διαβάσει γι'αυτό το βιβλίο ισχύουν. Όντως είναι τόσο καλό όσο λένε. Όντως ειναι σαν μία γραθιά στο στομάχι. Ναι είναι πολύ "δυνατό". Φυσικά και το προτείνω σε όλους όσους θα τους ενδιέφερε έστω και στο ελάχιστο. Δεν υπάρχει καν νόημα να γράψω κατι παραπάνω απο όλα όσα έχετε ακούσει. Κλιμακώμενη βία, σαδιστικός ρεαλισμός της ανθρώπινης φύσης κτλ κτλ κτλ


Το δευτερο που θα ήθελα να πω έχει να κάνει περισσότερο στο γιατί να διαβάσω ένα τέτοιο βιβλίο:
Δεν βλέπω τον λόγο. Ειλικρινά. Δεν νομίζω οτι με έκανε κάπως καλύτερο σαν άνθρωπο, δεν νομίζω οτι κατάφερε να με βάλει να σκεφτώ την ηθική μου και τα όριά της, δεν μου πρόσφερε τίποτα περα απο μία πολύ (πολύ πολύ πολύ) καλή δόση ανδρεναλίνης και μάλιστα της κακής ποιότητας. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει οτι το να κάτσω να φάω μία κλωτσιά στα "ευαίσθητα" σημεία μου είναι κατα ένα μέρος ένα μαθημα ως προς τον πόνο, το πόσο τον αντέχω κτλ κτλ κτλ....και ως ένας μέρος θα έχει δίκιο αλλά δεν είναι ανάγκη να το κάνω.
Σε μία ιστορία τρόμου που έχει όμως και περιπέτεια αντε μπορώ να δεχθώ την αδρεναλίνη σε συνδιασμό με την δράση και ίσως και μία λύτρωση στο τέλος (δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση οτι πρέπει να κερδίζει το καλό ίσα ίσα το αντίθετο μου αρέσει). Σε μία ιστορία τρόμου επίσης μπορώ να δεχθώ το όλο συναίσθημα.

Δεν βρήκα κανένα νόημα στον ωμό σαδισμό που έχει το βιβλίο αυτό. Ναι υποτίθετε οτι χτυπάει το συντηρητικό αμερικάνικο κατεστημένο του 50 αλλά και πάλι βλακείες.

Γιατί απλά να μην δείτε ένα ντοκυμαντέρ με το πείραμα του Milgram και μετά να διαβάσετε αρθρα γι' αυτό και πως το ερμήνευσαν διάφοροι επιστήμονες. Εκεί ναι όντως έχεις να κερδίσεις κάτι. Μπορείτε καλύτερα να δείτε κάτι τέτοιο ή άλλα αντίστοιχα πειράματα τύπου Das Experiment (ταινία).
Διαβάστε το Lord of the Flies.....γιατί το Κορίτσι της Διπλανής πόρτας?


Ένα βιβλίο με τίτλο "Η Κωσταλέξι δείτε αναλυτικά τι της κάνανε" :Η με διανοητικά προβλήματα μητέρα της και τα ανήλικα παιδιά της γειτονιάς.
Τι έπρεπε να μάθω. Οτι οταν βλέπω σαδισμό με τσαντίζει και είναι κακός? Οτι τι μπορούν να κάνουν ανθρωποι που έχουν σοβαρά ψυχολογικά πράγματα? Πόσο μπορούν να χειραγωγηθούν τα μικρά παιδιά απο μία φιγούρα εξουσίας?????Ειναι εντελώς γελία τα θέματα.


Συνοψίζοντας: Ένα καταπληκτικό βιβλίο για το είδος του. Σε συγκριση με άλλα βιβλία παντελώς χαμένος χρόνος σε σχέση με όλα τα άλλα που θα μπορούσατε να διαβάσετε ή να δείτε και να καταπιάνονται με το ίδιο θέμα. Θα μπορούσα να μην το έχω διαβάσει ποτέ μου και δεν θα μου έλειπε και καθόλου.

 

Βαθμολογία 4/5 ή μπορεί και λίγο παραπάνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φοβερό με το κορίτσι της διπλανής πόρτας δεν είναι ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία, είναι ότι τα πραγματικά γεγονότα ήταν ΠΙΟ ΦΡΙΚΑΛΕΑ απ ότι στο βιβλίο. 

Με είχε αρρωστήσει πάρα πολύ, δεν το ξαναδιαβάζω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στην πρωτοπορια εχει πολυ καλες τιμες στον Κετσαμ.

Απο 3 μεχρι και 5,5 ευρω ολα τα βιβλια του.

Το κοριτσι κανει 5,5 εγω τσιμπησα το "Δικαιωμα στην ζωη" με 2,5 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διάβασα το "Δικαίωμα στη ζωή" , το τέταρτο  μέχρι στιγμής από τον Jack! Για άλλη μια φορά έμεινα ικανοποιημένος, είναι αυτό που λέμε "value for money" , ίσως για αυτό δεν τον πολυπανε αρκετοί... Αυτή τη φορά, η ηρωίδα μας πάει να κάνει εκτρωση, ο καρπός είναι από άντρα παντρεμένο, οπότε δεν υπάρχει ενναλακτικη λύση. Έξω από την κλινική την απαγάγει ένα ζευγάρι και την κλείνει στο σκοτεινό υπόγειο του σπιτιού του, και τότε αρχίζουν οι βασανισμοι και τα γνώριμα χαρακτηριστικά που πάνε πακέτο, εξευτελισμός, κακουχια, στέρηση, πόνος. Η συνέχεια στις σελίδες του βιβλίου...

Έχοντας από πολύ μικρή ηλικία γάτες στο σπίτι, συμπάθησα τη γάτα της ιστορίας καθώς και τη μικρή τελευταία ιστορία που την έχει σαν κύριο θεμα.

Επισης, οι Εκδόσεις "λογειον" έκαναν πολύ καλή δουλειά στην ποιότητα του βιβλίου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς, ο αγαπητός Jack Ketchum, έφυγε χθες από τη ζωή, σε ηλικία 71 ετών, χτυπημένος από καρκίνο...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, BladeRunner said:

Δυστυχώς, ο αγαπητός Jack Ketchum, έφυγε χθες από τη ζωή, σε ηλικία 71 ετών, χτυπημένος από καρκίνο...

Όσο σκληρά ήταν τα βιβλία του, άλλο τόσο ευχάριστος άνθρωπος πρέπει να υπήρξε ο ίδιος. Καλό του ταξίδι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε π@@@@η μου!!!

Μετά την Ούρσουλα Λε Γκεν πεθαίνει και ο Τεράστιος Jack...

Κρίμα κρίμα κρίμα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2018 at 6:14 PM, Δημήτρης said:

Όσο σκληρά ήταν τα βιβλία του, άλλο τόσο ευχάριστος άνθρωπος πρέπει να υπήρξε ο ίδιος. Καλό του ταξίδι...

ήταν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διάβασα το "Κρυφτό" που συνιστά την πρώτη μου επαφή με τον Ketchum. Το γράψιμο είναι "ελαφρύ", οι σελίδες γυρνάνε αυτόματα, γι' αυτό και το διάβασα σε μικρό χρονικό διάστημα. Μέχρι τα μισά του βιβλίου είχα ενθουσιαστεί, μου άρεσε πολύ η πλοκή και το χτίσιμο των χαρακτήρων. Έπειτα η πλοκή πήρε μία τροπή που δεν με ενθουσίασε, αλλά δεν με απογοήτευσε κιόλας. Θα τον ξαναδιαβάσω σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ποια από τις δύο εκδόσεις ανάμεσα σε λογείον και οξύ θα προτείνατε για το βιβλίο Το κορίτσι της διπλανής πόρτας . Απ' ότι βλέπω στην πιο πρόσφατη έκδοση από οξύ το βιβλίο έχει 90 περίπου σελίδες παραπάνω.

Edited by rush
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, rush said:

Ποια από τις δύο εκδόσεις ανάμεσα σε λογείον και οξύ θα προτείνατε για το βιβλίο Το κορίτσι της διπλανής πόρτας . Απ' ότι βλέπω στην πιο πρόσφατη έκδοση από οξύ το βιβλίο έχει 90 περίπου σελίδες παραπάνω.

Η διαφορά στις σελίδες έχει να κάνει με τη γραμματοσειρά και πόσο πυκνογραμμένο είναι το κείμενο ανά σελίδα. Η μετάφραση από τις εκδόσεις Λογείον είναι του Νίκου Ρούσσου και είναι πάρα πολύ καλή. Τώρα, τη μετάφραση του Θάνου Καραγιαννόπουλου στη νέα έκδοση του Οξύ δεν την έχω διαβάσει, αλλά και αυτή πιστεύω ότι θα είναι καλή, μιας και έχω διαβάσει βιβλία με δικές του μεταφράσεις και μου φάνηκαν μια χαρά. Πάντως η έκδοση από Λογείον είναι εξαντλημένη.

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ, ναι το είδα ότι είναι εξαντλημένη απλώς βλέπω ότι υπάρχει στην σελίδα της πρωτοπορίας σαν μεταχειρισμένη.

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2019 at 1:05 PM, rush said:

ok ευχαριστώ, ναι το είδα ότι είναι εξαντλημένη απλώς βλέπω ότι υπάρχει στην σελίδα της πρωτοπορίας σαν μεταχειρισμένη.

 

Αν πας και σου πουν ότι τελικά δεν το έχουν μην καταρραστείς όποιον το πήρε - μάλλον ήμουν εγώ. Πέρσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Off Season/Νεκρή Σαιζόν (Εκδόσεις Jemma Press)
Δεύτερη επαφή με το έργο του Jack Ketchum για 'μένα (η πρώτη ήταν με το διήγημα The Box, που αν και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα θεωρώ ότι χώλαινε τρομερά στην απόδοση) και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι έχω έμεινα αρκετά ευχαριστημένος.
Η δομή και η συνταγή της ιστορίας είναι λίγο-πολύ αυτή ενός κλασσικού slasher (με τα καλά και τα κακά που αυτό συνεπάγεται), αν και είναι πιο extreme από τα περισσότερα. Διαβάζεται νεράκι (βοηθάει και η τρομερά απλή και στρωτή γραφή του Ketchum, καθώς και τα πολύ μικρά κεφάλαια) και προσφέρει όλες τις "συγκινήσεις" που είναι συνυφασμένες με αυτό το είδος των ταινιών. Θα έλεγα ότι είναι και κάπως πιο "σκεπτόμενο" από τα περισσότερα.
Ο Ketchum είναι μάστορας και αρκετά ευφάνταστος στο gore του, κάτι που δεδομένης της φύσης του βιβλίου είναι αδιαπραγμάτευτα στα θετικά. Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι, δεδομένης της φήμης του βιβλίου (και του συγγραφέα), περίμενα ότι θα ήταν σοκαριστικό και ακραίο το βιβλίο, κάτι που δεν ίσχυε. Βέβαια άλλες εποχές τότε που γράφτηκε.
Στα μείον ότι (αν και είναι ένα πολύ μικρό σε μέγεθος βιβλίο) αργεί κάπως να "μπει στο ψητό", αλλά το σημαντικότερο πρόβλημα είναι κατά τη γνώμη μου μία (ή ίσως δύο) τρομερά κακόγουστες σκηνές

Spoiler

αυτή με τον σκύλο και κυρίως αυτή του βιασμού

, που στην τελική δεν προσέφεραν και κάτι στο βιβλίο.
Στο τέλος, τέλος να πω ότι γενικά μου άρεσε (αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί), αλλά σίγουρα δεν θα το θεωρούσα ανάγνωσμα "περιωπής". Είναι σαν λογοτεχνικό slasher (ομολογουμένως καλοφτιαγμένο) και προσφέρει τις ίδιες φτηνιάρικες συγκινήσεις με τις περισσότερες ταινίες του είδους. Αν αυτό φαντάζει ενδιαφέρον/ελκυστικό διαβάστε το χθες, αλλιώς καλύτερα να το αποφύγετε.
Έχω και το The Lost του ίδιου, μάλλον θα το διαβάσω και αυτό φέτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

1857259046_TheLost.jpg.729a3f2a5bda3212c00e76221ff152b0.jpg 1786185364_TheLost-Cover2.thumb.png.d2ba5a53180d8b5ad0a49238ea91ffd7.png 1129578921_.thumb.png.6c0900318ed9c57bafa72919d0e26c02.png

The Lost/Οι Ξεγραμμένοι (Εκδόσεις Jemma Press)
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο πιο εύκολα θα το κατέτασσα, στην κατηγορία crime-thriller παρά στο horror. Όχι ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία βέβαια.
Είναι ένα ιδιαιτέρως καλοστημένο βιβλίο, που φαίνεται ότι του δόθηκε αρκετή προσοχή. Σαφώς καλύτερο και πιο καλοδουλεμένο από το Off Season (λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι το Off Season ήταν το πρώτο βιβλίο του Ketchum) Διαβάζεται πολύ εύκολα, παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον και έχει και την αγωνία του, παρά το γεγονός ότι από ένα σημείο κι έπειτα είναι κάπως προβλέψιμο. Σε κάποιο βαθμό αυτό εντείνει και την αγωνία, γιατί ο αναγνώστης βλέπει τα σκατά να έρχονται, αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό.
Μου θύμισε λίγο και το Killer On the Road/Οι Δρόμοι του Δολοφόνου (Εκδόσεις Καστανιώτης) του James Ellroy.
Γενικά μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν ξετρελάθηκα. Ίσως κάποια στιγμή διαβάσω και κάτι άλλο δικό του, αλλά χωρίς βιασύνες.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

8615931.jpg.818d3eba8b85c330f23af54db62177ec.jpg 1714016134_TheGirlNextDoor-Cover2.png.87c83bc7922dc0c332b6115f6cd54a98.png

The Girl Next Door - Jack Ketchum

Αν και φαντάζομαι πως δεν θα πω κάτι καινούργιο, θα γράψω πώς ένιωσα διαβάζοντας το βιβλίο. Απόγνωση, θυμό, σοκ, αηδία. Το γράψιμο του Ketchum είναι αρκετά ευκολοδιάβαστο, το διάβασα σε μικρό χρονικό διάστημα, κάτι που δεν συνηθίζω προσωπικά. Το βιβλίο είναι μία γροθιά στο στομάχι. Είναι εξοργιστικό το τι μπορεί να συμβαίνει στη διπλανή μας πόρτα. Και, ίσως, κάποια στιγμή ασύνειδα να «συμμετέχουμε» σε αυτό.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το δεύτερο εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)
  • 5 months later...

Hide and Seek του Jack Ketchum:

Hide and Seek: Ketchum, Jack: 9781477833384: Amazon.com: Books

Αυτό είναι ό,τι πρέπει μετά τη "νεκρή σεζόν" και "το κορίτσι της διπλανής πόρτας", ώστε να γνωρίσει κανείς τον Ketchum σε ένα τυπικό μυθιστόρημα Ketchum. Φτωχόπαιδο γνωρίζει πλουσιόπαιδα, μεταξύ των οποίων και τον έρωτα της ζωής του που έχει ψυχολογικά προβλήματα και αποφασίζουν να παίξουν κρυφτό σε ένα εγκαταλειμμένο σπίτι όπου παλιά διέμενε ένα ζεύγος αγριανθρώπων. Το σασπένς χτυπάει κόκκινο μόνο στις πολύ τελευταίες σελίδες, ωστόσο η μαεστρία του συγγραφέα φαίνεται από το γεγονός ότι ακόμη κι όταν αφηγείται τα απλά γεγονότα της καθημερινότητας, ο αναγνώστης βάζει με το νου του τα χειρότερα για το πώς θα εξελιχθεί η ιστορία. Πολύ καλή χρήση του λόγου όπως πάντα και τα αγγλικά του διαβάζονται εύκολα. Μπράβο, Ketchum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα το She wakes του Jack Ketchum.

610CrpiJFhL._SL1051_.thumb.jpg.f7ca4a041634488e7b1f8b3a3161833b.jpg

Η υπόθεση έχει ως εξής. Ο πρώτος πρωταγωνιστής είναι ο Chase, ο οποίος μετά από μια επίσκεψη στις Μυκήνες, αποκτά το χάρισμα της ενόρασης και βλέπει ότι πρέπει επειγόντως να μεταφερθεί στη Μύκονο. Ο δεύτερος πρωταγωνιστής είναι ο Dogson, ο οποίος μαζί με την παρέα του γυρνάνε τα νησιά του Αιγαίου για να κάνει τις διακοπές του. Στην παρέα του υπάγεται άλλος ένας Αμερικάνος, μία Γαλλίδα, δύο Γερμανίδες που δεν μιλάνε πολύ και μία κατά το ήμισυ Ελληνίδα, η Λέλια, για την οποία από νωρίς μαθαίνουμε ότι της αρέσει να σκοτώνει κόσμο. Βέβαια ο Dogson δεν το γνωρίζει αυτό και την ερωτεύεται, αλλά γρήγορα διαπιστώνει ότι η Λέλια είναι κτητική, ζηλιάρα και τον καταδιώκει σε όποιο νησί πηγαίνει, ενώ αυτός την έχει χωρίσει. Στη Μύκονο εντάσσεται στην παρέα μία Αγγλίδα, η Billie, μία Ελληνίδα του καμάτου, η οποία έχει μπαρ και τη λένε Ξένια, καθώς επίσης και ο αγαπητικός της Ξένιας που είναι ένας Πορτορικανός. Μετά από ένα ατύχημα στις σκάλες του μπαρ, η Λέλια, η οποία μπούκαρε αφηνιασμένη και πήγαν να τη βγάλουν έξω σηκωτή, μένει στον τόπο και πεθαίνει. Έλα όμως που ο θάνατός της συμπίπτει με το Ελληνικό Πάσχα και σύντομα το πτώμα της εξαφανίζεται, γιατί, όπως λέει και ο τίτλος "αναστήθηκε". Κάπου εκεί ο πρώτος πρωταγωνιστής, ο Chase, συναντά την παρέα και την ενημερώνει ότι η Λέλια είναι στην ουσία ένα αρχέτυπο και κατά πάσα πιθανότητα ενσαρκώνει τη θεά Γαία. Ολοι μαζί έρχονται αντιμέτωποι στη Δήλο, με την ανεστημένη Λέλια και τον στρατό της που αποτελείται από ζώντες νεκρούς και άλλα πλάσματα. Η ιστορία είναι γραμμένη μεταξύ 1983 και 1984 και αποτελεί το ερωτικό γράμμα του Ketchum για τη χώρα μας. Χρησιμοποιεί πολλές ελληνικές φράσεις στους διαλόγους, γνωρίζει πολύ καλά τα ήθη και τα έθιμα της Ελλάδας, αλλά και τις τοποθεσίες που περιγράφει. Υπογραμμίζει ότι εκείνη την εποχή, εκδηλώνεται μια αλλαγή (το πιάσατε το αστείο;) όπου τα παλιά ήθη αντικαθίστανται με νέα στην ελληνική συνείδηση. Ο Ketchum αγαπά την Ελλάδα και το φωνάζει με την αφήγησή του σε πολλά σημεία του κειμένου. Εντωμεταξύ κάθε φορά που τον διαβάζω, μαθαίνω και κάτι καινούργιο γι' αυτόν. Μέχρι τώρα, είχα την εντύπωση ότι γράφει μόνο ρεαλιστικό τρόμο και όχι μεταφυσικό. Να λοιπόν, που τα πηγαίνει το ίδιο καλά και με τον μεταφυσικό. Συλλεκτικό βιβλίο, που το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 9/20/2023 at 3:59 PM, AlienBill said:

Διάβασα το She wakes του Jack Ketchum.

610CrpiJFhL._SL1051_.thumb.jpg.f7ca4a041634488e7b1f8b3a3161833b.jpg

Η υπόθεση έχει ως εξής. Ο πρώτος πρωταγωνιστής είναι ο Chase, ο οποίος μετά από μια επίσκεψη στις Μυκήνες, αποκτά το χάρισμα της ενόρασης και βλέπει ότι πρέπει επειγόντως να μεταφερθεί στη Μύκονο. Ο δεύτερος πρωταγωνιστής είναι ο Dogson, ο οποίος μαζί με την παρέα του γυρνάνε τα νησιά του Αιγαίου για να κάνει τις διακοπές του. Στην παρέα του υπάγεται άλλος ένας Αμερικάνος, μία Γαλλίδα, δύο Γερμανίδες που δεν μιλάνε πολύ και μία κατά το ήμισυ Ελληνίδα, η Λέλια, για την οποία από νωρίς μαθαίνουμε ότι της αρέσει να σκοτώνει κόσμο. Βέβαια ο Dogson δεν το γνωρίζει αυτό και την ερωτεύεται, αλλά γρήγορα διαπιστώνει ότι η Λέλια είναι κτητική, ζηλιάρα και τον καταδιώκει σε όποιο νησί πηγαίνει, ενώ αυτός την έχει χωρίσει. Στη Μύκονο εντάσσεται στην παρέα μία Αγγλίδα, η Billie, μία Ελληνίδα του καμάτου, η οποία έχει μπαρ και τη λένε Ξένια, καθώς επίσης και ο αγαπητικός της Ξένιας που είναι ένας Πορτορικανός. Μετά από ένα ατύχημα στις σκάλες του μπαρ, η Λέλια, η οποία μπούκαρε αφηνιασμένη και πήγαν να τη βγάλουν έξω σηκωτή, μένει στον τόπο και πεθαίνει. Έλα όμως που ο θάνατός της συμπίπτει με το Ελληνικό Πάσχα και σύντομα το πτώμα της εξαφανίζεται, γιατί, όπως λέει και ο τίτλος "αναστήθηκε". Κάπου εκεί ο πρώτος πρωταγωνιστής, ο Chase, συναντά την παρέα και την ενημερώνει ότι η Λέλια είναι στην ουσία ένα αρχέτυπο και κατά πάσα πιθανότητα ενσαρκώνει τη θεά Γαία. Ολοι μαζί έρχονται αντιμέτωποι στη Δήλο, με την ανεστημένη Λέλια και τον στρατό της που αποτελείται από ζώντες νεκρούς και άλλα πλάσματα. Η ιστορία είναι γραμμένη μεταξύ 1983 και 1984 και αποτελεί το ερωτικό γράμμα του Ketchum για τη χώρα μας. Χρησιμοποιεί πολλές ελληνικές φράσεις στους διαλόγους, γνωρίζει πολύ καλά τα ήθη και τα έθιμα της Ελλάδας, αλλά και τις τοποθεσίες που περιγράφει. Υπογραμμίζει ότι εκείνη την εποχή, εκδηλώνεται μια αλλαγή (το πιάσατε το αστείο;) όπου τα παλιά ήθη αντικαθίστανται με νέα στην ελληνική συνείδηση. Ο Ketchum αγαπά την Ελλάδα και το φωνάζει με την αφήγησή του σε πολλά σημεία του κειμένου. Εντωμεταξύ κάθε φορά που τον διαβάζω, μαθαίνω και κάτι καινούργιο γι' αυτόν. Μέχρι τώρα, είχα την εντύπωση ότι γράφει μόνο ρεαλιστικό τρόμο και όχι μεταφυσικό. Να λοιπόν, που τα πηγαίνει το ίδιο καλά και με τον μεταφυσικό. Συλλεκτικό βιβλίο, που το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Να υποθέσω ότι αυτό δεν είναι μεταφρασμένο...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, orfeasX said:

Να υποθέσω ότι αυτό δεν είναι μεταφρασμένο...

Έχουν μεταφραστεί αυτά:

- The lost: Οι ξεγραμμένοι

- Triage: Ξεσκαρτάρισμα, αυτό είναι συλλογικό έργο.

- The girl next door: Το κορίτσι της διπλανής πόρτας

- Off season: Νεκρή σαιζόν

- Right to life: Δικαίωμα στη ζωή

- Hide and seek: Κρυφτό

- Red: Red, ο θάνατος είναι το κατοικημένο σκοτάδι

Κρίμα, λίγα είναι, ήθελα και εγώ περισσότερα. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Δημήτρης said:

Έχουν μεταφραστεί αυτά:

- The lost: Οι ξεγραμμένοι

- Triage: Ξεσκαρτάρισμα, αυτό είναι συλλογικό έργο.

- The girl next door: Το κορίτσι της διπλανής πόρτας

- Off season: Νεκρή σαιζόν

- Right to life: Δικαίωμα στη ζωή

- Hide and seek: Κρυφτό

- Red: Red, ο θάνατος είναι το κατοικημένο σκοτάδι

Κρίμα, λίγα είναι, ήθελα και εγώ περισσότερα. 

Αν είναι λέει κρίμα... Τα έχω διαβάσει όλα εκτός από το κορίτσι της διπλανής πόρτας, το οποίο επίσης έχω στη βιβλιοθήκη μου, αλλά ασφυκτιώ στην ιδέα να το ξεκινήσω. 

Ο τρόπος γραφής του τύπου είναι μοναδικός. Έχει το χάρισμα να δημιουργεί ένταση , να σου βγάζει έντονα συναισθήματα.

Ψάχνω για κάτι κοντινό σε Κετσαμ. Μέχρι τώρα μόνο ο Κινγκ ταιριάζει. Και λίγο ο Λιτλ Μπεντλεϋ που διάβασα πρόσφατα (Αποκάλυψη). 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..