Jump to content

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)


northerain
 Share

Recommended Posts

το κουτι?

τι ειναι αυτο? δεν το εχω δει πουθενα οπου εχω ψαξει για jack ketchum!

Καποια περιληψη του βιβλιου?

Είναι διήγημα. Υπάρχει και στη συλογή "Οι στάχτες της ψυχής μας" από Οξύ (αν το θέλεις σε χαρτί). Είχε πάρει και βραβείο Stoker για best short story.

Και όχι, δεν έχει ίχνος splatter

Link to comment
Share on other sites

α πολυ ωραια ευχαριστω και τους 2 σας για τις πληροφοριες!!

Κοιταξα λιγο την αρχη του διηγηματος φαινεται αρκετα ενδιαφερον,αλλα δεν θα το διαβασω..... η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να το παρω σε βιβλιο καποια στιγμη, οι υπολοιπες ιστοριες απο αυτη τη συλογη ειναι καλες?

 

α και κατι ακομα, ti γνωμη εχετε για το βιβλιο RED του Jack Ketchum ?

ωραια η υποθεση, αν και δεν πολυ καταλαβα για τι μιλαει :tongue:

το εχει διαβασει κανεις.αξιζει?

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

α πολυ ωραια ευχαριστω και τους 2 σας για τις πληροφοριες!!

Κοιταξα λιγο την αρχη του διηγηματος φαινεται αρκετα ενδιαφερον,αλλα δεν θα το διαβασω..... η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να το παρω σε βιβλιο καποια στιγμη, οι υπολοιπες ιστοριες απο αυτη τη συλογη ειναι καλες?

 

α και κατι ακομα, ti γνωμη εχετε για το βιβλιο RED του Jack Ketchum ?

ωραια η υποθεση, αν και δεν πολυ καταλαβα για τι μιλαει :tongue:

το εχει διαβασει κανεις.αξιζει?

Οι ιστορίες της συλλογής έχουν διακυμάνσεις, από εξαιρετικές ("η ιστορία του Χειρούργου" για παράδειγμα, που σε θέμα φρίκης είναι από τις πιο ακραίες στην Ελληνική αγορά ή ο "Άρπαγας πουλιών" του Somtow) έως αδιάφορες (πχ αυτή του Gaiman είναι τόσο β διαλογής - και έχει ξαναγραφεί και καλύτερα από τον Κινγκ νομίζω). Γενικά όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρεις μέσα ("Το κουτί" και η "Ιστορία του χειρούργου" είναι ο καλύτερος λόγος να της πάρεις, αν και υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 2-3 ιστορίες μέσα που τα βγάζουν τα λεφτά της)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα!

ευχαριστω.....

το red του ketchum δεν το ξερεις φανταζομαι αφου δεν απαντησες?

Την ταινία έχω δει, οπότε δε μπορώ να το κρίνω ικανοποιητικά. Το νόημα που έβγαλα πάντως ήταν

πολλοί νεκροί για το τίποτα το ουσιαστικό, επειδή ο ήρωας δεν μπόρεσε να σταματήσει εγκαίρως τον φαύλο κύκλο βίας που δημιουργήθηκε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας παιδιά!

 

Χαίρομαι πάρα πολύ που βρίσκω ανθρώπους που διαβάζουν τον αγαπημένο μου Τζακ. Το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" ήταν το πρώτο λογοτεχνικό βιβλίο που μετέφρασα και έκτοτε κόλλησα μαζί του. (Ως προς το γιατί μεταφράζω εγώ όλα τα βιβλία του, υπάρχει απάντηση, θα τα πούμε εν καιρώ).

 

Ακολούθησε το Red,* το οποίο το θεωρώ ένα από τα τρία κορυφαία του (μαζί με το Κορίτσι και τη "Νεκρή Σαιζόν"), το Κουτί και η Σαιζόν.

 

Βέβαια, είμαι τόσο φαν του τύπου, που δικαιολογείστε να θεωρήσετε κάθε απάντησή μου μεροληπτική.

 

Από τα αμετάφραστα μέχρι στιγμής βιβλία του έχω διαβάσει τα περισσότερα (μου λείπουν δυό τρία) και, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αυτό το γροθιά-στο-στομάχι-στυλ επαναλαμβάνεται αρκετές φορές.

 

@nihilio, αυτό ακριβώς είναι το νόημα και του βιβλίου (αν θέλετε να μιλήσουμε για τις --ελάχιστες-- διαφορές βιβλίου-ταινίας, πολύ ευχαρίστως).

 

Αυτά για τώρα. Θα τα ξαναπούμε. Χάρηκα πολύ που σας βρήκα!

 

Νίκος Ρούσσος

 

*γνωρίζω ότι η ελληνική έκδοσή του είναι γενικά δυσεύρετη (όχι λόγω σπανιότητας). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να αναφέρω πού μπορείτε να το βρείτε με σχετική άνεση.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

*γνωρίζω ότι η ελληνική έκδοσή του είναι γενικά δυσεύρετη (όχι λόγω σπανιότητας). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να αναφέρω πού μπορείτε να το βρείτε με σχετική άνεση.

Όχι μόνο δεν απαγορεύεται, ενθαρρύνεται κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν απαγορεύεται, ενθαρρύνεται κιόλας.

 

Οκέι, τότε να ενημερώσω ότι θα το βρείτε στα βιβλιοπωλεία JEMMA BOOKS & COMICS Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς, και Αραπάκη 52 , Καλλιθέα. Το Red είχε εκδοθεί από τις εκδόσεις Λαγουδέρα. Θα το βρείτε δίπλα-δίπλα με τη "Νεκρή Σαιζόν".

 

Δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω το "Κορίτσι" έχει εξαντληθεί (και η δεύτερη έκδοση).

 

Και ένα νέο: έχει μπει στα σκαριά η ελληνική μετάφραση του Hide & Seek.

 

Τέλος, να πω στη Sora_1 ότι το Red είναι το λιγότερο σπλάτερ βιβλίο του Ketchum.

Link to comment
Share on other sites

Οκέι, τότε να ενημερώσω ότι θα το βρείτε στα βιβλιοπωλεία JEMMA BOOKS & COMICS Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς, και Αραπάκη 52 , Καλλιθέα. Το Red είχε εκδοθεί από τις εκδόσεις Λαγουδέρα. Θα το βρείτε δίπλα-δίπλα με τη "Νεκρή Σαιζόν".

 

Δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω το "Κορίτσι" έχει εξαντληθεί (και η δεύτερη έκδοση).

 

Και ένα νέο: έχει μπει στα σκαριά η ελληνική μετάφραση του Hide & Seek.

 

Τέλος, να πω στη Sora_1 ότι το Red είναι το λιγότερο σπλάτερ βιβλίο του Ketchum.

Στην έκθεση βιβλίου οι της Jemma μου είχαν πει για μια συλλογή με τον Ketchum και άλλων δύο συγγραφέων, νομίζω το triage. Πάντως με βλέπω να τρέχω σήμερα και Πειραιά για το Red (και είχα πάει στο ξεπούλημα αλλά δεν το είδα...). Και η δεύτερη έκδοση του κοριτσιού της διπλανής πόρτας (αυτή με το κόκκινο εξώφυλλο δεν ήταν; ) πότε πρόλαβε να εξαφανιστεί. Ένα αντίτυπο είχα δει σε βιβλιοπωλείο και μετά έγινε άφαντο...

Link to comment
Share on other sites

Στην έκθεση βιβλίου οι της Jemma μου είχαν πει για μια συλλογή με τον Ketchum και άλλων δύο συγγραφέων, νομίζω το triage.

 

Ντάμιτ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Πώς το ξέχασα; Ναι, ετοιμάζεται το Triage (να δούμε τι τίτλος θα μπει), που περιλαμβάνει τρία διηγήματα, ένα του (μακαρίτη) Richard Laymon, ένα του Ed Lee και ένα του Ketchum, τα οποία έχουν μια --χαλαρή-- σύνδεση μεταξύ τους.

 

Το Red έχει ένα μικρό προβληματάκι εμφάνισης: έγινε μια προσπάθεια να εφαρμοστεί μια -έξυπνη- ιδέα, η οποία όμως δεν έπιασε και τόσο, με αποτέλεσμα να... μην το παίρνεις χαμπάρι. Αν δυσκολευτείς, ζήτα το απ' τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ντάμιτ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Πώς το ξέχασα; Ναι, ετοιμάζεται το Triage (να δούμε τι τίτλος θα μπει), που περιλαμβάνει τρία διηγήματα, ένα του (μακαρίτη) Richard Laymon, ένα του Ed Lee και ένα του Ketchum, τα οποία έχουν μια --χαλαρή-- σύνδεση μεταξύ τους.

Τριανδρία ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Τριανδρία ίσως;

 

Triage είναι η πρακτική που εφαρμόζεται στα επείγοντα περιστατικά των νοσοκομείων όταν, ας πούμε, υπάρχει ένα κρεβάτι και τρεις που χαροπαλεύουν, και το ιατρικό επιτελείο πρέπει να αποφασίσει ποιος θα μπει πρώτος μέσα.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχει διαβάσει κανείς το Red του Ketchum;

Εγώ.

Πάρα πολύ καλό βιβλίο, αν και όχι ακριβώς τρόμου και σίγουρα όχι του φανταστικού.

Αν το έχεις πετύχει χτύπα το άφοβα παραταύτα, είναι και φτηνό από όσο θυμάμαι.

 

Τώρα διαβάζω το She Wakes και, αν και δεν είναι από τα καλύτερά του, το καταδιασκεδάζω και ντρέπομαι που ένας Αμερικάνος έχει δέσει τόσο πετυχημένα την Ελληνική πραγματικότητα με τις σπλαττεριές. Και, για κάποιο λόγο, η σπλαττεριά στα Ελληνικά νησιά καταλήγει σχεδόν πάντα να συμβαίνει στη Μύκονο (βλέπετε και "Τα παιδιά του διαβόλου" του Ν. Μαστοράκη)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ.

Πάρα πολύ καλό βιβλίο, αν και όχι ακριβώς τρόμου και σίγουρα όχι του φανταστικού.

Αν το έχεις πετύχει χτύπα το άφοβα παραταύτα, είναι και φτηνό από όσο θυμάμαι.

 

 

Ωραία.Δεν με πειράζει αν είναι τρόμου ή όχι.Κανένα πρόβλημα.Θα το τσιμπήσω αν το πετύχω(ελπίζω να το έχει η Πρωτοπορία).Και ναι,είναι φτηνό.9 ευρώ με έκπτωση 10%.Μπορεί και φθηνότερα γιατί είναι έκδοση του 2004.Ελπίζω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

She wakes λοιπόν.

 

Όχι το καλύτερο βιβλίο του Κέτσαμ, γράφτηκε ακριβώς πριν το The girl next door.

Με φόντο τα Ελληνικά νησιά (Μάταλα, στην Κρήτη, Μύκονος, Δήλος) γύρω από την περίοδο του Πάσχα, μια (διαταραγμένη) γυναίκα μπλέκει με μια ομάδα τουριστών, ενώ ένας αμερικάνος τηλεπαθητικός νιώθει κάτι να τον καλεί στις Μυκήνες και από εκεί στη Δήλο.

Ο Κέτσαμ εδώ πιάνει τον υπερφυσικό τρόμο με το χαρακτηριστικό ύφος του. Το βιβλίο αργεί να πάρει μπροστά, ξεκινόντας με το γνώριμο συναίσθημα ότι κάτι πάει στραβά, η ένταση κλιμακώνεται, η βία ξεκινάει, μόνο πως, από τη μέση και μετά. αρχίζει ένα απίστευτο μακελειό.

Οι χαρακτήρες είναι καλογραμμένοι, αν και η γραφή σε σημεία έχει σκαμπανεβάσματα, αν και, μόλις ο τρόμος ξεκινήσει, αυτό ελάχιστο ρόλο παίζει. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δώσω στο πόσο πετυχημένα ο συγγραφέας παίρνει μια ξένη για αυτόν κουλτούρα και γράφει βασισμένος πάνω σε αυτή (έχει ζήσει εξάλλου στην Ελλάδα και αυτό φαίνεται από το πόσο πετυχημένα χρησιμοποιεί τα διάσπαρτα Ελληνικά, ακόμα και τον τρόπο με τον οποίο οι Έλληνες μιλάνε Αγγλικά) και για το λόγο αυτό πιστεύω αξίζει να διαβαστεί από έναν συγγραφέα ως ένα καλό δείγμα του πως μπορείς να γράψεις για μια κουλτούρα διαφορετική από τη δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Δεν με πειράζει αν είναι τρόμου ή όχι.Κανένα πρόβλημα.Θα το τσιμπήσω αν το πετύχω(ελπίζω να το έχει η Πρωτοπορία).Και ναι,είναι φτηνό.9 ευρώ με έκπτωση 10%.Μπορεί και φθηνότερα γιατί είναι έκδοση του 2004.Ελπίζω να το βρω.

 

Υπάρχει σίγουρα στο Jemma (Καλλιθέα και Πειραιά).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έπιασα σήμερα το The lost και θυμήθηκα για άλλη μια φορά γιατί μου αρέσει ο Ketchum: Σε αντίθεση με την πλειοψηφία των συγγραφέων που περιγράφουν ένα κάρο ακρωτηριασμούς, βασανιστήρια και γκροτέσκες παραμορφώσεις, η βία στα βιβλία του είναι αληθινή και γεμάτη συναίσθημα (όχι με την έννοια της μελούρας ή της ρομαντζάδας) κάτι που της δίνει δύναμη.

Στην αρχή του βιβλίου λοιπόν βλέπουμε έναν διπλό φόνο με μια καραμπίνα, αλλά ο τρόπος που περιγράφει τη σκηνή, η αντίδραση των θυμάτων και των δολοφόνων, τα λόγια, οι σκέψεις και οι πράξεις τους, όλα δίνουν ένα απίστευτα ανατριχιαστικό σκηνικό. Έχοντας ήδη δει την ταινία (και έχοντας ήδη δει και διαβάσει τo Red) δε μπορώ παρά να βγάλω για άλλη μια φορά να υποκλιθώ στο θάρρος και το ταλέντο του συγγραφέα. Περισσότερα σε μερικές μέρες που θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσφάτως κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "λογείον" και το "Κρυφτό" (Hide and Seek) σε μετάφραση του υποφαινομένου. Κατά την προσωπική μου άποψη πρόκειται για το λιγότερο "χόρορ" βιβλίο που έχει γράψει ο Κέτσαμ, σίγουρα όμως περιλαμβάνει αρκετή "αληθινή και γεμάτη συναίσθημα" βία (εξαιρετικό, φίλτατε Nihilio), και είναι ίσως από τα πιο --χμ-- "εγκεφαλικά" του βιβλία.

 

Αναμένω ανυπομόνως απόψεις όσων το διαβάσουν (και για τη μετάφραση, φυσικά, για την οποία ευθύνομαι αποκλειστικώς!)

 

Νίκος Ρούσσος

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "λογείον" και το "Κρυφτό" (Hide and Seek) σε μετάφραση του υποφαινομένου. Κατά την προσωπική μου άποψη πρόκειται για το λιγότερο "χόρορ" βιβλίο που έχει γράψει ο Κέτσαμ, σίγουρα όμως περιλαμβάνει αρκετή "αληθινή και γεμάτη συναίσθημα" βία (εξαιρετικό, φίλτατε Nihilio), και είναι ίσως από τα πιο --χμ-- "εγκεφαλικά" του βιβλία.

 

Αναμένω ανυπομόνως απόψεις όσων το διαβάσουν (και για τη μετάφραση, φυσικά, για την οποία ευθύνομαι αποκλειστικώς!)

 

Νίκος Ρούσσος

 

Θα το τσιμπήσω. Εδώ διάβασα το "Οι γυναίκες με τα μαύρα" του Έντουαρντ Λη, αυτό θα με πειράξει;wink.gif Μπράβο για τη μετάφραση στο "Οι γυναίκες με τα μαύρα". Πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήθελα να το γράψω κι εγώ.

Jack Ketchum από το Λογείον.

Αν σας αρέσει ο τρόμος τιμήστε το. Απ' όσο μου είπε ο εκδότης θα προσπαθήσει να το προωθήσει αρκετά.

post-233-127020238971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι πολύ να συνεχίσω με Κetchum και το Κρυφτό φαίνεται αρκετά δελεαστικό από εξώφυλλο και αφού η μετάφραση είναι και πάλι του Νίκου Ρούσσου, λέω να το τιμήσω, καθώς στη Νεκρή Σαιζόν έκανε καλή δουλειά:thmbup:.

 

Τώρα, η Νεκρή Σαιζόν μου άρεσε πολύ και το ξεχώρισα, όχι εξαιτίας της πλοκής ή των χαρακτήρων, αλλά επειδή είναι ένα βιβλίο που δεν "προσποιείται", που είναι απενοχοποιημένο. Μου έδωσε την εντύπωση πως ο Ketchum είπε όσα ήθελε να πει χωρίς να βάλει ημίμετρα και για αυτό θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπά του. Ίσως βέβαια αν το διάβαζα στην αρχική εκδοχή (κι όχι την αλογόκριτη έκδοση) να μην μου άφηνε την ίδια εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κέτσαμ θυμίζει στα πρώτα του Ιταλικό Σινέμά (Νεκρή σαιζόν και She Wakes). Το "Κρυφτό" θα το ψάξω μόλις ξανανέβω Αθήνα διότι έχουμε καταλλήξει να βρίσκουμε πιο εύκολα Κέτσαμ στην Ελλάδα από ότι στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

...έχουμε καταλλήξει να βρίσκουμε πιο εύκολα Κέτσαμ στην Ελλάδα από ότι στην Αγγλία.

 

Πράγματι, τώρα που ήμουν στην Αγγλία, εντόπισα μόνο το Road Kill και το Ladies Night, και αυτά στο dealers' room στο World Horror Convention.

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι πολύ να συνεχίσω με Κetchum και το Κρυφτό φαίνεται αρκετά δελεαστικό από εξώφυλλο και αφού η μετάφραση είναι και πάλι του Νίκου Ρούσσου, λέω να το τιμήσω, καθώς στη Νεκρή Σαιζόν έκανε καλή δουλειάthmbup.gif.

 

Τώρα, η Νεκρή Σαιζόν μου άρεσε πολύ και το ξεχώρισα, όχι εξαιτίας της πλοκής ή των χαρακτήρων, αλλά επειδή είναι ένα βιβλίο που δεν "προσποιείται", που είναι απενοχοποιημένο. Μου έδωσε την εντύπωση πως ο Ketchum είπε όσα ήθελε να πει χωρίς να βάλει ημίμετρα και για αυτό θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπά του. Ίσως βέβαια αν το διάβαζα στην αρχική εκδοχή (κι όχι την αλογόκριτη έκδοση) να μην μου άφηνε την ίδια εντύπωση.

 

Διάβασα το "Κρυφτό". Εξαιρετικό βιβλίο. Δεν έχει τη βία που έχουν άλλα βιβλία του, αλλά είναι ιδιαίτερα αφηγηματικό, με πολύ δυνατούς χαρακτήρες, και καλή πλοκή. Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου η ένταση κορυφώνεται και κάνει και την εμφάνισή της η βία. Νομίζω ότι είναι και από τα πιο "λογοτεχνικά" του Ketchum. Είδα σε διαφήμιση του εκδοτικού οίκου, ότι ετοιμάζεται και το "δικαίωμα στη ζωή". (Ιδιαίτερα βίαιο βιβλίο, που στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα.) Ξέρει κάτι κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..